Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować? Kiedy udać się do lekarza?

Opublikowano 27.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa   jak się przygotować? Kiedy udać się do lekarza?

Pierwsza wizyta u ginekologa to często bardzo stresujące wydarzenie, szczególnie dla młodych kobiet. Niektóre pacjentki odkładają w czasie swoją pierwszą wizytę u tego specjalisty, obawiając się intymnego badania ginekologicznego i zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy dzieje się coś poważnego.

W rzeczywistości jest to wizyta niewiele różniąca się od spotkania z jakimkolwiek innym specjalistą i warto ją odbyć profilaktycznie, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Rutynowe kontrole ginekologiczne warto odbywać co najmniej raz w roku.

Spis treści

Przygotowanie przed pierwszą wizytą u ginekologa – jak się ubrać i o czym pamiętać?

Pierwsza wizyta u ginekologa (tak jak każda następna) nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Najważniejsze jest, aby czuć się podczas niej w miarę możliwości komfortowo. W tym celu warto zadbać o uczucie świeżości i wziąć prysznic przed wizytą. Nie należy jednakże przesadzać z intensywnością mycia, ponieważ nadmierna higiena może maskować niektóre niepokojące objawy, takie jak np. nieprawidłowe upławy.

Czy trzeba się ogolić przed wizytą u ginekologa?

Dla ginekologa nie ma żadnego znaczenia czy pacjentka ma ogolone okolice intymne, czy też nie. Jeżeli nie golisz się na co dzień, nie musisz robić tego specjalnie przed wizytą.

Wbrew powszechnemu przekonaniu lekarze ginekolodzy nie zwracają na tę kwestię żadnej uwagi, z wyjątkiem konieczności oceny owłosienia łonowego przy zaburzeniach dojrzewania lub zaburzeniach hormonalnych.

W co się ubrać na pierwszą wizytę u ginekologa?

Ubiór nie ma żadnego znaczenia podczas wizyty ginekologicznej. Część kobiet woli chodzić do ginekologa w spódniczkach, ponieważ czują się w nich bardziej komfortowo. Warto być jednak świadomym, że przed badaniem ginekologicznym i tak należy rozebrać się od pasa w dół, więc dobór odzieży jest naprawdę dowolny.

Co więcej, w dzisiejszych czasach większość gabinetów ginekologicznych oferuje kobietom jednorazowe tiulowe spódniczki, dzięki którym można czuć się swobodniej po zdjęciu dolnej części garderoby.

Mimo że na wizytę można założyć cokolwiek, nie poleca się jednak ubierania kombinezonów czy innych ubrań uniemożliwiających odsłonięcie jedynie dolnej połowy ciała, ponieważ w takim przypadku badanie ginekologiczne może okazać się niemożliwe bez całkowitego rozebrania się, co może być wstydliwe dla pacjentki.

@erecept.pl jak często chodzicie do ginekologa? pamiętajcie o regularnych badaniach! #ginekolog #edukacjaseksualna #tabletkapo #testciążowy #antykoncepcja ♬ Dance The Night (From Barbie The Album) - Dua Lipa

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa opiera się najczęściej na rozmowie. Rzadko zdarza się, aby lekarz przeprowadzał pełne badanie już podczas pierwszej wizyty, szczególnie jeśli pacjentka zgłasza się bez objawów patologicznych i jeszcze nie współżyje.

Klasyczna wizyta natomiast składa się z wywiadu oraz badania ginekologicznego.

O co pyta ginekolog w trakcie wywiadu?

W trakcie zbierania wywiadu lekarz ginekolog zadaje szereg pytań. Przede wszystkim istotny dla niego jest powód zgłoszenia się na wizytę oraz ewentualne objawy patologiczne niepokojące pacjentkę.

Następnie lekarz rozpoczyna wywiad dotyczący bezpośrednio aspektów ginekologicznych, zazwyczaj poświęcając najwięcej czasu na pytania o miesiączki - datę pierwszej i ostatniej miesiączki oraz charakter krwawień (regularność, charakter, obfitość krwawień, dolegliwości bólowe, obecność krwawień międzymiesiączkowych). Ponadto ginekolog zazwyczaj chce się dowiedzieć czy pacjentka podjęła już współżycie seksualne oraz czy stosuje antykoncepcję hormonalną.

Zobacz także: O co zapyta Cię lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Ostatnia seria pytań obejmuje zwykle ogólny stan zdrowia, czyli lekarz pyta o przebyte zabiegi, choroby przewlekłe oraz choroby występujące w rodzinie.

Badanie ginekologiczne - jak wygląda?

Jeśli lekarz zdecyduje, że konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, prosi on pacjentkę o przygotowanie się do niego. Należy wtedy rozebrać się do pasa w dół w wyznaczonym przez lekarza miejscu, a następnie usiąść na fotelu ginekologicznym.

Aby zrobić to poprawnie, należy delikatnie i wygodnie usiąść, oprzeć nogi na podpórki i zsunąć się maksymalnie w dół, co umożliwia lekarzowi odpowiedni dostęp do badania.

