Syndi-35 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Syndi-35 to hormonalny preparat antykoncepcyjny stosowany w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, nadmierne owłosienie i bardzo tłusta skóra u kobiet w wieku rozrodczym.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Syndi-35
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Syndi-35
Substancje czynne Cyproteroni acetas Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 2 mg + 0,035 mg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Syndi-35

Substancja czynna: octan cyproteronu i etynyloestradiol.

Wskazania: leczenie trądziku, zwłaszcza z towarzyszącym łojotokiem oraz hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, ciąża i okres karmienia piersią, zakrzepica żylna lub tętnicza w wywiadzie, udar mózgu lub zawał serca w przeszłości, nowotwory hormonozależne i nowotwory wątroby.

Główne działania niepożądane: nudności, wymioty, ból brzucha, wzrost masy ciała, powiększenie piersi, choroba zakrzepowo-zatorowa, rumień guzowaty, nastrój depresyjny, wysypka.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Syndi-35?

Cena leku Syndi-35 zależy od liczby tabletek w opakowaniu:

- 21 tabletek kosztuje 11,53 złotych
- 63 tabletki kosztują 33,12 złotych
Lek podlega refundacji dla osób z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem, który jest związany z wrażliwością na androgeny lub dla kobiet z hirsutyzmem.

Czym jest Syndi-35?

Produkt leczniczy Syndi-35 należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych i jest dostępny wyłącznie na receptę .

Jest to preparat złożony, czyli zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol (komponenta estrogenowa) i octan cyproteronu (komponenta gestagenna).

Warto jednak pamiętać, że lek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w przypadku ryzyka zakażenia zawsze należy stosować dodatkowe środki ochrony tj. prezerwatywy.

Mechanizm działania leku

Syndi-35 zawiera w swoim składzie etynyloestradiol i octan cyproteronu, które wpływają na procesy hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Hiperandrogenizm to stan, w którym poziom hormonów androgenowych (takich jak testosteron) jest wyższy niż normalnie w organizmie.

Przyczyny hiperandrogenizmu mogą być różnorodne i mogą obejmować: PCOS (zespół policystycznych jajników) - jest to najczęstsza przyczyna hiperandrogenizmu u kobiet, niedobór 21-hydroksylazy, guzy nadnerczy, zwiększone wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową, hiperprolaktynemia wywołana np. przez stres czy nadmierny wysiłek fizyczny oraz stosowanie niektórych leków tj. glikokortykosteroidy.

Do objawów zwiększonego stężenia androgenów należy: hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet w okolicach typowych dla mężczyzn), trądzik , łojotok oraz łysienie typu męskiego.

Cyproteron łagodzi objawy hiperandrogenizacji przez hamowanie syntezy androgenów w jajnikach i korze nadnerczy.

Działanie to potęguje etynyloestradiol, który zmniejsza poziom wolnych androgenów w surowicy krwi, przez wzrost syntezy białka wiążącego hormony płciowe (SHBG) w osoczu.

Ważne, aby pamiętać, że lek Syndi-35 jest także doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Zapobiega zapłodnieniu przez hamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, jednak nie jest on zalecany do stosowania wyłącznie w celu zapobiegania ciąży.

Skład preparatu Syndi-35

Każda tabletka leku Syndi-35 zawiera 2 mg octanu cyproteronu i 35 μg etynyloestradiolu.

Substancjami pomocniczymi są tu m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian, sacharoza, wapnia węglan, tytanu dwutlenek (E171), powidon K90, makrogol 6000, glicerol 85%, żelaza tlenek żółty (E172), wosk montanoglikolowy.

Kiedy stosowa─ç lek?

Preparat Syndi-35 jest wskazany do leczenia umiarkowanego lub ciężkiego trądziku związanego z wrażliwością na androgeny, w szczególności z towarzyszącym łojotokiem, gdy terapia miejscowa i ogólnoustrojowe leczenie antybiotykami nie przyniosły pożądanego efektu.

Produkt można także stosować do łagodzenia objawów hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym.

Lek Syndi-35 jest także doustnym środkiem antykoncepcyjnym i można go stosować dodatkowo w celu zapobiegania ciąży u kobiet z dermatozami związanymi z hiperandrogenizmem.

Jak stosowa─ç Syndi-35?

