Daylette Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Daylette - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Daylette to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Substancjami czynnymi zawartymi w w preparacie są etynyloestradiol oraz drospirenon
Rozpocznij konsultacj─Ö z Daylette
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Daylette - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Daylette
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Daylette

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję, ciąża lub jej podejrzenie, obecnie lub w przeszłości choroba zakrzepowo-zatorowa oraz jej czynniki ryzyka, nieswoiste zapalne choroby jelit, obecne lub przebyte w przeszłości nowotwory wątroby, piersi lub inne nowotwory hormonozależne, rozrost endometrium, objawy obrzęku naczynioruchowego.

Główne działania niepożądane: Bóle i zawroty głowy, chwiejność emocjonalna, nerwowość, zaburzenia nastroju, zmniejszenie libido, senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmiany skórne, bóle mięśniowe kończyn i pleców, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie pochwy, suchość pochwy, upławy, kandydoza, osłabienie, wzmożone pocenie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, nadciśnienie tętnicze.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Daylette - Cena, refundacja

Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.

  • Daylette (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 26 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Daylette

Czym jest Daylette?

Daylette to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny, przeznaczony są kobiet powyżej 18. roku życia. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Decyzja o rozpoczęciu przyjmowania doustnej antykoncepcji powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem i ocenie indywidualnych czynników ryzyka.

Należy pamiętać iż preparat Daylette nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest mechanizm działania?

Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, przede wszystkim zahamowaniem owulacji (komórka jajowa nie dojrzewa, więc nie może zostać zapłodniona przez plemnik) oraz zmianami w budowie endometrium (co utrudnia ewentualne zagnieżdżenie już zapłodnionego zarodka).

Lek powoduje także zagęszczenie śluzu szyjkowego, co w istotny sposób utrudnia przenikanie plemników do jamy macicy.

Jaki jest skład leku?

Jedno opakowanie leku Daylette obejmuje 24 tabletki w kolorze białym, które zawierają substancje czynne oraz 4 zielone tabletki placebo. Cena leku Daylette może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 28 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Każda tabletka leku Daylette w kolorze białym zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol w dawce 0,02 mg oraz drospirenon w dawce 3 mg. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie to m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna.

Jak przyjmować lek Daylette?

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletki białe należy przyjmować przez kolejne 24 dni, następnie wskazane jest przyjmowanie 4 zielonych tabletek, nie zawierających substancji czynnych (tabletki placebo). Po zakończeniu opakowania należy od razu rozpocząć następne, nie przewidziana jest przerwa między kolejnymi blistrami.

Zazwyczaj po 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania zielonych tabletek placebo pojawia się krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesięcznego. Niekiedy zdarza się, krwawienie wciąż jest aktywne w momencie, kiedy zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnego opakowania leku Daylette. Nie jest to sytuacja niebezpieczna, tabletkę należy przyjąć zgodnie z harmonogramem.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 4 dni. Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest również podczas przyjmowania zielonych tabletek placebo.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Daylette?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Daylette należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki).

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Daylette w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek Daylette w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Daylette można zacząć przyjmować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest modyfikacja leczenia preparatem Daylette, by opóźnić lub przesunąć moment wystąpienia krwawienia z odstawienia. Takie postępowanie nie jest zalecane, wiąże się również z ryzykiem pojawienia się śródcyklicznego krwawienia lub plamienia z pochwy.

By uniknąć krwawienia z odstawienia podczas danego cyklu miesiączkowego, po zakończeniu stosowania białych tabletek z jednego opakowania należy od razu rozpocząć przyjmowanie aktywnych tabletek z kolejnego blistra, z pominięciem zielonych tabletek placebo. Dalej kontynuuje się terapię zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

By przesunąć krwawienie z odstawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle, należy skrócić okres przyjmowania zielonych tabletek placebo o dowolną liczbę dni. Trzeba pamiętać, że im krótszy będzie okres stosowania placebo, tym większa szansa pojawienia się zaburzeń miesiączkowania w czasie kolejnego cyklu.

Pomini─Öcie dawki preparatu Daylette

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki aktywnej?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć białą tabletkę Daylette zawierającą 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu, jednak opóźnienie to było mniejsze niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku nie została osłabiona. Zapomnianą tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe.

Jeśli od planowanej godziny przyjęcia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Postępowanie jest zależne od tygodnia, w którym doszło do pomyłki.

Jeśli do pominięcia tabletki doszło w pierwszym tygodniu cyklu to należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Ponadto przez kolejne 7 dni konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw.

Jeśli do pomyłki doszło w drugim tygodniu, należy podobnie jak w pierwszym tygodniu cyklu przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Jeśli w ciągu poprzednich 7 dni pacjentka przyjmowała antykoncepcję prawidłowo, nie jest konieczne stosowanie prezerwatyw.

Jeśli do błędu doszło w trzecim tygodniu cyklu, skuteczność leku może znacznie zmaleć. W takim wypadku kobieta powinna przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a następnie kontynuować stosowanie leku aż do wyczerpania pigułek zawierających substancje aktywne. Tabletki placebo należy wyrzucić i rozpocząć od razu kolejny blister.

