Gynazol Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Gynazol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gynazol to preparat leczniczy do stosowania dopochwowego u kobiet cierpiących na grzybicze zakażenia pochwy lub sromu. Jest to krem dopochwowy, zawierający butokonazol jako substancję czynną. Lek Gynazol jest dostępny jedynie na receptę. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Gynazol
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Gynazol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Gynazol
Substancje czynne Butaconazoli nitras
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • krem dopochwowy
Dawki
  • 20 mg/g (krem dopochwowy)

Czym jest Gynazol?

Krem dopochwowy Gynazol to preparat stosowany w miejscowym leczeniu zapalenia sromu i pochwy wywołanego przez drożdżaki zwane Candida albicans. Jako substancję czynną zawiera azotan butokonazolu w ilości 20 mg na 1 gram preparatu. Krem Gynazol przybiera formę delikatnej, jednorodnej, białej emulsji typu "wody w oleju".

Opakowanie leku Gynazol zawiera jedną dawkę leku - 5 g kremu. Lek Gynazol umieszczony jest w jednym, napełnionym już aplikatorze jednorazowego użytku. W jednej dawce leku znajduje się 100 mg azotanu butokonazolu.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Gynazol?

Lek Gynazol kosztuje ok 42 zł w przypadku opakowania kremu dopochwowego z aplikatorem 5g.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania?

Butokonazol to substancja o działaniu grzybobójczym i drożdżakobójczym. Działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu - substancji niezbędnej do budowy prawidłowej błony komórkowej grzyba. W ten sposób dochodzi do zmiany składu błony, wzrostu jej przepuszczalności i obumarcia komórek grzyba.

Mimo, że butokonazol wykazuje działanie grzybobójcze przeciwko wielu drobnoustrojom, w tym przeciwko dermatofitom z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton i Microsporum oraz niektórym bakteriom Gram-ujemnym, stosowany jest jedynie w potwierdzonej mikrobiologiczne kandydozie pochwy i sromu.

Jaki jest skład leku?

Substancja czynna leku Gynazol to butokonazol, w postaci azotanu butokonazolu. W 1 gramie kremu dopochwowego znajduje się 20 mg substancji czynnej.

Oprócz butokonazolu w preparacie znajdują się również substancje pomocnicze - sorbitol ciekły, parafina ciekła, glicerolu monoizostearynian, poliglicerolu-3-oleinian, wosk mikrokrystaliczny, krzemionka koloidalna bezwodna, edetynian disodu, parahydroksybenzoesan metylu, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy oraz woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Gynazol jest wskazany do stosowania dopochwowego w jednorazowej dawce. W opakowaniu znajduje się napełniony aplikator o objętości 5 g. Lek należy wprowadzić głęboko dopochwowo za pomocą dołączonego aplikatora o dowolnej porze dnia, ale najlepiej jest to zrobić wieczorem, ze względu na komfort pacjentki. Należy podać jednorazowo całą zawartość aplikatora. Nie należy podawać większej niż zalecana dawki leku Gynazol.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Gynazol, należy potwierdzić mikrobiologicznie, że za zapalenie pochwy i sromu odpowiada Candida albicans. Jeśli objawy zakażenia utrzymują się po zastosowaniu leku Gynazol, lekarz może zalecić powtórzenie badań w celu potwierdzenia pierwotnej diagnozy, a także w celu wykluczenia innych przyczyn, które mogą powodować powtarzające się grzybicze zakażenia pochwy - mogą to być nawet wczesne objawy zakażenia wirusem HIV.

Do opakowania kremu dołączona jest ulotka z dokładnymi instrukcjami podawania leku Gynazol. Stosowanie leku zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto się skonsultować ze specjalistą.

Jakie s─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Gynazol?

W czasie stosowania leku Gynazol mogą wystąpić następujące działania niepożądane - uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i obrzęku w okolicy sromu i pochwy; zmiany na błonach śluzowych i skórze; ból lub kurcze w okolicy miednicy lub jamy brzusznej. Możliwe miejscowe działania niepożądane leku Gynazol są bardzo podobne do klinicznych objawów grzybiczego zakażenia pochwy lub sromu. Jeśli objawy te nie ustąpią w trakcie leczenia, należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Ponadto wśród skutków ubocznych kremu Gynazol mogą wystąpić reakcje uczuleniowe takie jak złuszczające zapalenie skóry (zaczerwienienie lub łuszczenie się), zmiany śluzówkowo-skórne lub pokrzywka.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, także wszelkie objawy niepożądane niewymienione powyżej, należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Dane na temat dawki maksymalnej i przedawkowania leku Gynazol są ograniczone, a samo przedawkowanie mało prawdopodobne. W razie przypadkowego połknięcia leku Gynazol, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, by podjąć działania takie jak płukanie żołądka.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jedynym oficjalnie stwierdzonym przeciwwskazaniem do stosowania leku Gynazol jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję zawartą w kremie.

Nie należy stosować u dzieci i kobiet w ciąży, ze względu na ograniczone dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Gynazol u tych grup pacjentów. Decyzję o ewentualnej terapii u tych pacjentów powinien podejmować specjalista.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Ze względu na zawarty w swoim składzie olej mineralny, krem dopochwowy Gynazol może uszkadzać produkty wykonane z lateksu np. antykoncepcyjne krążki dopochwowe i prezerwatywy. W związku z tym nie należy stosować tych produktów w ciągu 72 godzin po podaniu dawki kremu.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje przyjmować.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w ci─ů┼╝y?

Nie przeprowadzono odpowiednich, kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania azotanu butokonazolu przez kobiety w ciąży. Dlatego też zaleca się unikanie stosowania produktu leczniczego Gynazol w okresie ciąży, chyba że istnieją wyjątkowe, pilne wskazania do tego środka. W przypadku konieczności stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży, należy wykazywać szczególną ostrożność przy użyciu aplikatora, aby uniknąć ewentualnych urazów mechanicznych.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w czasie karmienia piersi─ů?

Nie ma pewności, czy substancja czynna kremu przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. Dlatego też, u matek karmiących piersią, lek Gynazol można używać tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. Ponadto taka terapia powinna się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czy lek wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Stosowanie leku Gynazol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Gynazol

Substancja czynna: azotan butokonazolu.

Wskazania: kandydoza pochwy i sromu.

Zastosowanie: dopochwowe.

Dawkowanie: jednorazowo 5 g kremu (100 mg azotanu butokonazolu).

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Główne działania niepożądane: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, świąd, ból i obrzęk w okolicy sromu, bóle podbrzusza, reakcje nadwrażliwości (np. złuszczające zapalenie skóry).

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynazol; dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13831/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