Symfaxin ER Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Symfaxin ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Symfaxin ER to lek stosowany w psychiatrii, w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych. Należy do grupy leków SNRI, czyli selektywnie hamujących wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Symfaxin ER
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Symfaxin ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 18.02.2024
Nazwa preparatu Symfaxin ER
Substancje czynne Venlafaxinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu, twarde
Dawki
  • 37,5 mg (kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu, twarde)
  • 75 mg (kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu, twarde)
  • 150 mg (kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu, twarde)

Podsumowanie informacji leku Symfaxin ER

Substancja czynna: wenlafaksyna

Wskazania: epizody dużej depresji , uogólnione zaburzenia lękowe, fobia społeczna, lęk napadowy

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dawka początkowa 75 mg na dobę (w lęku napadowym 37,5 mg na dobę), do dawki maksymalnej 225 mg na dobę (w depresji do 375 mg na dobę)

Główne przeciwwskazania: reakcje nadwrażliwości na jakiekolwiek substancje preparatu, jednoczesne stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy

Główne działania niepożądane: nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, bóle i zawroty głowy, senność, nadmierna potliwość

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Symfaxin ER

Lek Symfaxin ER kosztuje ok 19 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek w dawce 75 mg.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 6 zł. Preparat może być bezpłatny dla seniorów i dzieci.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Symfaxin ER?

Symfaxin ER jest lekiem, którego wskazaniami do stosowania są leczenie epizodów dużej depresji i zapobieganie ich nawrotom, leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych, leczenie fobii społecznej i lęku napadowego (zarówno z towarzyszącą agorafobią jak i bez niej).

Substancją czynną leku Symfaxin ER jest wenlafaksyna, która należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Jest to preparat w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (ER - z ang. extended release).

Jak działa lek Symfaxin ER?

Symfaxin ER działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny oraz - w niewielkim stopniu - dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. To oznacza, że w mózgu zwiększa się aktywność tych neuroprzekaźników.

Skład leku Symfaxin ER

Symfaxin ER zawiera substancję czynną wenlafaksynę (chlorowodorek wenlafaksyny) oraz następujące substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K90, talk, bezwodna krzemionka koloidalna, stearynian magnezu, etyloceluloza, kopowidon, tlenek żelaza (czarny, czerwony, żółty), dwutlenek tytanu, żelatyna, czerwony tusz do nadruku.

Jak stosowa─ç lek Symfaxin ER?

Symfaxin ER to lek przeznaczony do stosowania doustnego. Należy go przyjmować codziennie razem z posiłkiem, o podobnej porze. Kapsułek nie należy dzielić, kruszyć ani rozgryzać, lecz połykać w całości, popijając wodą, ze względu na to, że jest to lek o przedłużonym uwalnianiu.

Jak dawkować lek u dorosłych

W przypadku epizodów dużej depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznej zalecana dawka początkowa leku Symfaxin ER wynosi 75 mg na dobę. W leczeniu lęku napadowego należy zastosować dawkę 37,5 mg na dobę przez 7 dni, a następnie zwiększyć ją do 75 mg na dobę. W sytuacji nieskuteczności terapii przy takim dawkowaniu, należy rozważyć zwiększenie dawki do 375 mg na dobę w przypadku dużej depresji oraz 225 mg na dobę w pozostałych przypadkach. Dawki należy zwiększać stopniowo, w odstępach co najmniej dwutygodniowych, pod kontrolą lekarza. Wskazane jest zastosowanie najmniejszej skutecznej dawki.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy stosować mniejsze dawki leku Symfaxin ER. U takich chorych jest konieczne indywidualne dostosowanie dawkowania przez lekarza.

