Protopic - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Protopic - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Maść Protopic jest stosowana w leczeniu atopowego zapalenia skóry, gdy leczenie konwencjonalne jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest nieskuteczne. Jest dostępna w dwóch wariantach, które różnią się między sobą ilością substancji czynnej. Dostępny jest preparat o stężeniu 0,03% oraz 0,1%.

Rozpocznij konsultacj臋 z Protopic

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Protopic
Substancje czynne
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Ma艣膰
Dawki
  • 0,03 % (Ma艣膰)
  • 0,1 % (Ma艣膰)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Protopic 0,1% ma艣膰

Substancja czynna: takrolimus.


Wskazania: atopowe zapalenie skóry.

Zastosowanie: miejscowe

Dawkowanie: w zależności od wskazania 2 razy na dobę lub 2 razy w tygodniu

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku i/lub makrolidy

Główne działania niepożądane: świąd, uczucie pieczenia, miejscowe zakażenie mieszków włosowych

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje ma艣膰 Protopic?

Maść Protopic 0,1% za tubkę 10 g kosztuje 65 złotych i nie podlega refundacji.

Czym jest Protopic 0,1% ma艣膰?

Protopic 0,1% maść jest maścią, której 1 gram zawiera 1,0 mg takrolimusu. Maść jest barwy białej lub lekko żółtawej. Nie zawiera w sobie substancji zapachowych. Na rynku dostępna jest również wersja o niższej zawartości substancji czynnej- 1 gram maści zawiera wówczas 0,3 mg takrolimusu . Jest ona zalecana głównie w leczeniu dzieci i młodzieży pomiędzy 2., a 16. rokiem życia

Lek Protopic 0,1 maść to preparat stosowany w leczeniu ostrej fazy różnych postaci atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych, u których leczenie konwencjonalne (jak np. miejscowe stosowanie kortykosteroidów) jest niewystarczające oraz w leczeniu podtrzymującym umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry . Preparat może być stosowany w leczeniu krótkotrwałym lub przerywanym długotrwałym. Nie należy stosować leku protopic długotrwale w sposób ciągły, bez przerw.

Maść Protopic wykazuje działanie immunosupresyjne (hamuje odpowiedź immunologiczną). Jest ona dostępna w tubce zawierającej 10 g lub 30 g produktu leczniczego. Substancją czynną maści protopic jest takrolimus. Dokładne działanie takrolimusu w terapii atopowego zapalenia skóry (AZS) nie jest w pełni zrozumiałe.

Lek protopic w dawce 0,1% jest przeznaczony dla osób od 16. roku życia. W przypadku pacjentów młodszych wskazane jest stosowanie stężenia leku 0,03%.

Mechanizm dzia艂ania

Za działanie leku odpowiedzialna jest substancja czynna- takrolimus. Na chwilę obecną mechanizm działania takrolimusu w leczeniu atopowego zapalenia skóry nie jest w pełni zrozumiały. Zaobserwowano wpływ wywierany przez takrolimus na organizm ludzki, jednak nie wiadomo jak wpływa to na AZS.

Zaobserwowano między innymi, że takrolimus hamuje zależne od wapnia kaskady przenoszące sygnały w limfocytach T, dzięki czemu hamuje syntezę IL-2, IL-3, IL-4, IL-5 oraz innych cytokin (m.in. TNF-α i IFN-γ).

Badania in vitro wykazały, że takrolimus hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych z komórek tucznych skóry oraz bazofili i eozynofili. Tak więc prawdopodobnie hamuje on nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, występującą w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Sk艂ad leku

W skład leku wchodzi takrolimus (substancją czynna) oraz substancje pomocnicze.

Wśród substancji pomocniczych znajdują się: ciekła parafina, biała wazelina, stała parafina, wosk biały oraz węglan propylenu.

Jak stosowa膰 lek?

Rozpoczęcie leczenia maścią Protopic powinno być zapoczątkowane przez lekarza, który jest doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu AZS.

