Clemastinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 08.09.2023

Clemastinum Hasco   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Clemastinum Hasco

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Clemastinum Hasco to lek w postaci syropu do stosowania doustnego, który jest zalecany w zwalczaniu objawów alergicznych. Jakie są wskazania do przyjmowania leku? Kiedy nie należy stosować leku Clemastinum Hasco?

Spis treści

Czym jest Clemastinum Hasco? Kiedy stosuje się lek Clemastinum?

Syrop Clemastinum Hasco zawiera 1 mg substancji czynnej - klemastyny - w 10 ml produktu. Lek przyjmuje się doustnie, dawkowanie ułatwia dołączona miarka.

Lek Clemastinum może być stosowany w łagodzeniu objawów alergii skórnych (na przykład pokrzywki, świądu, również kontaktowe zapalenie skóry będzie wskazaniem do zastosowania Clemastinum hasco) i skórnych objawów obrzęku naczynioruchowego. Ponadto Clemastinum hasco pomoże ograniczyć objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy łzawienie).

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania Clemastinum

Klemastyna należy do leków przeciwhistaminowych I generacji. Blokuje receptory H1, ale działa też na receptory muskarynowe, serotoninowe, dopaminergiczne, adrenergiczne. Ze względu na swoje właściwości, klemastyna przechodzi do ośrodkowego układu nerwowego, co wiąże się z jej działaniami niepożądanymi.

Histamina jest mediatorem reakcji alergicznych, a pobudzenie receptora H1 prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększania wydzielania śluzu i innych mechanizmów, które skutkują wystąpieniem objawów alergii.

Clemastinum Hasco – skład

Poza klemastyną, syrop zawiera ciekły maltitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, sacharynę sodową dwudoną, fosforan dipotasu, diwodorofosforan sodu dwuwodny, aromat poziomkowy i wodę oczyszczoną.

Dawkowanie u dorosłych

Dorośli powinni przyjmować syrop Clemastinum Hasco dwa razy na dobę, rano i wieczorem, w dawce 10 ml (czyli 1 mg klemastyny).

Dawkowanie u dzieci

Dzieci w pierwszym roku życia nie powinny stosować tego leku. Dawkowanie u starszych dzieci zależy od wieku pacjenta:

  • dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny stosować 0.25 do 0.5 mg klemastyny (czyli 2.5 do 5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

  • dzieci w wieku od 3 do 6 lat powinny stosować 0.5 mg klemastyny (5 ml syropu), również dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

  • dzieci w wieku od 6 do 12 lat - 0.5 do 1 mg klemastyny (5-10 ml syropu), także dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

  • dzieci w wieku powyżej 12 lat mogą dawkować lek jak dorośli.

Dawka maksymalna

Maksymalna dawka leku to 6 mg (czyli 60 ml syropu) na dobę.

Clemastinum Hasco – najczęstsze działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych Clemastinum Hasco należy senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, bóle i zawroty głowy , nadmierne uspokojenie. Możliwe są także zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, bóle żołądka. Innym działaniem niepożądanym jest zwiększenie gęstości wydzieliny w drogach oddechowych.

Clemastinum Hasco - rzadsze działania niepożądane

Clemastinum Hasco rzadziej może powodować działania niepożądane takie jak: zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, szumy uszne, drgawki, brak łaknienia. Możliwe jest także uczucie zatkanego nosa, ucisku w klatce piersiowej, suchość błon śluzowych nosa, jamy ustnej i gardła czy świszczący oddech.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie syropu Clemastinum Hasco

Możliwe jest przedawkowanie leku, zwłaszcza u dzieci. W takim wypadku mogą się rozwinąć objawy takie jak pobudzenie, omamy, zaburzenia koordynacji, inne objawy ze strony układu nerwowego, drgawki, podwyższenie temperatury ciała. Może dojść do zatrzymania krążenia i oddychania, a w konsekwencji śmierci. U dorosłych częściej występują objawy takie jak senność czy nawet śpiączka.

