Escapelle czy EllaOne - Który specyfik wybrać?

Opublikowano 11.10.2021

Escapelle czy EllaOne   Który specyfik wybrać?

Escapelle i EllaOne to dwie najpopularniejsze tabletki "dzień po", które mogą zapobiec ciąży w przypadku nieplanowanego stosunku płciowego. Oba leki zawierają substancję czynną levonorgestrel, która działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej z jajnika. Mogą być one również stosowane w celu przerwania ciąży we wczesnym stadium.

Spis treści

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to forma ochrony przed zajściem w ciążę, która może być zastosowana po odbyciu stosunku płciowego bez odpowiedniego zabezpieczenia lub gdy zabezpieczenie użyte było nieprawidłowo (np. nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, uszkodzona prezerwatywa).

Przed przepisaniem antykoncepcji awaryjnej nie jest konieczne dokładnie badanie lekarskie. Nie ma również potrzeby robienia badań specjalistycznych takich jak: USG, cytologia, czy badania krwi.

W jaki sposób działa tabletka "dzień po"?

Tabletka "dzień po" zastosowana w odpowiednio krótkim czasie od stosunku płciowego potrafi hamować lub opóźniać moment jajeczkowania (owulacji), czyli okres największej płodności u kobiety. Jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona, plemniki nie zostaną zapłodnione, więc ciąża nie nastąpi. Natomiast w przypadku zapłodnienia uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka w macicy, wywołując miesiączkę.

Pigułka dodatkowo sprzyja zmianom w budowie błony śluzowej macicy (endometrium), która staje się nieprzyjaznym miejscem do ewentualnego zagnieżdżenia już zapłodnionego zarodka. Należy pamiętać, iż EllaOne to nie jest tabletka aborcyjna!

W odróżnieniu do preparatów wczesnoporonnych preparaty antykoncepcji awaryjnej nie służą do przerywania już istniejącej ciąży.

Warto również wspomnieć, że preparaty te nie chronią przed zajściem w ciążę podczas całego menstruacyjnego, w kolejnych dniach po przyjęciu tabletki należy kontynuować dotychczasową antykoncepcję.

Należy pamiętać, że żaden z leków nie gwarantuje 100% skuteczności. Ich działanie jest tym skuteczniejsze, im krótszy jest czas pomiędzy niezabezpieczonym stosunkiem a przyjęciem tabletki.

Leki te, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chronią również przed zakażeniem wirusem HIV, kłykciny kończyste, opryszczka narządów płciowych oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie są dostępne w Polsce preparaty antykoncepcji awaryjnej?

W Polsce aktualnie dostępne są dwa preparaty służące jako antykoncepcja awaryjna: Escapelle oraz EllaOne. Produkty różnią się między sobą substancją aktywną oraz czasem, w ciągu którego można bezpiecznie przyjąć preparat. Leki te można kupić w aptece wyłącznie po okazaniu recepty przepisanej przez lekarza dowolnej specjalizacji.

Tabletka EllaOne zawiera 30 miligramów octanu uliprystalu i wykazuje skuteczność jeśli przyjmie się go do 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Tabletka pakowana jest pojedyncze, ma biały kolor, na jej powierzchni wytłoczony jest napis "ella".

Escapelle ma swoim składzie 1500 mikrogramów lewonorgestrelu. Preparat charakteryzuje się krótszym czasem skuteczności, należy przyjąć go do 72 godzin od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. W opakowaniu znajdziemy również jedną tabletkę w kolorze białym, ale z wytłoczonym na powierzchni napisem "G00".

Jak stosować tabletkę "dzień po"?

Tabletkę "dzień po" w odróżnieniu od standardowych metod antykoncepcyjnych przyjmuje się jednorazowo, na kilkanaście godzin po akcie płciowym. By preparat zadział prawidłowo należy przyjąć go w przypadku preparatu EllaOne do 120 godzin od stosunku płciowego bez zabezpieczenia, a w przypadku Escapelle do 72 godzin. Oba preparaty nie są przeznaczone do stosowania u osób poniżej 18 roku życia.

Przed przyjęciem tabletki "dzień po" należy wykonać test ciążowy. W przypadku opóźnienia krwawienia miesięcznego o ponad 7 dni, nieprawidłowego krwawienia w przewidywanym czasie miesiączki lub występują objawy ciąży po zastosowaniu metod antykoncepcji awaryjnej, należy ponownie wykluczyć ewentualną ciążę poprzez test ciążowy. Pacjentka, która podejrzewa u siebie ciążę pomimo zażycia tabletki powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista musi wykluczyć, jak w przypadku każdej ciąży, czy nie jest to ciąża pozamaciczna.

Nie zaleca się stosowania antykoncepcji awaryjnej więcej niż jeden raz w danym cyklu, ze względu na możliwość rozregulowania cyklu miesiączkowego. Nie powinna ona zastępować innych, regularnych metod antykoncepcji.

