Epiduo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 07.04.2023

Epiduo   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Epiduo

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Epiduo to lek stosowany w miejscowym leczeniu trądziku z guzkami, zaskórnikami oraz krostkami. Występuje w postaci białego lub lekko żółtego żelu. Istnieje również wersja z większym stężeniem substancji czynnych o nazwie Epiduo Forte.


Spis treści

Czym jest Epiduo?

Epiduo to preparat leczniczy pod postacią żelu, który jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę twarzy. Preparat Epiduo używa się m.in. w leczeniu trądziku pospolitego. Innym wskazaniem do stosowania preparatu jest trądzik pospolity ze współwystępowaniem zaskórników, grudek i krostek. Substancje czynne leku Epiduo to: adapalen i nadtlenek benzoilu. W 1 g żelu znajduje się odpowiednio 1 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,1% + 2,5%). Lek Epiduo dostępny jest w dwóch różnych opakowaniach- w tubie lub w opakowaniu wielodawkowym z pompką dozującą.

W przypadku silniejszej wersji leku- Epiduo Forte zawiera 3 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,3% + 2,5%). Ta wersja również dostępna jest w dwóch różnych rodzajach opakowań. Decyzję o stosowaniu Epiduo Forte podejmuje lekarz.


e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania

Mechanizm działania leku jest zależny od zawartych w nim substancji czynnych- adapalenu i nadtlenku benzoilu.

Adapalen jest silnym modulatorem wpływającym na proces różnicowania komórek naskórka, ponadto wywiera wpływ na proces keratynizacji oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują na to, że adapalen prowadzi do prawidłowego różnicowania się komórek naskórka, dzięki czemu powstaje mniej zaskórników. Inne wykazane działania adapalenu wskazują na to, że osłabia on proces zapalny związany z trądzikiem. 

Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, przede wszystkim na bakterie żyjące w patologicznych mieszkach łojowo-włosowych występujących w trądziku (propionibacterium acnes). Dodatkowo nadtlenek benzoilu wykazuje działanie złuszczające, hamuje wytwarzanie łoju i działa keratolitycznie.

Skład leku

Poza substancjami czynnymi leku (adapalen i nadtlenek benzoilu), które w głównej mierze odpowiadają za działanie preparatu leczniczego, w preparacie zawarte są również substancje pomocnicze. Wśród nich znajdują się: dokuzynian sodu, edetynian sodu, Simulgel 600 PHA, glicerol poloksamer 124, glikol propylenowy oraz woda oczyszczona.

Jak stosować lek?

Żel epiduo należy nanosić na cały obszar zajętej przez trądzik skóry. Zaleca się nakładać cienką warstwę żelu (ilość żelu o wielkości ziarna groszku) za pomocą własnych dłoni, raz na dobę wieczorem, na czystą i suchą twarz. Należy omijać okolicę oczu i ust. Nie należy nakładać preparatu Epiduo na uszkodzoną skórę i/lub na skórę z egzemą. 

Po aplikacji należy dokładnie umyć dłonie. Podczas trwania terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne- należy używać kremów SPF oraz nakryć głowy, jak np.kapelusz. Preparat po kontakcie z farbowanymi materiałami może powodować ich odbarwienia i/lub zmianę koloru. 

Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.

U osób posiadających wrażliwą skórę czasami lekarze zalecają używanie żelu Epiduo tzw. "metodą kanapkową". Metoda ta polega na nakładaniu w pierwszej kolejności kremu lub serum intensywnie nawilżającego na zmienioną chorobowo skórę. Następnie na krem należy zaaplikować żel Epiduo, omijając okolice oczu i ust. Po ok. 10-20 minutach, gdy jesteśmy pewni, że żel już się wchłonął, ponownie nakładamy krem lub serum nawilżające. Metoda ta pozwala zminimalizować podrażnienie skóry powstające wskutek leczenia. Dodatkowo umożliwia przyzwyczajenie się skóry do substancji leczniczej, co w późniejszym czasie może skutkować całkowitym ustąpieniem podrażnienia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat należy nakładać cienką warstwą na całą zajętą przez trądzik skórę, raz na dobę wieczorem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy używać kremów nawilżających (które nie wykazują działania komedogennego) i zwiększyć odstępy pomiędzy przyjmowanymi dawkami preparatu epiduo (np. używać żelu co drugi dzień). Innym rozwiązaniem jest czasowe lub stałe zaprzestanie stosowania leku.

