Letrox 50 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Letrox 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Może to prowadzić do szeregu objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, problemy z koncentracją, depresja, zaburzenia nastroju oraz problemy z układem pokarmowym. Letrox 50 działa jako zamiennik naturalnych hormonów tarczycy, przywracając równowagę hormonalną.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Letrox 50
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Letrox  50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 18.02.2024
Nazwa preparatu Letrox 50
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 50 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Letrox 50

Substancja czynna: lewotyroksyna sodowa

Wskazania: niedoczynność tarczycy, suplementacja po operacji wycięcia tarczycy z powodu nowotworu złośliwego, leczenie wola obojętnego oraz zapobieganie wznowie wola tarczycy po leczeniu operacyjnym u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, test supresyjny oceniający czynność tarczycy, terapia wspomagająca w leczeniu nadczynności tarczycy w połączeniu z tyreostatykami.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: zalecana dawka początkowa u dorosłych wynosi od 25 do 50 mikrogramów lewotyroksyny na dobę. Następnie można ją stopniowo zwiększać na podstawie badania lekarskiego i wyników testów laboratoryjnych. U dzieci dawka podtrzymująca wynosi zwykle od 100 do 150 mikrogramów lewotyroksyny na m2 powierzchni ciała na dobę. We wrodzonej niedoczynności tarczycy dawka początkowa to 10-15 mikrogramów na kilogram masy ciała na dobę, a w nabytej między 12.5 a 50 mikrogramów na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, ostry zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, nieleczona nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy.

Główne działania niepożądane: skórne i oddechowe reakcje alergiczne, biegunka, spadek masy ciała, osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia miesiączkowania.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Letrox 50

Lek Letrox 50 kosztuje ok 7 zł w przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 6 zł, a także może być bezpłatny dla dzieci, seniorów oraz kobiet w ciąży

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Letrox 50?

Letrox to nazwa handlowa leku, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Jest on stosowany głównie w leczeniu niedoczynności tarczycy, która wynika z niedostatecznego wytwarzania hormonów przez tarczycę.

Preparat jest sprzedawany wyłącznie na receptę , a w przypadku kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia lek jest bezpłatny we wszystkich wskazaniach refundacyjnych.

Mechanizm działania preparatu

Lewotyroksyna jest syntetycznym odpowiednikiem tyroksyny (T4), a jej mechanizm działania polega na zastępowaniu lub uzupełnianiu niedoborów endogennych hormonów tarczycy.

Po podaniu lewotyroksyny doustnie, zostaje ona wchłonięta z przewodu pokarmowego i trafia do krwiobiegu. Następnie w tkankach obwodowych ulega przemianie do bardziej aktywnej formy - trójjodotyroniny (T3), która wchodzi w interakcje z receptorami w komórkach docelowych, wpływając na ekspresję genów i regulując wiele procesów metabolicznych w organizmie.

Hormony tarczycy są istotne dla prawidłowego rozwoju i wzrostu organizmu, zwłaszcza u dzieci. Lewotyroksyna wpływa na procesy wzrostu, dojrzewania tkanek, rozwoju kości i układu nerwowego, a także zwiększa podstawową przemianę materii, przyspiesza procesy spalania oraz przyspiesza metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów.

Jak stosowa─ç produkt leczniczy Letrox 50?

Lek jest przeznaczony do podania doustnego. Całkowitą dawkę dobową należy przyjmować rano, na czczo, co najmniej 30 minut przed śniadaniem, popijając tabletki niewielką ilością wody.

Preparat można także stosować w postaci zawiesiny. Tabletki należy rozpuścić w 10-15 ml wody i podawać z dodatkową ilością płynu do uzyskania objętości ok. 15-20 ml. Jest to szczególnie dogodna forma podawania dla dzieci.

Skład leku

Każda tabletka preparatu Letrox 50 zawiera od 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: cysteiny chlorowodorek jednowodny (częściowo występuje w tabletce jako cystyna), celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana i żelowana, tlenek magnezu oraz lekki talk.

Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w tabletce, co oznacza, że produkt leczniczy Letrox 50 uznaje się za "wolny od sodu".

Wskazania do stosowania preparatu

Letrox to lek, który jest stosowany u pacjentów z niedoczynnością tarczycy różnego pochodzenia. Może być również używany jako terapia zastępcza i supresyjna w przypadku nowotworów złośliwych tarczycy, szczególnie po jej całkowitym usunięciu (tyreoidektomii).

Wskazane jest stosowanie produktu leczniczego Letrox 50 także w leczeniu wola o charakterze łagodnym u osób z prawidłową czynnością tarczycy (eutyreoza) oraz w prewencji jego wznowy po operacji.

Letrox można też zażywać pomocniczo w leczeniu nadczynności tarczycy łącznie z tyreostatykami po uzyskaniu prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi oraz w diagnostyce nadczynności tarczycy - w teście supresyjnym.

