Co-Prestarium Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Co-Prestarium - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących w społeczeństwie, stanowiąc poważny problem zdrowotny na skalę globalną. Skuteczne leczenie tego schorzenia jest nie tylko niezbędne dla zapobiegania powikłaniom, ale także wpływa na jakość życia pacjentów i obniża ryzyko wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa dwuskładnikowa terapia, w której stosuje się jednocześnie dwie substancje czynne w celu uzyskania synergistycznego efektu obniżenia ciśnienia tętniczego. Jednym z takich preparatów jest Co-Prestarium, zawierający perindopryl - inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), oraz amlodypinę - antagonistę wapnia.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej mechanizmowi działania Co-Prestarium, w tym roli perindoprylu i amlodypiny w kontroli ciśnienia tętniczego i rozkurczaniu naczyń. Omówimy także zalecenia dotyczące stosowania leku oraz jego bezpieczeństwo, w szczególności w odniesieniu do różnych grup wiekowych i pacjentów z dodatkowymi schorzeniami.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Co-Prestarium
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Co-Prestarium - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Co-Prestarium
Substancje czynne Perindoprilum argininum Amlodipinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 5 mg + 5 mg (Tabletki)
 • 10 mg + 5 mg (Tabletki)
 • 5 mg + 10 mg (Tabletki)
 • 10 mg + 10 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Co-Prestarium

Substancja czynna: peryndopryl i amlodypina.

Wskazania: leczenie nadciśnienia tętniczego samoistnego i/lub stabilnej choroby wieńcowej u pacjentów, którzy już stosują peryndopryl i amlodypinę w takich samych dawkach.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: stosować jedną tabletkę leku co 24 godziny.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, obrzęk naczynioruchowy po zastosowaniu inhibitorów ACE w wywiadzie, stosowanie preparatu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej nerki, zwężenie drogi odpływu z lewej komory.

Główne działania niepożądane: zapalenie błony śluzowej nosa, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia czynności nerek, zaburzenia rytmu serca, hiperglikemia, splątanie, neuropatia obwodowa, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, rozrost dziąseł, zapalenie trzustki.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Co-Prestarium?

Lek Co-Prestarium kosztuje ok 32 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek 10/10 mg, ok 21 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek 5/5 mg, ok 21 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek 5/10 mg oraz ok 32 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek 10/5 mg.

Podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest lek Co-Prestarium?

Lek Co-Prestarium to produkt leczniczy, który zawiera dwie substancje czynne: perindopryl i amlodypinę. Perindopryl należy do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), a amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia.

Co-Prestarium jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego i stabilnej choroby wieńcowej u pacjentów, którzy już otrzymują peryndopryl i amlodypinę w takich samych dawkach.

Lek jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać także, że nie należy samodzielnie modyfikować dawki lub przerwać terapii bez konsultacji medycznej.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Peryndopryl

Peryndopryl jest inhibitorem konwertazy angiotensyny (inhibitor ACE), enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie angiotensyny I w kurczącą naczynia angiotensynę II. Enzym konwertujący dodatkowo pobudza rozkład bradykininy – substancji, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

W wyniku zahamowania konwertazy angiotensyny, stężenie angiotensyny II w osoczu ulega zmniejszeniu, co prowadzi do wzrostu aktywności reninowej osocza oraz spadku wydzielania aldosteronu.

Z powodu inaktywacji bradykininy, zahamowanie ACE także powoduje zwiększoną aktywność krążących miejscowych układów kalikreina-kinina, co w efekcie powoduje aktywację układu prostaglandyn. Istnieje prawdopodobieństwo, że ten mechanizm odgrywa rolę w działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze i może również być odpowiedzialny za część działań niepożądanych, takich jak kaszel.

Działanie peryndoprylu jest osiągane poprzez jego aktywny metabolit, peryndoprylat. Żadne inne metabolity nie wykazują zdolności do hamowania ACE in vitro.

Peryndopryl jest skuteczny we wszystkich stopniach nadciśnienia tętniczego:

 • zmniejsza skurczowe i rozkurczowe ciśnienie zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej;

 • zmniejsza opory obwodowe prowadząc do zmniejszenia ciśnienia tętniczego;

 • zwiększa przepływ naczyniowy bez jakiegokolwiek wpływu na częstość akcji serca;

 • zmniejsza przerost lewej komory serca;

 • poprawia elastyczność dużych tętnic;

 • zmniejsza warstwę środkową ściany małych tętnic.

Obniżenie ciśnienia tętniczego występuje szybko, a przerwanie leczenia nie powoduje nadciśnienia „z odbicia”.

Amlodypina

Amlodypina jest antagonistą wapnia, czyli działa poprzez hamowanie przepływu jonów wapnia przez błony komórek mięśnia sercowego oraz mięśni gładkich naczyń. Działanie przeciwnadciśnieniowe amlodypiny wynika z bezpośredniego efektu rozkurczającego na mięśnie gładkie ścian naczyń.

Dokładny mechanizm, przez który amlodypina zmniejsza objawy dławicowe, nie jest w pełni zrozumiany. Jednakże wiadomo, że amlodypina powoduje rozszerzenie obwodowych tętniczek, co zmniejsza opory obwodowe (afterload) stawiane przed mięśniem sercowym. W wyniku tego zmniejsza się całkowite zapotrzebowanie mięśnia sercowego na energię, a zużycie tlenu zostaje zredukowane, ponieważ częstość akcji serca pozostaje stała.

Amlodypina powoduje rozszerzenie głównych tętnic oraz tętniczek, zarówno w obszarach zdrowych, jak i niedokrwionych. To rozszerzenie naczyń pozwala na zwiększenie dopływu tlenu u pacjentów cierpiących na skurcz tętnic wieńcowych, czyli dławicę Prinzmetala.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka zawiera połączenie peryndoprylu z argininą oraz amlodypiny w postaci bezylanu.

Dostępne dawki leku Co-Prestarium na rynku obejmują:

 • 5 mg peryndoprylu + 5 mg amlodypiny

 • 5 mg peryndoprylu + 10 mg amlodypiny

 • 10 mg peryndoprylu + 5 mg amlodypiny

 • 10 mg peryndoprylu + 10 mg amlodypiny

Do substancji pomocniczych zaliczamy: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz magnezu stearynian.

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Co-Prestarium?

Produkt leczniczy Co-Prestarium jest zalecany jako leczenie substytucyjne w terapii nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz/lub stabilnej choroby wieńcowej u pacjentów, którzy otrzymują już peryndopryl i amlodypinę w tych samych dawkach.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy stosować 1 tabletkę Co-prestarium raz na dobę, najlepiej rano, przed posiłkiem.

Nie zaleca się rozpoczynania terapii nadciśnienia tętniczego lub stabilnej choroby wieńcowej od złożonego produktu o ustalonych dawkach.

Jeśli wymagana jest zmiana dawkowania, można rozważyć modyfikację dawki produktu Co-Prestarium lub zastosowanie poszczególnych składników preparatu w postaci oddzielnych tabletek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku oraz pacjentów z niewydolnością nerek wydalanie peryndoprylatu jest ograniczone, dlatego konieczne jest dokładne monitorowanie stężenia kreatyniny i potasu u tej grupy pacjentów.

Co-Prestarium może być stosowany u pacjentów, których klirens kreatyniny wynosi 60 ml/min lub więcej, nie jest odpowiedni dla pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 60 ml/min. W tej grupie chorych konieczne jest, aby lekarz indywidualnie dostosował dawkowanie każdej z substancji czynnych stosowanej niezależnie.

Podobne dawki amlodypiny są dobrze tolerowane zarówno u pacjentów w podeszłym wieku, jak i młodszych. U pacjentów w podeszłym wieku zalecane są standardowe schematy dawkowania, ale zwiększanie dawki powinno być dokonywane ostrożnie. Poziom amlodypiny we krwi nie koreluje z niewydolnością nerek, dlatego nie ma potrzeby dostosowywania dawki na tej podstawie. Amlodypina nie jest usuwana z organizmu za pomocą dializy.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

W przypadku pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby, zaleca się stosowanie jak najmniejszej możliwej dawki początkowej.

Aby określić optymalne dawki początkowe i podtrzymujące u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby, konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki amlodypiny i peryndoprylu.

U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby zaleca się rozpoczęcie stosowania amlodypiny od najmniejszej dostępnej dawki i stopniowe zwiększanie jej w miarę potrzeby.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Preparat nie powinien być stosowany u dzieci oraz młodzieży z powodu nieustalonej skuteczności i tolerancji peryndoprylu i amlodypiny w tej grupie wiekowej.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Do najczęstszych skutków ubocznych leku Co-Prestarium należy: eozynofilia, zawroty głowy, ból głowy, nadwrażliwość, nadmierne zmniejszenie stężenia glukozy, zwiększenie stężenia potasu, hiponatremia, zmiana nastroju (w tym lęk), depresja, zaburzenia snu (bezsenność , senność), zaburzenia smaku, parestezje, omdlenie, zaburzenia widzenia (w tym podwójne widzenie) oraz szum uszny.

