Dolegliwości bólowe w ciąży - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano 23.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Dolegliwości bólowe w ciąży  choroby przyczyny objawy leczenie

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi przez szereg znaczących i złożonych zmian. Przykładami mogą być zmiany hormonalne, powiększanie się macicy oraz aktywność płodu, które często są przyczynami dolegliwości bólowych w tym szczególnym okresie.

Ból w ciąży zazwyczaj jest wynikiem naturalnych przemian, mających na celu przygotowanie ciała kobiety do porodu. Istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia tego rodzaju dolegliwości, ale istotne jest również, aby nie ignorować alarmujących objawów, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.

Spis treści

Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych w ciąży?

W ciąży ciało kobiety przechodzi przez serię skomplikowanych zmian, które mogą prowadzić do różnorodnych dolegliwości bólowych. Zrozumienie najczęstszych przyczyn tych dolegliwości jest kluczowe dla skutecznego ich łagodzenia i zapewnienia komfortu przyszłej mamie.

Większość kobiet w ciąży doświadcza problemów związanych z bólem w okolicy brzucha. Przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą być różnorodne, np. rozciąganie się więzadeł w wyniku wzrostu macicy, trudności z wypróżnianiem się lub gromadzeniem się gazów.

Zmiany hormonalne

W ciąży dochodzi do znaczącego wzrostu poziomu hormonów, takich jak progesteron i estrogen, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Jednak te zmiany hormonalne mogą również wpływać na stawy i więzadła, czyniąc je bardziej elastycznymi i podatnymi na ból, zwłaszcza w okolicy miednicy.

Wzrost wagi i zmiana środka ciężkości

Naturalny przyrost masy ciała i rosnąca macica przesuwają środek ciężkości ciała, co może prowadzić do bólu pleców. Ta zmiana postawy może również powodować dodatkowe obciążenie na nogi i stopy, skutkując bólem i dyskomfortem.

Aktywność płodu

Ruchy dziecka w łonie matki są zazwyczaj oznaką zdrowia, ale niektóre kopnięcia i przesuwanie się mogą być źródłem dyskomfortu lub nawet ostrych bólów, szczególnie w późniejszych etapach ciąży.

Zobacz także: Ciąża - jak wygląda skuteczne zapłodnienie?

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Najczęstsze choroby i dolegliwości bólowe w ciąży

Zmiany przebiegające w organizmie matki w trakcie ciąży, choć naturalne i niezbędne dla rozwoju płodu, mogą prowadzić do różnych dolegliwości bólowych. Poznanie najczęściej występujących chorób i przyczyn bólu w ciąży może pomóc przyszłym mamom w ich wczesnym rozpoznaniu.

Najczęstsze problemy zdrowotne, które mogą powodować dyskomfort lub ból w trakcie ciąży to:

 • bóle pleców - szczególnie w drugim i trzecim trymestrze;

 • bóle miednicy - często wynikają z rozluźnienia stawów i więzadeł;

 • żylaki - pojawiają się najczęściej w obrębie kończyn dolnych i mogą prowadzić do bólu oraz uczucia ciężkości;

 • hemoroidy - mogą powodować ból, swędzenie i dyskomfort, szczególnie podczas wypróżniania;

 • bóle głowy - przyczyniają się do nich m.in. zmiany hormonalne, stres, zmęczenie oraz nadciśnienie tętnicze;

 • zaparcia i wzdęcia, ból brzucha.

Dolegliwości bólowe w ciąży często towarzyszą przyszłym matkom, ale dzięki odpowiedniej wiedzy i wsparciu medycznemu, można je skutecznie łagodzić. Ważne jest, aby ciężarne nie ignorowały objawów i regularnie konsultowały się z lekarzem, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku najlepszą opiekę.

Ból pleców podczas ciąży - przyczyny, objawy i metody zarządzania

Głównymi przyczynami bólu pleców w ciąży są zmiany fizjologiczne i hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Wzrost masy ciała, zmiana środka ciężkości oraz rozluźnienie więzadeł pod wpływem hormonu relaksyny przyczyniają się do zwiększonego obciążenia kręgosłupa.

Co więcej, rosnąca macica może wywierać ucisk na nerwy i okoliczne struktury, co również może prowadzić do bólu.