Nie należy równocześnie przyjmować leku EllaOne i Escapelle. Takie postępowanie nie zwiększy skuteczności leków, może je jedynie nasilić ich toksyczny wpływ.

Co jeśli przyjęłam tabletkę "dzień po" podczas ciąży lub gdy karmię piersią?

Oczywiście tabletek "dzień po" nie należy przyjmować w okresie ciąży, jednak substancje czynne zawarte w preparacie Escapelle i EllaOne są bezpieczne dla płodu.

Substancje aktywne preparatów antykoncepcji awaryjnej przenikają do mleka matki. Jeśli tabletka musi zostać zażyta w okresie karmienia piersią, należy ją przyjąć po zakończonym karmieniu oraz zrezygnować z karmienia naturalnego przez minimum jeden dzień. Mleko w tym czasie należy odciągać i odrzucać.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztują tabletki "dzień po"?

W Polsce najpopularniejsze tabletki "dzień po" to preparaty EllaOne i Escapelle.

Cena preparatu EllaOne różni się w zależności od apteki, zakres cenowy oscyluje w granicach 80-200 zł.

Natomiast tabletka "dzień po" Escapelle kosztuje średnio 45-50 zł. Cena może różnić się w zależności od apteki.

Tabletka EllaOne

Substancją aktywną w środku leczniczym EllaOne jest octan uliprystalu, który wykazuje działanie podobne do progesteronu, naturalnego żeńskiego hormonu płciowego. Lek opóźnia owulację, powoduje zmiany budowy śluzówki macicy, co utrudnia proces zagnieżdżenia zarodka.

Jak przyjmować EllaOne

Leczenie preparatem EllaOne można zastosować w ciągu 120 godzin (5 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub gdy zastosowana metoda zawiodła. Tabletkę przyjmuje się jednorazowo, doustnie, z posiłkiem lub niezależnie od niego, popijając dużą ilością wody. W przypadku występowania wymiotów w ciągu 3 godzin od zastosowania preparatu, należy przyjąć kolejną dawkę.

Przyjęcie w czasie cyklu tabelki leku EllaOne nie stanowi przeciwwskazania do kontynuacji innych metod doustnej antykoncepcji, jednakże można zaobserwować zmniejszenie jej działania. Warto więc do czasu rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego stosować dodatkowe metody mechaniczne (np. prezerwatywy). Jeśli kobieta zamierza rozpocząć stosowanie regularnej metody antykoncepcji (np. tabletki antykoncepcyjne) po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, może zrobić to natychmiast po przyjęciu tabletki "dzień po".

Przeciwwskazania do stosowania leku EllaOne

Tabletka EllaOne przeciwwskazana jest w przypadku ciąży oraz przy jej podejrzeniu. Octan uliprystalu jest wydzielany do mleka ludzkiego, dlatego po przyjęciu tabletki nie jest zalecane karmienie piersią przez okres jednego tygodnia. W tym czasie zaleca się odsysanie i odrzucanie mleka w celu stymulacji laktacji.

ElaOne nie można przyjmować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: Octan uliprystalu, Laktoza jednowodna, Magnezu stearynian, Powidon K30, Kroskarmeloza sodowa.

Nie zaleca się także stosowania leku EllaOne u kobiet z ciężką astmą oskrzelową, niedostatecznie wyrównaną za pomocą doustnie przyjmowanych glikokortykosteroidów.

Interakcje z innymi lekami

W związku z możliwymi interakcjami, podczas przyjmowania leku EllaOne nie należy stosować produktów będących induktorami CYP3A4 m.in.: rifampicyny, fenytoiny, fenobarbitalu, karbamazepiny, newirapiny, okskarbazepiny, ziela dziurawca.

Najczęstsze działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjęciu leku EllaOne są: ból głowy, mdłości, ból brzucha, bolesne miesiączkowanie, nieprawidłowe krwawienie z pochwy, bóle mięśniowe, bóle pleców, zmęczenie.

Niezbyt często występują: zapalenia pochwy, zapalenie nosogardzieli, zakażenie dróg moczowych, nieprawidłowy apetyt, niepokój, bezsenność, zmiany libido, senność, migrena, uderzenia gorąca, zawroty głowy, trądzik, świąd, zmiany skórne, nadmiernie nasilone krwawienia miesięczne.

Brakuje badań, które w sposób niepodważalny ocenią toksyczny wpływ leku EllaOne na zdolność reprodukcji.

W przypadku występowania wymiotów w ciągu 3 godzin po przyjęciu leku EllaOne należy niezwłocznie zastosować następną tabletkę.

Tabletka Escapelle

Substancją czynną zawartą w preparacie Escapelle jest lewonorgestrel, który zapobiega owulacji i zapłodnieniu (gdy stosunek płciowy miał miejsce w okresie przedowulacyjnym) oraz powoduje zmiany w endometrium (błony śluzowej macicy), które utrudniają implantację zapłodnionego zarodka, jeśli stosunek odbył się po owulacji. Warto pamiętać, że preparat ten nie będzie skuteczny jeśli proces implantacji już się rozpoczął.

