Epiduo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Epiduo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Epiduo to lek stosowany w miejscowym leczeniu trądziku z guzkami, zaskórnikami oraz krostkami. Występuje w postaci białego lub lekko żółtego żelu. Istnieje również wersja z większym stężeniem substancji czynnych o nazwie Epiduo Forte.


Rozpocznij konsultacj─Ö z Epiduo

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Epiduo
Substancje czynne Benzoylis peroxydum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • ┼╗el
Dawki
  • 0,1% + 2,5% (┼╗el)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Epiduo

Substancja czynna: adapalen + nadtlenek benzoilu

Wskazania: trądzik z grudkami, zaskórnikami i krostkami 

Zastosowanie: miejscowe 

Dawkowanie: cienka warstwa żelu na zmienioną chorobowo skórę raz na dobę wieczorem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku

Główne działania niepożądane: podrażnienie skóry, pieczenie, łuszczenie się skóry

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Epiduo?

Żel Epiduo kosztuje 46,19 zł za 15 g oraz 89,99 zł za 30 g. 

Lek nie podlega refundacji. 

Czym jest Epiduo?

Epiduo to preparat leczniczy pod postacią żelu, który jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę twarzy. Preparat Epiduo używa się m.in. w leczeniu trądziku pospolitego. Innym wskazaniem do stosowania preparatu jest trądzik pospolity ze współwystępowaniem zaskórników, grudek i krostek. Substancje czynne leku Epiduo to: adapalen i nadtlenek benzoilu. W 1 g żelu znajduje się odpowiednio 1 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,1% + 2,5%). Lek Epiduo dostępny jest w dwóch różnych opakowaniach- w tubie lub w opakowaniu wielodawkowym z pompką dozującą.

W przypadku silniejszej wersji leku- Epiduo Forte zawiera 3 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,3% + 2,5%). Ta wersja również dostępna jest w dwóch różnych rodzajach opakowań. Decyzję o stosowaniu Epiduo Forte podejmuje lekarz.


Mechanizm działania

Mechanizm działania leku jest zależny od zawartych w nim substancji czynnych- adapalenu i nadtlenku benzoilu.

Adapalen jest silnym modulatorem wpływającym na proces różnicowania komórek naskórka, ponadto wywiera wpływ na proces keratynizacji oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują na to, że adapalen prowadzi do prawidłowego różnicowania się komórek naskórka, dzięki czemu powstaje mniej zaskórników. Inne wykazane działania adapalenu wskazują na to, że osłabia on proces zapalny związany z trądzikiem. 

Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, przede wszystkim na bakterie żyjące w patologicznych mieszkach łojowo-włosowych występujących w trądziku (propionibacterium acnes). Dodatkowo nadtlenek benzoilu wykazuje działanie złuszczające, hamuje wytwarzanie łoju i działa keratolitycznie.

Skład leku

Poza substancjami czynnymi leku (adapalen i nadtlenek benzoilu), które w głównej mierze odpowiadają za działanie preparatu leczniczego, w preparacie zawarte są również substancje pomocnicze. Wśród nich znajdują się: dokuzynian sodu, edetynian sodu, Simulgel 600 PHA, glicerol poloksamer 124, glikol propylenowy oraz woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Żel epiduo należy nanosić na cały obszar zajętej przez trądzik skóry. Zaleca się nakładać cienką warstwę żelu (ilość żelu o wielkości ziarna groszku) za pomocą własnych dłoni, raz na dobę wieczorem, na czystą i suchą twarz. Należy omijać okolicę oczu i ust. Nie należy nakładać preparatu Epiduo na uszkodzoną skórę i/lub na skórę z egzemą. 

Po aplikacji należy dokładnie umyć dłonie. Podczas trwania terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne- należy używać kremów SPF oraz nakryć głowy, jak np.kapelusz. Preparat po kontakcie z farbowanymi materiałami może powodować ich odbarwienia i/lub zmianę koloru. 

Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.