Ból pleców w ciąży może mieć charakter łagodny lub intensywny i często pojawia się w dolnej części pleców. Może być ostry, przeszywający bądź mieć formę ciągłego napięcia czy dyskomfortu. Nierzadko nasila się po dłuższym staniu, siedzeniu w jednej pozycji, a także podczas ruchu, np. podnoszenia przedmiotów czy obracania się w łóżku.

Zobacz także: Rwa kulszowa w ciąży - objawy, leczenie, ćwiczenia

Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży?

Regularna, umiarkowana aktywność, w tym ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, może pomóc w łagodzeniu bólu pleców. Ćwiczenia dedykowane dla ciężarnych, takie jak joga czy pilates, mogą również przynieść ulgę.

Inne skuteczne sposoby to dbanie o prawidłową postawę, unikanie długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji oraz używanie poduszek wspierających plecy i brzuch podczas snu.

Chociaż ból pleców jest częstym objawem w ciąży, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich niejasności i ustalenia odpowiedniego planu działania, dostosowanego do osobistych potrzeb zdrowotnych przyszłej mamy.

Bóle głowy podczas ciąży - jak sobie radzić?

Bóle głowy są jednym z częstych problemów zdrowotnych, z którymi borykają się kobiety w ciąży. Mogą być one spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, stres, zmęczenie, brak odpowiedniej ilości snu czy nawet odwodnienie. Mogą również stanowić objaw nadciśnienia tętniczego.

Podczas ciąży najbardziej powszechne są migreny oraz napięciowe bóle głowy. Może to być czas, kiedy takie bóle pojawiają się po raz pierwszy lub gdy ich siła oraz regularność ulegają zmianie. Zazwyczaj mogą im również towarzyszyć zawroty głowy.

Jeśli doświadczasz intensywnego bólu głowy lub zauważysz u siebie niepokojące symptomy, takie jak drętwienie kończyn czy zaburzenia widzenia, zaleca się konsultację z lekarzem. Celem jest wykluczenie poważnych zagrożeń zdrowotnych i, jeśli zachodzi taka potrzeba, zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Na portalu Erecept.pl możesz skorzystać z konsultacji ginekologicznej online bez wychodzenia z domu.

W przypadku występowania bólu głowy podczas ciąży kluczowe jest przyjęcie właściwego postępowania, aby zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku. Oto podstawowe kroki, które należy rozważyć:

 • utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia - zapobiega bólom spowodowanym odwodnieniem. W ciąży należy przyjmować około 2-2,5 litra płynów dziennie;

 • odpoczynek i relaks;

 • zapewnienie odpowiedniej długości i higieny snu;

 • dbanie o regularne, zbilansowane posiłki - zapobiega spadkom poziomu cukru we krwi;

 • wykonywanie łagodnych ćwiczeń, np. joga dla ciężarnych lub spacery;

 • ograniczenie spożycia kofeiny;

 • kontrola ciśnienia krwi i leczenie nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także: Ból głowy w ciąży - przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia

Bóle brzucha w ciąży - sposoby na złagodzenie dolegliwości

W czasie ciąży bóle brzucha są jednymi z najczęstszych dolegliwości zgłaszanymi przez przyszłe mamy. Mogą one wywoływać zarówno niepokój, jak i dyskomfort.

Na początku ciąży mogą pojawić się bóle związane z zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy - dolegliwości przypominają wówczas bóle miesiączkowe. Ponadto czasami pojawia się kłujący ból brzucha spowodowany rozciąganiem macicy, która dodatkowo uciska narządy wewnętrzne.

Mniej więcej w 20. tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka, co również może być związane z silnym bólem brzucha. W tym samym czasie często dochodzi do wystąpienia skurczów Braxtona-Hicksa, charakteryzujących się czasowym twardnieniem brzucha.

W ostatnich tygodniach przed porodem pojawiają się z kolei skurcze przepowiadające o intensywności zwiększającej się, aż do momentu urodzenia dziecka.

Choć dolegliwości bólowe w ciąży zazwyczaj świadczą o łagodnych, fizjologicznych procesach, ból może być również oznaką poważniejszych schorzeń w obrębie jamie brzusznej. Do przyczyn bólu brzucha niezwiązanych z ciążą należą m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego oraz niedrożność jelit.

Jak radzić sobie z bólem brzucha w ciąży?