Często pacjenci zgłaszają również: kołatanie serca, tachykardię, nagłe zaczerwienienie twarzy i szyi, niedociśnienie tętnicze, duszność, kaszel, skurcz oskrzeli, świąd, wysypkę, obrzęk stawów, kurcze mięśni, zmęczenie, zaburzenia erekcji, ginekomastię oraz zaburzenia żołądkowo jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, suchość jamy ustnej, niestrawność, ból brzucha).

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej Co-Prestarium może powodować działania niepożądane tj.: zaburzenia krwi (leukopenia, agranulocytoza, małopłytkowość), hiperglikemia, splątanie, neuropatia obwodowa, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, rozrost dziąseł, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, bądź zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Z mniejszą częstotliwością może pojawić się: zapalenie błony śluzowej nosa, eozynofilowe zapalenie płuc, obrzęk Quinckego, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, ostra niewydolność nerek, bezmocz lub skąpomocz, zwiększenie stężenia kreatyniny i bilirubiny we krwi oraz zmniejszenie stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Zgłaszano rzadkie przypadki obrzęku naczynioruchowego u pacjentów leczonych inhibitorami konwertazy angiotensyny. Obrzęk może pojawić się w dowolnym momencie leczenia i w takiej sytuacji należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku Co-Prestarium.

Jeśli obrzęk dotyczy tylko twarzy i warg, zazwyczaj samoistnie ustępuje bez konieczności leczenia, ale można zastosowaćleki przeciwhistaminowe w celu złagodzenia objawów. W przypadku, gdy obejmuje język, głośnię lub krtańniezwłocznie należy podać adrenalinę i w razie potrzeby przeprowadzić procedury mające na celu udrożnienie dróg oddechowych. Pacjenci powinni być pod stałą opieką lekarską aż do całkowitego i trwałego ustąpienia objawów.

U pacjentów przyjmujących inhibitory ACE rzadko stwierdzano przypadki neutropenii, agranulocytozy, małopłytkowości i niedokrwistości. Szczególnie narażeni na neutropenię są pacjenci z kolagenozą naczyń, przyjmujący leki immunosupresyjne, leczeni allopurynolem lub prokainamidem, zwłaszcza jeśli wcześniej stwierdzono u nich niewydolność nerek. U niektórych osób obserwowano poważne zakażenia, często oporne na intensywne leczenie antybiotykami, dlatego zaleca się regularne monitorowanie liczby krwinek białych, a pacjenci powinni być poinformowani o konieczności natychmiastowego zgłaszania każdego objawu zakażenia (np. ból gardła, gorączka).

U pacjentów leczonych inhibitorami ACE i cierpiących na obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy zaopatrującej jedyną nerkę, istnieje większe ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego oraz niewydolności nerek. Dodatkowym czynnikiem ryzyka może być stosowanie leków moczopędnych. Zmniejszona funkcja nerek może być obserwowana nawet w przypadku niewielkich zmian stężenia kreatyniny w surowicy.

Zazwyczaj pacjenci cierpiący na pierwotny hiperaldosteronizm nie wykazują odpowiedzi na leki przeciwnadciśnieniowe działające poprzez hamowanie układu renina-angiotensyna. W związku z tym, stosowanie tego produktu nie jest zalecane.

U pacjentów, którzy mają zwiększone ryzyko wystąpienia objawowego niedociśnienia tętniczego (np. w wyniku wymiotów, biegunki, odwodnienia, pacjenci przyjmujący diuretyki, stosujący dietę ubogosodową, bądź osoby poddawane dializom) należy monitorować ciśnienie tętnicze, funkcję nerek oraz stężenie potasu podczas leczenia preparatem Co-Prestarium. To samo dotyczy pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub chorobą naczyniową mózgu, u których nagły spadek ciśnienia tętniczego może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

W przypadku pacjentów z upośledzoną funkcją nerek, rutynowa kontrola stężenia potasu i kreatyniny jest częścią rutynowego postępowania medycznego.

U osób, u których rozwinęła się żółtaczka, lub u których obserwuje się zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, należy przerwać leczenie inhibitorem ACE.

