Trittico CR Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Trittico CR - Recepta online z e-konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Trittico CR to doustny lek przeciwdepresyjny stosowany w terapii różnorodnych zaburzeń depresyjnych, w tym depresji współwystępującej z lękiem lub zaburzeniami snu. Jego substancją czynną jest trazodon, lek o działaniu receptorowym. Dostępny jest na receptę w trzech wariantach: 75 mg (30 tabletek), 150 mg (20 tabletek) i 150 mg (60 tabletek). Kosztuje od 16 zł do 59 zł i jest refundowany.


Rozpocznij konsultację z Trittico CR
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Trittico CR - Recepta online z e-konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 20.02.2024
Nazwa preparatu Trittico CR
Substancje czynne Trazodoni hydrochloridum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawki
  • 75 mg (Tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
  • 150 mg (Tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Podstawowe informacje o leku Trittico CR

Substancja czynna:

Trazodon

Wskazania: Leczenie zaburzeń depresyjnych, również tych przebiegających z lękiem i zaburzeniami snu

Zastosowanie:
Doustne

Dawkowanie: Początkowo 75-150 mg w jednej dawce do 300 mg w dwóch dawkach podzielonych, maksymalna dobowa dawka to 1 g

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną w preparacie, stan po spożyciu alkoholu lub leków nasennych, świeży zawał serca

Główne działania niepożądane:

Nadmierna senność, splątanie, lęk, osłabienie czujności, nerwowość, pobudzenie, objawy psychotyczne, myśli i zachowania samobójcze, zmniejszenie libido. wzrost masy ciała, zaparcia, biegunki, zapalenie żołądka, suchość w jamie ustnej, zaburzenia oddawania moczu, przedwczesne skurcze komorowe, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne, zaburzenia równowagi.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Trittico CR?

Lek Trittico CR kosztuje od ok. 16 zł do 59 zł. Trittico CR to lek refundowany, co oznacza, że jego cena może być zróżnicowana w zależności od dawki i opakowania. Przybliżone ceny dla różnych wariantów:

  • Trittico CR 75 mg (30 tabletek) - kosztuje około 16 zł, z refundacją wynoszącą około 11 zł

  • Trittico CR 150 mg (20 tabletek) - cena wynosi około 21 zł, z refundacją około 14 zł

  • Trittico CR 150 mg (60 tabletek) - kosztuje około 59 zł, z refundacją około 38 zł

Ceny podane są orientacyjne i mogą ulec zmianie w zależności od apteki oraz aktualnych przepisów dotyczących refundacji.


Jak działa?

Trittico CR zawiera trazodon, który jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny (SARI), działającym przez blokowanie receptorów serotoninowych 5-HT. Wzrost stężenia serotoniny w szczelinie synaptycznej przynosi ulgę w dolegliwościach takich jak: bezsenność, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, stany lękowe i problemy z funkcją seksualną.

Trittico CR różni się od innych leków psychotropowych, ponieważ może być stosowany u pacjentów z jaskrą i zaburzeniami układu moczowego, nie wywołuje działania pozapiramidowego ani nie nasila działania adrenergicznego czy cholinolitycznego, co sprawia, że nie ma negatywnego wpływu na pracę serca.

Skład leku

Substancją czynną leku Trittico CR jest chlorowodorek trazodonu.

Każda tabletka Trittico CR 75 mg o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku trazodonu, co odpowiada 68,3 mg trazodonu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, powidon, wosk Carnauba, stearynian magnezu.


Dawkowanie

Zalecana dawka Trittico CR dla osoby dorosłej wynosi 75-150 mg na dobę, z opcją stopniowego zwiększania do 300 mg, a nawet do 600 mg dla pacjentów hospitalizowanych.

Podczas zaprzestawania stosowania, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, szczególnie po długotrwałym leczeniu.

U osób starszych lub osłabionych zaleca się rozpoczęcie terapii od 100 mg. U pacjentów z niewydolnością wątroby należy zachować ostrożność, a u tych z niewydolnością nerek zazwyczaj nie ma potrzeby dostosowywania dawki.

Lek nie jest zalecany dla osób poniżej 18. roku życia.

Terapię należy kontynuować co najmniej przez miesiąc. Tabletki można dzielić na 3 części, umożliwiając stopniowe dostosowanie dawki. Lek można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i bez niego.


Skutki uboczne

Podczas stosowania Trittico CR mogą wystąpić działania niepożądane, w tym zmiany stanu psychicznego, myśli samobójcze, nasilenie objawów psychotycznych, hipotonia, objawy grypopodobne, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, nudności, niestrawność, problemy z wątrobą, wysypka, bóle mięśni i inne.

Pacjenci z historią depresji lub samobójczych myśli powinni być śledzeni podczas terapii. Szczególnie powinni być monitorowani na początku terapii, ponieważ wtedy występuje największe ryzyko myśli i zachowań samobójczych.

Osoby cierpiące na schizofrenię mogą doświadczyć zaostrzenia objawów psychotycznych, a pacjenci z psychozą maniakalno-depresyjną mogą przechodzić z depresji w manię. Nadciśnienie, omdlenia i hipotonia są możliwe, szczególnie na początku terapii.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.