Syndi-35 jest lekiem doustnym, który należy stosować regularnie o stałej porze dnia w kolejności wskazanej na opakowaniu, popijając niewielką ilością płynu.

Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w 1. dniu cyklu (tj. w 1. dniu krwawienia miesiączkowego). Jeśli rozpoczniemy przyjmowanie tabletek między 2. a 5. dniem cyklu przez pierwsze 7 dni zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.

Nieregularne przyjmowanie leku może skutkować wystąpieniem śródcyklicznych krwawień, gorszym działaniem terapeutycznym preparatu i jego skuteczności antykoncepcyjnej.

Przed przyjęciem produktu po raz pierwszy, po przerwie oraz przynajmniej raz na 6 miesięcy w czasie zażywania leku należy udać się do ginekologa.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Tabletki należy przyjmować 1 raz dziennie przez 21 kolejnych dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa, w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia.

Podczas przerwy nie ma konieczności stosowania mechanicznej metody antykoncepcji.

Odstęp między kolejnymi blistrami Syndi-35 nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. Po zakończeniu przerwy należy rozpocząć kolejne opakowanie.

Lek nie jest wskazany u kobiet po menopauzie.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Preparat Syndi-35 można stosować u dzieci i młodzieży po wystąpieniu pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Dawkowanie leku jest identyczne jak u osób dorosłych.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki?

Jeśli od standardowej godziny stosowania preparatu nie minęło jeszcze 12 godzin, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcji, jednak należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i kontynuować terapię zgodnie ze schematem.

Jeśli odstęp przekracza 12 godzin, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez 7 kolejnych dni.

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i przez następny tydzień stosować prezerwatywę.

W drugim tygodniu postępowanie jest takie samo, ale nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczenia, jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni przed pomyłką.

W trzecim tygodniu pomyłka może znacznie obniżyć skuteczność antykoncepcji, ale można zastosować jedną z dwóch alternatywnych metod postępowania bez dodatkowego zabezpieczenia, pod warunkiem, że pozostałe tabletki były przyjmowane prawidłowo.

W pierwszej wersji przyjmujemy zaległą tabletkę jak najszybciej, następnie kontynuujemy terapię zgodnie ze schematem. Kolejne opakowanie trzeba rozpocząć bezpośrednio po przyjęciu ostatniej tabletki z dotychczasowego blistra z pominięciem 7-dniowej przerwy.

Alternatywnie można zaprzestać stosowania tabletek z aktualnego opakowania, a dzień pomyłki potraktować jako pierwszy dzień przerwy. Po 7 dniach należy rozpocząć nowy blister leku Syndi-35.

W przypadku braku krwawienia z odstawienia w pierwszej przerwie po pominięciu dawek, należy rozważyć możliwość ciąży.

Co zrobi─ç, gdy wyst─ůpi─ů zaburzenia ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe?

Wymioty i biegunka mogą zmniejszyć skuteczność doustnych preparatów antykoncepcyjnych.

W przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych należy przyjmować tabletki Syndi-35 jeszcze przez kolejne 7 dni po ich ustąpieniu i równocześnie stosować dodatkową metodę antykoncepcji pod postacią prezerwatywy.

Jeśli nastąpi to w momencie zakończenia przyjmowania tabletek z bieżącego blistra, następne opakowanie należy rozpocząć bez robienia typowej przerwy. W tej sytuacji krwawienia z odstawienia możemy się spodziewać po skończeniu nowego blistra.

Jak długo stosować terapię?

Czas trwania terapii zależy od intensywności objawów, a lekarz prowadzący powinien regularnie oceniać konieczność kontynuowania leczenia.

Minimalny czas potrzebny na złagodzenie objawów to 3 miesiące. Nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry ustępuje wcześniej. Zmniejsza się również często towarzyszące łojotokowi wypadanie włosów.

Pełne ustąpienie trądziku zwykle następuje kilka miesięcy po rozpoczęciu leczenia, jednakże w przypadkach ciężkich może być konieczne dłuższe leczenie, zanim będzie obserwowana poprawa.

Zaleca się kontynuowanie stosowania produktu Syndi-35 przez co najmniej 3-4 cykle po uzyskaniu zadowalającego wyniku.

W przypadku nawrotu choroby, można wznowić leczenie Syndi-35. Należy jednak pamiętać, że ponowne stosowanie tabletek po przerwie dłuższej niż 4 tygodnie zwiększa ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Preparat Syndi-35 jak większość leków może wywoływać działania niepożądane.