Jak dawkować lek u dzieci?

Nie badano bezpieczeństwa produktu Epiduo u dzieci poniżej 9. roku życia. W przypadku dzieci starszych źródła nie wspominają o innym dawkowaniu w owej grupie wiekowej. W związku z tym należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Dawka maksymalna produktu

Preparat Epiduo jest przeznaczony do stosowania na skórę nie częściej niż raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. W razie przypadkowego spożycia preparatu należy zgłosić się do lekarza, który w razie wystąpienia ewentualnych objawów zastosuje odpowiednie leczenie. Ewentualne modyfikacje dawki leku powinny być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym.


Najczęstsze działania niepożądane

Wśród często (>1/100 do <1/10) występujących działań niepożądanych wymienia się podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, rumień i złuszczanie się skóry.


Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród niezbyt często (>1/1000 do 1/100) występujących działań niepożądanych wymieniane są: świąd skóry i oparzenia słoneczne. Pośród innych skutków ubocznych, które występują z nieznaną częstością zaobserwowano m.in.: obrzęk powiek, uczucie ucisku w gardle, piekący ból skóry, swędzenie twarzy i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.


Objawy przedawkowania

Źródła nie podają informacji na temat przedawkowania preparatu Epiduo. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. 
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania kosmetyków powodujących podrażnienia, gdyż sam lek może powodować podrażnienie skóry.


Interakcje z innymi lekami

Nie należy stosować żelu Epiduo jednocześnie z innymi retinoidami, nadtlenkiem benzoilu lub lekami o zbliżonym mechanizmie działania. 

Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.

Ze względu na fakt, że wnikanie substancji przez skórę jest znikome, nie należy spodziewać się interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Epiduo a alkohol

Źródła nie podają informacji na temat spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Epiduo. W związku z niewielkim wchłanianiem substancji przez skórę nie należy spodziewać się interakcji.

Epiduo a ciąża

Produktu leczniczego Epiduo nie należy stosować w okresie ciąży.


Epiduo a karmienie piersią

Podczas okresu karmienia piersią można stosować lek Epiduo. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować go na okolice klatki piersiowej i dekoltu, aby uniknąć narażenia dziecka na kontakt z substancją.


Epiduo a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Należy pamiętać, by przed użyciem leku Epiduo zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Podsumowanie informacji dotyczących leku Epiduo

Substancja czynna: adapalen + nadtlenek benzoilu

Wskazania: trądzik z grudkami, zaskórnikami i krostkami 

Zastosowanie: miejscowe 

Dawkowanie: cienka warstwa żelu na zmienioną chorobowo skórę raz na dobę wieczorem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku

Główne działania niepożądane: podrażnienie skóry, pieczenie, łuszczenie się skóry

Epiduo - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pomaga w leczeniu trądziku? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Artykuł
01.06.2023
Hydroxyzinum Espefa- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Espefa- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Espefa jest produktem leczniczym, który dostępny jest wyłącznie na podstawie recepty. Zawiera substancję czynną o nazwie chlorowodorek hydroksyzyny. Lek ten przejawia różnorodne właściwości, w tym przede wszystkim działanie przeciwhistaminowe. Cena produktu wynosi około 8-12 złotych.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.07.2023
Advantan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Advantan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Advantan jest to preparat przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę w przypadku zmian o charakterze wyprysku. Jego substancję czynną stanowi aceponian metyloprednizolonu należący do glikokortykosteroidów o silnym działaniu. Advantan 1 mg/g jest dostępny w postaci kremu, maści oraz emulsji.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!