Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Trądzik na pośladkach. Jak pozbyć się pryszczy z pośladków?

Choć trądzik najczęściej kojarzy się z problemami skórnymi twarzy, wiele osób zmaga się z podobnymi wypryskami w mniej oczywistych miejscach, takich jak pośladki. Występowanie pryszczy w takiej intymnej lokalizacji to dla wielu wstydliwy problem, o którym nie chcą mówić.

Warto jednak pamiętać, że krosty na pośladkach, mimo że są mniej widoczne niż na twarzy, wymagają od nas równie dużo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zrozumienie tego problemu skórnego to pierwszy krok do znalezienia skutecznych metod leczenia i odzyskania komfortu codziennego życia. 

Trądzik na pośladkach Jak pozbyć się pryszczy z pośladków?
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024

Dlaczego powstają pryszcze na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach mogą powstawać z kilku różnych powodów, a ich występowanie nie jest rzadkością. Oto kilka głównych przyczyn:

 • zapalenie mieszków włosowych - gdy na pośladkach pojawiają się nieprzyjemne zmiany skórne, najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych. Zapalenie to może być spowodowane zakażeniem, najczęściej bakteryjnym, ale jego występowanie może być wywołane także wieloma innymi czynnikami;

 • tarcie i pocenie się - noszenie ciasnych ubrań, intensywna aktywność fizyczna lub długotrwałe siedzenie mogą powodować tarcie i nadmierne pocenie się, co sprzyja powstawaniu wyprysków. Ciepłe i wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju bakterii. Dlatego też powinno się unikać noszenia nieprzepuszczających powietrza materiałów czy zbyt ciasnej bielizny;

 • reakcje alergiczne i podrażnienia - niektóre materiały odzieżowe, środki piorące, a nawet kosmetyki do pielęgnacji ciała mogą wywoływać alergie lub podrażnienia skóry, prowadząc do powstawania pryszczy. Warto przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji ciała, aby odnaleźć potencjalne czynniki drażniące;

 • hormony i dieta - wahania hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania, podczas ciąży czy związane z zaburzeniami hormonalnymi, mogą przyczyniać się do pojawienia się pryszczy. Ponadto dieta bogata w tłuszcze (szczególnie pełne nasyconych kwasów tłuszczowych) i cukry proste oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym może pogorszyć stan skóry;

 • niedostateczna higiena - brak regularnego oczyszczania skóry, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym, może przyczyniać się do zatykania porów i powstawania pryszczy;

 • choroby dermatologiczne - w niektórych przypadkach pryszcze na pośladkach mogą być objawem schorzeń skórnych, takich jak łuszczyca czy egzema.

Zobacz także: Egzema - przyczyny, objawy, leczenie

Ważne jest, aby w przypadku nasilonych lub uporczywych zmian skórnych skonsultować się z dermatologiem, który pomoże ustalić przyczynę i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

@erecept.pl Masz problem z trądzikiem na twarzy lub na plecach czy ramionach? Wprowadź zmiany omówione z filmie, a szybko zobaczysz różnice! #trądzik #krosty #leczenieskóry #erecept ♬ Roxanne - Instrumental - Califa Azul

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych objawia się stanem zapalnym widocznym w okolicy mieszków włosowych. Główną prezentacją kliniczną wspomnianego stanu są drobne krostki o kolorze żółtym, często przebite włosem i otoczone różowo-czerwoną rumieniową obwódką.

Niedoskonałości skórne mogą występować pojedynczo lub może być ich też więcej. Jeżeli są powierzchowne, to nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości. Jednak w przypadku głębszych zmian może pojawić się bolesność oraz świąd.

Zmiany skórne o tym charakterze mogą być obecne w każdej okolicy ciała, poza dłońmi oraz stopami, gdzie nie występują mieszki włosowe. Częściej występują u mężczyzn.

Jakie są przyczyny pojawiania się zapalenia mieszków włosowych na pośladkach?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zapalenia mieszków włosowych jest zakażenie bakteryjne, którego czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus. Rzadziej może być ono też skutkiem zakażenia grzybiczego czy wirusowego.

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych jest przewlekłe drażnienie czy pocieranie skóry pośladków, czemu sprzyja siedzący tryb życia oraz noszenie zbyt obcisłej bielizny czy spodni wykonanych z nieoddychających sztucznych materiałów.

Zapalenie mieszków włosowych w okolicach ud oraz pośladków, powstałe w opisanym powyżej mechanizmie, potocznie nazywane jest zespołem niebieskich jeansów (spowodowany przewlekłym pocieraniem skóry przez spodnie) lub zespołem kierowców ciężarówek (wywołany długim przebywaniem w pozycji siedzącej).

Do przyczyn pojawienia się zapalenia mieszków włosowych w okolicy pośladków należy także niewłaściwa higiena tej okolicy ciała, stosowanie niektórych leków (takich jak glikokortykosteroidy) czy stosowanie opatrunków okluzyjnych, które mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii występujących na skórze. Często zapalenie mieszków włosowych możemy także obserwować po goleniu, gdy skóra jest nadmiernie podrażniona. Nie można także zapomnieć o częstym zmienianiu maszynki do golenia.

Do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych może poza tym predysponować wiele różnych czynników, takich jak nadmierna potliwość, nadwaga, zakażenie HIV czy cukrzyca.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Leczenie bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych często wymaga zastosowania antybiotyków do stosowania miejscowego na skórę, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. Te środki są skuteczne w zwalczaniu infekcji i łagodzeniu objawów.

