Gynazol- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.09.2023

Gynazol  E recepta   recepta online z konsultacją | cena dawkowanie  przeciwwskazania

Gynazol

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Gynazol to preparat leczniczy do stosowania dopochwowego u kobiet cierpiących na grzybicze zakażenia pochwy lub sromu. Jest to krem dopochwowy, zawierający butokonazol jako substancję czynną. Lek Gynazol jest dostępny jedynie na receptę. 

Spis treści

Czym jest Gynazol?

Krem dopochwowy Gynazol to preparat stosowany w miejscowym leczeniu zapalenia sromu i pochwy wywołanego przez drożdżaki zwane Candida albicans. Jako substancję czynną zawiera azotan butokonazolu w ilości 20 mg na 1 gram preparatu. Krem Gynazol przybiera formę delikatnej, jednorodnej, białej emulsji typu "wody w oleju".

Opakowanie leku Gynazol zawiera jedną dawkę leku - 5 g kremu. Lek Gynazol umieszczony jest w jednym, napełnionym już aplikatorze jednorazowego użytku. W jednej dawce leku znajduje się 100 mg azotanu butokonazolu.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania?

Butokonazol to substancja o działaniu grzybobójczym i drożdżakobójczym. Działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu - substancji niezbędnej do budowy prawidłowej błony komórkowej grzyba. W ten sposób dochodzi do zmiany składu błony, wzrostu jej przepuszczalności i obumarcia komórek grzyba.

Mimo, że butokonazol wykazuje działanie grzybobójcze przeciwko wielu drobnoustrojom, w tym przeciwko dermatofitom z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton i Microsporum oraz niektórym bakteriom Gram-ujemnym, stosowany jest jedynie w potwierdzonej mikrobiologiczne kandydozie pochwy i sromu.

Jaki jest skład leku?

Substancja czynna leku Gynazol to butokonazol, w postaci azotanu butokonazolu. W 1 gramie kremu dopochwowego znajduje się 20 mg substancji czynnej.

Oprócz butokonazolu w preparacie znajdują się również substancje pomocnicze - sorbitol ciekły, parafina ciekła, glicerolu monoizostearynian, poliglicerolu-3-oleinian, wosk mikrokrystaliczny, krzemionka koloidalna bezwodna, edetynian disodu, parahydroksybenzoesan metylu, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy oraz woda oczyszczona.

Jak stosować lek?

Lek Gynazol jest wskazany do stosowania dopochwowego w jednorazowej dawce. W opakowaniu znajduje się napełniony aplikator o objętości 5 g. Lek należy wprowadzić głęboko dopochwowo za pomocą dołączonego aplikatora o dowolnej porze dnia, ale najlepiej jest to zrobić wieczorem, ze względu na komfort pacjentki. Należy podać jednorazowo całą zawartość aplikatora. Nie należy podawać większej niż zalecana dawki leku Gynazol.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Gynazol, należy potwierdzić mikrobiologicznie, że za zapalenie pochwy i sromu odpowiada Candida albicans. Jeśli objawy zakażenia utrzymują się po zastosowaniu leku Gynazol, lekarz może zalecić powtórzenie badań w celu potwierdzenia pierwotnej diagnozy, a także w celu wykluczenia innych przyczyn, które mogą powodować powtarzające się grzybicze zakażenia pochwy - mogą to być nawet wczesne objawy zakażenia wirusem HIV.

Do opakowania kremu dołączona jest ulotka z dokładnymi instrukcjami podawania leku Gynazol. Stosowanie leku zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto się skonsultować ze specjalistą.

Jakie są działania niepożądane leku Gynazol?

