Euthyrox N 75 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Euthyrox N 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 75 to lek przeznaczony do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy - kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczających ilości hormonów - czyli kiedy występuje niedoczynność tarczycy. Substancja czynna leku to lewotyroksyna. Jest to syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu i ma takie same działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Euthyrox N 75
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Euthyrox N 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Euthyrox N 75
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 75 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 75

Substancja czynna: 75 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Wskazania: leczenie niedoczynności tarczycy, leczenie wola obojętnego z prawidłową czynnością tarczycy, zapobieganie nawrotom wola po jego usunięciu, supresja w raku tarczycy, pomocniczo w trakcie leczenia nadczynności tarczycy.

Zastosowanie: do stosowania doustnego.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, 30 minut przed posiłkiem.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki.

Główne działania niepożądane: niepoprawnie stosowana lewotyroksyna może wywołać nadczynność tarczycy i objawy dla niej typowe.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Euthyrox N 75?

Lek Euthyrox N 75 kosztuje ok 9 zł w przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek lub ok 15 zł w przypadku opakowanie zawierającego 100 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Euthyrox N 75?

Substancję czynną leku Euthyrox N 75 stanowi lewotyroksyna sodowa. Jest to syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do suplementacji niedoboru hormonów przy obecności zaburzeń czynności tarczycy.

Euthyrox N to lek, którego głównym zastosowaniem jest uzupełnianie niedoboru hormonu tarczycy w leczeniu niedoczynności tarczycy. Ponadto, jest on używany w terapii wola obojętnego tarczycy oraz w celu zapobiegania nawrotom wola po zabiegu chirurgicznym (w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy), w celu zahamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy oraz wyrównywania poziomu hormonów u pacjentów przyjmujących leki przeciwtarczycowe. Czasami Euthyrox jest również stosowany w testach mających na celu zahamowanie czynności tarczycy.

Jaki jest mechanizm działania?

Lewotyroksyna sodowa działa tak samo jak naturalnie występujące hormony tarczycy w organizmie. Organizm nie rozróżnia lewotyroksyny pochodzącej z zewnątrz od tej, którą sam produkuje. Lewotyroksyna sodowa jest przekształcana w trójjodotyroninę (T3) w tkankach obwodowych i wywiera swoje specyficzne działanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu na co dzień.

Jaki jest skład leku?

Substancją czynną leku Euthyrox N 75 jest lewotyroksyna sodowa. Jedna tabletka zawiera 75 mikrogramów lewotyroksyny. Na rynku farmaceutycznym dostępne są też inne warianty leku Euthyrox N - z innymi dawkami substancji czynnej- Euthyrox N 25; Euthyrox N 50; Euthyrox N 100; Euthyrox N 125 itd.

Inne składniki leku Euthyrox N, będące substancjami pomocniczymi, to skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, żelatyna, laktoza jednowodna i magnezu stearynian.

Jak stosowa─ç lek?

Euthyrox N 75 jest lekiem przeznaczonym do przyjmowania doustnego. Należy zażywać jedną dawkę leku dziennie, najlepiej rano na pusty żołądek. Preparat powinien być stosowany minimum 30 minut przed pierwszym posiłkiemw ciągu dnia. Tabletkę najlepiej popić niewielką ilością wody.

Tabletki można dzielić na pół. Podział na równe dawki leku Euthyrox N jest możliwy dzięki rowkowi dzielącemu na każdej tabletce.

Preparaty Euthyrox N występują w różnych dawkach - od 25 μg do 200 μg, co zazwyczaj pozwala na dobranie takiej dawki, by pacjent mógł przyjmować pojedynczą tabletkę na dobę.

W trakcie terapii lewotyroksyną, szczególnie na początku, niezbędne jest regularne kontrolowanie czynności tarczycy - należy często badać stężenie hormonów i zwracać uwagę na objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W przypadku konieczności zmiany leku na inny lek zawierający lewotyroksynę może wystąpić zaburzenie równowagi hormonów tarczycy.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Przyjmowanie leku Euthyrox N powinno odbywać się pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Dawkę lewotyroksyny należy ustalić indywidualnie, bazując na wynikach badań laboratoryjnych oraz obrazie klinicznym pacjenta. Istotnym czynnikiem branych pod uwagę przy określaniu optymalnej dawki lewotyroksyny jest poziom hormonu tyreotropowego (TSH) w surowicy krwi.

W przypadku leczenia hormonem tarczycy u dorosłych, terapia rozpoczyna się od niewielkich dawek lewotyroksyny, które są stopniowo zwiększane co 2-4 tygodnie, przy jednoczesnej kontroli poziomu hormonów tarczycy. W początkowych tygodniach leczenia konieczne jest częste kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy, a wyniki tych pomiarów pozwolą lekarzowi na dobranie odpowiedniej dawki. Osiągnięcie pełnej docelowej dawki może zająć kilka miesięcy.