Leczenie zazwyczaj trwa kilka miesięcy lub odpowiednio dłużej. O długości terapii i konieczności modyfikowania dawki leku decyduje lekarz.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci

Symfaxin ER to lek stosowany wyłącznie w leczeniu dorosłych pacjentów. Nie należy stosować go u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Dawka maksymalna

Dobowa dawka maksymalna w leczeniu depresji wynosi 375 mg. Natomiast w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznej i lęku napadowego dobowa dawka maksymalna to 225 mg.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Najczęstsze działania niepożądane leku Symfaxin ER to nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, bóle i zawroty głowy, senność oraz nadmierna potliwość. Często mogą pojawić się także zmniejszenie apetytu, splątanie, depersonalizacja, nietypowe sny, nerwowość, obniżone libido i zaburzenia orgazmu, pobudzenie, drżenie, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, szumy uszne, kołatanie serca i przyspieszona akcja serca, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, duszność, ziewanie, biegunka, wymioty, wysypka, świąd, zwiększenie napięcia mięśni, zaburzenia smaku, zatrzymanie moczu, słaby strumień moczu, częstomocz, zaburzenia krwawienia miesiączkowego, zaburzenia erekcji i wytrysku, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała, zwiększone stężenie cholesterolu.

Do rzadziej występujących działań niepożądanych leku Symfaxin ER należą między innymi mania, hipomania, apatia, omdlenia, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, pokrzywka , niedociśnienie ortostatyczne, zwiększone stężenie prolaktyny, krwawienie z przewodu pokarmowego, wydłużony czas krwawienia, zespół serotoninowy, zaburzenia koordynacji i równowagi.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do najczęściej zgłaszanych objawów przedawkowania należą przyspieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, rozszerzenie źrenic, drgawki, wymioty, zaburzenia czynności serca, obniżone ciśnienie tętnicze. Zarejestrowano także zgony w wyniku przedawkowania leku Symfaxin ER.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Stosowanie leku Symfaxin ER jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Przeciwskazaniem jest także jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy wraz z lekiem Symfaxin ER - powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Interakcje z innymi lekami

Lek Symfaxin ER wchodzi w interakcje w inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), do których należą np. moklobemid, selegilina, linezolid. Nie należy stosować IMAO równocześnie z wenlafaksyną, a w przypadku niektórych preparatów konieczne jest zachowanie kilkudniowej do czternastodniowej przerwy między stosowaniem tych leków. Stosowanie IMAO jednocześnie z lekiem Symfaxin ER może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który jest stanem potencjalnego zagrożenia życia. Ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego dotyczy również sytuacji jednoczesnego z wenlafaksyną stosowania tryptanów , innych leków przeciwdepresyjnych z grup SSRI i SNRI, pochodnych amfetaminy, litu, sybutraminy, ziela dziurawca zwyczajnego, fentanylu, tramadolu, dekstrometorfanu, tapendadolu, petydyny, metadonu, pentazocyny, suplementów tryptofanu.

Należy zachować ostrożność podczas łączenia leku Symfaxin ER z lekami przeciwarytmicznymi, przeciwpsychotycznymi, przeciwhistaminowymi, antybiotykami makrolidowymi i chinolonami, ponieważ niektóre z tych preparatów wpływają na czynność elektryczną serca (wydłużają odstęp QTc) i zwiększają ryzyko wystąpienia komorowych zaburzeń rytmu serca.

Zachowanie ostrożności jest także wymagane w przypadku jednoczesnego stosowania leku Symfaxin ER i inhibitorów CYP3A4 (do których zaliczamy m. in. ketokonazol, atazanawir, klarytromycynę, indynawir, itrakonazol, worykonazol, rytonawir, sakwinawir, telitromycynę), ponieważ te produkty lecznicze zwiększają stężenie wenlafaksyny i jej metabolitu we krwi.

Symfaxin ER a alkohol

Nie należy łączyć leku Symfaxin ER z alkoholem. Obie substancje wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Symfaxin ER a ci─ů┼╝a

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u ciężarnych. Badania na zwierzętach sugerują potencjalne negatywne skutki dla płodu. Symfaxin ER powinien być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem.

Symfaxin ER a karmienie piersi─ů

Należy unikać jednoczesnego karmienia piersią i stosowania leku Symfaxin ER. Udowodniono, że wenlafaksyna i jej aktywny metabolit przenikają do pokarmu kobiecego i prawdopodobnie mogą wywołać działania niepożądane i dziecka karmionego piersią.

Symfaxin ER a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Lek Symfaxin ER wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, w związku z czym może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Symfaxin ER dostępna online pod adresem https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30512/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