Produkt leczniczy Letrox jest wskazany do stosowania we wszystkich grupach wiekowych.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Na początku leczenia niedoczynności tarczycy u dorosłych, zalecana dawka wynosi od 25 do 50 mikrogramów lewotyroksyny na dobę. Następnie, co 2-4 tygodnie, dawkę należy zwiększać o 25-50 mikrogramów do osiągnięcia optymalnej dawki dla danego pacjenta, ustalonej na podstawie badania lekarskiego i wyników testów laboratoryjnych.

W leczeniu i profilaktyce nawrotu wola o charakterze łagodnym u osób w stanie eutyrozy zalecana dawka leku Letrox wynosi 75-200 mikrogramów na dobę, a w terapii wspomagającej leczenie tyreostatyczne nadczynności tarczycy rekomendowana dawka leku zawiera się w przedziale od 50 do 100 mikrogramów na dobę.

Po operacji usunięcia tarczycy z powodu nowotworu złośliwego (tyreoidektomii) należy przyjmować dawkę od 150 do 300 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na dobę, a w przypadku testu supresyjnego 200 mikrogramów na dobę przez 14 dni, czyli do czasu wykonania scyntygrafii.

W przypadku utrzymującej się resztkowej czynności tarczycy możliwe jest zastosowanie niższych dawek leku.

U pacjentów w podeszłym wieku, z chorobą wieńcową serca oraz u osób z ciężką lub długotrwałą niedoczynnością tarczycy leczenie należy zacząć od małej dawki preparatu i w zależności od wyników badań labolatoryjnych, można ją powoli zwiększać w dużych odstępach czasu. Małe dawki można również stosować u osób o niewielkiej masie ciała oraz u pacjentów z dużym wolem.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

U dzieci i młodzieży dawka podtrzymująca wynosi zwykle od 100 do 150 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na m2 powierzchni ciała na dobę.

W przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy u noworodków i niemowląt wymagających szybkiej substytucji, zalecana dawka początkowa wynosi 10-15 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na kilogram masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące.

Z kolei u dzieci z nabytą niedoczynnością tarczycy, zalecana dawka początkowa wynosi między 12.5 a 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na dobę.

Następnie dawkę należy dostosować indywidualnie, na podstawie obrazu klinicznego, stężenia hormonów tarczycy i wartości TSH w surowicy krwi, aż do uzyskania pełnej dawki substytucyjnej.

Jak długo stosować preparat?

W przypadku niedoczynności tarczycy oraz po operacji usunięcia tarczycy z powodu nowotworu złośliwego tarczycy, terapia trwa zazwyczaj przez całe życie.

Leczenie wola o charakterze łagodnym u pacjentów w stanie eutyreozy powinno trwać od 6 miesięcy do 2 lat. Jeżeli w tym przedziale czasowym terapia nie przynosi pożądanego efektu należy rozważyć inne sposoby leczenia. Profilaktyka nawrotu wola trwa kilka miesięcy lub lat, a nawet do końca życia.

W przypadku terapii wspomagającej leczenie nadczynności tarczycy, czas trwania leczenia zależy od długości leczenia tyreostatycznego.

Przy wykonywaniu testów supresyjnych tarczycy lewotyroksynę sodową należy przyjmować przez 14 dni.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W rzadkich przypadkach, gdy zalecana dawka produktu leczniczego Letrox nie jest dobrze tolerowana lub doszło do przedawkowania leku, zwłaszcza przy zbyt szybkim zwiększaniu dawki na początku leczenia, mogą wystąpić typowe objawy nadczynności tarczycy.

Do często występujących skutków ubocznych leku zaliczamy również: kołatanie serca, przyśpieszone bicie serca (tachykardia), nerwowość, bóle głowy, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (tj. biegunka, wymioty i nudności) oraz zmniejszenie masy ciała.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Jeśli pacjent jest uczulony na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie Letrox, mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, wysypka czy pokrzywka oraz reakcje nadwrażliwości związane z układem oddechowym. Odnotowano także pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego.

Rzadko mogą pojawić się zaburzenia mięśniowo-szkieletowe tj. skurcze i osłabienie mięśni, osteoporoza (szczególnie u kobiet po menopauzie), uderzenia gorąca, zapaść naczyniowa, głównie u wcześniaków z niską masą urodzeniową oraz rzekomy guz mózgu (najczęściej u dzieci).

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, pacjent powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadkach przedawkowania lewotyroksyny (w wyniku prób samobójczych), dawki do 10 mg zazwyczaj nie powodowały groźnych powikłań i były dobrze tolerowane.

Ciężkie powikłania ze strony układu oddechowego i sercowo-naczyniowego występują rzadko, ale odnotowano przypadki wystąpienia zespołu tarczycowego, napadów drgawek, niewydolności serca, śpiączki, a także nagłej śmierci sercowej, częściej u pacjentów, którzy nadużywali lewotyroksyny przez dłuższy czas.