W przypadku zmian skórnych o bardziej nasilonym przebiegu może być konieczne zastosowanie antybiotykoterapii ogólnej. W przypadku przewlekłego zakażenia lub gdy wypryski nie reagują na zastosowane antybiotyki, leczenie może być dobrane na podstawie antybiogramu, który pozwala określić, na jakie antybiotyki dana bakteria jest wrażliwa.

Czym są czyraki?

Czyraki to bolesne, ropne krosty, które powstają głównie w wyniku infekcji bakteryjnej, najczęściej wywołanej przez gronkowca złocistego. Są one głębszą i poważniejszą postacią zapalenia mieszka włosowego. Często występują właśnie na pośladkach.

Czyraki początkowo prezentują się jako czerwono-fioletowe guzki na skórze, które z czasem przekształcają się w bolące krosty, następnie ulegające martwicy z wytworzeniem czopa martwiczego. Czyrakowe pryszcze ropne mają tendencję do samodzielnego pękania i następnie wytwarzania kraterowatego ubytku powierzchni skóry, po czym może pozostać blizna. Dolegliwości bólowe zwykle ustępują po pęknięciu czyraka.

Liczne, zlewające się czyraki występujące na zapalnym podłożu nazywamy inaczej czyrakami gromadnymi. W przebiegu czyraków gromadnych oraz czyraków mnogich i nawracających może wystąpić podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne czy ogólne złe samopoczucie. W takim wypadku konieczna jest pilna konsultacja dermatologiczna.

Szybko powinno się skontaktować z lekarzem także w przypadku czyraków występujących na twarzy.

Dermatolog może zalecić odpowiednie metody leczenia, które w przypadku czyraków często obejmują stosowanie doustnej antybiotykoterapii (leki dostępne są na receptę). Ważne jest, aby nie próbować wyciskać czyraków samodzielnie, ponieważ może to prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Występowanie mnogich i nawracających czyraków może stanowić sygnał do przeprowadzenia badań diagnostycznych mających na celu sprawdzenie, czy pacjent nie cierpi na cukrzycę lub zaburzenia układu immunologicznego.

Pryszcze na pośladkach - jakie choroby mogą zwiastować?

Krosty na pośladkach mogą także pojawiać się w przebiegu wielu chorób dermatologicznych. Oto niektóre z nich:

 • ropne zapalenie gruczołów potowych - stan zapalny gruczołów potowych, prowadzący do powstawania bolesnych, ropnych guzów pod skórą;

 • rogowacenie okołomieszkowe - choroba skóry charakteryzująca się tworzeniem drobnych, szorstkich krostek wokół mieszków włosowych, często powodujących szorstkość skóry;

 • trądzik skupiony - guzkowo-torbielowata ciężka postać trądziku. Wypełnione ropną wydzieliną zmiany skórne najczęściej występują na twarzy, plecach czy klatce piersiowej, ale mogą też pojawić się na pośladkach;

  Zobacz także: Trądzik skupiony – przyczyny, objawy, leczenie

 • łuszczyca odwrócona - rzadka forma łuszczycy charakteryzuje się gładkimi, czerwonymi zmianami skórnymi, często w zgięciach ciała, w tym na pośladkach;

 • opryszczka - wirus opryszczki może powodować bolesne pęcherzyki i krosty, również w okolicy pośladków, zwłaszcza jeśli chodzi o opryszczkę narządów płciowych;

  Zobacz także: Opryszczka - przyczyny, objawy, leczenie

 • alergia - reakcje alergiczne na różne substancje, jak środki piorące, tkaniny czy kosmetyki, mogą powodować wysypkę i pryszcze na pośladkach;

  Zobacz także: Trądzik alergiczny - przyczyny, objawy i leczenie

 • potówki - drobne, czerwone krostki powstające w wyniku zablokowania przewodów potowych, często wywołane ciepłem i potem.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych w okolicy pośladków, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić dokładną przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach?

Aby poprawić kondycję skóry swoich pośladków, warto wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

 • odpowiednia higiena okolic intymnych - regularne mycie pośladków przy użyciu łagodnego, niekomedogennego (czyli takiego, który nie zawiera składników sprzyjających powstawaniu wyprysków) mydła pomoże utrzymać skórę w czystości i zmniejszyć ryzyko zatykania porów;

 • peelingi - używanie delikatnych peelingów może pomóc usunąć martwe komórki skóry i zapobiec zatykaniu porów;

 • unikanie ciasnej odzieży - noszenie luźniejszych ubrań, szczególnie wykonanych z naturalnych tkanin jak bawełna, pozwala skórze oddychać i zmniejsza ryzyko podrażnień;

 • zmiany w diecie - zdrowy jadłospis bogaty w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty, a ubogi w przetworzoną żywność i cukry, może mieć pozytywny wpływ na stan twojej skóry - dotyczy to także pośladków;

  Zobacz także: Dieta a trądzik. Co jeść przy trądziku?

 • unikanie długiego siedzenia - regularne wstawanie i krótkie spacery mogą zmniejszyć pocenie się i tarcie skóry na pośladkach;

 • odpowiednia pielęgnacja skóry pośladków - stosowanie łagodnych, beztłuszczowych kremów nawilżających pomoże utrzymać skórę nawilżoną i zdrową;

 • leczenie miejscowe - dostępne są różne środki dostępne bez recepty, takie jak maści zawierające kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu, które mogą pomóc w zwalczaniu pryszczy w okolicy pośladków.

Bibliografia

 • Cleveland Clinic, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://health.clevelandclinic.org/butt-acne
 • Medical News Today, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322862
 • Inni czytali również