Jak stosować Escapelle?

Leczenie preparatem Escapelle można zastosować w przypadkach nagłych, w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda zawiodła. Najlepiej zażyć ją w ciągu 24 godzin. Tabletkę przyjmuje się jednorazowo, doustnie, z posiłkiem lub niezależnie od niego, popijając dużą ilością wody. Nie zaleca się przyjmowania więcej niż jednej tabletki preparatu Escapelle w ciągu jednego cyklu miesiączkowego!

Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, należy przyjąć dodatkową tabletkę leku Escapelle 1500.

Jeżeli po zastosowaniu preparatu Escapelle 1500 dojdzie do kolejnego stosunku płciowego bez zabezpieczenia (także w tym samym cyklu miesiączkowym), tabletka nie będzie miała działania antykoncepcyjnego i istnieje ponowne ryzyko zajścia w ciążę.

Po przyjęciu tabletki "dzień po" zaleca się stosowanie dodatkowych metod miejscowej antykoncepcji (np. prezerwatywa) do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Przyjęcie lewonorgestrelu nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania regularnej antykoncepcji hormonalnej.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu Escapelle

Lek Escapelle 1500 jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży oraz w przypadku podejrzenia ciąży. Dane epidemiologiczne dotyczące kobiet w ciąży, które przyjęły lek nie wskazują jednak na występowanie jakichkolwiek działań niepożądanych dotyczących płodu.

Lewonorgestrel przenika do mleka kobiecego, dlatego też należy unikać karmienie piersią bezpośrednio po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Escapelle przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: Lewonorgestrel, skrobia ziemniaczana i kukurydziana, Laktoza jednowodna, Krzemionka koloidalna bezwodna, Talk, Magnezu stearynian

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej Escapelle nie należy stosować równocześnie z lekami tj. barbiturany (np. fenobarbital), fenytoina, ryfampicyna, rytonawir czy cyklosporyna.

Najczęstsze działania niepożądane

Mimo iż tabletka "dzień po" cechuje się dobrym profilem bezpieczeństwa istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej zgłaszanymi objawami ubocznymi są: bóle i zawroty głowy, nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, bóle podbrzusza, krwawienie niezwiązane z miesiączką, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienia miesiączkowe, tkliwość piersi oraz uczucie zmęczenia.
Należy pamiętać, że jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 7 dni, należy wykluczyć ciążę!

Przedawkowanie preparatu Escapelle wiąże się z ryzykiem wystąpienia nudności, wymiotów oraz krwawienia. Lek ten nie ma swoistego antidotum, więc możliwe jest jedynie leczenie objawowe.

Podsumowanie

Podsumowując, oba dostępne w Polsce preparaty przeznaczone do antykoncepcji awaryjnej cechują się podobną skutecznością, sposobem przyjmowania i profilem bezpieczeństwa.

Wybór zależy przede wszystkim od czasu jaki minął od stosunku płciowego bez zabezpieczenia - jeśli upłynęło mniej niż 72 godziny warto sięgnąć po Escapelle, jeśli więcej niż 72 godziny, ale mniej niż 120 godzin, wtedy do wyboru zostaje jedynie tabletka EllaOne.
Jeśli kiedykolwiek wystąpiła nadwrażliwość na składnik danego preparatu, w takiej sytuacji warto sięgnąć po drugi produkt.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktów znajdują się w ulotkach dołączonych do opakowań preparatów.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Na platformie Erecept recepta online nawet w 15 minut!

Inni czytali również

Grejpfrut a tabletki antykoncepcyjne - jak owoc oddziałuje na skuteczność antykoncepcji?
Grejpfrut a tabletki antykoncepcyjne - jak owoc oddziałuje na skuteczność antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety na całym świecie. Ich skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży jest bardzo wysoka, jednakże jak większość leków, tabletki antykoncepcyjne również mogą wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami, a także pokarmami czy napojami.

Artykuł
31.07.2023
Czy alkohol osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Czy alkohol osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej popularnych form antykoncepcji hormonalnej. Skuteczność antykoncepcji jest zależna od wielu czynników, m.in. od regularności jej przyjmowania. W tym artykule skupimy się na tym, jak alkohol wypływa na działanie antykoncepcji.

Artykuł
13.06.2023
Limetic - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Limetic - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Limetic czyli hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Substancją aktywną jest dezogestrel. Pozostałe składniki: skrobia kukurydziana, powidon K30, d-alfa-tokoferol, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemionka koloidalna uwodniona, kwas stearynowy, hypromeloza 2910, makrogol, dwutlenek tytanu (E 171), laktoza jednowodna, olej sojowy. 

Charakterystyka produktów leczniczych
05.11.2021
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!