Nasonex - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Nasonex - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nasonex to aerozol do nosa stosowany w leczeniu zapalenia błony śluzowej oraz polipów nosa. Wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nasonex

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Nasonex
Substancje czynne Mometasoni furoas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Aerozol do nosa, zawiesina
Dawki
  • 0,5 mg/g; 50 mcg/dawk─Ö (Aerozol do nosa, zawiesina)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Nasonex

Substancja czynna: furoinian mometazonu,

Wskazania: leczenie polipów nosa, sezonowe i całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa, leczenie kataru siennego,

Zastosowanie: aerozol do nosa,

Dawkowanie: sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz coroczne zapalenie błony śluzowej nosa: u osób dorosłych, oraz dzieci powyżej 12. roku życia 2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę, dzieci w wieku od 3 do 11 lat: jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Polipy nosa: dorośli; dwie dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę,

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną furoinian mometazonu lub którąkolwiek substancję pomocniczą, nieleczone zakażenia błony śluzowej o charakterze miejscowym (opryszczka pospolita),

Główne działania niepożądane: zapalenie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy, krwawienie z nosa, pieczenie błony śluzowej nosa, podrażnienie błony śluzowej nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Nasonex?

Lek Nasonex jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 22 zł za opakowanie (140 dawek).

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Nasonex?

Nasonex jest produktem leczniczym w formie aerozolu stosowanym w leczeniu objawów kataru siennego, całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa, oraz w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych.

Jaki jest mechanizm działania?

Furoinian mometazonu działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie ograniczając uwalnianie mediatorów reakcji zapalnej tak zwanych leukotrienów z komórek leukocytów, a także hamuje ich wytwarzanie. Wykazano ponadto, że jest silnym inhibitorem tworzenia cytokin IL-4, IL-5, Th2 przez komórki T CD4+.

Początek działania leku Nasonex następuje po kilkunastu godzinach od podania aerozolu, jednak pełne działanie otrzymujemy po kilku dniach regularnego stosowania.

Jaki jest skład leku?

Lek Nasonex zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu w postaci jednowodnej na dawkę.

Do substancji pomocniczych zalicza się: 0,02 mg benzalkoniowego chlorku w jednej dawce aerozolu, celuloza dyspersyjna, glicerol, cytrynian sodu, jednowodny kwas cytrynowy, polisorbat 80, woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Przed pierwszym użyciem wstrząsnąć pojemnikiem zawierającym preparat Nasonex, następnie należy nacisnąć palcami pompkę 10 razy w celu uzyskania jednolitej dawki. Jeśli produkt nie był używany przez 14 dni lub dłużej przed kolejnym podaniem należy nacisnąć pompkę 2 razy. Podać kierując końcówkę dozownika do otworu nosowego. Po zastosowaniu dokładnie oczyścić nasadkę.

Lek Nasonex nadaje się do użytkowania przez 2 miesięcy od otwarcia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz coroczne zapalenie błony śluzowej nosa - u osób dorosłych, oraz dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Jeśli nastąpi poprawa, można rozważyć zmniejszenie dawki leku - stosować jedną dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. W przypadku braku wystarczającej poprawy można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej. Aby leczenie zapalenia błony śluzowej nosa było skuteczne niezbędne jest regularne stosowanie leku Nasonex.

W przypadku alergicznego sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa zalecane jest stosowanie preparatu Nasonex kilka dni przed spodziewanym początkiem okresu pylenia.

Polipy nosa - dwie dawki leku Nasonex aerozol do nosa do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeśli po 6 tygodniach stosowania leku Nasonex uczucie zatkanego nosa oraz inne objawy nie ustąpią zalecić zwiększenie dawki- stosować dwie do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę.

W przypadku poprawy zalecić zmniejszenie dawki leku do najmniejszej skutecznej umożliwiającej kontrolę objawów. Jeśli po 6 tygodniach stosowania zwiększonej dawki nie nastąpi polepszenie, a pacjent regularnie stosował aerozol, należy poinformować lekarza i wspólnie rozważyć zmianę leczenia.


Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz coroczne zapalenie błony śluzowej nosa - u dzieci powyżej 12. roku życia stosować jak u dorosłych. Dzieci w wieku od 3 do 11 lat: jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Dzieci poniżej 3 lat: nie określono skuteczności i bezpieczeństwa leku Nasonex w tej grupie wiekowej.