Gdy pacjentka jest gotowa, lekarz przystępuje do badania. Pierwszym krokiem jest oglądanie zewnętrznych narządów płciowych. Następnie lekarz wkłada do pochwy wziernik, który umożliwia mu ocenę śluzówki pochwy oraz szyjki macicy, a także obserwację wydzieliny pochwowej, śluzu szyjkowego i ewentualne pobranie cytologii.

Procedura ta polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie utrwaleniu go i obejrzeniu pod mikroskopem w celu wykrycia ewentualnego raka szyjki macicy oraz stanów przedrakowych

Kolejnym etapem wizyty jest badanie dwuręczne, podczas którego lekarz wprowadza palce jednej ręki do pochwy, a drugą ręką uciska podbrzusze, dzięki czemu jest w stanie ocenić położenie, bolesność oraz wielkość macicy, a także obecność ewentualnych oporów patologicznych.

Ostatnim krokiem jest USG przezpochwowe. W celu wykonania tego badania lekarz zaleca pacjentce przejście na kozetkę i ułożenie się w pozycji leżącej na plecach. Badanie zaczyna się od wprowadzenia do pochwy specjalnej sondy USG. Później ginekolog ocenia strukturę macicy oraz jajników (grubość endometrium, liczbę i wielkość pęcherzyków jajnikowych), a także wyklucza obecność ewentualnych torbieli lub guzów jajnika.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziewicy u ginekologa?

W przypadku osób, które nie zaczęły jeszcze współżycia, badanie ginekologiczne wygląda trochę inaczej i zazwyczaj jest zdecydowanie mniej inwazyjne.

Może ono zakończyć się już na etapie oglądania zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli natomiast lekarz uzna, że musi zbadać również narządy wewnętrzne, może on wykonać dodatkowo badanie dwuręczne.

Technika badania jest podobna do tego stosowanego u kobiet współżyjących, jednak różnica polega na tym, że wykonuje się je zazwyczaj przez odbyt, a nie przez pochwę. Co więcej, istnieje możliwość zbadania osoby niewspółżyjącej za pomocą wziernika, ponieważ na rynku dostępne są specjalne wzierniki przeznaczone dla dziewic.

Alternatywą dla USG transwaginalnego jest natomiast USG wykonywane przez powłoki brzuszne, które odbywa się na podobnych zasadach jak klasyczne badanie USG jamy brzusznej. Co istotne, wykonanie tej procedury wymaga od pacjentki posiadania wypełnionego pęcherza moczowego, więc przed taką wizytą należy wypić sporo wody i powstrzymać się na jakiś czas od mikcji.

Istnieje także możliwość wykonania USG sondą przezodbytniczą, jednak z uwagi na nieprzyjemny charakter tego badania, rzadko się z niego korzysta.

Czy rodzic musi być obecny w gabinecie podczas konsultacji ginekologicznej osoby nieletniej?

Wizyta ginekologiczna osoby poniżej 18. roku życia musi odbywać się w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego. Lekarz nie ma możliwości przyjęcia na wizytę osoby niepełnoletniej bez obecności jej opiekuna.

Czy na badanie ginekologiczne wymagana jest zgoda rodzica?

Obecność opiekuna w gabinecie lekarskim nie jest wystarczającym elementem pozwalającym lekarzowi wykonać badanie ginekologiczne. Opiekun musi wyrazić pisemną zgodę na przeprowadzenie badania ginekologicznego oraz na wszelkie procedury diagnostyczne i lecznicze (w tym między innymi na wypisanie recepty na preparaty antykoncepcyjne).

W przypadku dziewcząt do 16. roku życia wymagana jest jedynie zgoda opiekuna, natomiast w przypadku nastolatek pomiędzy 16. a 18. rokiem życia zgoda musi być wyrażona zarówno przez opiekuna, jak i pacjentkę.

Czy można odbyć badanie ginekologiczne bez obecności rodzica?

Badanie ginekologiczne to bardzo intymna procedura i część dziewczyn może wstydzić się do niej przystąpić w obecności rodzica. W takim przypadku osoba małoletnia ma prawo poprosić opiekuna o wyjście z gabinetu na czas badania.

Niestety, decyzja w tej kwestii należy całkowicie do opiekuna prawnego i jeśli nie wyrazi on chęci opuszczenia gabinetu, lekarz ginekolog mimo niechęci osoby nieletniej musi przeprowadzić badanie w jego towarzystwie.

Jeśli dziewczyna nie jest już dziewicą, to rodzic dowie się o tym podczas wizyty ginekologicznej?

Ginekolog nie może zataić faktu rozpoczęcia współżycia seksualnego przez pacjentkę poniżej 18. roku życia przed jej opiekunem i jest zobligowany mu szczerze odpowiedzieć na ewentualne pytania dotyczące tego tematu.

W jakim wieku po raz pierwszy udać się na profilaktyczną wizytę do ginekologa?

Wiele dziewczyn jest przekonanych, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić, dopiero gdy dzieje się coś niepokojącego lub kiedy potrzebna jest recepta na antykoncepcję.

