Teenia Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Teenia - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Teenia należy do doustnych, złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jego substancjami czynnymi są etnyloestradiol oraz drospirenon. Tabletki leku Teenia należy stosować codziennie, o tej samej porze, ponieważ tylko przyjmowanie preparatu zgodnie z zalecenami chroni przed niechcianą ciążą. Lek Teenia jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Teenia
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Teenia - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 15.05.2024
Nazwa preparatu Teenia
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Teenia

Substancja czynna: 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu

Wskazania: antykoncepcja doustna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka raz na dobę, o stałej porze

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancje pomocniczą nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję, występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie, wysokie ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub występowania jednego z poważnych czynników ryzyka, ciężka lub ostra niewydolność nerek, obecne lub przebyte nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe), występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych (np. narządów rodnych lub piersi), krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii, jednoczesne stosowanie z lekami takimi jak: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir oraz z produktami leczniczymi zawierającymi glekaprewir, pibrentaswir lub sofosbuwir, welpataswir, woksylaprewir

Główne działania niepożądane: chwiejność emocjonalna, bóle głowy, ból brzucha, trądzik, ból piersi, powiększenie piersi, tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie, krwawienia niepowiązane z cyklem miesiączkowym, zwiększenie masy ciała

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Teenia?

Lek Teenia jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 39 zł za opakowanie 21 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Teenia ?

Lek Teenia to rodzaj złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, zawierającego etynyloestradiol (estrogen) i drospirenon(progestagen). Substancje czynne są syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych. Przed rozpoczęciem stosowania leku Teenia należy określić, indywidualne prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi.

Lek Teenia jest dostępny także na receptę online.

Jaki jest mechanizm działania?

Teenia jest złożonym środkiem antykoncepcyjnym przyjmowanym doustnie, który działa poprzez zahamownie owulacji oraz indukowanie zmian w błonie śluzowej macicy.

Substancja czynna, drospirenon, ma również działanie antyandrogenowe oraz w niewielkim stopniu antymineralokortykosteroidowe.

Jaki jest skład leku?

Substancje czynne: 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu

Substancje pomocnicze:

 • Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poli (winylowego), magnezu stearynian.

 • Otoczka tabletki: lecytyna sojowa, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 3350

Jak stosowa─ç lek?

Środki antykoncepcyjne, takie jak lek Teenia, powinny być przyjmowane codziennie przez okres 21 dni. Pigułki należy brać o tej samej porze, zgodnie z kolejnością zaznaczoną na blistrze i popijać niewielką ilością wody.

Kolejne opakowanie leku Teenia należy rozpocząć po 7-dniowej przerwie, podczas której pojawia się zazwyczaj tzw. krwawienie z odstawienia. Początek krwawienia zazwyczaj przypada na 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Teenia codziennie o stałej porze, popijając niewielką ilością wody.

Jak rozpocząć stosowanie leku Teenia?

 1. Jeżeli pacjentka nie stosowała wcześniej hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

  Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.

 2. Jeżeli pacjentka stosowała wcześniej inny hormonalny środek antykoncepcyjny(tj. inny złożony doustny środek antykoncepcyjny, terapeutyczny system dopochwowy lub system transdermalny, plaster) i chce zmienić na lek Teenia.

  • zmiana dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych: Rozpoczęcie stosowania leku Teenia powinno odbyć się dzień po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki poprzedniego, złożonego środka antykoncepcyjnego. Najpóźniej pacjentka może przyjąć tabletkę leku Teenia po zwyczajowej przerwie w stosowaniu lub po zakończeniu przyjmowania tabletek placebo.

  • zmiana z terapeutycznego systemu dopochwowego lub z systemu transdermalnego, plastra: Należy zacząć przyjmować lek Teenia w dniu usunięcia poprzedniego środka antykoncepcyjnego. Najpóźniej w dniu, kiedy miałoby miejsce kolejne użycie poprzedniego produktu.

  • zmiana ze środka antykoncepcyjnego zawierającego wyłącznie progstegen: Kobieta może rozpocząć stosowanie leku teenia w dowolnym dniu. Przez pierwsze siedem dni przyjmowania leku Teenia, należy zabezpieczać się dodatkowo mechaniczną metodą antykoncepcji.

  • zmiana z implantu lub domacicznego systemu uwalniającego progestagen (IUS): Pacjentka może rozpocząć branie tabletek Teenia w dniu ich usunięcia. Przez pierwsze siedem dni przyjmowania leku Teenia, należy zabezpieczać się dodatkowo mechaniczną metodą antykoncepcji.

