Novothyral 75 - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 26.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Novothyral 75  E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Novothyral 75 to lek zawierający lewotyroksynę i liotyroninę - syntetyczne analogi naturalnych hormonów tarczycy. Jest wykorzystywany w stanach niedoborów tych hormonów. Do wskazań zalicza się: substytucyjne leczenie niedoczynności tarczycy (pierwotna i wtórna niedoczynność tarczycy), profilaktykę nawracającego wola, po jego resekcji, leczenie wola nienowotworowego, leczenie supresyjne i substytucyjne w nowotworze złośliwym tarczycy.

Rozpocznij konsultacj臋 z Novothyral 75

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Novothyral 75
Substancje czynne Levothyroxinum natricum Liothyroninum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
Dawki
 • 75 mcg + 15 mcg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Novothyral 75 E

Substancja czynna: lewotyroksyna, liotyronina

Wskazania: substytucyjne leczenie niedoczynności tarczycy (pierwotna i wtórna niedoczynność tarczycy), profilaktyka nawracającego wola, po jego resekcji, leczenie wola nienowotworowego, leczenie supresyjne i substytucyjne w nowotworze złośliwym tarczycy

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: od ½ do 3 tabletek dziennie, zależnie od wskazania

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, nadczynność tarczycy nieznanego pochodzenia, nieleczona niedoczynność przysadki, nieleczona niedoczynność kory nadnerczy, ciąża

Główne działania niepożądane: zaburzenia rytmu serca, ból głowy, uderzenia gorąca, spadek masy ciała, nadmierne pocenie się

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Novothyral 75 E?

Lek Novothyral 75 jest można kupić w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. Jedno opakowanie zawiera 100 tabletek leku i w cenie podstawowej kosztuje około 39,50 zł.

Jak dzia艂a lek Novothyral 75 E?

Lewotyroksyna i liotyronina naśladują naturalne hormony wydzielane przez tarczycę. Lewotyroksyna zwiększa podstawową przemianę materii, syntezę i wykorzystanie związków wysokoenergetycznych, przyspiesza procesy spalania, powoduje wzrost komórkowego zużycia tlenu i temperatury ciała, przyspiesza metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów.

Liotyronina przyspiesza metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów i procesy spalania w organizmie.

Sk艂ad leku Novothyral 75 E

Każda tabletka leku Novothyral 75 zawiera 75 mikrogramów soli sodowej lewotyroksyny i 15 mikrogramów soli sodowej liotyroniny oraz substancje pomocnicze, takie jak:

 • laktoza jednowodna,

 • skrobia kukurydziana,

 • żelatyna,

 • kroskarmeloza sodowa,

 • magnezu stearynian.

Skutki uboczne leku Novothyral 75 E

W trakcie stosowania zalecanych dawek terapeutycznych leku Novothyral i regularnego monitorowania stanu pacjenta, klinicznie i laboratoryjnie, nie należy się spodziewać wystąpienia działań niepożądanych.

W pojedynczych przypadkach może dojść do nietolerancji stosowanej dawki lub przedawkowania leku. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest większe przy szybkim zwiększaniu dawki, na początku terapii. Rozwijają się wtedy objawy kliniczne typowe dla nadczynności tarczycy, jednak rozwój nadczynności tarczycy jest mało prawdopodobny przy przyjmowaniu zaleconych dawek. Możliwe objawy:

 • zaburzenia rytmu serca (takie jak migotanie przedsionków i skurcze dodatkowe), przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, napady dławicy piersiowej,

 • ból głowy,

 • osłabienie i kurcze mięśni,

 • uderzenia gorąca,

 • gorączka,

 • zaburzenia miesiączkowania,

 • rzekomy guz mózgu,

 • drżenia, niepokój ruchowy, bezsenność,

 • nadmierne pocenie się,

 • spadek masy ciała,

 • wymioty, biegunka.

Postępowanie w przypadku rozwinięcia objawów nadczynności tarczycy polega na zmniejszeniu dawki dobowej leku lub odstawieniu go na kilka dni. Po ustąpieniu skutków ubocznych można wznowić leczenie.

Kiedy rozwinie się nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku Novothyral mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, takie jak wysypka lub pokrzywka. Pacjenci zgłaszali również obrzęk naczynioruchowy.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Novothyral 75 E

Celem przyjmowania leku Novothyral nie jest zmniejszenie masy ciała. Podawanie lewotyroksyny u pacjentów w stanie eutyrozy nie da takiego efektu. Duże dawki mogą spowodować ciężkie lub nawet zagrażające życiu skutki uboczne. Nie można stosować dużych dawek jednocześnie z niektórymi substancjami na odchudzanie, na przykład z lekami pobudzającymi układ współczulny.

