Jakie środki ostrożności należy zachować podczas stosowania leku?
U pacjentów stosujących inhibitory konwertazy angiotensyny tj. peryndopryl, zaobserwowano przypadki neutropenii. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby poddawane leczeniu immunosupresyjnemu, przyjmujące allopurinol lub prokainamid, z kolagenozami lub mające zaburzoną funkcję nerek. Zaleca się regularne monitorowanie liczby leukocytów podczas terapii preparatem Co-Amlessa oraz natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza w przypadkuobecności objawów zakażenia, takich jak ból gardła lub gorączka.
Podczas stosowania peryndoprylu istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, który może objawiać się m.in. opuchlizną twarzy, kończyn, języka lub krtani. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leku. Jeśli pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, obrzęk twarzy niezbędne jest podanie adrenaliny.
Nie zaleca się stosowania leku Co-Amlessa u osób z pierwotnym hiperaldosteronizmem, ponieważ preparaty hamujące układ renina-angiotensyna nie są skuteczne w tej grupie pacjentów.
Podawanie diuretyków tiazydowych i tiazydopodobnych może powodować reakcje nadwrażliwości na światło – wówczas zaleca się przerwanie leczenia. Jeśli konieczne jest ponowne zastosowanie leków moczopędnych, należy ochraniać części ciała narażone na promieniowanie słoneczne lub sztuczne promieniowanie UVA.
U niektórych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których wcześniej nie stwierdzano problemów z nerkami, ale u których badania krwi wykazują niewydolność nerek, leczenie powinno zostać przerwane. Jeśli to możliwe, terapię należy wznowić od niskiej dawki lub używając pojedynczego składnika leku. W takich przypadkach, zaleca się częste monitorowanie stężenia potasu i kreatyniny, co dwa tygodnie w początkowej fazie leczenia, a później, gdy stan zostanie ustabilizowany, co dwa miesiące.
Stosowanie leku Co-Amlessa wiąże się z ryzykiem pojawienia się nagłego niedociśnienia tętniczego. Może ono wystąpić u wszystkich osób, ale ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli u pacjenta występuje niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca lub niewydolność krążenia mózgowego. Dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i rozpoczęcie terapii od niskich dawek w tej grupie pacjentów.
U osób z cukrzycą insulinozależną należy rozpoczynać terapię od małej dawki pod ścisłą opieką lekarską oraz regularnie kontrolować glikemię, zwłaszcza na początku leczenia preparatem Co-Amlessa.
W trakcie przyjmowania inhibitorów konwertazy angiotensyny może pojawić się uporczywy, suchy kaszel . W takim przypadku lekarz najpewniej zaleci przyjmowanie innego leku.
U niektórych pacjentów, którzy są leczeni inhibitorami ACE, takimi jak peryndopryl, zauważono podwyższone stężenie potasu we krwi. Hiperkaliemia może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, a nawet skutkować śmiercią. Z tego powodu ważne jest zachowanie ostrożności w przypadku jednoczesnej terapii lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas oraz antagonistami receptora angiotensyny II u osób przyjmujących inhibitory ACE. U tych pacjentów należy również regularnie monitorować poziom potasu we krwi oraz kontrolować funkcję nerek u tych pacjentów.
Z kolei niedobór potasu jest głównym działaniem niepożądanym związanym z podawaniem diuretyków tiazydowych i tiazydopodobnych. Hipokaliemia może wpływać na funkcjonowanie mięśni, a w przypadkach ciężkiej hipokalemii może prowadzić do rabdomiolizy. W związku z tym, ważne jest częstsze monitorowanie poziomu potasu u pacjentów – pierwsze badanie powinno być wykonane w ciągu pierwszego tygodnia leczenia.
Sportowcy powinni być świadomi, że produkt leczniczy zawiera indapamid, substancję czynną, która może wywołać pozytywny wynik w testach antydopingowych.