Często w przebiegu stosowania leku występują: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha), wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, ból głowy, nastrój depresyjny, spadek libido, ból i powiększenie piersi oraz zmiany skórne tj. wysypka czy pokrzywka.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadziej występujące działania niepożądane to między innymi: choroba zakrzepowo-zatorowa, nietolerancja soczewek kontaktowych, nadwrażliwość, spadek masy ciała, wzrost libido, rumień guzowaty lub wielopostaciowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Syndi-35 a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Stosowanie doustnej hormonalnej antykoncepcji, w tym Syndi-35, niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył kończyn dolnych. Jest ono największe w pierwszych miesiącach stosowania preparatu.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli dodatkowo występują inne czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej takie jak starszy wiek, palenie papierosów, otyłość, długotrwałe unieruchomienie czy zaburzenia krzepliwości krwi.

Lek Syndi-35 zwiększa również ryzyko wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, w tym udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA) oraz zawału serca.

Jeśli pacjentka zauważy jakiekolwiek objawy sugerujące zakrzepicę takie jak ból i obrzęk kończyn dolnych, duszność, ból w klatce piersiowej lub nagły ból głowy, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakrzepicy zaleca się przerwania stosowania leku Syndi-35.

Objawy przedawkowania

Po przyjęciu większej dawki niż zalecana mogą wystąpić objawy tj. nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy.

Nie istnieje swoiste antidotum. W przypadku przedawkowania leku należy zastosować leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do podania leku?

Stosowanie produktu Syndi-35 jest przeciwwskazane, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Zabrania się przyjmowania leku również, gdy jednocześnie stosowany jest inny hormonalny środek antykoncepcyjny, w przeszłości występowały migrenowe bóle głowy z objawami neurologicznymi, udar mózgu, oponiak (zazwyczaj łagodny guz warstwy tkanki między mózgiem, a czaszką), nowotwory wątroby, nowotwory hormonozależne (rak piersi lub nowotwory narządów płciowych) oraz ich podejrzenie, a także krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.

Nie można przyjmować leku Syndi-35, jeśli występuje ciąża lub jej podejrzenie oraz w okresie karmienia piersią.

Przeciwwskazaniem jest też zakrzepica żylna (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna), bądź tętnicza (np. zawał mięśnia sercowego czy przemijający napad niedokrwienny mózgu) aktualnie lub w przeszłości lub obecność poważnego czynnika ryzyka zakrzepicy tj. cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze czy dyslipoproteinemia oraz wszystkie stany związane z nadkrzepliwością krwi np. niedobór białka C, zespół antyfosfolipidowy, hiperhomocysteinemia.

Preparatu nie można stosować u mężczyzn oraz u osób przyjmujących równocześnie niektóre leki stosowane w terapii przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (np. ombitaswir z parataprewirem i rytonawirem).

Interakcje z innymi lekami

Mogą występować interakcje z lekami zwiększającymi metabolizm preparatu Syndi-35 przez indukcję enzymów mikrosomalnych, co może powodować krwawienia, a skuteczność antykoncepcyjna preparatu ulega redukcji.

Z tego względu kobiety leczone fenytoiną, barbituranami, karbamazepiną, ryfampicyną lub przyjmujące produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego powinny oprócz Syndi-35 stosować barierową metodę antykoncepcji lub wybrać inną metodę zapobiegania ciąży.

Stosowanie preparatu Syndi-35 może zwiększać zmniejszać stężenie cyklosporyny lub zwiększać stężenie lamotryginy.

Równoczesne przyjmowanie leków stosowanych w terapii HIV lub HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) np. ombitaswirem z parytaprewirem i rytonawirem może prowadzić do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych do wartości nawet 5-krotnie wyższych niż górna granica normy.

Syndi 35 a ci─ů┼╝a

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Jeśli w trakcie jego stosowania dojdzie do zapłodnienia należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku.

Syndi 35 a okres karmienia piersi─ů

Nie należy przyjmować produktu leczniczego Syndi-35 w czasie laktacji. Substancje czynne zawarte w preparacie mogą przenikać do organizmu noworodka wraz z mlekiem matki.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Syndi-35, [online], dost─Öpny pod adresem https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17428/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