Asertin 100 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Asertin 100 to preparat wykorzystywany w leczeniu psychiatrycznym, stosowany w terapii zaburzeń depresyjnych i lękowych . Jak działa lek Asertin? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności zachować i jakie skutki uboczne może wywołać?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Asertin 100
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Asertin 100
Substancje czynne Sertralinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 100 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Asertin 100

Substancja czynna: chlorowodorek sertraliny.

Wskazania: duże epizody depresyjne i profilaktyka nawrotów, lęk napadowy z (lub bez) agorafobii, zespół społecznego, zespół stresu pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia).

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 50 mg (pół tabletki) raz na dobę, w przypadku braku poprawy zmiany dawkowania należy wprowadzać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, równoczesne przyjmowanie inhibitora MAO lub pimozydu.

Główne działania niepożądane: nudności, biegunka, senność, bóle i zawroty głowy, zaburzenia czynności seksualnych, zaburzenia koncentracji.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Asertin - Cena, refundacja

Lek Asertin znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Asertin (50 mg tabletki powlekane 30 szt.) - cena wynosi ok. 13 zł i w przypadku refundacji ok. 4 zł
  • Asertin (100 mg tabletki powlekane 30 szt.) - cena wynosi ok. 28 zł i w przypadku refundacji ok. 10 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Asertin 100?

Asertin 100 jest to lek przeciwdepresyjny dostępny wyłącznie na receptę . Należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI - selective serotonin reuptake inhibitor) - leków stosowanych w leczeniu depresji i/lub zaburzeń lękowych.

Jedna tabletka zawiera 100 mg sertraliny w postaci chlorowodorku sertraliny.

Mechanizm działania Asertin 100

Substancją czynną preparatu Asertin 100 jest sertralina. Wpływa ona na poziom serotoniny (jednego z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu), która odpowiada m.in. za regulację nastroju, snu, łaknienia, libido i procesów poznawczych. Spadek stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym jest czynnikiem predysponującym do rozwoju depresji.

Sertralina zawarta w preparacie Asertin 100 powoduje zahamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, przez co jej poziom w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. Wzrost poziomu sertraliny z kolei wpływa na poprawę nastroju, motywacji, energii i lepszą higienę snu, co jest korzystnym efektem u pacjentów z depresją.

W zaburzeniach lękowych zmniejsza objawy lęku, takie jak napięcie, niepokój, lęk przed społeczeństwem, lęk przed zamkniętymi przestrzeniami. Z kolei w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych zmniejsza natrętne myśli i działania, które powodują duży dyskomfort w codziennym życiu.

Skład leku Asertin 100

Każda tabletka powlekana Asertin 100 zawiera chlorowodorek sertraliny w ilości odpowiadającej 100 mg sertraliny.

Składnikami pomocniczymi są tutaj laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian. W skład otoczki wchodzi: hypromeloza 6 i 15, talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171).

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Kiedy stosowa─ç lek?

Lek Asertin 100 stosuje się w leczeniu dużych epizodów depresyjnych, a także w zapobieganiu ich nawrotom. Preparat skuteczny jest także w leczeniu: lęku napadowego z towarzyszącą (lub nie) agorafobią, zespołu lęku społecznego, zespołu stresu pourazowego tzw. PTSD (post-traumatic stress disorder) oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych - w tym wskazaniu można go stosować u dorosłych i pacjentów pediatrycznych powyżej 6 roku życia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W przypadku depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dawka początkowa wynosi 50 mg na dobę (tabletkę 100 mg można podzielić na równe dawki).

W lęku napadowym, PTSD i zespole lęku społecznego dawka początkowa jest o połowę mniejsza - 25 mg/dobę, po upływie tygodnia dawkę należy zwiększyć do 50 mg/dobę. Taki schemat dawkowania powoduje zmniejszenie częstości objawów niepożądanych charakterystycznych dla początkowej fazy leczenia zaburzenia lękowego z napadami lęku. Jeśli pacjent nie odczuwa poprawy, dawkę początkową można zwiększyć. Zmiany dawkowania należy wprowadzać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę.

