Szczególne środki ostrożności
Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego i/lub grzybiczego danego typu zmian skórnych, należy zastosować leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Jeżeli podczas używania leku Advantan w postaci kremu dojdzie do nadmiernego wysuszenia skóry, należy go wymienić na preparat o większej zawartości tłuszczu. Wówczas można rozpocząć stosowanie maści Advantan lub emulsji Advantan.
Ważne jest unikanie kontaktu produktu z błonami śluzowymi, otwartymi ranami czy oczami. Stosowanie leku miejscowego z grupy glikokortykosteroidów, tak samo jak leki ogólnoustrojowe z tej grupy, mogą przyczyniać się do rozwoju jaskry, dlatego warto zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji preparatu na skórę wokół oczu. Dotyczy to również długotrwałego stosowania leku, podaży na duże powierzchnie skóry oraz w formie opatrunku okluzyjnego.
Nie stwierdzono, by preparat Advantan powodował zaburzenia kory nadnerczy u dzieci, gdy lek był stosowany bez opatrunku okluzyjnego, nawet na duże powierzchnie skóry (40-90%).
U dorosłych badanych, po naniesieniu leku w postaci emulsji na 60% powierzchni skóry, z zastosowaniem opatrunku okluzyjnego, odnotowano spadek kortyzolu i wpływ lekarstwa na rytm fobowy hormonu.
Stosowanie glikokortykosteroidów miejscowych na duże powierzchnie ciała lub ich długotrwałe stosowanie, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto podkreślić, że pieluszka może pełnić rolę opatrunku okluzyjnego.
Substancje pomocnicze - alkohol cetostearylowy i butylohydroksytoluen - mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry.