Bisocard Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Bisocard - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Bisocard należy do leków stosowanych w schorzeniach kardiologicznych, m.in. w przewlekłej niewydolności serca. Kto powinien przyjmować Bisocard?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Bisocard
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Bisocard - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Bisocard
Substancje czynne Bisoprololi fumaras
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 10 mg (Tabletki powlekane)
  • 5 mg (Tabletki powlekane)
  • 2,5 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Bisocard

Substancja czynna: bisoprolol

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa, stabilna przewlekła niewydolność serca

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: u pacjentów z dławicą piersiową lub nadciśnieniem tętniczym - początkowa dawka 5 mg raz na dobę; u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca - dawka początkowa 1.25 mg raz na dobę; we wszystkich wskazaniach możliwe jest zwiększenie dawki leku w zależności od potrzeb, pod kontrolą lekarza

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, objawowe niedociśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, ostra niewydolność serca, ciężka astma oskrzelowa

Główne działania niepożądane: bradykardia, zawroty głowy, bóle głowy, uczucie zmęczenia, uczucie zimna w kończynach, nasilenie niewydolności serca, zaburzenia ze strony układu pokarmowego

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Bisocard?

Ceny leku Bisocard zależą od dawki i wielkości opakowania leku:

- 30 tabletek 1,25 mg kosztuje 11,45 złotych
- 2,5 mg w zależności od wielkości opakowania kosztuje od 14,39 zł do 55,58 zł
- 30 tabletek 3,75 mg kosztuje 15,90 złotych
- 5 mg w zależności od wielkości opakowania kosztuje od 15,84 zł do 58,71 zł
- 10 mg w zależności od wielkości opakowania kosztuje od 19,97 zł do 77,97 zł
Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Bisocard?

Bisocard występuje w dwóch postaciach: Bisocard 5 mg lub 10 mg, tzn. zawiera tyle miligramów substancji czynnej. Substancją czynną leku Bisocard jest bisoprolol w postaci fumaranu bisoprololu.

Mechanizm działania

Substancja aktywna leku Bisocard jest wybiórczym beta-adrenolitykiem, dzięki czemu ma niewielki wpływ na mięśniówkę w drogach oddechowych. Jego dokładny mechanizm działania w nadciśnieniu tętniczym nie jest do końca poznany, wiadomo o zmniejszaniu aktywności reniny we krwi.

U pacjentów z dławicą piersiową zwalnia czynność serca i zmniejsza siłę skurczu, co umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen.

Skład leku Bisocard

Tabletki Bisocard zawierają laktozę. Ponadto w skład tabletki wchodzą: skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu, talka, stearynian magnezu, hypromeloza, makrogol 400, dwutlenek tytanu i tlenek żelaza (czerwony lub żółty - w zależności od dawki tabletki Bisocard mają inny kolor otoczki).

Jak stosowa─ç lek Bisocard?

Tabletki Bisocard są często stosowane u pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub z rozpoznaniem dławicy piersiowej.

Lek Bisocard stosuje się także u pacjentów ze stabilną przewlekłą niewydolnością serca, co najmniej umiarkowaną, którzy mają zaburzenia czynności skurczowej lewej komory serca (frakcja wyrzutowa 35% lub mniejsza), wtedy lek łączy się z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI), lekami moczopędnymi lub ewentualnie z glikozydami naparstnicy.

Bisocard należy przyjmować rano, popijając płynem. Tabletek nie należy rozgryzać. Możliwe jest przyjmowanie Bisocard z posiłkiem lub między posiłkami.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W trakcie terapii lekiem Bisocard należy stosować się do zaleceń lekarza, dawki leku powinny być dopasowane indywidualnie w zależności od wskazań i reakcji na leczenie.

W nadciśnieniu tętniczym oraz dławicy piersiowej dawkowanie leku rozpoczyna się z reguły od 5 mg raz na dobę, możliwe jest późniejsze zwiększenie dawki leku. Jeśli wskazane jest odstawienie leku, należy to zrobić przez stopniowe zmniejszanie dawki.

Jeśli Bisocard ma być przyjmowany w przewlekłej niewydolności serca, to stan pacjenta musi być stabilny. Bisocard jest często łączony z innymi lekami stosowanymi w tym wskazaniu. Zwykle początkowa dawka wynosi 1.25 mg, którą stopniowo się zwiększa. Maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg. W czasie terapii, która zwykle trwa latami, można wielokrotnie zmieniać dawkę leku w zależności od różnych czynników - niezbędne jest pozostawanie pod kontrolą lekarza.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Aktualnie, ze względu na brak odpowiedniego doświadczenia, nie stosuje się leku Bisocard u dzieci.