Początek działania substancji czynnej może nastąpić w ciągu 7 dni, jednak poprawę stanu pacjenta obserwujemy najczęściej po 2-3 tygodniach terapii. Aby osiągnąć trwały efekt terapeutyczny niezbędne jest dłuższe leczenie, wówczas należy stosować najniższą skuteczną dawkę, modyfikując ją w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

U osób z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby zaleca się stosowanie mniejszych dawek preparatu lub większych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami. Ze względu na brak danych klinicznych nie należy stosować preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Stosowanie leku Asertin 100 jest wskazane u dzieci i młodzieży z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę. Nie stosujemy preparatu u dzieci poniżej 6 roku życia (brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania leku w tej grupie wiekowej).

U dzieci w wieku 6-12 lat zaczynamy od dawki 25 mg/dobę, po tygodniu można zwiększyć ją do 50 mg/dobę.

Młodzież w wieku 13-17 lat od początku terapii otrzymuje dawkę 50 mg/dobę. Dawkowanie można dalej zwiększać jednorazowo o 50 mg/dobę, w zależności od potrzeb, jednak z zachowaniem większej ostrożności z uwagi na mniejszą masę ciała u dzieci.

W jaki spos├│b odstawia─ç lek?

Lek należy odstawiać stopniowo, w ciągu tygodni lub miesięcy, w zależności od czasu leczenia oraz stosowanej dawki.

W przypadku nagłego przerwania terapii mogą pojawić się objawy odstawienia m.in. zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, pobudzenie, wymioty, drżenie mięśni i bóle głowy.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W większości przypadków skutki uboczne Asertin 100 są łagodne i czasowe, a ich wystąpienie może być minimalizowane przez zmianę dawki lub sposobu przyjmowania leku. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia Asertin 100 skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę leku i będzie monitorował skuteczność leczenia oraz skutki uboczne.

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym preparatu Asertin 100 są nudności. Lek może powodować również bezsenność , senność, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, suchość w ustach) oraz zaburzenia czynności seksualnych (głównie zaburzenia wzwodu i ejakulacji, rzadziej spadek libido).

Często występują także jadłowstręt lub nasilone łaknienie, zapalenie gardła, zakażenia górnych dróg oddechowych, nerwowość, drżenie, koszmary senne, zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji, depresja, lęk oraz zaburzenia widzenia. Może wystąpić kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, szum uszny, wysypka, osłabienie czucia, osłabienie mięśni, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość.

U pacjentów pediatrycznych leczonych sertraliną działania niepożądane były podobne do zaobserwowanych u osób dorosłych.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

U pacjentów przyjmujących Asertin rzadko odnotowywano powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie uchyłków jelita, zapalenie ucha środkowego, hipoglikemię i hipercholesterolemię, uzależnienie od leku, zaburzenia psychotyczne, zachowania samobójcze, lunatyzm, zaburzenia ruchowe, dyskinezy, przedwczesny wytrysk, podwójne widzenie, ubytki pola widzenia, zawał mięśnia sercowego, skurcz krtani, obecność świeżej krwi w kale, owrzodzenie języka i ust, zaburzenia czynności wątroby, nietrzymanie moczu, bolesny wzwód prącia, zatrzymanie moczu, krwotok miesiączkowy.

Stosowanie preparatu może u niektórych osób prowadzić do akatyzji (nieprzyjemny lub uciążliwy niepokój ruchowy i potrzeba ruchu), szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia. W takim przypadku lekarz nie będzie prawdopodobnie zwiększał dawki leku.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli dojdzie do przyjęcia zbyt dużej dawki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Asertin 100 wykazuje szeroki margines bezpieczeństwa po przedawkowaniu. Przypadki śmiertelne związane z przedawkowaniem sertraliny występowały głównie po jednoczesnym przyjęciu innych leków i (lub alkoholu). W razie przedawkowania zaleca się więc zastosowanie intensywnego leczenia.

W przypadku przedawkowania może dojść do rozwinięcia zespołu serotoninergicznego, który charakteryzuje triada objawów: zaburzenia wegetatywne (gorączka, przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, rozszerzenie źrenic, biegunka, nudności i wymioty), zmiana stanu psychicznego (nadmierne pobudzenie, niepokój) oraz dolegliwości nerwowo-mięśniowe (mimowolne skurcze mięśni, zwiększone napięcie mięśniowe).