U osób posiadających wrażliwą skórę czasami lekarze zalecają używanie żelu Epiduo tzw. "metodą kanapkową". Metoda ta polega na nakładaniu w pierwszej kolejności kremu lub serum intensywnie nawilżającego na zmienioną chorobowo skórę. Następnie na krem należy zaaplikować żel Epiduo, omijając okolice oczu i ust. Po ok. 10-20 minutach, gdy jesteśmy pewni, że żel już się wchłonął, ponownie nakładamy krem lub serum nawilżające. Metoda ta pozwala zminimalizować podrażnienie skóry powstające wskutek leczenia. Dodatkowo umożliwia przyzwyczajenie się skóry do substancji leczniczej, co w późniejszym czasie może skutkować całkowitym ustąpieniem podrażnienia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat należy nakładać cienką warstwą na całą zajętą przez trądzik skórę, raz na dobę wieczorem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy używać kremów nawilżających (które nie wykazują działania komedogennego) i zwiększyć odstępy pomiędzy przyjmowanymi dawkami preparatu epiduo (np. używać żelu co drugi dzień). Innym rozwiązaniem jest czasowe lub stałe zaprzestanie stosowania leku.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie badano bezpieczeństwa produktu Epiduo u dzieci poniżej 9. roku życia. W przypadku dzieci starszych źródła nie wspominają o innym dawkowaniu w owej grupie wiekowej. W związku z tym należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Dawka maksymalna produktu

Preparat Epiduo jest przeznaczony do stosowania na skórę nie częściej niż raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. W razie przypadkowego spożycia preparatu należy zgłosić się do lekarza, który w razie wystąpienia ewentualnych objawów zastosuje odpowiednie leczenie. Ewentualne modyfikacje dawki leku powinny być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym.


Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Wśród często (>1/100 do <1/10) występujących działań niepożądanych wymienia się podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, rumień i złuszczanie się skóry.


Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Wśród niezbyt często (>1/1000 do 1/100) występujących działań niepożądanych wymieniane są: świąd skóry i oparzenia słoneczne. Pośród innych skutków ubocznych, które występują z nieznaną częstością zaobserwowano m.in.: obrzęk powiek, uczucie ucisku w gardle, piekący ból skóry, swędzenie twarzy i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.


Objawy przedawkowania

Źródła nie podają informacji na temat przedawkowania preparatu Epiduo. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. 
Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania kosmetyków powodujących podrażnienia, gdyż sam lek może powodować podrażnienie skóry.


Interakcje z innymi lekami

Nie należy stosować żelu Epiduo jednocześnie z innymi retinoidami, nadtlenkiem benzoilu lub lekami o zbliżonym mechanizmie działania. 

Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.

Ze względu na fakt, że wnikanie substancji przez skórę jest znikome, nie należy spodziewać się interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Epiduo a alkohol

Źródła nie podają informacji na temat spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Epiduo. W związku z niewielkim wchłanianiem substancji przez skórę nie należy spodziewać się interakcji.

Epiduo a ci─ů┼╝a

Produktu leczniczego Epiduo nie należy stosować w okresie ciąży.


Epiduo a karmienie piersi─ů

Podczas okresu karmienia piersią można stosować lek Epiduo. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować go na okolice klatki piersiowej i dekoltu, aby uniknąć narażenia dziecka na kontakt z substancją.


Epiduo a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Należy pamiętać, by przed użyciem leku Epiduo zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Epiduo - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Lekiem z tymi samymi substancjami czynnymi co Epiduo jest Epiduo Forte.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [15.02.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/65728,Epiduo-zel

Inni czytali r├│wnie┼╝

Jak leczy─ç tr─ůdzik? Pojawia si─Ö u 90 proc. spo┼éecze┼ästwa
Jak leczy─ç tr─ůdzik? Pojawia si─Ö u 90 proc. spo┼éecze┼ästwa

Tr─ůdzik to choroba dermatologiczna, dotykaj─ůca zar├│wno kobiety, jak i m─Ö┼╝czyzn, zw┼éaszcza podczas okresu dojrzewania. Ma uci─ů┼╝liwy i przewlek┼éy charakter, a patogeneza tego schorzenia jest wieloczynnikowa.┬áLeczenie tr─ůdziku powinno mie─ç charakter holistyczny i obejmowa─ç zar├│wno odpowiedni─ů farmakoterapi─Ö, zdrowy styl ┼╝ycia, jak i dobran─ů indywidualnie piel─Ögnacj─Ö sk├│ry.

Artykuł
27.03.2024
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Encorton jest lekiem sterydowym o silnym dzia┼éaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, maj─ůcym zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Co zawiera lek Encorton? W jakim celu si─Ö go stosuje?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
15.02.2024
Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek┬áSyndi-35┬áto hormonalny preparat antykoncepcyjny stosowany w leczeniu┬áchor├│b sk├│ry┬átakich jak tr─ůdzik, nadmierne ow┼éosienie i bardzo t┼éusta sk├│ra u kobiet w wieku rozrodczym.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!