U osób w podeszłym wieku, u osób obciążonych chorobą niedokrwienną serca lub ciężką, długotrwałą niedoczynnością tarczycy, należy zachować szczególną ostrożność - początkowe dawki lewotyroksyny powinny być jak najmniejsze, a zwiększenie dawki leku powinno nastąpić po dłuższym czasie monitorowania obrazu licznego i wyników laboratoryjnych.

W przypadku niedoczynności tarczycy, po całkowitym lub częściowym usunięciu tarczycy lub w przypadku konieczności profilaktyki nawrotu wola po chirurgicznym usunięciu, substytucja hormonów tarczycy jest zazwyczaj konieczna przez całe życie. Jeśli pacjent wymaga jednoczesnego leczenia nadczynności tarczycy, lewotyroksyna powinna być stosowana przez okres leczenia lekami przeciwtarczycowymi.

W przypadku leczenia łagodnego wola obojętnego tarczycy lewotyroksyną, hormony tarczycy należy przyjmować od 6 miesięcy do 2 lat. Zaleca się stosować małe dawki jodu , by uniknąć nawrotu wola. W przypadku braku poprawy po leczeniu farmakologicznym zaleca się leczenie operacyjne lub terapię jodem radioaktywnym.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

U dzieci również konieczne jest indywidualne dostosowywanie dawki dobowej leku Euthyrox. Leczenie przypomina to stosowane u dorosłych, z wyjątkiem przypadków noworodków, u których istotne jest szybsze uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycy. Terapię noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy należy zacząć od dawek od 10 μg do 15 μg na kilogram masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące.

W przypadku noworodków i niemowląt, tabletki leku Euthyrox N powinny być rozpuszczone w niewielkiej ilości wody, a uzyskaną zawiesinę należy podać dziecku co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu. Przy każdej dawce leku należy przygotować świeżą zawiesinę.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Działanie pożądane nie powinny występować, jeśli lek Euthyrox N 75 jest stosowany prawidłowo w zaleconych przez lekarza dawkach. Nieprawidłowe stosowanie lub przyjmowanie zbyt dużych dawek lewotyroksyny może powodować działania niepożądane, będące typowymi objawami nadczynności tarczycy:

 • tachykardia, uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, bóle dławicowe

 • bóle głowy,

 • osłabienie mięśni, kurcze mięśni,

 • uderzenia gorąca, gorączka, wymioty

 • zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia snu,

 • drżenia, niepokój, nadmierne pocenie się,

 • biegunka, utrata masy ciała.

W przypadku złej tolerancji zaleconej dawki lub wystąpienia działań niepożądanych leku, należy poinformować lekarza, który zaleci ewentualne zmniejszenie dawki lewotyroksyny lub tymczasowe jej odstawienie.

W wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić rzadkie objawy nadwrażliwości na składniki preparatu Euthyrox N 75. Jeśli wystąpią nagłe objawy nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie leku.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Po zażyciu zbyt dużej ilości lewotyroksyny mogą wystąpić objawy takie jak tachykardia, niepokój, pobudzenie oraz nadmierne ruchy ciała (hiperkineza). U pacjentów wrażliwych na lewotyroksynę mogą wystąpić również drgawki. U osób, które wcześniej nadużywały lewotyroksynę stwierdzono przypadki nagłej śmierci sercowej.

Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem przedawkowania jest poziom T3. Objawy przedawkowania można złagodzić za pomocą leków beta-adrenolitycznych. W przypadku poważniejszego przedawkowania, plazmafereza może być przydatna.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Mimo, że preparaty z lewotyroksyną są bardzo szeroko stosowane, istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatu Euthyrox N 75. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z lewotyroksyną jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność kory nadnerczy lub nieleczona niedoczynność przysadki.

Nie należy rozpoczynać leczenia preparatem Euthyrox N 75 po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, w zapaleniu mięśnia sercowego lub zapaleniu innych warstw serca.

Osoby cierpiące na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować leku Euthyrox N 75 ze względu na obecność laktozy w jego składzie.

Jakie s─ů sytuacje wymagaj─ůce zachowania szczeg├│lnej ostro┼╝no┼Ťci?

Przed wdrożeniem leczenia lekiem Euthyrox N należy wykluczyć lub rozpocząć leczenie następujących chorób:

 • niewydolność wieńcowa,

 • dławica piersiowa,

 • miażdżyca naczyń,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • niedoczynność przysadki,

 • niedoczynność kory nadnerczy,

 • autonomiczna czynność tarczycy.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia preparatem Euthyrox N osób chorujących na niewydolność serca, chorobę wieńcową lub zaburzenia rytmu serca z tachykardią. U takich pacjentów należy szczególnie uważać na ewentualne wystąpienie nadczynności tarczycy jako skutku leczenia lewotyroksyną.