Pacjenci stosujący inhibitory ACE mogą doświadczać kaszlu, który jest suchy, uporczywy i ustępuje po odstawieniu leczenia. Należy to wziąć pod uwagę w diagnostyce różnicowej.

U niektórych pacjentów stosujących inhibitory ACE, w tym peryndopryl, może dojść do zwiększenia stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia) z powodu hamowania wydzielania aldosteronu, co może wywołać poważne, a czasem nawet śmiertelne zaburzenia rytmu serca.

U osób z prawidłową czynnością nerek potas wzrasta nieznacznie, chyba, że współistnieją czynniki ryzyka wystąpienia hiperkaliemii tj.: niewydolność nerek, upośledzona funkcja nerek, wiek powyżej 70 lat, obecność cukrzycy, a także odwodnienie, nagłe pogorszenie funkcji serca, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej oraz stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas (takich jak spironolakton, eplerenon, triamteren lub amiloryd), suplementów potasu. Zaleca się monitorowanie stężenia potasu w surowicy krwi oraz funkcji nerek u pacjentów stosujących inhibitory ACE.

Produkt leczniczy zawiera laktozę, dlatego jeżeli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, bądź rzadkie dziedziczne zaburzenia takie jak nietolerancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub brak laktazy, nie powinni go przyjmować.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Należy zachować ostrożność stosując jednocześnie inhibitor ACE z innymi lekami np.: z połączeniem sakubitrylu i walsartanu, racekadotrylem, inhibitorem mTOR (np. syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus) oraz gliptynami (np. linagliptyna, saksagliptyna, sitagliptyna, wildagliptyna), ponieważ to połączenie może zwiększać ryzyko obrzęku naczynioruchowego.

Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, w tym:

 • aliskiren

 • sole potasowe

 • leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren lub amiloryd)

 • inhibitory ACE

 • antagoniści receptora angiotensyny II

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne

 • heparyny

 • leki immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna lub takrolimus

 • kotrimoksazol (produkt złożony zawierający trimetoprim i sulfametoksazol)

W trakcie równoczesnego stosowania inhibitorów ACE obserwowano przejściowe zwiększenie stężenia litu we krwioraz wzrost jego toksyczności (silne działanie neurotoksyczne). Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie, należy dokładnie monitorować poziom litu we krwi.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania inhibitorów ACE z NLPZ, ponieważ może to osłabiać przeciwnadciśnieniowe działanie preparatu oraz zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji nerek, w tym ostrej niewydolności nerek oraz podwyższenia poziomu potasu we krwi, szczególnie u osób z wcześniejszymi zaburzeniami.

Równoczesne przyjmowanie inhibitorów ACE oraz leków przeciwcukrzycowych, takich jak insulina lub doustne leki hipoglikemizujące, może zwiększyć efekt obniżania poziomu glukozy we krwi, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. To ryzyko jest największe w początkowym okresie skojarzonego leczenia oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Jednoczesne stosowanie leków, które wpływają na aktywność enzymu cytochromu CYP3A4, może wpływać na poziomy amlodypiny w krwi. W przypadku stosowania silnych induktorów CYP3A4, takich jak ryfampicyna czy ziele dziurawca zwyczajnego, należy monitorować ciśnienie krwi i rozważyć zwiększenie dawki amlodypiny. Z kolei stosowanie inhibitorów CYP3A4, takich jak inhibitory proteazy, azole przeciwgrzybicze czy niektóre antybiotyki, może znacznie nasilić działanie amlodypiny. U pacjentów w podeszłym wieku może to mieć większe znaczenie kliniczne. W takich przypadkach może być konieczna dokładna kontrola kliniczna oraz dostosowanie dawki amlodypiny.

U pacjentów przyjmujących amlodypinę oraz lek zmniejszający stężenie cholesterolu, należy zmniejszyć dawkę symwastatyny do 20 mg na dobę.

Zażywanie amlodypiny z sokiem grejpfrutowym nie jest zalecane ze względu na ryzyko nasilenia działania preparatu, co u niektórych pacjentów może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Amlodypina

Zgromadzone informacje sugerują, że znaczne przedawkowanie amlodypiny może prowadzić do silnego rozszerzenia naczyń obwodowych, wystąpienia odruchowej tachykardii oraz spadku ciśnienia tętniczego, co może prowadzić do wstrząsu lub zgonu. Ponadto, może wystąpić niekardiogenny obrzęk płuc, wymagający wsparcia oddychania.

