Vibin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vibin jest doustnym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym - stosowanym w celu zapobiegania ciąży. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Vibin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Vibin
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,03 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Vibin

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon.

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie - przez pierwsze 21 dni cyklu tabletki żółte, przez następne 7 tabletki białe

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej; Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby; Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy

Główne działania niepożądane: zaburzenia miesiączkowania, krwawienia międzymiesiączkowe, ból piersi, biała wydzielina z pochwy, zakażenia grzybicze pochwy, ból głowy, migrena , zaburzenia nastroju - depresja, nudności.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Vibin - Cena, refundacja

Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.

  • Vibin (0,03 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł
  • Vibin (0,03 mg + 3 mg tabletki powlekane 3 x 28 szt.) - cena wynosi ok. 87 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości. Preparat wydawany jest na receptę (recepta online).

Czym jest Vibin?

Vibin to preparat z grupy doustnych, złożonych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Przeznaczony jest on dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują i nie przeszły jeszcze menopauzy. Vibin ma charakter jednofazowy, to znaczy, że każda tabletka zawiera taką samą ilość substancji czynnych - drospirenonu oraz etynyloestradiolu.

Vibin a Vibin mini

Warto pamiętać, że preparat Vibin mini także zawiera dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Różnica pomiędzy Vibin a Vibin mini to ilość estrogenu w obu medykamentach. Vibin ma 0,3 mg etynyloestradiolu, a Vibin mini - 0,2 mg. Oba preparaty zawierają jednak taką samą dawkę drugiego składnika aktywnego - drospirenonu, która wynosi 3 mg.


Jaki jest mechanizm działania leku Vibin?

Skuteczność antykoncepcyjna leku Vibin możliwa jest dzięki współdziałaniu substancji czynnej z grupy estrogenów - etynyloestradiolu oraz gestagenów - drospirenonu. Substancje te blokują uwalnianie hormonów gonadotropowych przysadki (FSH i LH) i tym samym uniemożliwiają wystąpienie owulacji. Promują również zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, które utrudniają ewentualne zagnieżdżenie zapłodnionego zarodka.

Dodatkowo Vibin sprawia, że cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, a krwawienia miesięczne często są mniej intensywne i mniej bolesne.

Należy pamiętać, iż preparat Vibin, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Żaden lek antykoncepcyjny nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Jeśli nie przestrzega się wszystkich zaleceń, ryzyko zawodności leku ulega zwiększeniu. Jeśli podczas terapii, nie pojawi się krwawienie z odstawienia w spodziewanym terminie, należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaki jest skład leku?

Jeden blister produktu Vibin zawiera 28 tabletek, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu menstruacyjnego trwającego 28 dni. Koszt jednego blistra jest różny w zależności od apteki, ale cena oscyluje w granicy 30 zł. Na rynku dostępne są opakowania zawierające 1, 2, 3, 6 lub 13 blistrów.

W blistrze znajduje się 21 żółtych tabletek zawierających 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 7 białych tabletek placebo pozbawionych substancji aktywnych. Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji leku wyróżniamy m.in.: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, krospowidon, powidon K 30, polisorbat 80, magnezu stearynian.


Jak stosowa─ç lek?

Preparat Vibin należy przyjmować doustnie, popijając dużą ilością wody. Tabletek nie należy żuć, kruszyć czy łamać. Pokarm nie wpływa na biodostępność leku, w związku z czym można go stosować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłku.

Tabletki przyjmuje się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia - dla pierwszych 21 dni cyklu dedykowane są tabletki żółte, dla kolejnych 7 dni tabletki białe. Aby ułatwić pacjentce podążanie za schematem, do opakowania dołączono siedem pasków z nadrukiem dni tygodnia. W pierwszym dniu cyklu wybiera się pasek z odpowiednim dniem tygodnia i przykleja się go w górnym lewym rogu blistra w miejscu "Start". Dalej powinno się przesuwać zgodnie z kierunkiem strzałek umieszczonych na blistrze.