Przed włączeniem terapii hormonami tarczycy koniecznie trzeba wykluczyć lub rozpocząć leczenie niewydolności wieńcowej, dławicy piersiowej, miażdżycy naczyń, nadciśnienia tętniczego, niedoczynności przysadki, niedoczynności kory nadnerczy, autonomicznej czynności tarczycy.

Jeśli u osoby rozpoczynającej leczenie hormonami tarczycy jest podwyższone ryzyko zaburzeń psychotycznej konieczne jest uważne monitorowanie i początkowe małe dawki, które później są stopniowo zwiększane. Gdy pojawią się objawy psychotyczne będzie konieczne dostosowanie dawki leku Novothyral.

Niewydolność wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca z przyspieszoną akcją serca to stany, w których nawet niewielka nadczynność tarczycy indukowana lekami jest groźna. Dlatego przy tych rozpoznaniach trzeba często monitorować stężenie hormonów tarczycy.

Wtórna niedoczynność tarczycy jest wskazaniem do wyjaśnienia jej przyczyny i w razie potrzeby leczenia zastępczego niewydolności kory nadnerczy przed rozpoczęciem terapii zaburzenia gruczołu tarczowego. Terapia zastępcza przy zaburzeniach czynności kory nadnerczy zapobiega rozwinięciu ostrej niewydolności tego gruczołu.

Gdy podejrzewa się autonomiczną czynność tarczycy, przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie testu z TRH lub wykonanie scyntrygrafii supresyjnej.

Na początku leczenia lewotyroksyną niemowląt urodzonych przedwcześnie o bardzo niskiej masie urodzoneniowej, koniecznie trzeba monitorować parametry hemodynamiczne z uwagi na możliwą zapaść krążeniową spowodowaną niedojrzałą czynnością nadnerczy.

U kobiet po menopauzie u których rozpoznano niedoczynność tarczycy i które mają podwyższone ryzyko osteoporozy należy unikać większego niż fizjologiczne stężenia lewotyroksyny. Konieczne jest ścisłe kontrolowanie parametrów tarczycy.

Gdy konieczna jest zamiana na inny produkt leczniczy zawierający lewotyroksynę, wymagana jest ścisła kontrola, w tym monitorowanie parametrów klinicznych i biochemicznych w okresie przejściowym, ze względu na potencjalne ryzyko zaburzeń równowagi hormonów tarczycy.

Przyjmując jednocześnie hormony tarczycy i orlistat można doprowadzić do niedoczynności tarczycy i (lub) pogorszenia kontroli niedoczynności tarczycy. Novothyral 75 i orlistat powinny być przyjmowane o różnych porach dnia.

Biotyna może wpływać na wyniki badań immunologicznych tarczycy i fałszywie zmniejszać lub fałszywie zwiększać wartości testów. Dlatego gdy przyjmuje się preparaty zawierające biotynę i zamierza się badania czynności gruczołu tarczowego, należy poinformować o tym pracowników laboratorium.

Jedną z substancji pomocniczych jest laktoza jednowodna. Dlatego Novothyral 75 nie powinien być przyjmowany przez osoby z dziedziną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Dla kogo jest lek Novothyral 75 E?

Lek Novothyral 75 może być przyjmowany przez dzieci i dorosłych. Wskazaniami do stosowania leku są:

 • substytucyjne leczenie niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia: pierwotna niedoczynność tarczycy (dziedziczna lub nabyta, np. po chirurgicznych operacjach, napromienianiu, przyjmowaniu leków) i wtórna niedoczynność tarczycy,

 • profilaktyka nawracającego wola, po jego resekcji,

 • leczenie wola nienowotworowego,

 • leczenie supresyjne i substytucyjne w nowotworze złośliwym tarczycy, przede wszystkim po tyroidektomii.

Dawkowanie leku Novothyral 75 E

Lek należy przyjmować raz dziennie, rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem, popijając niewielką ilością płynu, na przykład pół szklanki wody.

Dawka leku Novothyral powinna być indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta na podstawie wyników badań laboratoryjnych i badania lekarskiego.

Pacjenci różnią się pod względem skuteczności i tolerancji hormonów tarczycy. Dlatego też kontrola stężenia hormonów jest konieczna w trakcie terapii.