Leczenie niedociśnienia obejmuje aktywne podtrzymywanie czynności układu sercowo-naczyniowego, ścisłe monitorowanie czynności serca i układu oddechowego, uniesienie kończyn, kontrolę objętości płynów krążących i diurezy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można zastosować lek zwężający naczynia krwionośne lub zastosować glukuronian wapnia. W niektórych przypadkach warto rozważyć płukanie żołądka lub zastosowanie węgla aktywowanego.

Peryndopryl

Przedawkowanie inhibitorów ACE, takich jak peryndopryl, może objawiać się jako niedociśnienie tętnicze, wstrząs, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, niewydolność nerek, przyspieszona wentylacja płuc, tachykardia, palpitacje, bradykardia, zawroty głowy, uczucie lęku i kaszel.

W przypadku przedawkowania peryndoprylu zaleca się podanie dożylnego roztworu soli fizjologicznej. W miarę możliwości, można rozważyć podanie angiotensyny II i/lub katecholamin dożylnie. Peryndopryl może być usunięty z organizmu za pomocą hemodializy. W sytuacji, gdy wystąpi oporna na leczenie bradykardia, wskazane jest zastosowanie rozrusznika serca. Przez cały czas należy monitorować czynności życiowe pacjenta oraz regularnie kontrolować stężenia elektrolitów i kreatyniny w surowicy krwi.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Zabronione jest przyjmowanie produktu leczniczego Co-Prestarium, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Dodatkowe przeciwwskazania związane z peryndoprylem obejmują:

 • obrzęk naczynioruchowy związany z uprzednim leczeniem inhibitorami ACE

 • wrodzony lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy;

 • drugi i trzeci trymestr ciąży;

 • jednoczesne stosowanie produktu Co-Prestarium z produktami zawierającymi aliskiren

 • cukrzycę lub zaburzenia czynności nerek (GFR

 • jednoczesne stosowanie z lekiem zawierającym sakubitryl i walsartan;

 • leczenie pozaustrojowe powodujące kontakt krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym;

 • znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej nerki.

Z kolei do ograniczeń związanych z amlodypiną zaliczamy:

 • ciężkie niedociśnienie;

 • wstrząs, w tym wstrząs kardiogenny;

 • zwężenie drogi odpływu z lewej komory;

 • hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po przebyciu ostrego zawału serca.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Co-Prestarium w ci─ů┼╝y?

Nie zaleca się stosowania leku Co-prestarium w pierwszym trymestrze ciąży. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze przyjmowanie inhibitorów ACE jest przeciwwskazane, ponieważ wywołuje działanie toksyczne na płód (osłabiona czynność nerek, małowodzie, opóźnienie kostnienia czaszki) i noworodka (niewydolność nerek, niedociśnienie tętnicze, hiperkaliemia).

Kobiety planujące ciążę powinny stosować alternatywną terapię hipotensyjną, chyba że kontynuacja leczenia inhibitorami ACE jest absolutnie konieczna. Jeśli pacjentka dowiaduje się o ciąży, powinna natychmiast przerwać stosowanie inhibitorów ACE.

Bezpieczeństwo przyjmowania amlodypiny u kobiet w ciąży nie zostało potwierdzone. Zaleca się jej stosowanie tylko w sytuacjach, gdy nie ma dostępnego innego, bardziej bezpiecznego leku. W takich przypadkach, podjęcie decyzji o zastosowaniu amlodypiny powinno być dokładnie przemyślane, biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne zagrożenia i korzyści dla pacjentki i rozwijającego się dziecka.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Ze względu na brak wystarczających informacji dotyczących stosowania peryndoprylu podczas karmienia piersią, nie należy stosować preparatu w okresie laktacji, zwłaszcza w przypadku noworodków lub wcześniaków.

Amlodypina przenika do mleka matki, a wpływ tego leku na organizm niemowląt nie jest dokładnie poznany. Decyzja o kontynuowaniu lub przerwaniu karmienia piersią oraz kontynuowaniu lub przerwaniu leczenia amlodypiną powinna być podejmowana po dokładnym zrozumieniu korzyści płynących z karmienia piersią dla dziecka oraz z leczenia amlodypiną dla matki. Warto rozważyć te aspekty przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy lek Co-Prestarium wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Skutki prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po przyjęciu produktu Co-Prestarium nie zostały zbadane. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zdolność reagowania może być osłabiona, jeśli pacjent doświadcza zawrotów głowy, bólu głowy, zmęczenia, znużenia lub nudności. Zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie na początku leczenia.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Co-Prestarium, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/20090/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