Brzydki zapach z pochwy - co oznacza? Jak się go pozbyć?

Opublikowano 25.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Brzydki zapach z pochwy  co oznacza? Jak się go pozbyć?

Nietypowy zapach pochodzący z okolic intymnych jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem w celu ustalenia przyczyny tego zjawiska. Sytuacja ta może obejmować zarówno zmianę typowego zapachu wydzieliny z pochwy, jak i zaobserwowanie nowego, dotąd nieobecnego zapachu.

Do najczęściej występujących przyczyn zmian w charakterystyce wydzieliny z pochwy należą waginoza bakteryjna i zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Nieodpowiedni zapach z pochwy często wiąże się z chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD), wahaniem poziomu hormonów, czy też niewystarczającą higieną intymną.

Spis treści

Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego zapachu z pochwy?

Nieprawidłowy zapach z pochwy może być wynikiem różnych przyczyn, wśród których najczęściej wymienia się zakażenia bakteryjne i grzybicze, choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka, rzęsistkowica), zapalenie pochwy czy zmiany hormonalne.

Na właściwości wydzieliny z pochwy wpływają również takie czynniki jak niewystarczająca higiena, nadmierne mycie okolic intymnych, dieta czy choroby ogólnoustrojowe, m.in. cukrzyca.

Zobacz także: Jak dbać o higienę intymną? Płyn, żel, chusteczki czy dezodorant?

@erecept.pl Masz nieprzyjemny zapach z pochwy? Reaguj! Może to być początek infekcji! Wyślij osobie, która powinna się o tym dowiedzieć. #cialokobiety #infekcjeintymne #edukacjaseksualna #tematytabu #erecept ♬ Blade Runner 2049 - Synthwave Goose

Waginoza bakteryjna

Jedną z przyczyn dolegliwości dotyczących pochwy jest waginoza bakteryjna, stanowiąca zaburzenie równowagi flory bakteryjnej tej okolicy. Charakteryzuje się obecnością “rybiego” zapachu z pochwy oraz upławów o białej lub szarej barwie. Towarzyszą temu objawy takie jak świąd i pieczenie, zaczerwienienie, ból w podbrzuszu oraz odczuwanie dyskomfortu podczas oddawania moczu.

Waginoza bakteryjna jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych pochwy i zarazem najczęstszą przyczyną pojawienia się nieprawidłowej wydzieliny. Jednakże w większości przypadków przebiega bezobjawowo.

Warto wiedzieć, że schorzenie to może zwiększać ryzyko rozwoju stanów zapalnych w obrębie dróg rodnych oraz powikłań w trakcie ciąży, dlatego leczenie jest zalecane u każdej pacjentki, u której występują objawy bakteryjnej waginozy.

Rzęsistkowica

Inną przyczyną wystąpienia niepokojącego zapachu z pochwy może być zakażenie rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis). Infekcja rozwija się wskutek kontaktu seksualnego z osobą będącą nosicielem pasożyta i znacznie częściej dotyczy kobiet.

Chociaż większość zakażeń przebiega bezobjawowo, mogą pojawić się obfite, pieniste, żółtoszare upławy o mdłym zapachu. Występuje również:

 • świąd i pieczenie w obrębie sromu i pochwy, 

 • częstomocz, 

 • ból podczas stosunku płciowego

 • objawy zapalenia cewki moczowej.

Rzęsistkowica zwiększa ryzyko zapalenia miednicy mniejszej oraz powikłań położniczych m.in. przedwczesnego porodu, dlatego konieczne jest nie tylko leczenie zakażonej osoby, ale także wszystkich partnerów seksualnych. 

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak zapobiegać infekcjom pochwy i wystąpieniu nieprzyjemnego zapachu wydzieliny?