  • zmiana z iniekcji zawierających wyłącznie progestagen: Rozpoczęcie przyjmowania leku Teenia powinno odbyć się w dzien planowanej następnej iniekcji. Przez pierwsze siedem dni przyjmowania leku Teenia należy zabezpieczać się dodatkowo mechaniczną metodą antykoncepcji.

 3. Po poronieniu w I trymestrze ciąży.

  Przyjmowanie leku teenia może odbyć się natychmiastowo oraz nie jest konieczne stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków antykoncepcyjnych.

 4. Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży.

  Pacjentka może rozpocząć stosowanie leku Teenia w przeciągu 21 do 28 dni po poronieniu w drugim trymestrze lub po porodzie. Przez pierwsze siedem dni przyjmowania leku Teenia należy zabezpieczać się dodatkowo mechaniczną metodą antykoncepcji. Jeżeli w międzyczasie doszło do stosunku, to przed rozpoczęciem leku Teenia należy wykluczyć ewentualną ciążę lub odczekać do pierwszej miesiączki.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produkt leczniczy Teenia nie jest przeznaczony dla dzieci.

Pomini─Öcie dawki preparatu Teenia

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku Teenia różni się w zależności od czasu pominięcia dawki preparatu oraz tygodnia, w którym pominięcie nastąpiło.

Jeżeli od czasu planowanego przyjęcia minęło mniej niż 12 godzin

Jest to najlepsza sytuacja, ponieważ ochrona antykoncepcyjna nie uległa zmniejszeniu. Kobieta powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a pozostałe tabletki z blistra przyjmować dalej, o zwykłej porze.

Jeżeli od czasu planowanego przyjęcia upłynęło więcej niż 12 godzin

W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Przerwanie przyjmowania tabletek na okres dłuższy, niż siedem dni, może odpowiednio nie wyhamować osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej.

Zazwyczaj odpowiednie wyhamowanie osi uzyskiwane jest dopiero po 7 dniach nieprzerwanego stosowania preparatu. Poniżej, znajduje się kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z pominięciem dawki leku Teenia, w zależności od tygodnia przyjmowania.

Tabletka pominięta w 1. tygodniu stosowania

Należy natychmiastowo przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Kobieta powinna stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji przez następne 7 dni.

Jeżeli w okresie poprzedzającym pominięcie dawki produktu leczniczego Teenia doszło do stosunku płciowego, to należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę. Im większa liczba pominiętych tabletek oraz im krótszy odstęp czasu występował między ich pominięciem, tym większe ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletka pominięta w 2. tygodniu stosowania

Należy natychmiastowo przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w poprzedzających siedmiu dniach pacjentka przyjmowała pigułki prawidłowo, to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego środka antykoncepcyjnego.

Jeżeli została pominięta więcej, niż jedna tabletka, to pacjentka powinna stosować dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji.

Tabletka pominięta w 3. tygodniu stosowania

Jeżeli tabletka została pominięta w 3 tygodniu stosowania, to istnieją dwa możliwe sposoby postępowania. Zastosowanie którejkolwiek z dwóch następujących metod sprawia, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych, o ile przez 7 dni przed pominiętą dawką, wszystkie, pozostałe tabletki były zażywane zgodnie z zaleceniami.

Jeśli ten warunek nie został spełniony, pacjentce powinno się zasugerować wybór jednej z dwóch metod i używanie dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej przez kolejne 7 dni.

 • Należy natychmiastowo przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Następnie, bez robienia 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, należy od razu rozpocząć kolejny blister.

  Krwawienie z odstawienia nie powinno wystąpić do czasu zakończenia stosowania tabletek z drugiego opakowania, może jednak pojawić się plamienie lub krwawienie śródcykliczne

 • Pacjentka może również przerwać stosowanie tabletek z bieżącego blistra. Wówczas powinna zrobić 7 dniową przerwę w przyjmowanianiu tabletek, wliczając w to dzień, w którym pominęła dawkę leku, a następnie kontynuować branie pigułek z kolejnego opakowania.

Zasady post─Öpowania w przypadku wyst─ůpienia zaburze┼ä ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowych

Jeżeli u kobiety stosującej lek Teenia wystąpią ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. wymioty i/lub biegunka), to istnieje ryzyko gorszego wchłaniania produktu, a w konsekwencji zmniejszonej ochrony antykoncepcyjnej. Z tego względu zalecane jest, aby dodatkowo stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne.