Po zakończeniu przyjmowania 28 tabletek z danego blistra od razu rozpoczyna się kolejne opakowanie, nie przewidziano tu przerwy.

W ciągu pierwszych 2-3 dni stosowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Jest ono podobne do krwawienia miesiączkowego, jednak zazwyczaj mniej intensywne i mniej bolesne. Krwawienie może być wciąż obecne w momencie zakończenia blistra, nie wpływa to na dalszy schemat leczenia.

Skuteczność antykoncepcyjna zapewniona jest po co najmniej 7 dniowym, nieprzerwanym stosowaniu leku, także w okresie stosowania tabletek placebo.

Vibin może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii wymagana jest regularna, coroczna konsultacja u ginekologa.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie preparatu?

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu (lub przed powtórnym jego zastosowaniem po przerwie) należy wykluczyć ciążę, przeprowadzić pełny wywiad lekarski (w tym rodzinny), wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz badanie przedmiotowe, w celu wykluczenia przeciwwskazań i stanów wymagających szczególnej ostrożności. Decyzję o rozpoczęciu terapii lekiem Vibin podejmuje się po konsultacji z lekarzem ginekologiem, który wykonuje badanie fizykalne, przezpochwowe USG, badanie piersi, niekiedy również badania laboratoryjne. Decyzja zależy również od obecności indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

W zależności od tego czy pacjentka przyjmowała wcześniej hormonalne środki antykoncepcyjne, sposób rozpoczęcia terapii lekiem Vibin może się różnić.

Jeśli w poprzednim cyklu nie stosowano żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, preparat Vibin należy zacząć stosować w pierwszym dniu cyklu (tj. pierwszym dniu miesiączki). Pacjentka jest w tym przypadku natychmiast chroniona przed zajściem w ciążę. Można także rozpocząć stosowanie leku w 2-5 dniu cyklu, jednak wiąże się to z koniecznością korzystania z dodatkowych środków antykoncepcji przez pierwsze siedem dni.

Jeśli w tym cyklu dochodzi do zmiany innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego - dwuskładnikowej tabletki, systemu terapeutycznego dopochwowego (tzw. ring) lub systemu transdermalnego (tzw. plastry) na preparat Vibin, należy rozpocząć jego przyjmowanie następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną. W przypadku zmiany z systemu dopochwowego lub transdermalnego należy rozpocząć stosowanie leku Vibin w dniu ich usunięcia.

Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (minitabletka, zastrzyki lub implant) na preparat Vibin może nastąpić w dowolnym dniu stosowania minitabletek oraz w dniu usunięcia implantu lub systemu domacicznego. We wszystkich przypadkach przez pierwsze 7 dni po zmianie konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywy.

Jak stosowa─ç lek po poronieniu?

Jeśli pacjentka poroniła w pierwszym trymestrze ciąży, Vibin można zacząć przyjmować natychmiast, bez konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

W przypadku poronienia w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie leczenie można rozpocząć od 21 do 28 dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli decyzja o rozpoczęciu terapii zostanie podjęta w późniejszym okresie, konieczne jest wtedy stosowanie dodatkowej antykoncepcji barierowej przez pierwsze 7 dni.

Op├│┼║nianie krwawienia z odstawienia

Jeśli pacjentka podczas terapii preparatem Vibin chciałaby uniknąć krwawienia z odstawienia, po zakończeniu przyjmowania 21 żółtych tabletek należy od razu rozpocząć stosowanie żółtych tabletek z nowego opakowania. Białe tabletki należy pominąć, najlepiej wyrzucić. Dalej terapię kontynuuje się według dotychczasowego schematu.

By przesunąć moment wystąpienia krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić okres stosowanie tabletek placebo o dowolną ilość dni. Pozostałe białe tabletki wyrzucić. Dalej kontynuować zgodnie z dotychczasowym schematem.