W czasie stosowania leku Gynazol mogą wystąpić następujące działania niepożądane - uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i obrzęku w okolicy sromu i pochwy; zmiany na błonach śluzowych i skórze; ból lub kurcze w okolicy miednicy lub jamy brzusznej. Możliwe miejscowe działania niepożądane leku Gynazol są bardzo podobne do klinicznych objawów grzybiczego zakażenia pochwy lub sromu. Jeśli objawy te nie ustąpią w trakcie leczenia, należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Ponadto wśród skutków ubocznych kremu Gynazol mogą wystąpić reakcje uczuleniowe takie jak złuszczające zapalenie skóry (zaczerwienienie lub łuszczenie się), zmiany śluzówkowo-skórne lub pokrzywka.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, także wszelkie objawy niepożądane niewymienione powyżej, należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są objawy przedawkowania?

Dane na temat dawki maksymalnej i przedawkowania leku Gynazol są ograniczone, a samo przedawkowanie mało prawdopodobne. W razie przypadkowego połknięcia leku Gynazol, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, by podjąć działania takie jak płukanie żołądka.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Jedynym oficjalnie stwierdzonym przeciwwskazaniem do stosowania leku Gynazol jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję zawartą w kremie.

Nie należy stosować u dzieci i kobiet w ciąży, ze względu na ograniczone dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Gynazol u tych grup pacjentów. Decyzję o ewentualnej terapii u tych pacjentów powinien podejmować specjalista.

Jakie są interakcje z innymi lekami?

Ze względu na zawarty w swoim składzie olej mineralny, krem dopochwowy Gynazol może uszkadzać produkty wykonane z lateksu np. antykoncepcyjne krążki dopochwowe i prezerwatywy. W związku z tym nie należy stosować tych produktów w ciągu 72 godzin po podaniu dawki kremu.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje przyjmować.

Czy można stosować lek w ciąży?

Nie przeprowadzono odpowiednich, kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania azotanu butokonazolu przez kobiety w ciąży. Dlatego też zaleca się unikanie stosowania produktu leczniczego Gynazol w okresie ciąży, chyba że istnieją wyjątkowe, pilne wskazania do tego środka. W przypadku konieczności stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży, należy wykazywać szczególną ostrożność przy użyciu aplikatora, aby uniknąć ewentualnych urazów mechanicznych.

Czy można stosować lek w czasie karmienia piersią?

Nie ma pewności, czy substancja czynna kremu przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. Dlatego też, u matek karmiących piersią, lek Gynazol można używać tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. Ponadto taka terapia powinna się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Stosowanie leku Gynazol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Gynazol

Substancja czynna: azotan butokonazolu.

Wskazania: kandydoza pochwy i sromu.

Zastosowanie: dopochwowe.

Dawkowanie: jednorazowo 5 g kremu (100 mg azotanu butokonazolu).

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Główne działania niepożądane: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, świąd, ból i obrzęk w okolicy sromu, bóle podbrzusza, reakcje nadwrażliwości (np. złuszczające zapalenie skóry).

Bibliografia

mp.pl; INDEKS, Butokonazol (butoconazole); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=6954

Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynazol; dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13831/characteristic

Gynazol - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.05.2023
Jak dbać o higienę intymną podczas antykoncepcji hormonalnej?
Jak dbać o higienę intymną podczas antykoncepcji hormonalnej?

Higiena okolic intymnych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu rozwoju zakażeń tego obszaru. Antykoncepcja hormonalna sama w sobie może zwiększać ryzyko infekcji, dlatego przed rozpoczęciem terapii warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji okolic intymnych, które warto stosować nie tylko podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej , w której skład wchodzą nie tylko tabletki antykoncepcyjne.

Artykuł
04.04.2023
Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie
Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której tkanki podobne do endometrium obecne są również poza macicą. Jest to przewlekła, uciążliwa choroba, której diagnostyka jest trudna, a dotarcie do przyczyny dolegliwości pacjentki często zajmuje długie lata. Mechanizm, w jakim dochodzi do rozwoju endometriozy, nie jest do końca wyjaśniony, a objawy są niespecyficzne. Jak zdiagnozować i leczyć endometriozę?

Artykuł
27.10.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!