W razie podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z personelem medycznym.

Syrop Clemastinum Hasco – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną - klemastynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na substancje podobne do klemastyny również stanowi przeciwwskazanie do stosowania leku.

Syropu Clemastinum Hasco nie powinni przyjmować pacjenci w trakcie terapii inhibitorami monoaminooksydazy.

Ponadto szczególną ostrożność powinni zachowywać pacjenci z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym lub jaskrą z wąskim kątem przesączania, chorobami układu pokarmowego takimi jak zwężenie odźwiernika lub wrzód trawienny, rozrostem prostaty. Choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze , astma oskrzelowa, nadczynność tarczycy, porfiria to kolejne choroby, przy których należy zachować szczególną ostrożność, podobnie jak rozrost prostaty lub niedrożność szyi pęcherza moczowego. Pacjenci w podeszłym wieku również wymagają większej uwagi, ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku Clemastinum Hasco.

Stosowanie Clemastinum Hasco z innymi lekami

Przeciwwskazane jest stosowanie klemastyny jednocześnie z lekami wpływającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak leki przeciwlękowe, neuroleptyczne i inne. Jak wspomniano wyżej, jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO również jest przeciwwskazane ze względu na przedłużony i nasilony wpływ klemastyny na układ nerwowy.

Jednoczesne przyjmowanie leków przeciwcholinergicznych może skutkować nasileniem ich działania.

Jeśli planowane jest wykonywanie testów alergicznych, powinno się z wyprzedzeniem trzech dni odstawić lek, ponieważ wyniki badania mogą być niemiarodajne.

Czy można stosować Clemastinum Hasco - syrop w okresie ciąży i karmienia piersią?

Clemastinum Hasco przenika przez łożysko. W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego, natomiast nie prowadzono odpowiednich badań u ludzi. W związku z powyższym stosowanie klemastyny u ciężarnych jest niewskazane, chyba że zachodzi taka konieczność.

Klemastyna przenika również do mleka kobiecego, stąd należy przerwać stosowanie klemastyny w czasie karmienia lub nie karmić piersią w okresie przyjmowania leku.

Clemastinum Hasco a alkohol

Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Clemastinum Hasco. Lek wpływa na nasilenie działania alkoholu na układ nerwowy.

Clemastinum Hasco a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Skutki uboczne stosowania Clemastinum Hasco, takie jak senność, wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, więc jest ono niewskazane.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Clemastinum Hasco

Substancja czynna: klemastyna

Wskazania: w celu łagodzenia objawów alergii skórnych, obrzęku naczynioruchowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dwa razy na dobę, rano i wieczorem: dorośli i dzieci > 12 r.ż. 10 ml, dzieci 6-12 lat 5-10 ml, dzieci 3-6 lat 5 ml, dzieci 1-3 lat 2.5-5 ml

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną (i podobne) lub pomocniczą, stosowanie inhibitorów MAO

Główne działania niepożądane: senność, zaburzenia koordynacji, zawroty głowy

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dostęp 30 sierpnia 2023] dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13092/characteristic

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Clemastinum Hasco - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność
Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność

Jedną z obaw kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest jej wpływ na płodność. Czy antykoncepcja hormonalna odbiera płodność kobiety? Czy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej płodność jest taka sama jak przed przyjmowaniem pigułek?

Artykuł
29.03.2023
Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie
Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), potocznie nazywany anoreksją, to zespół chorobowy związany z redukcją masy ciała i innymi następstwami celowego nieprzyjmowania pokarmów. Skąd bierze się ta choroba? Kogo dotyczy? Jak wyleczyć się z anoreksji?

Artykuł
10.11.2022
Leverette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Leverette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Leverette to przykład złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Występuje w formie tabletek doustnych i zawiera 2 substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Takie formy antykoncepcji cechują się wysoką skutecznością, o ile stosowane są poprawnie.

Charakterystyka produktów leczniczych
30.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!