Nie wykazano, by modyfikacja leczenia w powyższy sposób była szkodliwa lub zmniejszała skuteczność antykoncepcji, nie jest ona jednak zalecana. Istnieje ryzyko, że podczas wydłużonego cyklu pojawi się śródcykliczne krwawienie lub plamienie z pochwy.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki Vibin?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć żółtą tabletkę zawierającą substancje aktywne, jednak przypomniała sobie o niej przed upływem 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, później kontynuować zgodnie z dotychczasowym schematem. Ochrona antykoncepcyjna nie została tu osłabiona.

Jeśli od typowej godziny stosowania leku minęło jednak więcej niż 12 godzin, ochrona mogła zostać zmniejszona. Postępowanie jest zależne od tygodnia cyklu. Jeśli do pominięcia tabletki doszło w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznacza to połknięcie dwóch tabletek na raz (zaległej i aktualnej), dalej należy kontynuować terapię jak dotychczas. Przez kolejne 7 dni konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

W przypadku pominięcia tabletki w 2. tygodniu cyklu postępowanie jest podobne z tą różnicą, że jeśli pacjentka prawidłowo stosowała antykoncepcję w ciągu 7 dni poprzedzających ominięcie dawki leku, nie ma konieczności stosowania prezerwatyw.

Jeśli do pominięcia dawki leku doszło w 3. tygodniu cyklu ryzyko zmniejszonej ochrony przed ciążą jest największe. Wówczas kobieta może wybrać jedną dwóch opcji, o ile przez 7 dni poprzedzających ominięcie tabletki stosowano prawidłowe dawkowanie. Nie ma wtedy konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji barierowej. W przeciwnym razie kobieta powinna zastosować pierwsze z wymienionych poniżej rozwiązań:

1. Należy natychmiast przyjąć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch na raz i kontynuować ich przyjmowanie aż do czasu zakończenia pigułek zawierających substancje czynne. 7 tabletek placebo z ostatniego rzędu należy wtedy wyrzucić i rozpocząć nowy blister bez tygodniowej przerwy.Można zaprzestać przyjmowania tabletek zawierających hormony z bieżącego blistra. Następnie pacjentka powinna rozpocząć stosowanie tabletek placebo z ostatniego rzędu przez kolejne 7 dni, wliczając te, w których pominęła przyjmowanie tabletek, a następnie rozpocząć nowy blister.

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć białą tabletkę placebo, nie zmniejsza to ochrony antykoncepcyjnej, nie ma to wpływu na dalszy schemat postępowania. Zapomnianą dawkę można wyrzucić.

Co zrobi─ç je┼Ťli dosz┼éo do wymiot├│w?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci biegunki lub wymiotów mogą wpływać na zmniejszenie intensywności wchłaniania leku i tym samym jakość ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli do wymiotów doszło w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu żółtej tabletki, należy jak najszybciej przyjąć nową.

dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Vibin

Jak każdy inny lek, preparat Vibin może powodować działania niepożądane. Częstymi działaniami niepożądanymi są: zaburzenie miesiączkowania, krwawienia międzymiesiączkowe, ból piersi, ból brzucha, biała wydzielina z pochwy, zakażenia grzybicze pochwy, bóle głowy, migrena, zaburzenia nastroju, objawy depresji, a nawet depresja , nudności.

Niezbyt często występującymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu preparatu Vibin są: wymioty, zawroty głowy, zmiany popędu płciowego (najczęściej zmniejszenie), zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, zapalenie gardła, trądzik, wysypki oraz zatrzymanie płynów i związany z tym wzrost masy ciała.

Rzadko pojawić się mogą reakcje alergiczne, nieprawidłowa wydzielina z piersi, rumień guzowaty lub rumień wielopostaciowy.

U pacjentek mających wrodzone skłonności do występowania obrzęku naczynioruchowego zaobserwowano, iż podawanie estrogenów może wywoływać lub intensyfikować objawy obrzęku naczynioruchowego.