Leczenie ma głównie charakter objawowy. W przypadku ostrego przedawkowania, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie węgla aktywnego, który ograniczy wchłanianie lewotyroksyny z przewodu pokarmowego, a w sytuacji, gdy pacjent zażył bardzo dużą dawkę, może być konieczne przeprowadzenie plazmaferezy.

W przypadku wystąpienia objawów silnego pobudzenia układu współczulnego tj. tachykardia, niepokój czy pobudzenie należy podać beta-blokery np. propranolol.

Po przedawkowaniu lewotyroksyny konieczne jest długotrwałe monitorowanie pacjenta, ponieważ objawy mogą pojawić się nawet do 6 dni po przyjęciu preparatu.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Letrox 50?

Zabronione jest stosowanie leku Letrox, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania jest także ostry zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, nieleczona nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy oraz przysadki.

Nie wolno również zażywać produktu leczniczego Letrox celem redukcji masy ciała.

Jednoczesne przyjmowanie lewotyroksyny i leku tyreostatycznego jest niewskazane u kobiet w ciąży.

Kiedy zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Przed rozpoczęciem leczenia lewotyroksyną, konieczne jest sprawdzenie czy nie współistnieje choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, guzek autonomiczny oraz niedoczynność przysadki lub niedoczynność kory nadnerczy, a w razie ich wykrycia niezbędne jest podjęcie natychmiastowego leczenia.

U osób chorujących na chorobą wieńcową, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, długotrwałą niedoczynność tarczycy lub u pacjentów, którzy mieli zawał serca w przeszłości, należy szczególnie unikać nawet łagodnej nadczynności tarczycy spowodowanej lekami. W przypadku tej grupy pacjentów zaleca się częstsze monitorowanie stężenia hormonów tarczycy.

Przy rozpoczynaniu leczenia u wcześniaków o bardzo niskiej masie urodzeniowej, należy monitorować parametry hemodynamiczne, ponieważ może wystąpić zapaść krążeniowa spowodowana niedojrzałością nadnerczy.

Z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia napadów drgawkowych, powinno się zachować szczególną ostrożność podczas stosowania lewotyroksyny u pacjentów z padaczką w wywiadzie.

W przypadku kobiet w okresie pomenopauzalnym, które są leczone lewotyroksyną, istnieje większe ryzyko osteoporozy. Zaleca się przyjmowanie jak najmniejszej skutecznej dawki lewotyroksyny oraz częstsze monitorowanie funkcji tarczycy, aby uniknąć przekraczania fizjologicznych poziomów lewotyroksyny we krwi.

W przypadku pacjentów stosujących jednocześnie lewotyroksynę oraz inne leki, które mogą wpływać na czynność tarczycy (takie jak amiodaron, inhibitory kinazy tyrozynowej, salicylany i duże dawki furosemidu), należy regularnie monitorować funkcję tarczycy.

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni być świadomi, że lewotyroksyna może zmniejszać skuteczność niektórych leków przeciwcukrzycowych (np. metforminy, glimepirydu i insuliny). Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi, zwłaszcza na początku i po zakończeniu leczenia hormonami tarczycy. Jeśli to konieczne, należy dostosować dawkę leków przeciwcukrzycowych.

Lewotyroksyna może wzmagać efekt pochodnych kumaryny. W przypadku jednoczesnego stosowania tych leków, trzeba regularnie monitorować parametry krzepnięcia krwi i dostosować dawkę leku przeciwzakrzepowego, jeśli zajdzie taka potrzeba (najczęściej przez zmniejszenie dawki).

U osób przyjmujących biotynę wyniki badań immunologicznych tarczycy mogą być fałszywie obniżone lub podwyższone. Ryzyko tego zakłócenia zależy od dawki biotyny, która jest przyjmowana.

Letrox 50 a ci─ů┼╝a

Jeśli leczenie preparatem Letrox zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, powinno być kontynuowane bez przerwy przez cały okres ciąży.

Prawidłowe poziomy hormonów tarczycy są kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i prawidłowego rozwoju płodu.

W okresie ciąży rośnie poziom estrogenów w organizmie kobiety, co może powodować zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę. Dlatego też konieczne jest monitorowanie funkcji tarczycy u kobiety w ciąży oraz po porodzie, aby w razie potrzeby dostosować dawkę hormonu.

Letrox 50 a karmienie piersi─ů

Dozwolone jest przyjmowanie lewotyroksyny w okresie laktacji.

Lek przenika do mleka kobiecego, jednak w dawkach terapeutycznych nie powoduje wykształcenia się nadczynności tarczycy czy też zahamowania wydzielania TSH u dziecka karmionego piersią.

Zabronione jest natomiast przeprowadzanie testu supresyjnego u kobiet ciężarnych oraz u matek karmiących piersią.

Letrox 50 a prowadzenie pojazd├│w

Nie ma informacji dotyczących wpływu przyjmowania leku Letrox na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego Letrox 50, dostępna pod adresem internetowym:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/3730/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