W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu dawki leku Teenia, to należy natychmiast przyjąć dodatkową (nową) tabletkę. O ile jest możliwe, nowa tabletka powinna być przyjęta przed upływem 12 godzin od standardowej pory przyjmowania leku Teenia. Jeżeli upłynie więcej niż 12 godzin, to pacjentka powinna zastosować się do takich samych procedur, jak w przypadku pominięcia dawki leku Teenia.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do często (częstość ≥ 1/100 do obserwowanych działań niepożądanych, należą:

 • chwiejność emocjonalna,

 • bóle głowy,

 • ból brzucha,

 • trądzik,

 • ból piersi, powiększenie piersi, tkliwość piersi,

 • bolesne miesiączkowanie, krwawienia niepowiązane z cyklem miesiączkowym,

 • zwiększenie masy ciała.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do niezbyt często (≥ 1/1 000 do występujących działań niepożądanych, należą:

 • kandydoza, wirus opryszczki;

 • reakcje alergiczne;

 • zwiększone łaknienie;

 • depresja, nerwowość, zaburzenia snu;

 • parastezje, zawroty głowy;

 • zaburzenia widzenia;

 • skurcze dodatkowe, tachykardia;

 • zatorowość płucna, nadciśnienie tętnicze, niskie ciśnienie krwi, migrena, żylaki;

 • zapalenie gardła;

 • nudności, wymioty, zapalenie żołądka i jelit, biegunka, zaparcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe;

 • obrzęk naczynioruchowy, łysienie, wyprysk, świąd, wysypka, suchość skóry, łojotok, zaburzenia skóry;

 • ból szyi, ból kończyn, kurcze mięśniowe;

 • zapalenie pęcherza moczowego;

 • nowotwór piersi, dysplazja włóknisto-torbielowata piersi, mlekotok;

 • torbiel jajnika, uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, nadmierne krwawienie miesiączkowe, kandydoza pochwy, zapalenie pochwy, wydzielina z pochwy, choroby sromu i pochwy, suchość pochwy, ból w obrębie miednicy, nieprawidłowy obraz cytologiczny rozmazu według klasyfikacji Papanicolaou, zmniejszenie popędu płciowego;

 • obrzęk, osłabienie, ból, nadmierne pragnienie, wzmożone pocenie;

 • zmniejszenie masy ciała.

Da rzadko występujących objawów niepożądanych (≥ 1/10000 do , należą:

 • astma;

 • niedosłuch;

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;

 • rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy.

Działania niepożądane o nieznanej częstości: nasilenie objawów dziedzicznego i nabytego obrzęku naczynioruchowego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do tej pory nie zaobserwowano przypadków przedawkowania wyrobu medycznego Teenia. Jednak na podstawie dostępnych informacji o nadmiernym spożyciu innych dwuskładnikowych, doustnych środków antykoncepcyjnych, wiadomo, że mogą pojawić się symptomy takie jak mdłości, wymioty czy też krwawienie z narządów płciowych.

Dodatkowo, w przypadku niezamierzonego połknięcia tego środka przez młode osoby, które jeszcze nie miały miesiączki, może dojść do krwawienia z pochwy. Nie ma antidotum, zatem leczenie powinno opierać się na łagodzeniu występujących objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jeżeli któraś z wymienionych przypadłości występuje po raz pierwszy podczas stosowania złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, to należy niezwłocznie odstawić lek Teenia.

Wyrób medyczny Teenia jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

 • nadwrażiwości na substancję czynną lub jakąkolwiek substancje pomocniczą;

 • nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję;

 • występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej:

  żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - czynna (leczona przeciwzakrzepowymi produktami leczniczymi) lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna;

  znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej np. oporność na aktywowane białko C (w tym czynnik V Leiden) niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S;

  rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem;

  wysokie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wskutek występowania wielu czynników ryzyka.

 • występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych:

  tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe - czynne (np. zawał mięśnia sercowego) lub objawy prodromalne (np. dławica piersiowa);

  choroby naczyń mózgowych - czynny udar, przebyty udar lub objawy prodromalne w wywiadzie (np. przemijający napad niedokrwienny);

  stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych (przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy).

 • migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie;

 • wysokie ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub występowania jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak:

  cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi;

  ciężkie nadciśnienie tętnicze;

  ciężka dyslipoproteinemia.

 • ciężka lub ostra niewydolność nerek;

 • obecne lub przebyte nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe);

 • występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych (np. narządów rodnych lub piersi);

 • krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii.

Lek Teenia nie może być stosowany, z produktami leczniczymi zawierającymi takie substancje czynne, jak: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir oraz z produktami leczniczymi zawierającymi glekaprewir, pibrentaswir lub sofosbuwir, welpataswir, woksylaprewir.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania leku Teenia, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje między sobą.

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Nie wykazano istotnego wpływu na stężenie potasu w surowicy podczas jednoczesnego stosowania drospirenonu i tych grup leków, u kobiet bez niewydolności nerek.

