Metmin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Metmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metmin to lek kortykosteroidowy aerozol do nosa zawierający furoinian mometazonu, stosowany w leczeniu objawów alergicznych, takich jak katar sienny lub całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa. Lek wydawany jest na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Metmin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Metmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 15.02.2024
Nazwa preparatu Metmin
Substancje czynne Mometasoni furoas monohydricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Aerozol do nosa
Dawki
  • 50 mcg/dawk─Ö (Aerozol do nosa)

Podstawowe informacje o leku Metmin

Substancja czynna: furoinian mometazonu


Wskazania: całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa, alergiczne sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa

Zastosowanie: donosowe

Dawkowanie: zależne od wieku i wskazania

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, nieleczone zakażenia błony śluzowej nosa

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Metmin - Cena, refundacja

Metmin jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

  • Metmin (50 µg/dawkę aerozol do nosa, zawiesina 60 dawek) - cena wynosi ok. 23 zł
  • Metmin (50 µg/dawkę aerozol do nosa, zawiesina 140 dawek) - cena wynosi ok. 16 zł i w przypadku refundacji ok. 9 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Metmin?

Lek występuje w postaci nieprzezroczystej zawiesiny, o kolorze białym lub prawie białym. Przeznaczony jest do stosowania jako aerozol do nosa.

Opisywany preparat leczniczy to lek kortykosteroidowy w postaci aerozolu do nosa, stosowany w leczeniu objawów alergicznych , np. w leczeniu objawów kataru siennego (inaczej sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa), całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa czy w leczeniu polipów nosa. Nie należy mylić leku ze sterydami stosowanymi przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Lek Metmin hamuje proces alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, minimalizuje jej obrzęk i podrażnienie, zmniejsza ilość produkowanej wydzieliny, minimalizuje kichanie, świąd i uczucie zatkanego nosa.

Mechanizm działania

Furoinian mometazonu to syntetyczny kortykosteroid o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Substancja ta działa na poziomie komórkowym, hamując produkcję cytokin (m.in. Th2, IL-4, IL-5 przez ludzkie komórki T CD4+), mediatorów zapalnych i przeciwciał, co redukuje reakcje alergiczne organizmu. Furoinian mometazonu hamuje uwalnianie leukotrienów z leukocytów u pacjentów z alergią. Hamuje również wydzielanie histaminy, co zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa, zmniejsza produkcję śluzu i ułatwia oddychanie, minimalizując uczucie zatkanego nosa.

Preparat leczniczy wykazywał skuteczność działania zarówno we wczesnej, jak i późnej reakcji alergicznej.

Skład leku Metmin

Za działanie leku odpowiedzialna jest substancja aktywna- furoinian mometazonu.

W skład preparatu leczniczego wchodzi również kilka innych substancji pomocniczych, takich jak glicerol, cytrynian sodu, jednowodny kwas cytrynowy, woda oczyszczona, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, celuloza mikrokrystaliczna i karmeloza sodowa. Substancje te pomagają w rozpuszczeniu i stabilizacji furoinianu mometazonu oraz poprawiają właściwości leku.

Jak stosowa─ç lek?

Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego donosowo. Przed każdym podaniem należy dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem. Przed pierwszym użyciem należy nacisnąć pompkę dziesięciokrotnie, aż do momentu uzyskania jednolitej dawki. W przypadku przerwy pomiędzy przyjmowaniem leku dłuższej niż 14 dni, należy dwukrotnie sprawdzić pompkę poprzez naciśnięcie, tak by ponownie uzyskać jednolitą dawkę. Po zużyciu preparatu Metmin i/lub po czasie 2 miesięcy od pierwszego użycia preparatu, butelkę należy wyrzucić.

Przed użyciem należy dokładnie oczyścić nos z zanieczyszczeń i wydmuchać go. Następnie aerozol należy wstrząsnąć i przyłożyć końcówkę do nozdrza, przy czym drugi otwór nosowy należy przykryć palcem. Po zaaplikowaniu leku należy wykonać kilka głębokich wdechów, aby lek dokładnie rozprowadził się po błonie śluzowej nosa. Procedurę tę należy powtórzyć również dla drugiego nozdrza. Należy zachować ostrożność, gdy występuje owrzodzenie błony śluzowej nosa.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Stosowanie leku w czasie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i bezwzględnie konieczne dla zdrowia matki. Preparat Metmin, powinien być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dawkowanie produktu leczniczego Metmin u dzieci powinno być ustalone przez lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb i wieku dziecka. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące dawkowania i sposobu stosowania leku u dziecka.

