Ozempic Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

­čĺŐOzempic - recepta online i eKonsultacja - cena, ulotka i skuteczno┼Ť─ç leku

Ozempic to lek z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1),stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Zawiera substancję czynną semaglutyd, który powoduje zwiększenie poposiłkowego stężenia insuliny i reguluje wydzielanie glukagonu. Insulina obniża  poziom cukru we krwi, a glukagon pomaga go podwyższyć.


Lek podawany jest raz w tygodniu w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia i odpowiedzi na leczenie.

Ozempic może również powodować redukcję masy ciała. W badaniach klinicznych osoby stosujące Ozempic w dawce 1 mg raz w tygodniu straciły nawet o 15% masy ciała w ciągu 68 tygodni.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Ozempic
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
­čĺŐOzempic - recepta online i eKonsultacja - cena, ulotka i skuteczno┼Ť─ç leku
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Ozempic
Substancje czynne Semaglutidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu
Dawki
 • 0,25 mg (roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)
 • 0,5 mg (roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)
 • 1 mg (roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)

Podstawowe informacje o leku Ozempic

Substancja czynna: Semaglutyd

Wskazania: Leczenie niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy typu 2,  jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego

Zastosowanie: Iniekcje podskórne

Dawkowanie: 1 dawka wstrzykiwana raz w tygodniu; Dawka maksymalna to 1 mg semaglutydu na tydzień

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, cukrzyca typu 1, cukrzycowa kwasica ketonowa, ciężka zastoinowa niewydolność serca (NYHA IV), schyłkowa niewydolność nerek, ostre zapalenie trzustki wywołane dotychczasową terapią lekiem Ozempic

Główne działania niepożądane: Nudności, wymioty, biegunka

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy Ozempic wymaga recepty?

Lek Ozempic wydawany jest na receptę. Lek stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego.

Ile kosztuje Ozempic?

Lek Ozempic kosztuje około 403 zł. Lek jest objęty częściową refundacją, która zmniejsza cenę do około 127 zł. Jedno opakowanie zawiera 1 wstrzykiwacz i 4 igły:

 • Ozempic (0,25 mg roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły) - cena wynosi ok. 403 zł i w przypadku refundacji ok. 127 zł;

 • Ozempic (0,5 mg roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły) - cena wynosi ok. 403 zł i w przypadku refundacji ok. 127zł;

 • Ozempic (1 mg roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 1 wstrzykiwacz 3 ml + 4 igły) - cena wynosi ok. 403 zł i w przypadku refundacji ok. 127 zł.

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa lek Ozempic?

Ozempic to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego substancją czynną jest semaglutyd, który jest analogiem ludzkiego hormonu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1).

Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1, aktywując go i  w konsekwencji zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki oraz reguluje wydzielanie glukagonu w zależności od stężenia glukozy- insulina pomaga obniżyć poziom  glukozy we krwi, a glukagon podwyższa jej stężenie.

Jak wpływa na organizm?


Ozempic działa w kilku różnych mechanizmach, aby obniżyć poziom glukozy we krwi:


 • Zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi wykorzystać cukier glukozę  z krwi,


 • Zmniejsza wydzielanie glukagonu przez komórki alfa trzustki. Glukagon jest hormonem, który pomaga organizmowi wytworzyć cukier glukozę, gdy jest to potrzebne,


 • Powoduje, wolniejsze opróżnianie żołądka.  Pozwala to utrzymać wyższy poziom glukozy we krwi po posiłku, a w konsekwencji zmniejsza apetyt i pomaga schudnąć.

Ozempic zamienniki

Lekami z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů co Ozempic s─ů:

Skład leku Ozempic

Ozempic zawiera jedną substancję czynną: semaglutyd. Semaglutyd jest analogiem ludzkiego hormonu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1).

Substancje pomocnicze: dwuwodny fosforan disodu, glikol propylenowy, fenol, kwas solny, wodorotlenek sodu, woda do wstrzykiwań.


Skutki uboczne leku Ozempic

Ozempic może powodować różne skutki uboczne, w tym:

 • nasilenie objawów retinopatii cukrzycowej,

 • ciężkie reakcje alergiczne,

 • ostre zapalenie trzustki,

 • nudności,

 • wymioty,

 • biegunka,

 • zaparcia,

 • ból brzucha, wzdęcia,

 • zmniejszony apetyt,

 • zmęczenie i zawroty głowy,

 • ból głowy,

 • hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi),

 • zaburzenia smaku,

 • zmniejszona aktywność enzymów trzustkowych (lipaza, amylaza).  