Maść protopic jest przeznaczona do miejscowego stosowania preparatu. Należy nakładać cienką warstwę maści na zmienioną lub zazwyczaj zmienioną chorobowo powierzchnię skóry, aż do momentu całkowitego ustąpienia zmian, prawie całkowitego ustąpienia lub gdy zmiany skórne będą łagodne.

Maść protopic można stosować na każdą część ciała (m.in. twarz, zgięcia), jednak nie należy nakładać jej na błony śluzowe. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym, ponieważ nie przeprowadzono badań nad tym sposobem stosowania leku.

Należy omijać błony śluzowe oraz okolice oczu. Jeśli maść będzie miała kontakt z tymi powierzchniami, należy ją spłukać lub zetrzeć. Nie należy stosować preparatu leczniczego Protopic na zakażoną skórę. Przed rozpoczęciem terapii należy zlikwidować wszelkie zakażenia w miejscach leczenia. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych skóry również nie należy stosować leku protopic.

Podczas terapii należy unikać wystawiania skóry na słońce. Należy stosować środki ochrony przed ekspozycją na słońce, tj. kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusze lub czapki z daszkiem. Również nie należy chodzić podczas terapii do solarium.

Maść można nakładać za pomocą własnych dłoni. Należy pamiętać, aby przed aplikacją dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Po aplikacji należy ponownie wykonać te czynności, o ile ręce nie są częścią objętą zmianami chorobowymi.

W ciągu 2 godzin od użycia maści Protopic nie należy stosować środków zmiękczających.

Podczas stosowania preparatu może wystąpić podrażnienie skóry, dokładne zmiany opisano w sekcji dotyczącej działań niepożądanych.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

W przypadku ostrej fazy AZS u dorosłych i osób powyżej 16. roku życia leczenie należy rozpoczynać już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów podmiotowych i przedmiotowych choroby. Leczenie należy rozpocząć od nakładania maści protopic 0,1% z częstotliwością 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę. Terapię należy kontynuować aż do ustąpienia zmian skórnych. W przypadku nawrotu należy ponownie rozpocząć leczenie od tej samej dawki. O ile jest to możliwe, należy spróbować zmniejszyć częstość stosowania leku lub zmniejszyć stężenie stosowanej maści Protopic na 0,03%. Zazwyczaj poprawę obserwuje się już po tygodniu stosowania preparatu. Jeżeli po 2 tygodniach nie zaobserwowano poprawy, należy rozważyć zastosowanie innego leczenia.

Leczenie podtrzymujące można stosować u pacjentów, którzy odpowiedzieli na terapię takrolimusem (2 razy/dobę, trwającą do 6 tygodni) całkowitym ustąpieniem zmian, prawie całkowitym ustąpieniem lub zmianą charakteru zmian na łagodne. Wówczas aby zapobiec zaostrzeniu choroby należy nakładać maść protopic na zazwyczaj zajętą chorobowo skórę raz na dobę przez dwa dni w tygodniu (np. we wtorek i piątek). Po 12 miesiącach leczenia należy zgłosić się do lekarza, w celu oceny ewentualnej konieczności kontynuacji terapii pomimo braku danych nt. bezpieczeństwa stosowania preparatu powyżej 12 miesięcy. W przypadkach braku dostatecznej odpowiedzi i nawrotu choroby, należy wrócić do stosowania preparatu 2 razy na dobę.

Rozpoczęcie oraz prowadzenie leczenia maścią Protopic powinno być prowadzone przez lekarza, który jest doświadczony w rozpoznawaniu oraz leczeniu AZS (atopowego zapalenia skóry). Należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i nie modyfikować samodzielnie dawek stosowanego preparatu. W przypadku leczenia, które trwa 12 miesięcy, decyzja o przedłużeniu terapii należy do lekarza prowadzącego.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

U osób od 16. roku życia dawkowanie jest takie samo jak u osób dorosłych.

U dzieci w wieku od 2. do 16. roku życia stosować można jedynie Protopic 0,03% maść.

U dzieci do 2. roku życia nie należy stosować maści Protopic.

Dawka maksymalna produktu

Brak informacji w źródłach na temat dawki maksymalnej produktu. Należy przestrzegać zaleconego przez lekarza dawkowania.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Protopic 0,1 maść jak każdy lek może powodować działania niepożądane.