Bezpieczne i skuteczne sposoby na złagodzenie bólu brzucha obejmują:

 • znalezienie pozycji, która przynosi ulgę, np. leżenie na boku z poduszką umieszczoną między nogami, co może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu;

 • aplikowanie ciepłych (ale nie gorących) okładów na brzuch, co może przyczynić się do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia bólu;

 • wykonywanie regularnych, łagodnych ćwiczeń fizycznych, takich jak joga, pływanie lub spacery, które mogą wzmacniać mięśnie brzucha. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę;

 • prowadzenie diety bogatej w błonnik, co może zapobiegać problemom z zaparciami i wzdęciami. Zalecane jest spożywanie większej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz picie co najmniej 2-2,5 l płynów dziennie;

 • korzystanie z technik relaksacyjnych, jak głębokie oddychanie czy medytacja, które mogą pomóc zredukować napięcie i skoncentrować się na oddechu.

Powyższe metody nie tylko przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych, ale również wspierają ogólne samopoczucie przyszłej mamy.

Zobacz także: Depresja przedporodowa - co robić, gdy depresja pojawia się u kobiet w ciąży?

W przypadku, gdy bóle brzucha są silne, nagłe lub towarzyszą im inne niepokojące objawy (np. krwawienie, zawroty głowy, ciągłe wymioty), niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Ważne jest, aby wykluczyć ewentualne poważne problemy zdrowotne.

Ból podbrzusza - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Bóle podbrzusza występujące w trakcie ciąży zazwyczaj nie są fizjologiczną częścią tego szczególnego okresu. W przypadku ich wystąpienia, szczególnie z towarzyszącym krwawieniem z dróg rodnych, niezbędna jest zawsze konsultacja z ginekologiem.

Ból w dole brzucha w ostatnim trymestrze ciąży może wynikać z przygotowywania się organizmu do porodu. Jednakże dolegliwości mogą wskazywać również na poważniejsze problemy zdrowotne.

W pierwszym trymestrze ciąży ból w obrębie podbrzusza może sygnalizować zagrażające poronienie, podczas gdy w drugim trymestrze konieczne jest wyeliminowanie możliwości wystąpienia przedwczesnego porodu.

Innym możliwym źródłem bólu w dolnej części brzucha mogą być infekcje dróg moczowo-płciowych, które należą do często występujących problemów zdrowotnych u kobiet w ciąży.

Jak radzić sobie z bólem podbrzusza?

Skuteczne metody zmniejszania dolegliwości bólowych podbrzusza oraz związanych z nimi nieprzyjemnych odczuć obejmują:

 • wypoczynek;

 • stosowanie ciepłych kompresów na obszar dotknięty bólem;

 • zapobieganie odwodnieniu poprzez przyjmowanie około 2-2,5 l płynów dziennie;

 • praktykowanie łagodnych form aktywności fizycznej;

 • zasięgnięcie porady lekarskiej w razie wystąpienia intensywnego bólu lub dodatkowych niepokojących symptomów.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Podczas ciąży doświadczanie różnorodnych dolegliwości bólowych może być częścią normalnego procesu rozwoju dziecka i adaptacji organizmu kobiety.

Niemniej jednak istnieją sytuacje, kiedy niezbędne jest szukanie pomocy medycznej. Rozpoznanie momentów, kiedy konsultacja z lekarzem staje się koniecznością, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka.

Jeśli bólom brzucha towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, może być to objaw poronienia, odklejenia łożyska lub przedwczesnego porodu. Gdy bóle brzucha mają skurczowy charakter, pojawiają się regularnie i kobieta odczuwa twardnienie brzucha, może to być sygnał rozpoczęcia akcji porodowej.

Jeśli ból jest połączony z dodatkowymi objawami, takimi jak krwawienie, gorączka, dreszcze, ciągłe wymioty, zawroty głowy, zmiany w ruchach dziecka lub jakiekolwiek inne niepokojące zmiany, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Ból, który nie zmniejsza się po wypoczynku lub po zastosowaniu domowych metod łagodzenia, takich jak ciepłe okłady czy lekkie ćwiczenia, również powinien być skonsultowany z lekarzem, aby wykluczyć możliwość poważniejszych problemów zdrowotnych.

Każda znacząca zmiana w charakterze, intensywności bądź częstotliwości doświadczanych dolegliwości bólowych w ciąży powinna zostać oceniona przez specjalistę. Może to wskazywać na rozwijające się komplikacje.

Jakie metody leczenia bólu są bezpieczne w ciąży?