Większość skutków ubocznych jest łagodna i ustępuje w miarę kontynuowania leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące  skutki uboczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku

Ozempic nie powinien  być stosowany przez pacjentów z następującymi schorzeniami:

 • Cukrzyca typu 1

 • Cukrzycowa kwasica ketonowa

 • Nadwrażliwość na semaglutyd lub inne składniki leku 

 • Schyłkowa niewydolność nerek z dializoterapią 

 •  Ciężka niewydolność serca stopnia IV wg NYHA 

 • Ciąża i karmienie piersią.

Ostrożność powinny osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i czynną chorobą zapalną jelit (lek może powodować wzdęcia). 

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ozempic należy omówić z lekarzem potencjalne ryzyko i korzyści związane z leczeniem.

Dla kogo jest Ozempic?

Ozempic jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek ten może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina, pochodne sulfonylomocznika, glinida lub tiazolidynony.

Nie należy stosować leku Ozempic bez wyraźnych wskazań lekarskich. Obecnie jest on zarejestrowany wyłącznie w leczeniu cukrzycy typu 2 i nie powinien być wypisywany pacjentom z innych powodów, np. do leczenia otyłości.

Dawkowanie

Ozempic należy wstrzykiwać podskórnie raz w tygodniu, niezależnie od posiłków. Dawka początkowa wynosi 0,25 mg raz na tydzień, a następnie dawkę można zwiększać co 4 tygodnie do 0,5 mg lub 1 mg, w celu bardziej skutecznej kontroli glikemii. Dawki większe niż 1 mg na tydzień nie są zalecane.

Ozempic jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Do wstrzykiwania należy używać wstrzykiwacza NovoFine Plus.

Pominięcie stosowania

Jeśli pominiesz dawkę leku Ozempic, należy ją podać jak najszybciej, ale nie później niż w ciągu 5 dni od daty pominięcia dawki. Jeśli upłynęło więcej niż 5 dni, nie należy przyjmować pominiętej dawki, kolejną dawkę należy podać w zaplanowanym dniu, zgodnie z ustalonym schematem.

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania

Jeśli chcesz przerwać stosowanie leku Ozempic, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki przed całkowitym przerwaniem leczenia.

Jak wstrzykiwa─ç Ozempic?

Aby wykonać wstrzyknięcie leku Ozempic, należy wykonać następujące kroki:

 1. Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.

 2. Wybierz miejsce wstrzyknięcia. Miejscem wstrzyknięcia może być brzuch, udo lub ramię.

 3. Otwórz opakowanie wstrzykiwacza.

 4. Przygotuj wstrzykiwacz. Aby to zrobić, należy wcisnąć i przytrzymać tłok do momentu, aż do strzykawki zostanie zassane 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg roztworu.

 5. Wybierz miejsce wstrzyknięcia. Aby to zrobić, należy delikatnie ucisnąć skórę w wybranym miejscu, aby utworzyć fałd.

 6. Umieść igłę w fałdzie skóry pod kątem od 45 do 90 stopni.

 7. Powoli wciśnij tłok, aby podać lek.

 8. Usuń igłę ze skóry.

 9. Wyrzuć wstrzykiwacz do pojemnika na zużyte igły.

Ozempic a ci─ů┼╝a

Ozempic nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że semaglutyd, substancja czynna leku, może powodować uszkodzenia płodu. Lek może powodować hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi), która jest niebezpieczna dla płodu.

Dane dotyczące stosowania Ozempic u kobiet w ciąży są ograniczone. W badaniach obserwacyjnych u kobiet w ciąży, które stosowały ozempic, nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wad wrodzonych. Jednak badania te były niewielkie i nie są wystarczające, aby wykluczyć ryzyko.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, przed zastosowaniem Ozempic należy skonsultować się z lekarzem.


Ozempic a prowadzenie pojazd├│w

Ozempic nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn. Jednak należy zachować ostrożność w przypadku stosowania ozempic w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika i/lub insuliną, ponieważ epizody hipoglikemii mogą zwiększać ryzyko wypadków.

Ozempic a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Ozempic, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Ozempic - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Lekiem z tą samą substancją czynną co Ozempic jest Rybelsus (w postaci doustnej).

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Ozempic, [online], [dostęp 26.01.2022], dostępne pod adresem: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ozempic-epar-product-information_pl.pdf

Inni czytali r├│wnie┼╝