Alternatywnie pacjentka może zaprzestać przyjmowania aktywnych tabletek z bieżącego opakowania i rozpocząć przyjmowanie pigułek placebo przez okres do 4 dni, wliczając w to dni, w których doszło do pominięcia leku. Po zakończeniu tabletek placebo, należy zacząć nowe opakowanie Daylette.

W razie pominięcia tabletki placebo, czyli tabletki nie zawierającej substancji aktywnych, skuteczność antykoncepcyjna leku nie jest obniżona.

Co zrobić, jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie Daylette może zostać zmniejszone, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności antykoncepcyjnej leku. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia białej, tabletki zawierającej substancje czynne, należy przyjąć nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Daylette

Najczęstsze działania niepożądane

U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Daylette, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisywano następujące działania niepożądane: ból głowy i zawroty głowy, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców np. jako pieczenie, mrowienie), chwiejność emocjonalna, nerwowość, zaburzenia nastroju, objawy depresji, a nawet depresja, zmniejszenie popędu płciowego, senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, ból brzucha, wymioty, niestrawność, wzdęcia, zapalenie żołądka, biegunka), zmiany skórne (trądzik, świąd, wysypka), bóle mięśniowe kończyn i pleców, tkliwość piersi, dysplazja włóknisto-torbielowata piersi, ból w obrębie miednicy, krwotok maciczny, skąpe krwawienie lub brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, drożdżakowe zapalenie pochwy, suchość pochwy, upławy, uderzenia gorąca, osłabienie, wzmożone pocenie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej opisywanych działań niepożądanych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych należą: uogólnione grzybicze zakażenia, zmiany w obrazie krwi obwodowej (niedokrwistość, trombocytopenia), zaburzenia elektrolitowe (hiperkaliemia, hiponatremia), reakcje alergiczne i reakcje nadwrażliwości, zaburzenia endokrynologiczne, zwiększone łaknienie lub jadłowstręt, bezsenność, tachykardia (wzrost szybkości pracy serca), zaburzenia naczyniowe, krwawienia z nosa, zapalenie spojówek, suchość oczu, zaparcia, suchość w jamie ustnej, przepuklina rozworu przełykowego, kamica i zapalenie woreczka żółciowego, łysienie lub nadmierne owłosienie, suchość skóry, rumień guzowaty, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry spowodowane nadwrażliwością na światło, torbiele jajników, atrofia endometrium (błony śluzowej macicy).

Najgroźniejsze działania niepożądane

Najgroźniejszymi powikłaniami powstałymi wskutek stosowania złożonych leków antykoncepcyjnych są żylne incydenty zakrzepowo-zatorowe tj. zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.

Do niepokojących objawów, które natychmiast należy zgłosić lekarzowi należą m.in.: duszność, uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, kaszel szczególnie w połączeniu z krwiopluciem, zaburzenia świadomości, a także ból, obrzęk, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie kończyny, zwłaszcza w okolicy podudzia.

Lek zwiększa także ryzyko wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca. Ryzyko to wzrasta diametralnie u kobiet >35r.ż palących papierosy.

Należy niezwłocznie poinformować lekarza jeśli pojawią się następujące objawy: drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z chodzeniem, zaburzenia widzenia w jednym oku, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Daylette a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej tabletki leku Daylette wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Przedawkowanie leku Daylette

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Daylette. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Daylette, w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci dotycz─ůce preparatu Daylette

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Produkt Daylette przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych, w tym preparatu Daylette. Należą do nich: ciąża lub jej podejrzenie, występująca obecnie lub w przeszłości choroba zakrzepowo-zatorowa oraz jej czynniki ryzyka (np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, toczeń rumieniowaty układowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi), nieswoiste zapalne choroby jelit np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, obecne lub przebyte w przeszłości nowotwory wątroby, piersi lub inne nowotwory hormonozależne, rozrost endometrium, objawy obrzęku naczynioruchowego.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia palących papierosy. Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych tym paniom polecane są inne sposoby antykoncepcji hormonalnej np. tabletki jednoskładnikowe lub wkładka wewnątrzmaciczna.

Tabletki antykoncepcyjne Daylette zawierają laktozę, dlatego nie są polecane do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje leku Daylette z innymi lekami

Podczas stosowania leku Daylette może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Tabletki Daylette można zastosować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Daylette a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Daylette, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Daylette a ciąża

Produkt Daylette nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji dotyczących kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.

Daylatte a karmienie piersią

Tabletki Daylette mogą wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Daylette a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Daylette na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność wykonywania czynności wymagających skupienia i uwagi.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Daylette - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Daylette, to:
- Axia (dawkowanie 21+7),
- Axia Conti,
- Axia Plus (21+7),
- Drosfemine,
- Drosfemine mini (21+7),
- Hastina 21,
- Hastina 21+7,
- Hastina 24+4,
- Lesinelle (21+7),
- Lesiplus,
- Mywy,
- Naraya (21+7),
- Naraya Plus,
- Sidretella 20 (21+7),
- Teenia (21+7),
- Varenelle (21+7),
- Vibin mini (21+7),
- Vixpo,
- Yasminelle (21+7),
- Yaz.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Daylette, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24867/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