Przeciwwskazania

Trittico CR jest przeciwwskazany u osób uczulonych na trazodon lub inne składniki leku, w stanach po spożyciu alkoholu lub leków nasennych oraz po ostrym zawale mięśnia sercowego. Nie zaleca się go także dla osób z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy lub niedoborem sacharazy - izomaltazy oraz dla osób poniżej 18. roku życia z powodu ryzyka myśli samobójczych.

W przypadku padaczki, niewydolności nerek lub wątroby, chorób serca, nadczynności tarczycy, przerostu gruczołu krokowego lub jaskry, należy stosować Trittico CR ostrożnie, zalecając regularne badania kontrolne.


Trittico CR a ciąża

Wyniki dotychczasowych badań nie wskazały na negatywny wpływ Trittico CR na przebieg ciąży, zdrowie płodu - ani noworodka. Nie zaobserwowano efektów mutagennych i teratogennych. Jednak przy stosowaniu leku u kobiet w ciąży zaleca się ostrożność, a po porodzie zaleca się monitorowanie noworodka pod kątem objawów odstawienia.


Trittico CR a prowadzenie pojazdów

Trazodon, składnik Trittico CR, może powodować senność, zawroty głowy i inne objawy, zwiększając ryzyko podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Osoby przyjmujące ten lek powinny zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia.


Przed zastosowaniem Trittico warto zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niewłaściwe stosowanie leku może zagrażać życiu lub zdrowiu. Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi podstawy do roszczeń ani zastępuje przepisów prawnych.


Trittico CR a alkohol

Spożycie alkoholu podczas leczenia Trittico CR nie jest zalecane ze względu na możliwe niebezpieczne interakcje między alkoholem a trazodonem, głównym składnikiem leku. Takie połączenie może prowadzić do nadmiernego osłabienia, senności, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca.

Alkohol może również negatywnie wpływać na skuteczność terapii antydepresyjnej oraz zwiększać ryzyko nasilenia objawów depresji lub lęków. Przed spożyciem alkoholu pacjenci stosujący Trittico CR powinni skonsultować się z lekarzem.


Trittico CR - leki z tą samą substancją czynną

Leki z tą samą substancją czynną co Trittico CR to:
- Azoneurax,
- Trazodone Neuraxpharm,
- Trittico XR.

Najczęściej zadawane pytania

Czy lek Trittico CR uzależnia?

Brak jest dowodów na uzależniające działanie leku Trittico CR

Trittico CR co to za lek?

Trittico CR to lek zawierający chlorowodorek trazodonu (trazodon). Substancja ta zmniejsza wychwyt zwrotny serotoniny (zwiększa stężenie serotoniny w szczelinie synaptycznej między neuronami) oraz blokuje receptory serotoninergiczne, których aktywacja w normalnych warunkach powoduje lęk, pobudzenie psychoruchowe, bezsenność i zaburzenia sfery seksualnej.

Czy Trittico CR jest na sen?

Trittico CR to lek przeciwdepresyjny, który wykazuje pozytywne efekty również przy zaburzeniach snu. Lek wspomaga inicjację i pogłębienie snu, jednak w odróżnieniu od typowych leków nasennych nie zaburza struktury snu.

Trittico CR czy XR?

CR to skrót od controlled release - kontrolowane uwalnianie, lek uwalnia stałą dawkę substancji czynnej. Maksymalne stężenie Trittico CR uzyskiwane jest po 4 godzinach od przyjęcia tabletki, z tego względu przyjęty wieczorem ma szansę poprawiać jakość snu.

XR to skrót od extended release - przedłużone uwalnianie. Maksymalne stężenie Trittico XR uzyskiwane jest po 7 godzinach, w związku z tym przyjęty wieczorem nie większych możliwości wspomagać snu. Lek przyjmuje się w większych dawkach niż Trittico CR.

Trittico CR kiedy zaczyna działać?

Działanie leku Trittico CR zaczyna ujawniać się po około tygodniu stosowania

Trittico CR na co?

Trittico CR stosuje się w przypadku zaburzeń depresyjnych o różnym podłożu, w tym przebiegających z lękiem i zaburzeniami snu

Czy Trittico to narkotyk?

Lek Trittico nie jest narkotykiem. Żadna dawka leku Trittico nie powoduje objawów uzależnienia fizycznego. Organizm ludzki nie wykazuje również tolerancji na lek - tolerancja to konieczność przyjmowania coraz to większych dawek substancji w celu osiągnięcia tego samego efektu. Trittico nie jest również wpisany na krajową listę substancji nielegalnych w Polsce.;

W jakim celu stosuje się Trittico?

Trittico to lek stosowany w celu leczenia depresji o różnym podłożu, w tym depresji przebiegającej z objawami lękowymi.

Trittico CR ze względu na swój rytm uwalniania substancji czynnej wykorzystywany jest również w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu (bezsenności)

Czy Trittico poprawia nastrój?

Trittico to lek skuteczny w leczeniu depresji, zwiększa ilość serotoniny w organizmie, co pozytywnie wpływa na nastrój pacjenta.

Trittico nie należy jednak do leków stabilizujących nastrój (leków normotymicznych), wykorzystywanych w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i zaburzeń osobowości typu borderline. Do tej kategorii należy lamotrygina czy lit.Bibliografia

  • Rejestry medyczne, [online], [13.02.2024], dostępne pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10620/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również