Aby zapobiec pojawieniu się brzydkiego zapachu z pochwy, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad higieny i zdrowego stylu życia. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia okolic intymnych:

 • utrzymuj odpowiednią higienę - myj okolice intymne codziennie, używając łagodnych, mydeł lub specjalnych płynów do higieny intymnej o neutralnym pH;

 • noszenie bawełnianej bielizny - bawełna pozwala skórze oddychać i pomaga utrzymać okolice intymne suche, co jest ważne, aby zapobiec rozwojowi infekcji;

 • zmiana bielizny codziennie i po intensywnym wysiłku - pomaga to utrzymać świeżość i uniknąć nadmiernej wilgotności okolic intymnych, która sprzyja rozwojowi bakterii;

 • unikanie długotrwałego noszenia mokrego stroju kąpielowego - wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów;

 • stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych - pomaga to w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, które mogą przyczyniać się do infekcji i nieprzyjemnego zapachu;

 • dbaj o zrównoważoną dietę - zdrowa dieta bogata w naturalne jogurty i fermentowane produkty mleczne może wspierać zdrową florę bakteryjną w pochwie;

 • regularne wizyty u ginekologa - regularne badania ginekologiczne pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów i zapobieganie poważniejszym infekcjom;

 • unikanie używania wkładek higienicznych na co dzień - ich codzienne stosowanie może zaburzać naturalną przewiewność okolic intymnych i przyczyniać się do rozwoju infekcji;

 • odpowiednie suszenie okolic intymnych po kąpieli - należy delikatnie osuszać okolice intymne, unikając silnego pocierania, które może podrażniać skórę;

 • unikanie stresu - stres może wpływać na równowagę hormonalną i mikrobiom ciała, w tym również okolic intymnych, co może sprzyjać infekcjom.

Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak nieprzyjemny zapach, zmiana koloru lub konsystencji wydzieliny, świąd, pieczenie czy dyskomfort, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć infekcje i otrzymać odpowiednie leczenie.

W serwisie Erecept.pl istnieje możliwość odbycia konsultacji z ginekologiem online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zobacz także: Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować? Kiedy udać się do lekarza?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pochwy?

Aby wyeliminować nieprzyjemny zapach z pochwy, kluczowe jest ustalenie i leczenie źródła problemu. W związku z tym, jeżeli dostrzegasz niepokojące zmiany w zapachu lub konsystencji wydzieliny z pochwy, niezbędna jest konsultacja z ginekologiem.

Co więcej, istnieje kilka domowych metod wspierających leczenie, takich jak regularne mycie okolic intymnych przy użyciu ciepłej wody bez stosowania kosmetyków z intensywnymi zapachami, które mogą zakłócać naturalną mikroflorę pochwy.

Zaleca się również noszenie bielizny wykonanej z naturalnych tkanin, unikanie nadmiernego mycia oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. W profilaktyce waginozy bakteryjnej, zaleca się unikanie potencjalnych czynników ryzyka i rozważenie stosowania probiotyków zawierających bakterie rodzaju Lactobacillus.

Bibliografia

“Bakteryjne zapalenie pochwy” lek. Ewelina Stefanowicz, Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 23.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy

“Rzęsistkowica”, dr n. med. Anna Parfieniuk-Kowerda, Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 23.02.2024], dostępne pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/165365,rzesistkowica

Inni czytali również

Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sylvie 20 jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Antykoncepcja dla nastolatków – co powinno się wiedzieć przed podjęciem decyzji o współżyciu?
Antykoncepcja dla nastolatków – co powinno się wiedzieć przed podjęciem decyzji o współżyciu?

Współczesny świat stawia przed młodzieżą wiele wyzwań i dylematów, a jednym z nich jest kwestia antykoncepcji. Dla wielu nastolatków i nastolatek moment, w którym zaczynają odczuwać potrzebę zrozumienia tematu antykoncepcji jest kluczowym etapem w ich życiu. Pytania i wątpliwości na temat zabezpieczenia przed niechcianą ciążą w młodym wieku są zrozumiałe i naturalne, dlatego ważne jest, aby młodzi ludzie mieli dostęp do rzetelnych informacji, które pomogą im podjąć świadomą oraz odpowiedzialną decyzję. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym aspektom antykoncepcji dla nastolatków i omówimy różne metody antykoncepcji, które dostępne na rynku.

Artykuł
23.01.2024
Niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową  jak leczyć?
Niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową - jak leczyć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapadalność na uleczalne choroby przenoszone drogą płciową przekracza 1 mln przypadków dziennie w skali światowej. W USA zachorowalność na choroby weneryczne rośnie z roku na rok. Choroby te najczęściej dotyczą ludzi młodych, wykazujących dużą aktywność seksualną, jednak mogą występować w każdym wieku. Niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową to m.in. AIDS, kiła, chlamydioza, rzeżączka. 

Charakterystyka produktów leczniczych
14.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!