Skutki uboczne, które są zgłaszane bardzo często (> 1/10) to świąd i/lub uczucie pieczenia w miejscu podania preparatu. Działania niepożądane, które występują cze?sto (opryszczka wargowa), wypieki i/lub podrażnienie skóry po spożyciu napojów alkoholowych, zwiększona wrażliwość skóry, rumień i/lub wysypka miejscu podania oraz wysiew ospopodobny.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Wśród niezbyt często (> 1/1 000 do nieznanej częstości wymienione zostały m.in.: trądzik i trądzik różowaty, obrzęk w miejscu podania oraz zakażenia oka wirusem opryszczki.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Istnieje małe prawdopodobieństwo przedawkowania preparatu podczas miejscowego stosowania maści.

W przypadku spożycia maści należy wdrożyć ogólne postępowanie podtrzymujące. Nie zaleca się prowokowania wymiotów. Leczenie powinno obejmować monitorowanie funkcji życiowych oraz stanu klinicznego.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie leczniczym i/lub makrolidy.

Interakcje z innymi lekami

Nie przeprowadzono badań interakcji takrolimusu w maści, ponieważ nie jest on metabolizowany przez ludzką skórę. Z tego powodu nie istnieje ryzyko wystąpienia przezskórnych interakcji, które wpływałyby na metabolizm takrolimusu.

Protopic a alkohol

Maść Protopic często powoduje nietolerancję alkoholu objawiającą się występowaniem wypieków i/lub podrażnienia skóry po spożyciu napojów procentowych. W związku z tym nie zaleca się jednoczesnego spożywania napojów alkoholowych podczas stosowania Protopic maść.

Protopic a ci膮偶a

Nie należy stosować maści Protopic w okresie ciąży, jeżeli nie występuje bezwzględna konieczność.

Protopic a karmienie piersi膮

Mimo, że narażenie na takrolimus pod postacią maści jest niewielkie, nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.

Protopic a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Maść Protopic nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Bartosz m贸wi, [online], [14.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://bartoszmowi.pl/phx_preparat/14825

Inni czytali r贸wnie偶

Tr膮dzik m艂odzie艅czy   czemu si臋 pojawia  jak wygl膮da i jak mo偶na go leczy膰?
Tr膮dzik m艂odzie艅czy - czemu si臋 pojawia, jak wygl膮da i jak mo偶na go leczy膰?

Tr膮dzik m艂odzie艅czy jest nie jest problemem jedynie dermatologicznym. Powoduje on bowiem nie tylko zmiany na sk贸rze, ale cz臋sto r贸wnie偶 trwale odciska si臋 na psychice i samopoczuciu nastolatk贸w. Sk膮d bierze si臋 tr膮dzik i jak mo偶emy z nim walczy膰?

Artyku艂
03.01.2024
Tr膮dzik posterydowy - czym jest, czemu powstaje i jak sobie z nim poradzi膰?
Tr膮dzik posterydowy - czym jest, czemu powstaje i jak sobie z nim poradzi膰?

Wiele os贸b boryka si臋 z tr膮dzikiem, jednak nie wszyscy zdaj膮 sobie spraw臋, 偶e istnieje jedna jego odmiana, kt贸ra pojawia si臋 po pewnym okresie stosowania steryd贸w lub zwi膮zana jest z okre艣lonymi czynnikami hormonalnymi. Jest nim tr膮dzik posterydowy - problem sk贸rny, kt贸ry mo偶e stanowi膰 powa偶ne wyzwanie dla naszej cery i samooceny.

Artyku艂
06.12.2023
Acnatac - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Acnatac - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Acnatac jest lekiem w postaci 偶elu, przeznaczonym do stosowania w leczeniu tr膮dziku pospolitego. Przeciwdzia艂a on nagromadzeniu substancji 艂ojowych, powoduje prawid艂owe z艂uszczanie kom贸rek blokuj膮cych uj艣cia mieszk贸w w艂osowych, a tak偶e hamuje rozw贸j niekorzystnych bakterii na sk贸rze.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!