Polipy nosa- brak wystarczających danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa leku Nasonex aerozol u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dobowa maksymalna dawka produktu to cztery dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę, co odpowiada 400 mikrogramom leku.

Pomini─Öcie dawki preparatu Nasonex

W sytuacji, gdy pacjent zapomniał zastosować aerozol zaleca się przyjąć standardową dawkę leku Nasonex najszybciej jak to możliwe. Nie należy podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą: zapalenie gardła, ból gardła, podrażnienie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy, krwawienie z nosa, pieczenie błony śluzowej nosa, podrażnienie błony śluzowej nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa.

Ogólnoustrojowe działania niepożądane donosowych kortykosteroidów mogą wystąpić szczególnie w przypadku dużych dawek stosowanych przez długi czas.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadziej występujące działania niepożądane to: nadwrażliwość w tym reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i duszność, jaskra, zaburzenia widzenia, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zaćma, nieostre widzenie, perforacja przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadku podania wziewnie lub doustnie zbyt dużej dawki preparatu Nasonex może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Ogólnoustrojowa biodostępność leku Nasonex wynosi

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na substancję czynną furoinian mometazonu, lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie należy stosować leku w przypadku nieleczonych zakażeń błony śluzowej nosa o charakterze miejscowym takich jak opryszczka pospolita.

Kortykosteroidy wykazują hamujące działanie na proces gojenia ran, dlatego lek Nasonex jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy niedawno przebyli zabieg lub uraz. Należy poczekać z włączeniem leku do czasu zagojenia.

Interakcje z innymi lekami

Należy unikać łączenia furoinianu mometazonu z inhibitorami CYP3A w tym zawierających kobicystat, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojowe ryzyko działań niepożądanych.

Wykazano brak interakcji z loratadyną.

Nasonex a alkohol

W dostępnych źródłach brak danych dotyczących wpływu alkoholu na działanie leku Nasonex.

Nasonex a ci─ů┼╝a

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania leku Nasonex kobiet w ciąży. Kortykosteroidy stosowane donosowo są przeciwwskazane w okresie ciąży z wyjątkiem sytuacji, gdy potencjalna korzyść dla matki uzasadnia potencjalne ryzyko dla płodu.

Stosowanie leku Nasonex u kobiet w ciąży wymaga zawsze kontaktu z lekarzem!

Nasonex a karmienie piersi─ů

Brak dostatecznych informacji na temat tego, czy lek Nasonex przenika do mleka kobiecego. Tak jak w przypadku innych donosowych kortykosteroidów warto skontaktować się z lekarzem.

Nasonex a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

W dostępnych źródłach brak danych na temat wpływu leku Nasonex na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Nasonex, [dost─Öp online listopad 2023], dost─Öpna w internecie:

http://chpl.com.pl/#detail=2123!83317752

Serwis MP, [online] [dost─Öp 23.11.2023] dost─Öpny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/38974,Nasonex-aerozol-do-nosa.-zawiesina

Serwis Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 14.02.2024 r.], dost─Öpny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4374

Inni czytali r├│wnie┼╝

Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dermovate to preparat leczniczy zawieraj─ůcy bardzo silny kortykosteroid - klobetazolu propionan. Wyst─Öpuje w r├│┼╝nych postaciach farmaceutycznych - wszystkie s─ů wskazane do stosowania miejscowego na sk├│r─Ö zmienion─ů zapalnie.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.02.2024
Cirrus - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cirrus - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cirrus to z┼éo┼╝ony lek zawieraj─ůcy dwie substancje czynne - lek przeciwhistaminowy - cetyryzyn─Ö oraz lek zmniejszaj─ůcy przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa - pseudoefedryn─Ö. Cirrus jest stosowany w leczeniu objaw├│w sezonowego i ca┼éorocznego alergicznego zapalenia b┼éony ┼Ťluzowej nosa.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.02.2024
Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cirrus Duo (pod nazw─ů Cirrus znajdziemy preparat o tym samym sk┼éadzie) to preparat zawieraj─ůcy dwie substancje czynne. Kiedy stosowa─ç Cirrus Duo? Jakie s─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane? Czy Cirrus Duo zawiera laktoz─Ö?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!