Clemastinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Clemastinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clemastinum Hasco to lek w postaci syropu do stosowania doustnego, który jest zalecany w zwalczaniu objawów alergicznych. Jakie są wskazania do przyjmowania leku? Kiedy nie należy stosować leku Clemastinum Hasco?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Clemastinum Hasco

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Clemastinum Hasco
Substancje czynne Clemastini fumaras
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • syrop
 • Tabletki
Dawki
 • 1 mg/10 ml (syrop)
 • 1 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Clemastinum Hasco? Kiedy stosuje si─Ö lek Clemastinum?

Syrop Clemastinum Hasco zawiera 1 mg substancji czynnej - klemastyny - w 10 ml produktu. Lek przyjmuje się doustnie, dawkowanie ułatwia dołączona miarka.

Lek Clemastinum może być stosowany w łagodzeniu objawów alergii skórnych (na przykład pokrzywki, świądu, również kontaktowe zapalenie skóry będzie wskazaniem do zastosowania Clemastinum hasco) i skórnych objawów obrzęku naczynioruchowego. Ponadto Clemastinum hasco pomoże ograniczyć objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy łzawienie).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Clemastinum Hasco?

Lek Clemastinum Hasco kosztuje 7,99 zł w przypadku jednej butelki syropu o pojemności 100 ml lub opakowania zawierającego 30 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Mechanizm działania Clemastinum

Klemastyna należy do leków przeciwhistaminowych I generacji. Blokuje receptory H1, ale działa też na receptory muskarynowe, serotoninowe, dopaminergiczne, adrenergiczne. Ze względu na swoje właściwości, klemastyna przechodzi do ośrodkowego układu nerwowego, co wiąże się z jej działaniami niepożądanymi.

Histamina jest mediatorem reakcji alergicznych, a pobudzenie receptora H1 prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększania wydzielania śluzu i innych mechanizmów, które skutkują wystąpieniem objawów alergii.

Clemastinum Hasco ÔÇô sk┼éad

Poza klemastyną, syrop zawiera ciekły maltitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, sacharynę sodową dwudoną, fosforan dipotasu, diwodorofosforan sodu dwuwodny, aromat poziomkowy i wodę oczyszczoną.

Dawkowanie u dorosłych

Dorośli powinni przyjmować syrop Clemastinum Hasco dwa razy na dobę, rano i wieczorem, w dawce 10 ml (czyli 1 mg klemastyny).

Dawkowanie u dzieci

Dzieci w pierwszym roku życia nie powinny stosować tego leku. Dawkowanie u starszych dzieci zależy od wieku pacjenta:

 • dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny stosować 0.25 do 0.5 mg klemastyny (czyli 2.5 do 5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

 • dzieci w wieku od 3 do 6 lat powinny stosować 0.5 mg klemastyny (5 ml syropu), również dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

 • dzieci w wieku od 6 do 12 lat - 0.5 do 1 mg klemastyny (5-10 ml syropu), także dwa razy na dobę, rano i wieczorem,

 • dzieci w wieku powyżej 12 lat mogą dawkować lek jak dorośli.

Dawka maksymalna

Maksymalna dawka leku to 6 mg (czyli 60 ml syropu) na dobę.

Clemastinum Hasco ÔÇô najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych Clemastinum Hasco należy senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, bóle i zawroty głowy , nadmierne uspokojenie. Możliwe są także zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, bóle żołądka. Innym działaniem niepożądanym jest zwiększenie gęstości wydzieliny w drogach oddechowych.

Clemastinum Hasco - rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Clemastinum Hasco rzadziej może powodować działania niepożądane takie jak: zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, szumy uszne, drgawki, brak łaknienia. Możliwe jest także uczucie zatkanego nosa, ucisku w klatce piersiowej, suchość błon śluzowych nosa, jamy ustnej i gardła czy świszczący oddech.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie syropu Clemastinum Hasco

Możliwe jest przedawkowanie leku, zwłaszcza u dzieci. W takim wypadku mogą się rozwinąć objawy takie jak pobudzenie, omamy, zaburzenia koordynacji, inne objawy ze strony układu nerwowego, drgawki, podwyższenie temperatury ciała. Może dojść do zatrzymania krążenia i oddychania, a w konsekwencji śmierci. U dorosłych częściej występują objawy takie jak senność czy nawet śpiączka.

W razie podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z personelem medycznym.

Syrop Clemastinum Hasco ÔÇô przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną - klemastynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na substancje podobne do klemastyny również stanowi przeciwwskazanie do stosowania leku.

Syropu Clemastinum Hasco nie powinni przyjmować pacjenci w trakcie terapii inhibitorami monoaminooksydazy.