Bisocard - najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych należy zmniejszenie częstości akcji serca, skurcz oskrzeli (u pacjentów z astmą oskrzelową lub POChP), nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, osłabienie mięśni, uczucie zimna lub drętwienia w kończynach, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia snu. Może dojść również do nasilenia niewydolności serca. Uczucie zmęczenia, zawroty głowy i ból głowy, jeśli wystąpią, to ustępują zwykle po 1-2 tygodniach leczenia.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W trakcie stosowania leku Bisocard może dojść do zaburzeń rytmu serca, omdlenia. Możliwe są także zaburzenia słuchu, zaburzenia potencji, reakcje nadwrażliwości, nasilenie objawów łuszczycy oraz inne działania niepożądane.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania Bisocard może wywołać takie objawy jak bradykardia, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, ostra niewydolność serca i hipoglikemia.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Bisocard?

Bisocard nie może być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu.

Inne przeciwwskazania to ostra niewydolność serca czy wstrząs kardiogenny, a także zaburzenia związane z układem bodźco-przewodzącym serca: blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia (chyba że pacjent ma stymulator serca), zespół chorego węzła zatokowego, objawowa bradykardia.

Kolejne przeciwwskazania to objawowe obniżone ciśnienie tętnicze, ciężka astma oskrzelowa lub POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc. Również ciężkie postaci zarostowej choroby tętnic obwodowych lub zespołu Raynauda stanowią przeciwwskazanie do stosowania leku Bisocard.

Bisocard nie powinien być stosowany także u pacjentów z nieleczonym guzem chromochłonnym lub kwasicą metaboliczną.

Istnieją również stany, w których trzeba zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku Bisocard. Są to m.in. cukrzyca , zapalenie wątroby, zaburzenia czynności nerek, wady zastawkowe, nadczynność tarczycy, łuszczyca. Planowanie znieczulenia ogólnego również wymaga zachowania ostrożności.

Interakcje z innymi lekami

Floktafenina (lek przeciwbólowy) i sultopryd (stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych) zdecydowanie nie powinny być przyjmowane w trakcie leczenia lekiem Bisocard.

Nie zaleca się łączenia Bisocard z antagonistami wapnia podobnymi do werapamili i ośrodkowymi lekami parasympatykomimetycznymi. U pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca stosujących Bisocard nie powinno się jednocześnie zalecać przyjmowania leków przeciwarytmicznych klasy I.

Istnieje również wiele grup leków, które wymagają zachowania ostrożności. Są to dihydropirydynowi antagoniści wapnia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą osłabiać działanie obniżające ciśnienie. Inne leki, które wymagają szczególnej uważności to leki parasympatykomimetyczne, glikozydy naparstnicy, beta-adrenolityki stosowane miejscowo (np. krople do oczu stosowane w jaskrze), leki przeciwarytmiczne klasy III, beta-sympatykomimetyki, sympatykomimetyki pobudzające receptory alfa i beta, inne leki przeciwnadciśnieniowe oraz o działaniu obniżającym ciśnienie (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne ), leki stosowane w znieczuleniu ogólnym, leki przeciwcukrzycowe (zarówno doustne, jak i insulina).

Jeśli Bisocard stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub dławicy piersiowej, to należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwarytmicznych należących do klasy I.

Można rozważyć jednoczesne stosowanie leku Bisocard i meflochiny, inhibitorów MAO, ryfampicyny lub pochodnych ergotaminy.

Bisocard a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

Ze względu na zmniejszanie przepływu krwi przez łożysko, Bisocard jest niewskazany w ciąży. Jeśli istnieje konieczność przyjmowania leku, należy uważnie kontrolować wzrost płodu oraz krążenie w obrębie łożyska.

Nie wiadomo, czy Bisocard przenika do pokarmu kobiecego. Przyjmowanie tego leku w okresie karmienia piersią jest niewskazane.

Bisocard a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Bisocard może negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, zwłaszcza przy rozpoczęciu stosowania lub zmianie dawki.

Bibliografia

  • Charakterystyka Produkt├│w Leczniczych https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/186/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