Zmniejszanie dolegliwości bólowych podczas ciąży wymaga zachowania szczególnej ostrożności, by nie wpłynąć negatywnie na zdrowie matki oraz rozwój płodu. W tym szczególnym czasie konieczne jest stosowanie metod leczenia bólu, które są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne.

Gdy ból jest spowodowany określonymi przyczynami, priorytetem jest eliminacja wszelkich czynników mogących negatywnie wpływać na samopoczucie kobiety w ciąży.

W przypadku większości łagodnych bólów dotykających przyszłe mamy, zalecane są metody niefarmakologiczne, takie jak:

 • wypoczynek i relaksacja w pozycji zapewniającej komfort;

 • stosowanie ciepłych kompresów na obszary dotknięte bólem;

 • wykonywanie łagodnych ćwiczeń przystosowanych do potrzeb kobiet ciężarnych;

 • zastosowanie technik relaksacyjnych i skupienie na prawidłowym oddychaniu;

 • konsultacje z fizjoterapeutą w celu doboru indywidualnych ćwiczeń, masaży i utrzymania właściwej postawy ciała podczas ciąży.

W sytuacji, gdy ból jest intensywny i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy, może okazać się konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego. Paracetamol uznaje się za lek przeciwbólowy relatywnie bezpieczny w okresie ciąży. Niemniej jednak stosowanie jakichkolwiek leków w tym czasie powinno zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą i po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Podsumowanie - zarządzanie bólem w ciąży

Ból w ciąży może mieć różnorodne przyczyny, w tym rozciąganie się więzadeł, zmiany hormonalne, wzrost wagi oraz zmiany postawy ciała. Warto również pamiętać o potencjalnych problemach zdrowotnych, takich jak infekcje dróg moczowych, które mogą wymagać specjalistycznej interwencji.

Istnieje wiele metod łagodzenia bólu w ciąży, które można stosować w komfortowych, domowych warunkach. Jeśli dolegliwości są intensywne, dopuszczalne jest przyjmowanie paracetamolu, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Zarządzanie bólem w ciąży wymaga świadomego podejścia i często indywidualnej oceny stanu zdrowia. Bezpieczeństwo i dobrostan zarówno matki, jak i dziecka są najważniejsze, dlatego ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Bibliografia

“Bóle podbrzusza u ciężarnych”, prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 16.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/85151,bole-podbrzusza-u-ciezarnych

“Bóle głowy u kobiet w ciąży”, Kirsty Revell, Paul Morrish, The Obstetrician & Gynaecologist, 2014, [online], [dostęp 16.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/141717,bole-glowy-u-kobiet-w-ciazy

“Stomach pain in pregnancy”, NHS, [online], [dostęp 16.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/stomach-pain/

“Pregnancy Discomforts”, Cleveland Clinic, [online], [dostęp 16.02.2024], dostępne pod adresem:

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/pregnancy-pains

“Common Pregnancy Pains and Their Causes”, WebMD, [online], [dostęp 16.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.webmd.com/baby/pregnancy-discomforts-causes

Inni czytali również

Test ciążowy  kiedy zrobić? Jak wygląda?
Test ciążowy - kiedy zrobić? Jak wygląda?

Test ciążowy wykrywa hormon - gonadotropinę kosmówkową (Beta hCG), która pojawia się we krwi od 7. dnia po zapłodnieniu, kiedy to komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy. Dokładność testów ciążowych to niemal 99,9% przy czułości diagnostycznej 25 mIU/ml, co odpowiada za wysoką rzetelność badań.

Artykuł
19.03.2024
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat należący do hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dwóch różnych żeńskich hormonów zatem jest tak zwanym preparatem złożonym. Jest dostępny wyłącznie na receptę .

Charakterystyka produktów leczniczych
12.02.2024
Luteina dopochwowa w ciąży. Które kobiety powinny przyjmować progesteron?
Luteina dopochwowa w ciąży. Które kobiety powinny przyjmować progesteron?

Luteina to potoczne określenie progesteronu, hormonu niezbędnego w procesie zapłodnienia,  podtrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju. Tabletki dopochwowe z luteiną są cennym preparatem zalecanym przez ginekologów w określonych sytuacjach m.in. w profilaktyce poronień i porodów przedwczesnych. Luteina jest wydawana na receptę (recepta online).

Artykuł
05.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!