Zazwyczaj dawki leku Metmin dla dzieci z alergicznym nieżytem nosa wynoszą 1-2 dawki do każdej dziurki nosowej raz lub dwa razy dziennie, w zależności od wieku dziecka. Zalecana dawka leku zwykle zależy od wieku, masy ciała i ciężkości objawów alergicznych.

U dzieci w wieku od 3 do 11 roku życia lek jest wskazany w leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i/lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Należy wówczas stosować jedną dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

U dzieci poniżej 3. roku życia nie określono bezpieczeństwa i skuteczności preparatu Metmin. U osób poniżej 18. roku życia nie należy stosować aerozolu donosowego z powodu polipów nosa, ponieważ nie sprawdzono jego skuteczności i bezpieczeństwa.

Produkt jest zwykle dobrze tolerowany u dzieci, jednakże, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie błony śluzowej nosa czy infekcje. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji u dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Dawka maksymalna produktu

Zgodnie z zaleceniami producenta, dawka maksymalna leku to 400 mikrogramów na dobę, czyli 4 dawki (po 50 mikrogramów każda) do każdego otworu nosowego, raz na dobę lub dwie dawki do każdego otworu nosowego, dwa razy na dobę. Należy jednak pamiętać, że dawka ta może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinna być ustalona przez lekarza.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Metmin, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Większość pacjentów stosujących ten lek nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych, jednakże w niektórych przypadkach mogą wystąpić niepożądane objawy.


Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leku są: podrażnienie błony śluzowej nosa, które objawia się kichaniem, swędzeniem, pieczeniem, suchością lub bólem nosa, ból głowy, podrażnienie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych oraz infekcje - stosowanie leku może zwiększać ryzyko infekcji nosa i gardła , które mogą objawiać się katarem, bólem gardła, gorączką lub ogólnym osłabieniem.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadko, ale w niektórych przypadkach lek może powodować bardziej poważne skutki uboczne. Poniżej znajdują się niektóre z rzadziej występujących objawów niepożądanych leku Metmin: alergiczna reakcja (u niektórych osób stosowanie leku może prowadzić do wystąpienia alergicznej reakcji, która objawia się m.in. trudnościami w oddychaniu, obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła, wysypką skórną oraz światłowstrętem). Mogą wystąpić również zaburzenia smaku i węchu oraz perforacja przegrody nosowej. Ponadto istnieje możliwość wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaćmy, nieostrego widzenia, a także jaskry.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie leku może prowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych, które mogą zagrażać życiu pacjenta. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki glikokortykosteroidów doustnie lub wziewnie może dojść do zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. W związku z niską biodostępnością leku po podaniu donosowym, jest mało prawdopodobne, aby przedawkowanie wymagało leczenia.

W przypadku podejrzenia przedawkowania leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do najbliższego szpitala.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Lek Metmin, będący kortykosteroidem w aerozolu do nosa, może być przeciwwskazany w niektórych sytuacjach. Wśród przeciwwskazań do stosowania preparatu Metmin znajdują się: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, występowanie nieleczonych zakażeń błony śluzowej nosa (np. opryszczka pospolita ), stan po operacji chirurgicznej i/lub urazie do czasu zagojenia się ran.

Ponadto nie zaleca się stosowania produktu u pacjentów z perforacją przegrody nosowej. Nie zbadano również skuteczności i bezpieczeństwa preparatu w leczeniu polipów całkowicie zamykających jamę nosową i/lub polipów związanych z mukowiscydozą.

Interakcje z innymi lekami

Źródła nie informują o występowaniu interakcji. Podejrzewa się, że jednoczesne stosowanie inhibitorów enzymu CYP3A zwiększa ryzyko działań niepożądanych.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Metmin w połączeniu z innymi lekami, zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej porady.

Metmin a alkohol

Źródła nie informują o interakcjach związanych ze spożywaniem alkoholu podczas terapii preparatem.

Metmin a ci─ů┼╝a

Stosowanie leku w czasie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i bezwzględnie konieczne dla zdrowia matki. Preparat Metmin, powinien być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Metmin a karmienie piersi─ů

Stosowanie leku w czasie karmienia piersią również może być niebezpieczne, ponieważ substancja czynna leku może przenikać do mleka matki i wpływać na zdrowie dziecka. W okresie karmienia piersią należy podjąć decyzję o zaprzestaniu przyjmowania leku lub zaprzestaniu karmienia piersią, w zależności od tego, co przyniesie większe korzyści.

Metmin a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Źródła nie informują o tym, czy można prowadzić pojazdy mechaniczne w trakcie trwania terapii. W przypadku występowania skutków ubocznych jak np. zawroty głowy, zaburzenia orientacji, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