Vibin a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

U wszystkich kobiet przyjmujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył kończyn dolnych. Objawami żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mogą być: obrzęk i ból kończyny unaczynionej zajętą przez zakrzepicę żyły, a także ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność.

Ryzyko może być większe w przypadku: dużej nadwagi (BMI>30 kg/m2), nikotynizmu, predyspozycji rodzinnej, operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałego unieruchomienia, dziedzicznych zaburzeń krzepnięcia krwi, stanów, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy. Dodatkowo ryzyko rośnie wraz z wiekiem (szczególnie powyżej 35 roku życia).

Dwuskładnikowa antykoncepcja zwiększa również ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA) czy zawału serca.

Do tętniczych epizodów zakrzepowych predysponują przede wszystkim: starszy wiek (szczególnie powyżej 35 roku życia), kobietom stosującym złożone doustne preparaty antykoncepcyjne zdecydowanie odradza się palenie, a po 35. roku u kobiet palących tytoń stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, otyłość (BMI >30 kg/m2), nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca , hiperhomocysteinemia, wady zastawek serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy, predyspozycja rodzinna.

Vibin a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących złożone doustne preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak, do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych, podczas długotrwałej terapii lekiem Vibin.

Co robi─ç w przypadku przedawkowania leku?

Nie ma doniesień o ciężkich lub szkodliwych następstwach przyjęcia zbyt wielu tabletek preparatu Vibin u osób dorosłych. W takiej sytuacji pojawić się mogą ewentualnie nudności, wymioty lub krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w Vibin. Po przedawkowaniu jedyną opcją leczenia byłoby łagodzenie objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Vibin?

Tabletki antykoncepcyjne Vibin przeciwwskazane są przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Leku bezwzględnie nie należy stosować również: podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, po przebyciu zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, przy czynnikach ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, po przebyciu zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu lub TIA, aktualne lub przebyte zapalenie trzustki, przy czynnikach ryzyka wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, w przypadku niezdiagnozowanego krwawienia z pochwy, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, odejrzenie obecności lub obecność nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych, trzonu macicy lub wątroby.

Palenie papierosów przy jednoczesnym stosowaniu dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej znacznie zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Ryzyko to wzrasta również wraz z wiekiem. Z tego powodu pacjentkom po 35 r.ż., zwłaszcza jeśli palą >15 papierosów dziennie, zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcji.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki mogą zmniejszać antykoncepcyjne działanie preparatu Vibin lub wywołać nieoczekiwane krwawienie. Do tego typu substancji zaliczamy: leki stosowane w leczeniu padaczki (np. fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, prymidon), gruźlicy (np. ryfampicyna), zakażenia HIV (np. rytonawir, newirapina), innych chorób zakaźnych (np. gryzeofulwina, penicyliny, tetracykliny), nadciśnienia płucnego (bosentan).

Podczas stosowania dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej nie należy również spożywać leków ziołowych zawierających ziele dziurawca.

Vibin stosowany razem z preparatami zawierającymi cyklosporynę lub lamotryginę może zwiększać częstotliwość napadów padaczkowych.

Vibin a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan po alkoholu predysponuje jednak do wymiotów, które mogą osłabiać wchłanianie leku lub popełnienia błędu w schemacie terapii.

Vibin a ci─ů┼╝a

Preparaty antykoncepcyjne są przeciwwskazane podczas ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania Vibin, powinna jak najszybciej odstawić lek.

Nie udowodniono, by lek zwiększał ryzyko wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały antykoncepcję przed ciążą lub nieświadomie podczas ciąży.

Vibin a karmienie piersi─ů

Vibin może negatywnie wpływać na ilość i skład pokarmu kobiecego. Ze względów bezpieczeństwa lek przeciwwskazany jest do czasu zakończenia karmienia piersią.

Vibin a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie zgłaszano, by Vibin wywoływał działania niepożądane, które wpływałyby negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Vibin, [online], [dostęp 01.2023], dostępne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22769/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