Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u ginekologa

Opublikowano 08.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu młodych kobiet stanowi stresujące doświadczenie. Wiedza na temat tego, jak przebiega wizyta, jak się do niej przygotować oraz jak wygląda badanie ginekologiczne, pozwala rozwiać wątpliwości i zmniejszyć dyskomfort pacjentki.

Spis treści

 • Aby umówić się do ginekologa na NFZ nie potrzeba skierowania.
 • Wizyta u ginekologa prywatnie to koszt rzędu 200-400 zł. Usługa ginekolog online w erecept.pl kosztuje 99 zł.
 • Podczas wizyty ginekolog przeprowadza wywiad (pyta m.in. o cykl miesiączkowy), badanie ginekologiczne, cytologię, badanie USG. Możliwe jest także palpacyjne zbadanie piersi. Wizyta trwa zwykle ok. 20 minut.
 • W przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak nieprawidłowe krwawienia, bóle brzucha, urazy narządów płciowych, zaburzenia pokwitania i miesiączkowania, infekcje narządów płciowych, podejrzenie wykorzystywania seksualnego lub problemy z zajściem w ciążę, zaleca się konsultację u ginekologa.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

Wizyta u lekarza ginekologa na Narodowy Fundusz Zdrowia nie wymaga skierowania. Podczas rejestracji niezbędny jest tylko dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Wizyta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatna. można jeszcze dodać że terminy różnią się w zależności od gabinetu.

Ceny wizyt w gabinetach prywatnych mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 200 do 400 zł. Są one uzależnione m.in. od lokalizacji gabinetu, rodzaju badań wykonywanych podczas wizyty oraz dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjentka.

W jakim wieku udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby odbyć pierwszą wizytę pomiędzy 12. a 15. rokiem życia. Jest to optymalny czas, ponieważ większość nastolatek w tym wieku ma już za sobą pierwszą miesiączkę.

W jakim okresie cyklu iść do ginekologa?

Najlepszy czas na odbycie wizyty to kilka dni po skończonej miesiączce. Oczywiście może się ona odbyć również w innej fazie cyklu, a nawet podczas okresu, jednak w tym czasie nie da się pobrać badania cytologicznego.

Zobacz też: Kalendarzyk miesiączki - dlaczego warto prowadzić? Czy jest skuteczny jako antykoncepcja?

Ile trwa wizyta u ginekologa?

Standardowa wizyta u ginekologa trwa zazwyczaj około 20 minut.

Zdecydowanie dłużej trwa pierwsza wizyta w ciąży, podczas której lekarz m.in. przeprowadza badanie położnicze, wykonuje USG oraz zakłada kartę ciąży. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kobieta w okresie ciąży ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Jak się przygotować i co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę ginekologiczną?

Ubiór

Przygotowując się do wizyty, warto zadbać o swój komfort i wygodę. W wielu gabinetach dostępne są jednorazowe spódnice i ochraniacze na stopy, jednak dobrym rozwiązaniem jest ubranie tuniki/dłuższej bluzki lub luźnej spódnicy. Zminimalizuje to pewien dyskomfort podczas przechodzenia z toalety w gabinecie na fotel ginekologiczny, w przypadku gdy jednorazowa odzież nie jest dostępna.

Czy trzeba się golić przed wizytą u ginekologa?

Nie ma konieczności depilacji okolic intymnych, a obecność owłosienia nie wpływa w żaden sposób na prawidłowość przeprowadzonego badania.

Higiena

W dniu badania należy umyć się tak, jak na co dzień (wodą lub płynem do higieny intymnej w zupełności wystarczy), bez irygacji pochwy, ponieważ może to zafałszować badanie i być przyczyną późniejszych infekcji.

Informacje o zdrowiu intymnym

Przed wizytą warto przygotować informację o dacie ostatniej miesiączki, długości cyklów miesiączkowych, obfitości krwawienia oraz przyjmowanych lekach. Odpowiednie przygotowanie zminimalizuje stres oraz sprawi, że wizyta u ginekologa przebiegnie sprawniej.

Zobacz też: Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować? Kiedy udać się do lekarza?

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Na początku wizyty przeprowadzony jest wywiad lekarski, w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej - lekarz zapyta m.in. o powód wizyty, kiedy była ostatnia miesiączka, o przebyte ciąże, choroby w rodzinie oraz przyjmowane leki.

Następnie lekarz prosi pacjentkę o udanie się do gabinetowej toalety, w celu przygotowania do badania oraz rozebrania się od pasa w dół.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania ginekologicznego, które rozpoczyna się zwykle od dokładnego obejrzenia zewnętrznych narządów płciowych na fotelu ginekologicznym. Następnie wykonywane jest badanie wewnętrzne, którego przebieg zależy od tego, czy pacjentka jest aktywna seksualnie.

U kobiet, które nie współżyły, może być ono wykonywane przez odbyt lub klasycznie przy użyciu odpowiedniego wziernika. Podczas badania lekarz ocenia wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy, a także za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera materiał, który zostanie przesłany do badania histopatologicznego (podczas miesiączki nie jest możliwe pobranie cytologii).

Po usunięciu wziernika ginekolog przeprowadza badanie dwuręczne - jedną ręką dotyka szyjki macicy, a drugą kładzie na podbrzuszu pacjentki i przez powłoki brzuszne ocenia m.in. położenie, wielkość macicy i przydatków oraz ewentualną obecność dolegliwości bólowych.

Podczas wizyty lekarskiej wykonuje się również badanie USG - w zależności od potrzeb jest to USG przez powłoki brzuszne lub USG transwaginalne (USG przezpochwowe- podłużna sonda z jednorazową osłonką wprowadzana do pochwy).