Ponadto szczególną ostrożność powinni zachowywać pacjenci z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym lub jaskrą z wąskim kątem przesączania, chorobami układu pokarmowego takimi jak zwężenie odźwiernika lub wrzód trawienny, rozrostem prostaty. Choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze , astma oskrzelowa, nadczynność tarczycy, porfiria to kolejne choroby, przy których należy zachować szczególną ostrożność, podobnie jak rozrost prostaty lub niedrożność szyi pęcherza moczowego. Pacjenci w podeszłym wieku również wymagają większej uwagi, ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku Clemastinum Hasco.

Stosowanie Clemastinum Hasco z innymi lekami

Przeciwwskazane jest stosowanie klemastyny jednocześnie z lekami wpływającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak leki przeciwlękowe, neuroleptyczne i inne. Jak wspomniano wyżej, jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO również jest przeciwwskazane ze względu na przedłużony i nasilony wpływ klemastyny na układ nerwowy.

Jednoczesne przyjmowanie leków przeciwcholinergicznych może skutkować nasileniem ich działania.

Jeśli planowane jest wykonywanie testów alergicznych, powinno się z wyprzedzeniem trzech dni odstawić lek, ponieważ wyniki badania mogą być niemiarodajne.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Clemastinum Hasco - syrop w okresie ci─ů┼╝y i karmienia piersi─ů?

Clemastinum Hasco przenika przez łożysko. W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego, natomiast nie prowadzono odpowiednich badań u ludzi. W związku z powyższym stosowanie klemastyny u ciężarnych jest niewskazane, chyba że zachodzi taka konieczność.

Klemastyna przenika również do mleka kobiecego, stąd należy przerwać stosowanie klemastyny w czasie karmienia lub nie karmić piersią w okresie przyjmowania leku.

Clemastinum Hasco a alkohol

Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Clemastinum Hasco. Lek wpływa na nasilenie działania alkoholu na układ nerwowy.

Clemastinum Hasco a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Skutki uboczne stosowania Clemastinum Hasco, takie jak senność, wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, więc jest ono niewskazane.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Clemastinum Hasco

Substancja czynna: klemastyna

Wskazania: w celu łagodzenia objawów alergii skórnych, obrzęku naczynioruchowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dwa razy na dobę, rano i wieczorem: dorośli i dzieci > 12 r.ż. 10 ml, dzieci 6-12 lat 5-10 ml, dzieci 3-6 lat 5 ml, dzieci 1-3 lat 2.5-5 ml

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną (i podobne) lub pomocniczą, stosowanie inhibitorów MAO

Główne działania niepożądane: senność, zaburzenia koordynacji, zawroty głowy

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dostęp 30 sierpnia 2023] dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13092/characteristic

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Bisocard - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Bisocard - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Bisocard nale┼╝y do lek├│w stosowanych w schorzeniach kardiologicznych, m.in. w przewlek┼éej niewydolno┼Ťci serca. Kto powinien przyjmowa─ç Bisocard?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
18.02.2024
Dexilant - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dexilant - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zaburzenia zwi─ůzane z┬ánadmiern─ů produkcj─ů kwasu ┼╝o┼é─ůdkowego, takie jak┬áchoroba refluksowa prze┼éyku,┬áwrzody ┼╝o┼é─ůdka i dwunastnicy, stanowi─ů cz─Öste problemy zdrowotne, kt├│re wp┼éywaj─ů na jako┼Ť─ç ┼╝ycia pacjent├│w na ca┼éym ┼Ťwiecie. W ostatnich latach, znacz─ůcy post─Öp zosta┼é dokonany w dziedzinie farmakoterapii tych schorze┼ä, a jednym z lek├│w ciesz─ůcych si─Ö rosn─ůc─ů popularno┼Ťci─ů jest Dexilant.W poni┼╝szym artykule zaprezentujemy szczeg├│┼éowy przegl─ůd mechanizmu dzia┼éania┬áleku Dexilant┬áoraz jego r├│┼╝norodnych zastosowa┼ä w praktyce klinicznej. Skoncentrujemy si─Ö r├│wnie┼╝ na aspektach bezpiecze┼ästwa stosowania, skuteczno┼Ťci terapeutycznej i mo┼╝liwych dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, kt├│re mog─ů wyst─ůpi─ç w wyniku d┼éugotrwa┼éego leczenia.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Sertralina Krka E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Sertralina Krka E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym maj─ůcym zastosowaniu w leczeniu takich schorze┼ä jak depresja, zaburzenia obsesyjno kompulsywne, l─Ök napadowy z┬átowarzysz─ůc─ů agorafobi─ů czy zesp├│┼é stresu pourazowego. Lek nale┼╝y do grupy lek├│w nazywanych SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) i jest dost─Öpny wy┼é─ůcznie na┬árecept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
12.04.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!