Standardowo zalecane dawki:

 • niedoczynność tarczycy: dzieci w wieku 4-12 lat: ½ - 1 tabletka leku Novothyral 75 dziennie; młodzież i dorośli: 2 tabletki leku Novothyral 75 dziennie,

 • leczenie wola nienowotworowego: ½ - 1 tabletka leku Novothyral 75 dziennie,

 • zapobieganie nawrotom wola po jego resekcji: ½ - 1 tabletka leku Novothyral 75 dziennie,

 • stan po operacji z powodu złośliwego nowotworu tarczycy: 2-3 tabletki leku Novothyral 75 dziennie.

Szczególna ostrożność w trakcie terapii hormonami tarczycy jest konieczna u pacjentów w podeszłym wieku, dzieci, pacjentów z chorobą wieńcową oraz pacjentów z ciężką, długo istniejącą niedoczynnością tarczycy. Na początku leczenia hormonami tarczycy należy przyjmować małą dawkę, a następnie powoli ją zwiększać, kontrolując stężenie hormonów tarczycy.

Pacjenci w podeszłym wieku, z małą masą ciała i z dużym wolem guzkowymi z reguły potrzebują mniejszej dawki leku Novothyral 75. Dodatkowo u starszych pacjentów powinno się podawać większą dawkę lewotyroksyny, a mniejszą liotyroniny.

W przypadku niedoczynności tarczycy i tyreoidektomii z powodu złośliwego nowotworu tarczycy terapia trwa do końca życia. Wole nienowotworowe i profilaktyka nawrotów wola zależnie od sytuacji pacjenta są wskazaniami do kilkumiesięcznej terapii lub takiej przez całe życie.

Novothyral 75 E a ci膮偶a

Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę lub zajdzie w ciążę, należy zamienić Novothyral na lek zawierający tylko lewotyroksynę.

Terapia lewotyroksyną powinna być prowadzona konsekwentnie, zwłaszcza w trakcie ciąży i karmienia piersią. W ciąży zapotrzebowanie na lewotyroksynę może być większe.

W okresie ciąży, w każdym trymestrze, konieczne jest regularne monitorowanie stężenia TSH w surowicy krwi matki. Podwyższone TSH oznacza, że należy zwiększyć dawkę lewotyroksyny.

Po porodzie należy wrócić do dawkowania sprzed ciąży. Prawidłowe stężenie TSH jest osiągane od 6 do 8 tygodni po porodzie.

Nadmiernie wysokie dawki hormonów tarczycy w trakcie ciąży mogą negatywnie wpływać na płód i jego rozwój postnatalny.

Dostępne informacje na temat liotyroniny wskazują, że ekspozycja na nią w trakcie życia płodowego niesie ryzyko rozwoju zaburzeń funkcji poznawczych u dziecka. Nie należy przyjmować liotyroniny w okresie ciąży ani w skojarzeniu z lewotyroksyną, ani w monoterapii.

W trakcie ciąży nie można stosować lewotyroksyny w skojarzeniu z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy.

Novothyral 75 E a prowadzenie pojazd贸w

Nie zbadano wpływu leku Novothyral na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Ponieważ substancje aktywne, lewotyroksyna i liotyronina, mają takie same działanie jak hormony naturalnie wydzielane przez tarczycę, nie oczekuje się, aby, w przypadku przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami, Novothyral wpływał na prowadzenie pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Novothyral 75 E, [dost臋p online marzec 2024], dost臋pna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4853/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Letrox 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Letrox 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Letrox 75 jest to powszechnie stosowany lek, s艂u偶膮cy jako terapia zast臋pcza i uzupe艂niaj膮ca w leczeniu niedoczynno艣ci tarczycy o r贸偶nej etiologii. Zawiera on lewotyroksyn臋, kt贸ra jest odpowiednikiem tyroksyny, czyli hormonu produkowanego naturalnie przez tarczyc臋. Zaleca si臋 go zar贸wno doros艂ym pacjentom, jak i dzieciom.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
18.02.2024
Velbienne mini E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Velbienne mini E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Velbienne mini jest stosowany jako hormonalna terapia zast臋pcza (HTZ); u偶ywany w celu 艂agodzenia objaw贸w wyst臋puj膮cych po menopauzie (minimum rok od wyst膮pienia ostatniej naturalnej miesi膮czki). Zawiera dwie substancje czynne: estradiol oraz dienogest.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
18.03.2024
Euthyrox N 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Euthyrox N 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N聽jest popularnym lekiem stosowanym m.in. w niedoczynno艣ci tarczycy. Zawiera odpowiednik tyroksyny, hormonu wydzielanego przez tarczyc臋 - lewotyroksyn臋.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!