Macmiror complex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 18.08.2023

Macmiror complex   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Macmiror complex

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Preparat Macmiror Complex jest maścią do stosowania dopochwowego, wskazaną do leczenia zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby i inne drobnoustroje. Zawiera dwie substancje czynne - nifuratel i nystatynę. Macmiror Complex jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a leczenie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Spis treści

Czym jest Macmiror Complex?

Maść Macmiror Complex stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu spowodowane przez różne drobnoustroje. Ma postać maści i jest wskazany do stosowania dopochwowego. Dostępna jest jedna wielkość opakowania, w którym znajduje się 30 g maści.

Drobnoustroje, na które działają substancje czynne zawarte w leku Macmiror Complex to w głównej mierze grzyby z rodzaju Candida spp.; rzęsistek pochwowy i niektóre bakterie.

Lek Macmiror Complex zawiera dwie substancje - nifuratel oraz nystatynę. Nifuratel i nystatyna zastosowane jednocześnie działają skuteczniej u pacjentek z grzybicą i innymi zakażeniami pochwy niż każda z tych substancji zastosowana oddzielnie. Skuteczne leczenie zakażeń pochwy powoduje przywrócenie warunków fizjologicznych i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń w przyszłości.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania?

Dokładny mechanizm działania obu substancji czynnych nie jest do końca znany. Wiadomo, że nifuratel wpływa na funkcjonowanie enzymów związanych z rozwojem mikroorganizmów, natomiast działanie przeciwgrzybicze nystatyny wynika z oddziaływania z elementami lipidowymi w ścianach komórkowych grzybów.

Lek Macmiror Complex działa na drobnoustroje takie jak Trichomonas vaginalis , grzyby z rodzaju Candida spp., Chlamydia spp., Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis oraz bakterie tlenowe i beztlenowe w tym Bacteroides fragilis i Clostridium perfringens. Macmiror Complex nie niszczy bakterii pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.), który stanowią naturalny element zdrowej flory bakteryjnej pochwy, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka nawrotów infekcji.

Jaki jest skład leku?

W jednym gramie maści dopochwowej Macmiror Complex znajduje się 100 mg nifuratelu oraz 40 000 j.m nystatyny. Oprócz tych dwóch substancji czynnych, w leku znajdują się następujące substancje pomocnicze: Xalifin 15 (ester poliglikolowy kwasów tłuszczowych) Metylu p-hydroksybenzoesan (E 218), propylu p-hydroksybenzoesan, glicerol, sorbitol 70%, glikol propylenowy, karbomer, trietanoloamina oraz woda oczyszczona.

Jak stosować lek?

Lek należy stosować dopochwowo za pomocą wyskalowanego aplikatora, który dołączony jest do opakowania. Z jego pomocą należy odmierzyć odpowiednią ilość maści i podać lek dopochwowo. Szczegółowa instrukcja z ilustracjami dostępna jest w internecie oraz w ulotce leku. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Macmiror Complex należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie, a partnerowi seksualnego zaleca się jednoczesne doustne stosowanie nifuratelu.

Należy pamiętać, że nie należy bez porozumienia z lekarzem przerywać leczenia, gdyż może być ono nieskuteczne.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni, z dala od dzieci.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek należy podawać dopochwowo, za pomocą specjalnego aplikatora, raz lub dwa razy na dobę. Lek najlepiej stosować wieczorem, a przy stosowaniu dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Pojedyncza dawka to 2,5 g maści.

Częstotliwość dawkowania powinna być dostosowana do efektywności terapii u każdej pacjentki. Terapię należy kontynuować do momentu ustąpienia objawów. Ponadto leczenie należy zakończyć przed menstruacją.

Jak dawkować lek u dzieci?

Lek Macmiror Complex może być stosowany u dziewczynek w wieku szkolnym. Należy wówczas stosować połowę jednorazowej dawki dla dorosłych, czyli 1,25 mg maści.

Jakie są działania niepożądane stosowania leku Macmiror Complex?

Objawy niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Macmiror Complex występują bardzo rzadko. Lek może powodować reakcje alergiczne takie jak kontaktowe zapalenie skóry lub pokrzywka (i inne przykłady miejscowych reakcji nadwrażliwości) albo skutki uboczne związane z miejscem podania czyli uczucie pieczenia i świąd pochwy. Objawy miejscowe to zazwyczaj słabo nasilone działania niepożądane i ustępują samoistnie. W przypadku bardzo nasilonych i utrzymujących się działań niepożądanych, należy poinformować o tym lekarza, który w razie konieczności zmieni sposób leczenia.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są objawy przedawkowania leku?

Dotychczas nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku Macmiror Complex. Ze względu na drogę podawania i formę leku Macmiror Complex, przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować preparatu Macmiror Complex w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne leku lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą.

Długotrwałe stosowanie leków przeciwzakaźnych, może powodować uczulenie na dany preparat leczniczy. W takim wypadku, zaleca się przerwanie stosowania.

Jakie są interakcje z innymi lekami?

Do tej pory nie stwierdzono interakcji maści Macmiror Complex z innymi preparatami leczniczymi, suplementami ani z żywnością. Jednak należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przewlekle oraz o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Nie należy bez porozumienia z lekarzem stosować innych leków podawanych do pochwy, także tych dostępnych bez recepty.

Czy można stosować lek w ciąży?

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Macmiror Complex są ograniczone, jednak badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu nifuratelu i nystatyny na przebieg ciąży i rozwój zarodka. W trakcie ciąży stosowanie leku Macmiror Complex powinno odbywać się tylko w przypadkach koniecznych i to pod bezpośrednim nadzorem lekarza.

Czy można stosować lek w okresie karmienia piersią?

Brak jest danych na temat przenikania nifuratelu, nystatyny oraz ich metabolitów do mleka kobiecego. Z tego względu, stosowanie leku Macmiror Complex u kobiet w okresie karmienia piersią powinno odbywać się w sytuacji absolutnej konieczności, biorąc po uwagę korzyści z leczenia dla matki i korzyści z karmienia piersią dla dziecka.

O stosowaniu leku Macmiror Complex przez kobiety w ciąży i karmiące piersią decyduje lekarz.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Lek Macmiror Complex nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Macmiror Complex

Substancja czynna: nifuratel i nystatyna.

Wskazania: leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby, rzęsistka pochwowego i inne drobnoustroje.

Zastosowanie: dopochwowe.

Dawkowanie: pojedyncza dawka to 2,5 g maści u dorosłych lub 1,25 g u dziewczynek w wieku szkolnym. Lek należy podawać raz lub dwa razy dziennie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku.

Główne działania niepożądane: reakcje alergiczne oraz odczyny miejscowe - świąd i pieczenie pochwy.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Macmiror Complex, dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4035/characteristic

Macmiror complex - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?

Charakterystyka produktów leczniczych
26.05.2023
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Qlaira to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, stosowany również do leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego bez organicznych zmian patologicznych. 

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Yasminelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Yasminelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yasminelle to doustny, dwuskładnikowy, hormonalny lek antykoncepcyjny. W skład każdej tabletki wchodzi etynyloestradiol oraz drospirenon.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!