W rzeczywistości pierwsza rutynowa wizyta ginekologiczna powinna odbyć się już między 12. a 15. rokiem życia, niedługo po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Takie spotkanie ma zwykle charakter edukacyjny - lekarz uczy pacjentkę o fizjologii układu rozrodczego, seksualności oraz sposobach antykoncepcji, a także ocenia przebieg cyklu oraz proponuje szczepienie ochronne przeciwko HPV.

Kiedy udać się do ginekologa dziecięcego?

Zdarza się, że trzeba udać się do lekarza ginekologa nawet szybciej niż w wieku 12-15 lat, możliwe jest wtedy wybranie ginekologa dziecięcego. Wskazaniami do pilniejszej wizyty ginekologicznej jest wystąpienie niepokojących objawów takich jak: nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, bóle brzucha, podbrzusza, bolesne miesiączki, urazy narządów płciowych, urazy miednicy mniejszej, podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych, zaburzenia pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, zakażenia narządów płciowych, podejrzenie wykorzystania seksualnego, zaburzenia miesiączkowania, zanik menstruacji, nieprawidłowe upławy, pieczenie, bóle podbrzusza niezwiązane z miesiączkowaniem oraz krwawienia między miesiączkami.

W którym dniu cyklu najlepiej udać się do ginekologa?

Najlepszym terminem na wizytę kontrolną u ginekologa jest czas pomiędzy 3. a 5. dniem po skończonej miesiączce. Występują wtedy najkorzystniejsze warunki do badania ginekologicznego oraz badania USG macicy i jajników. Możliwe jest wtedy również pobranie cytologii oraz badanie USG piersi.

Kiedy wykonać pierwszą cytologię?

Pierwsze badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy należy wykonać po rozpoczęciu współżycia seksualnego. W przypadku braku aktywności seksualnej warto zacząć kontrolować cytologię po 25. roku życia i umawiać się w tym celu na regularne wizyty, najlepiej co 12 miesięcy.

Strach przed wizytą u ginekologa - czy jest się czego bać?

Mimo że opis przebiegu badania ginekologicznego może na początku brzmieć trochę nieprzyjemnie, to w rzeczywistości nie jest wcale aż tak straszny. Ponadto, jeśli lekarz wie, że jest to pierwsza wizyta danej pacjentki u ginekologa, na pewno będzie starał się być delikatny i wykona badanie możliwie szybko i bezboleśnie.

Najważniejsze jest, aby się nie zrazić do tego tematu i traktować wizyty u ginekologa jak spotkania z każdym innym specjalistą. Badanie żeńskich narządów rozrodczych jest dla tych lekarzy codziennością i nie powinno być dla pacjentek niczym stresującym ani wstydliwym.

Ginekolog online - jak może pomóc?

W przypadku konieczności skorzystania z usług ginekologa nie zawsze konieczne jest odbycie wizyty stacjonarnej.

W celu uzyskania recepty na antykoncepcję stałą, antykoncepcję awaryjną, zwolnienia lekarskiego oraz skierowania, warto skorzystać z usług ginekologa online. Ginekolog online może być również przydatny w przypadku konieczności interpretacji wyników badań laboratoryjnych oraz w innych sytuacjach niewymagających przeprowadzenia badania ginekologicznego.

Jest to bardzo wygodna opcja, nie wymaga wychodzenia z domu ani dojazdu do lekarza. Zazwyczaj jest też zdecydowanie tańsza niż wizyta stacjonarna.

Ginekolog online jest dostępny między innymi na stronie erecept.pl, gdzie konsultacja kosztuje jedynie 99.99 zł.

Bibliografia

Serwis MP, [online] [dostęp 28.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/badania-i-zabiegi/256424,jak-wyglada-i-kiedy-umowic-sie-na-wizyte-u-ginekologa

Serwis Your Kaya, [online] [dostęp 28.01.2024] dostępny w internecie:

https://yourkaya.pl/blogs/you-know/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-kiedy-sie-wybrac-czego-sie-spodziewac

Serwis Mama Ginekolog, [online] [dostęp 28.01.2024] dostępny w internecie:

https://mamaginekolog.pl/kobieta/wizyta-ginekologiczna/jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-ginekologa-i-w-jakim-dniu-cyklu-sie-wybrac/

Serwis Pacjent GOV, [online] [dostęp 28.01.2024] dostępny w internecie:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pierwsza-wizyta-u-lekarza-ginekologa

Inni czytali również

Lesiplus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesiplus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Lesiplus należy do doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne: etynyloestradiol oraz drospironon. Stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Decyzja o przepisaniu produktu leczniczego Lesiplus powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego Lesiplus, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Gyno Pevaryl 150 E recepta  recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Gyno-Pevaryl 150 E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gyno-Pevaryl 150 mg to globulki dopochwowe używane w celu leczenia grzybicy narządów płciowych u kobiet.Lek ten dostępny jest jedynie na receptę . 

Charakterystyka produktów leczniczych
30.03.2024
Sylvie 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sylvie 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sylvie 30 jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!