Opublikowano 04.12.2023
Nazwa preparatu | Daylette |
Substancje czynne | Drospirenonum Ethinylestradiolum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć białą tabletkę Daylette zawierającą 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu, jednak opóźnienie to było mniejsze niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku nie została osłabiona. Zapomnianą tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe.
Jeśli od planowanej godziny przyjęcia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Postępowanie jest zależne od tygodnia, w którym doszło do pomyłki.
Jeśli do pominięcia tabletki doszło w pierwszym tygodniu cyklu to należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Ponadto przez kolejne 7 dni konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw.
Jeśli do pomyłki doszło w drugim tygodniu, należy podobnie jak w pierwszym tygodniu cyklu przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Jeśli w ciągu poprzednich 7 dni pacjentka przyjmowała antykoncepcję prawidłowo, nie jest konieczne stosowanie prezerwatyw.
Jeśli do błędu doszło w trzecim tygodniu cyklu, skuteczność leku może znacznie zmaleć. W takim wypadku kobieta powinna przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a następnie kontynuować stosowanie leku aż do wyczerpania pigułek zawierających substancje aktywne. Tabletki placebo należy wyrzucić i rozpocząć od razu kolejny blister. Alternatywnie pacjentka może zaprzestać przyjmowania aktywnych tabletek z bieżącego opakowania i rozpocząć przyjmowanie pigułek placebo przez okres do 4 dni, wliczając w to dni, w których doszło do pominięcia leku. Po zakończeniu tabletek placebo, należy zacząć nowe opakowanie Daylette.
W razie pominięcia tabletki placebo, czyli tabletki nie zawierającej substancji aktywnych, skuteczność antykoncepcyjna leku nie jest obniżona.
W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie Daylette może zostać zmniejszone, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności antykoncepcyjnej leku. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia białej, tabletki zawierającej substancje czynne, należy przyjąć nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.
U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Daylette, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisywano następujące działania niepożądane: ból głowy i zawroty głowy, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców np. jako pieczenie, mrowienie), chwiejność emocjonalna, nerwowość, zaburzenia nastroju, objawy depresji, a nawet depresja, zmniejszenie popędu płciowego, senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, ból brzucha, wymioty, niestrawność, wzdęcia, zapalenie żołądka, biegunka), zmiany skórne (trądzik, świąd, wysypka), bóle mięśniowe kończyn i pleców, tkliwość piersi, dysplazja włóknisto-torbielowata piersi, ból w obrębie miednicy, krwotok maciczny, skąpe krwawienie lub brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, drożdżakowe zapalenie pochwy, suchość pochwy, upławy, uderzenia gorąca, osłabienie, wzmożone pocenie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze.
Do rzadziej opisywanych działań niepożądanych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych należą: uogólnione grzybicze zakażenia, zmiany w obrazie krwi obwodowej (niedokrwistość, trombocytopenia), zaburzenia elektrolitowe (hiperkaliemia, hiponatremia), reakcje alergiczne i reakcje nadwrażliwości, zaburzenia endokrynologiczne, zwiększone łaknienie lub jadłowstręt, bezsenność, tachykardia (wzrost szybkości pracy serca), zaburzenia naczyniowe, krwawienia z nosa, zapalenie spojówek, suchość oczu, zaparcia, suchość w jamie ustnej, przepuklina rozworu przełykowego, kamica i zapalenie woreczka żółciowego, łysienie lub nadmierne owłosienie, suchość skóry, rumień guzowaty, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry spowodowane nadwrażliwością na światło, torbiele jajników, atrofia endometrium (błony śluzowej macicy).
Najgroźniejszymi powikłaniami powstałymi wskutek stosowania złożonych leków antykoncepcyjnych są żylne incydenty zakrzepowo-zatorowe tj. zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Do niepokojących objawów, które natychmiast należy zgłosić lekarzowi należą m.in.: duszność, uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, kaszel szczególnie w połączeniu z krwiopluciem, zaburzenia świadomości, a także ból, obrzęk, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie kończyny, zwłaszcza w okolicy podudzia.
Lek zwiększa także ryzyko wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca. Ryzyko to wzrasta diametralnie u kobiet >35r.ż palących papierosy. Należy niezwłocznie poinformować lekarza jeśli pojawią się następujące objawy: drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z chodzeniem, zaburzenia widzenia w jednym oku, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.
W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.
U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.
Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej tabletki leku Daylette wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.
Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Daylette. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Daylette, w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Podczas stosowania leku Daylette może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.
Tabletki Daylette można zastosować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.
Produkt Daylette nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić.
Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji dotyczących kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.
Tabletki Daylette mogą wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon
Wskazania: Ochrona przed ciążą
Zastosowanie: Doustne
Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie
Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję, ciąża lub jej podejrzenie, obecnie lub w przeszłości choroba zakrzepowo-zatorowa oraz jej czynniki ryzyka, nieswoiste zapalne choroby jelit, obecne lub przebyte w przeszłości nowotwory wątroby, piersi lub inne nowotwory hormonozależne, rozrost endometrium, objawy obrzęku naczynioruchowego.
Główne działania niepożądane: Bóle i zawroty głowy, chwiejność emocjonalna, nerwowość, zaburzenia nastroju, zmniejszenie libido, senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmiany skórne, bóle mięśniowe kończyn i pleców, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie pochwy, suchość pochwy, upławy, kandydoza, osłabienie, wzmożone pocenie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, nadciśnienie tętnicze.
Charakterystyka produktu leczniczego Daylette, [online], dostępna pod adresem:
https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24867/characteristic
Lek Axia to popularny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety na całym świecie. Jest to złożony hormonalny preparat antykoncepcyjny, składa się z dwóch substancji czynnych: etynyloestradiolu i drospirenonu.W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej lekowi Axia, analizując jego skład, działanie oraz korzyści i potencjalne skutki uboczne. Dowiemy się, jak etynyloestradiol i drospirenon wpływają na organizm kobiety, jakie są mechanizmy działania leku Axia i w jaki sposób przyczynia się do zapobiegania ciąży.
Charakterystyka produktów leczniczychKażdej kobiecie może się zdarzyć, że zapomni przyjąć jednej tabletki antykoncepcyjnej. Należy jednak pamiętać, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej (dostępna na receptę, w tym recepta online) zależy od tego, jak regularnie są zażywane tabletki. O tym, co robić w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, decyduje liczba pominiętych dawek, czas opóźnienia przyjęcia dawki oraz to, w którym tygodniu cyklu doszło do zapomnienia przyjęcia tabletki.
ArtykułTabletki antykoncepcyjne Ovulan są przykładem hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Lek charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli jest stosowany poprawnie i regularnie. Jedyną substancją czynną zawartą w leku Ovulan jest dezogestrel, co czyni go jednoskładnikową antykoncepcją hormonalną.
Charakterystyka produktów leczniczych