U kobiet po menopauzie, które chorują na niedoczynność tarczycy, konieczne jest dokładne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy we krwi. Należy unikać nadmiernie wysokich stężeń lewotyroksyny, które przekraczają fizjologiczne wartości, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia osteoporozy u tych pacjentek.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Niektóre leki stosowane razem z lewotyroksyną mogą wpływać na działanie lewotyroksyny i powodować pogorszenie kontroli niedoczynności tarczycy. W niektórych chorobach i stanach np. w przypadku cukrzycy i podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, hormony tarczycy mogą utrudniać kontrolę tych chorób. Przed rozpoczęciem leczenia lewotyroksyną należy poinformować lekarza o lekach przyjmowanych na stałe.

Leki przeciwcukrzycowe - lek Euthyrox N może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych. Na początku terapii, w trakcie dostosowywania dawki dobowej lewotyroksyny, należy często kontrolować stężenie cukru we krwi i ewentualnie stosować leki zmniejszające stężenie cukru w zmodyfikowanych dawkach.

Leki przeciwzakrzepowe - hormony tarczycy mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodnych kumaryny), ponieważ mogą wypierać te leki z połączeń białkowych. Jeżeli pacjent przewlekle przyjmuje lek zmniejszający krzepnięcie krwi, na początku terapii lewotyroksyną należy regularnie sprawdzać parametry krzepnięcia.

Leki wiążące kwasy żółciowe - preparaty zawierające cholestyraminę lub kolestypol, mogą hamować wchłanianie leku Euthyrox N. Przyjmowanie leku Euthyrox N 75 powinno się odbyć około 4-5 godzin przed preparatami zawierającymi lek zmniejszający stężenie lipidów. Wchłanianie leku może być też hamowane przez produkty zawierające soję.

Inhibitory proteaz mogą wpływać na działanie lewotyroksyny i utrudniać skuteczną suplementację lewotyroksyną. Należy regularnie oceniać stężenia hormonów tarczycy w krwi i ewentualnie zmodyfikować dawkę lewotyroksyny.

Osłabienie działania leku Euthyrox N może wystąpić podczas równoczesnego stosowania lewotyroksyny i preparatów zawierających glin, żelazo, węglan wapnia, barbiturany i sertaralinę (lek przeciwdepresyjny).

Leki stosowane w leczeniu chorób serca - m.in. beta-blokery i amiodaron mogą zmniejszać obwodową konwersję T4 do T3 i zmniejszać działanie leku Euthyrox N 75. Podobnie mogą działać preparaty z propylotiouracylem (lek przeciwtarczycowy) i glikokortykosteroidami (leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne).

Należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leku Euthyrox N, jeśli konieczne jest wykonanie badania diagnostycznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod, ponieważ badanie to wiąże się z podaniem iniekcji wpływającej na czynność tarczycy.

Estrogeny, w tym w doustnych środkach antykoncepcyjnych lub w hormonalnej terapii zastępczej stosowanej u kobiet po menopauzie, mogą zwiększać zapotrzebowanie na lewotyroksynę.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Euthyrox N 75 w ci─ů┼╝y?

W trakcie ciąży leczenie hormonami tarczycy powinno być kontynuowane, jednak konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i regularna kontrola poziomu hormonów tarczycy. U kobiet w ciąży może być większe zapotrzebowanie na lewotyroksynę.

Przyjmowanie zalecanych dawek leku Euthyrox N 75 nie ma szkodliwego wpływu na przebieg ciąży. Jednak nadmiernie wysokie dawki lewotyroksyny mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu oraz rozwój po urodzeniu.

W trakcie ciąży nie zaleca się jednoczesnego stosowania leku Euthyrox N 75 z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy. Dodatkowa dawka lewotyroksyny może wymagać zwiększenia dawki leków przeciwtarczycowych, co może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Euthyrox N 75 w okresie karmienia piersi─ů?

W okresie karmienia piersią nie należy przerywać leczenia lewotyroksyną. Lewotyroksyna przechodzi do mleka matki, jednak przy stosowaniu zalecanych dawek leku Euthyrox N, stężenia w mleku są na tyle niskie, że nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Terapeutyczne dawki leku Euthyrox N stosowane przez matkę nie powinny prowadzić do nadczynności tarczycy u dziecka.

Czy lek Euthyrox N 75 wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu lewotyroksyny zawartej w leku Euthyrox N na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Ze względu na podobieństwo tej substancji do naturalnej tyroksyny, nie spodziewa się istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Euthyrox N 75 - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Lekami z tą samą substancją czynną co Euthyrox N 75 są:
- Althyxin,
- Eferox,
- Eltroxin,
- Letrox,
- Tirosint sol.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Euthyrox N 75; dostępna w internecie; http://chpl.com.pl/data_files/Euthyrox_N_75.pdf


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