Objawom towarzyszą nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych: leukocytoza (podwyższona ilość krwinek białych) oraz wzrost stężenia kinazy kreatynowej (CPK) wskazująca na uszkodzenie komórek mięśniowych.

Zaawansowany zespół serotoninowy jest realnym zagrożeniem dla życia pacjenta.

W razie przedawkowania zaleca się podanie węgla aktywowanego w połączeniu z roztworem sorbitolu lub innego środka przeczyszczającego - może to być równie skuteczne jak płukanie żołądka.

Jakie s─ů przeciwwskazania do podania leku?

Podanie leku Asertin 100 przeciwwskazane jest w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Sertraliny nie można stosować jednocześnie z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Między odstawieniem preparatu z grupy nieodwracalnych inhibitorów MAO a wdrożeniem leczenia sertraliną musi upłynąć co najmniej 14 dni. Między odstawieniem sertraliny a wdrożeniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami MAO musi upłynąć co najmniej 7 dni. Zachowanie takich ram czasowych zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu serotoninergicznego.

Przeciwwskazane jest również jednoczesne przyjmowanie sertraliny i pimozydu ze względu na znaczny wzrost jego stężenia we krwi.

Kiedy zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Niektóre okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania Asertin 100 lub wskazanie do zmiany dawkowania.

W przypadku konieczności zamiany stosowanego wcześniej leku przeciwdepresyjnego na Asertin 100 należy zachować ostrożność oraz unikać równoczesnego podawania sertraliny z innymi lekami nasilającymi działanie neuroprzekaźnictwa serotoninergicznego (np. tryptofan, wenlafaksyna, metoklopramid, ondasetron, dektrometrorfan), bądź lekami ziołowymi zawierającymi dziurawiec.

Osoby cierpiące na manię powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza (w razie wystąpienia fazy maniakalnej przerywamy przyjmowanie leku). Stosowanie preparatu Asertin u pacjentów ze schizofrenią może nasilić objawy psychotyczne.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z niestabilną padaczką, a u chorych z padaczką dobrze kontrolowaną konieczne jest ścisłe monitorowanie. Jeśli w czasie leczenia wystąpią napady padaczkowe, leczenie sertraliną należy odstawić.

Osoby ze skłonnościami do zachowań samobójczych związanych z depresją narażone są na ryzyko wystąpienia próby samobójczej podczas terapii lekiem Asertin. Z tego powodu w początkowym okresie leczenia powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza - dotyczy to szczególnie osób poniżej 18 roku życia, u których ryzyko wystąpienia prób i myśli samobójczych jest największe.

Podczas terapii mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia skórne (np. wybroczyny i plamica), krwawienia z przewodu pokarmowego oraz ginekologiczne. Z tego powodu u pacjentów, którzy przewlekle przyjmują leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę), preparaty mające wpływ na czynność płytek krwi (np. kwas acetylosalicylowy) lub inne leki, które zwiększają ryzyko krwawienia należy zachować szczególną ostrożność i monitorować ich stan.

Istnieją doniesienia o występowaniu hiponatremii podczas stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku, a także u osób z marskością wątroby lub przyjmujących leki, mogące prowadzić do hiponatremii.

Asertin 100 a alkohol

Nie zaleca się picia alkoholu podczas stosowania leku Asertin 100.

Asertin 100 a ci─ů┼╝a

Stosowanie leku u kobiet ciężarnych należy skonsultować z lekarzem, który porówna korzyści wynikające z leczenia z potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Terapia lekiem Asertin w ciąży, zwłaszcza w jej późnym okresie, może powodować u noworodków objawy odstawienia oraz objawy niepożądane - noworodka należy dokładnie obserwować pod kątem wystąpienia ostrej niewydolności oddechowej, sinicy czy napadów drgawkowych. Dodatkowo, w przypadku zaawansowanej ciąży przyjmowanie preparatu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków.

Asertin 100 a karmienie piersi─ů

Mimo braku doniesień o występowaniu działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki przyjmujące sertralinę, nie można wykluczyć ryzyka ich wystąpienia. Nie zaleca się stosowania leku u matek karmiących piersią, poza przypadkami, kiedy terapia jest absolutnie konieczna.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost─Öp 15.02.2024], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13112/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