Po zakończeniu badania ginekologicznego lekarz może poprosić o ubranie się i rozebranie od pasa w górę, by palpacyjnie zbadać piersi.

Na koniec wizyty ginekolog podsumowuje jej przebieg, zleca ewentualne recepty i jeśli to konieczne wystawia skierowanie np. na USG piersi.

Zobacz też: O co zapyta Cię lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Jak wygląda pierwsza wizyta i badanie ginekologiczne u osoby małoletniej?

Nie zawsze pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z wykonaniem badania ginekologicznego. Może ona służyć ocenie cyklu miesiączkowego, edukacji seksualnej oraz wdrożeniu profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Jeśli jednak wykonanie badania ginekologicznego jest niezbędne w dalszym procesie diagnostycznym, jego przebieg wygląda tak samo, jak u pacjentek, które nie współżyły (może być ono wykonywane przez odbyt lub klasycznie przy użyciu specjalnego wziernika dziecięcego).

Rekomendowane jest, aby badanie ginekologiczne osoby małoletniej przeprowadził lekarz specjalizujący się w ginekologii dziecięcej.

Zobacz też: Naturalne metody antykoncepcji - jak stosować i czy są skuteczne?

Wybór antykoncepcji hormonalnej. Jak wygląda pierwsza wizyta?

Antykoncepcja hormonalna powinna być dobrana indywidualnie. Na pierwszej wizycie lekarz ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca niezbędne badania, których wynik umożliwi podjęcie decyzji na kolejnej konsultacji.

Zobacz także: O co zapyta Cię lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Czy rodzic lub opiekun prawny musi przebywać w gabinecie lekarskim podczas całej wizyty?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa powinna odbywać się w obecności przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.

U osób małoletnich, które nie ukończyły 16. roku życia przeprowadzenie badania ginekologicznego, procedur diagnostycznych i leczniczych (m.in. wystawienie recepty na tabletki antykoncepcyjne) wymaga zgody przedstawiciela ustawowego.

Osoba małoletnia może ubiegać się, aby badanie ginekologiczne zostało przeprowadzone bez obecności przedstawiciela ustawowego/opiekuna faktycznego. W przypadku, gdy osoba ta odmawia opuszczenia gabinetu, fakt ten lekarz odnotowuje w dokumentacji medycznej i przeprowadza badanie w jej obecności.

Czerwone flagi, czyli kiedy udać się do lekarza ginekologa?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, zalecane jest, aby rutynowa wizyta profilaktyczna oraz badanie odbywały się raz w roku. Niekiedy konsultacja ginekologiczna wymagana jest wcześniej, jeśli występują jakieś dolegliwości lub niepokojące objawy m.in.:

 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (poza miesiączką, nadmierne, o zmienionej konsystencji);

 • bóle brzucha i podbrzusza;

 • urazy narządów płciowych;

 • zaburzenia pokwitania;

 • zaburzenia miesiączkowania np. zbyt obfite lub nieregularne miesiączki;

 • zakażenie narządów płciowych;

 • podejrzenie wykorzystywania seksualnego.

 • problemy z zajściem w ciążę.

Zobacz też: Infekcja pochwy po antybiotyku - jak wyleczyć grzybicę pochwy? Domowe sposoby i leki

Ginekolog online - kiedy warto rozważyć wizytę?

Do ginekologa online możesz się udać m.in. jeśli:

 • jesteś osobą zapracowaną i nie masz czasu na odbycie standardowej wizyty lekarskiej (wizyta online nie obejmuje badania ginekologicznego, dlatego nie powinna być traktowana, jako zamiennik klasycznej wizyty),

 • chcesz skonsultować swoje wątpliwości dotyczące diagnozy z zakresu ginekologii postawionej przez innego lekarza,

 • przygotowujesz się do pierwszej wizyty i chcesz przełamać poczucie wstydu,

 • potrzebujesz porady dotyczącej wyboru antykoncepcji,

 • pojawiają się nagłe, niepokojące symptomy i nie jesteś pewna, jakie kroki podjąć i czy udać się do szpitala.

Bibliografia

Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa

https://www.ptgin.pl/artykul/stanowisko-ekspertow-polskiego-towarzystwa-ginekologicznego-pierwsza-wizyta-osoby

mamaginekolog.pl Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? 9 faktów, o których warto wiedzieć

https://mamaginekolog.pl/kobieta/wizyta-ginekologiczna/jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-ginekologa-i-w-jakim-dniu-cyklu-sie-wybrac/

Medicover

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-co-warto-o-niej-wiedziec,6497,n,168

Inni czytali również

Symonette - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Symonette - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Symonette jest hormonalnym lekiem stosowanym w celu zapobiegania ciąży. Nie należy do złożonych tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ substancją czynną jest tylko jeden hormon płciowy, dezogestrel. 

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne należą do jednych najpopularniejszych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą, która oferuje wiele korzyści, takie jak skuteczność i regulację cyklu menstruacyjnego. Niemniej jednak, jak każdy lek, doustne środki antykoncepcyjne mają pewne działania niepożądane. Warto zrozumieć, jakie mogą być potencjalne skutki uboczne związane z zażywaniem tych tabletek, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące antykoncepcji.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest na receptę (recepta online).

Artykuł
23.01.2024
Azalia - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Azalia - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Produkt leczniczy Azalia należy do grupy popularnych jednoskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nazywanych również mini-pills. Mechanizm jego działania oparty jest na zawartości syntetycznego odpowiednika progestagenu, odgrywającego ważną rolę w regulacji żeńskiej gospodarki hormonalnej. Substancją aktywną leku jest dezogestrel, który poprzez swoje wielokierunkowe działanie przyczynia się do zapobiegania niepożądanej ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!