Antagoniści aldosteronu oraz leki moczopędne oszczędzające potas. Nie przeprowadzono badań badających interakcje tych dwóch grup leków. W przypadku jednoczesnego stosowania leku Teenia oraz któregoś z tych grup leków, to podczas pierwszego cyklu stosowania leku należy oznaczyć stężenie potasu.

Leki przeciwwirusowe. W trakcie badań klinicznych wykazano, że pacjentki leczone z powodu wirusowego leczenia wątroby typu C oraz stosujące dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, miały zwiększoną aktywność transaminaz (AIAT) - nawet przekraczające pięciokrotnie górną granicę normy. Dotyczyło to jednoczesnego stosowania leku teenia oraz leków zawierających takie substancje czynne, jak: mbitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir z rybawiryną lub bez, glekaprewirem/pibrentaswirem lub sofosbuwirem/welpataswirem/woksylaprewirem. Dlatego nie powinno się stosować doustnych, złożonych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak lek Teenia, u kobiet, które równocześnie otrzymują określone leczenie przeciwwirusowe.

Leki indukujące enzymy mikrosmalne

Jednoczesne stosowanie leków indukujących enzymy mikrosamalne oraz leku Teenia, może powodować zwiększenie klirensu hormonów płciowych, co w dalszej kolejności może przyczyniać się do pojawienia się krwiawienia śródcyklicznego oraz/lub braku skuteczności antykoncepcyjnej.

Jeżeli leczenie tymi lekami jest krótkotrwałe, to kobiety powinny stosować dodatkową metodą antykoncepcyjną lub zmienić lek Teenia na inny środek zapobiegający ciąży. Metodę mechaniczną należy stosować przez cały okres brania leku oraz 28 dni po zakończeniu terapii. Jeśli terapia ma być podtrzymana po zużyciu tabletek z obecnego blistra leku Teenia, nowy blister powinien zostać rozpoczęty od razu, bez standardowej przerwy.

W przypadku gdy leczenie jest długotrwałe, zalecana jest zmiana formy antykoncpecji, na inną skuteczną, niehormonalną metodę zapobiegania ciąży.

Substancje, które powodują zmniejszoną skuteczność złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych poprzez indukcję enzymatyczną. Są to m.in.: barbiturany, bosentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, rytonawir (lek stosowany w leczeniu HIV), newirapina i efawirenz oraz prawdopodobnie felbamat, gryzeofulwina, oksykarbamazepina, topiramat, a także produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Leki, które wykazują zmienne działanie na klirens złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. W trakcie równoczesnego przyjmowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych i niektórych leków przeciwko HIV, w tym inhibitorów proteazy oraz nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy, również tych wykorzystywanych w terapii HCV, może dojść do wzrostu lub spadku poziomu estrogenu lub progestagenów we krwi. Takie zmiany mogą być czasami istotne z punktu widzenia klinicznego.

Z tego powodu ważne jest, aby zapoznać się z charakterystyką stosowanych równolegle leków przeciwwirusowych, aby zrozumieć możliwe interakcje i zalecenia z nimi związane. W razie jakichkolwiek niejasności, kobiety leczone inhibitorami proteazy lub nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy powinny zastosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej.

Substancje zmniejszające klirens złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych (inhibitory enzymatyczne). Kliniczne znaczenie potencjalnych interakcji pomiędzy inhibitorami enzymatycznymi a złożonymi hormonalnymi tabletkami antykoncepcyjnymi jest nie do końca poznane. Przy jednoczesnym stosowaniu silnych inhibitorów CYP3A4 i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych osoczowe stężenie estrogenu i progestagenu może ulec zwiększeniu.

Teenia a ci─ů┼╝a

Nie należy stosować leku Teenia w ciąży.

Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Teenia, to należy jak najszybciej odstawić preparat Teenia. Wyniki rozległych badań epidemiologicznych nie wykazały zwiększonego ryzyka występowania wrodzonych defektów u dzieci, których matki używały złożone doustne środki antykoncepcyjneh przed zajściem w ciążę, ani teratogennych skutków w przypadku przypadkowego zażycia tych środków podczas ciąży.

Teenia a karmienie piersi─ů

Dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne mogą oddziaływać na laktację. Mogą one powodować zmniejszenie ilości kobiecego mleka oraz zmianę jego składu. Niewielkie ilości hormonów płciowych i ich metabolitów przenikają do kobiecego mleka i mogą one mieć wpływ na dziecko.

Stosowanie leku Teenia nie jest zalecane podczas karmienia piersią.

Teenia a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie wykonano badań oceniających zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych podczas stosowania leku Teenia. Jednak u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne nie zauważono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego "Teenia", dost─Öpny online, [dost─Öp 29.11.2023], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24881/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