Stediril 30 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Stediril 30 ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Antykoncepcja jest ważnym aspektem opieki zdrowotnej dla kobiet na całym świecie. Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego jest decyzją, która może mieć istotny wpływ na planowanie rodziny. Jednym z dostępnych opcji jest Stediril 30, doustny preparat antykoncepcyjny, który zawiera kombinację hormonów płciowych, etynyloestradiolu i lewonorgestrelu.

W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się produktowi leczniczemu Stediril 30, analizując jego mechanizm działania, skuteczność, korzyści oraz potencjalne ryzyko i działania niepożądane.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Stediril 30
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Stediril 30 ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Stediril 30
Substancje czynne Ethinylestradiolum Levonorgestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
 • 150 mcg + 30 mcg (Tabletki dra┼╝owane)

Czym jest produkt leczniczy Stediril 30?

Lek Stediril 30 to doustny złożony preparat antykoncepcyjny w postaci tabletek drażowanych. Każda tabletka zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiol i lewonorgestrel, które skutecznie zapobiegają ciąży.

Stediril 30 nie zapewnia ochrony przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia czy wirus HIV. Jedynie stosowanie prezerwatyw zapewnia skuteczną ochronę przed tymi infekcjami.

Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Stediril 30?

Lek Stediril 30 kosztuje ok 8 zł za opakowanie zawierające 21 sztuk drażetek. W przypadku odpłatności 30% cena za opakowanie wynosi ok 3 zł.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Złożone doustne środki antykoncepcyjne działają poprzez hamowanie wydzielania gonadotropin przez przedni płat przysadki mózgowej.

Głównym mechanizmem ich działania antykoncepcyjnego jest zatrzymanie owulacji. Ponadto, wpływa na zmianę właściwości śluzu szyjkowego (jego zagęszczenie utrudnia plemnikom dostanie się do macicy) oraz ścieńczenie błony śluzowej macicy, co znacząco obniża prawdopodobieństwo przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku Stediril 30 zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, talk, powidon K25 i K90, magnezu stearynian, wodę oczyszczoną, sacharozę, makrogol 6000, wapnia węglan, wosk biały, wosk Carnauba.

Jakie s─ů wskazania do stosowania preparatu Stediril 30?

Lek Stediril 30 jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie produktu leczniczego Stediril 30?

Jeśli kobieta w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie terapii lekiem Stediril 30 nie przyjmowała hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stosowanie leku należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego, czyli pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

Możliwe jest przyjęcie pierwszej tabletki w 2-7 dniu cyklu, ale wówczas konieczne jest równoczesne stosowanie przez kolejne siedem dni dodatkowej metody antykoncepcji, na przykład prezerwatywy.

Zmiana z innej złożonej doustnej tabletki antykoncepcyjnej

Rozpoczęcie stosowania Stediril 30 zaleca się najlepiej już następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki z poprzedniego opakowania doustnego środka antykoncepcyjnego, ale nie później niż dzień po zazwyczaj praktykowanej przerwie między opakowaniami lub po okresie przyjmowania tabletek placebo z poprzedniego blistra.

Zmiana ze środka antykoncepcyjnego zawierającego wyłącznie progestagen

 • Tabletki jednoskładnikowe – zakończenie przyjmowania minipigułek zawierających wyłącznie progestagen, można dokonać w dowolnym dniu cyklu. W takim przypadku rozpoczęcie zażywania produktu Stediril 30 powinno nastąpić już następnego dnia.

 • Implant podskórny i wkładka domaczna – jeśli kobieta korzystała z implantu podskórnego lub wkładki domacicznej, stosowanie produktu Stediril 30 należy rozpocząć tego samego dnia, w którym usunięto urządzenie.

 • Zastrzyk antykoncepcyjny – w przypadku iniekcji, pierwszą tabletkę z blistra leku Stediril 30 należy przyjąć w dniu planowanej kolejnej iniekcji zawierającej tylko progestagen.

W każdej z tych sytuacji zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni od rozpoczęcia przyjmowania produktu Stediril 30.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Tabletki 1-21 (aktywne) – są to tabletki przyjmowane od 1 do 21 dnia cyklu, które zawierają substancje czynne i należy je przyjmować codziennie o stałej porze zgodnie z kierunkiem strzałek na opakowaniu.

Wskazane jest przyjmowanie 1 tabletki na dobę przez 21 kolejnych dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa. W ciągu kilku dni od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra wystąpi krwawienie z odstawienia wyglądające jak miesiączka.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dawkowanie leku jest identyczne jak u osób dorosłych. Stosowanie produktu leczniczego Stediril 30 przed wystąpieniem menstruacji nie jest wskazane.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki?

W przypadku pominięcia tabletek ochrona antykoncepcyjna może ulec zmniejszeniu.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu jednej tabletki aktywnej nie przekracza 12 godzin, należy ją wziąć jak najszybciej, a kolejne tabletki należy przyjmować według przyjętego schematu.

Jeśli przerwa między tabletkami przekroczy 12 godzin lub pominięte zostaną dwie lub więcej tabletek, skuteczność leku może być obniżona. W takim przypadku zaleca się natychmiastowe przyjęcie ostatnio pominiętej tabletki, nawet jeśli oznacza to konieczność wzięcia dwóch tabletek tego samego dnia. Kolejne tabletki powinny być przyjmowane w regularnych odstępach czasu. Ponadto przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jeśli ostatnią aktywną tabletkę przyjęto przed zakończeniem 7-dniowego okresu, w którym należy stosować niehormonalne metody zapobiegania ciąży, to tabletki z kolejnego opakowania należy przyjąć natychmiast, bez przerwy. To podejście ma na celu uniknięcie wydłużenia przerwy w przyjmowaniu tabletek i jednocześnie zmniejszenie ryzyka owulacji.

Jeśli krwawienie z odstawienia nie wystąpi po zakończeniu drugiego opakowania, przed rozpoczęciem następnego opakowania Stediril 30 zaleca się wykluczenie ciąży.

Jak postąpić w przypadku wystąpienia wymiotów?

Jeśli w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki pojawiły się wymioty lub biegunka, istnieje ryzyko, że tabletka nie została w pełni wchłonięta przez organizm. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie dodatkowej tabletki z zapasowego opakowania i postępowanie tak, jak w przypadku pominięcia dawki.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne preparatu Stediril 30 to: zapalenie pochwy (w tym zakażenie drożdżakowe), zmiany nastroju (depresja), zmiany libido, nerwowość, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha), trądzik, ból i tkliwość piersi, powiększenie piersi, bolesne miesiączki, zmiana nasilenia krwawienia miesiączki, brak miesiączki.

Do częstych działań niepożądanych podczas stosowania leku zalicza się także: zmiana stężenia lipidów w osoczu (hipertrójglicerydemia), wzrost ciśnienia tętniczego, wzrost lub spadek masy ciała, retencja płynów oraz obrzęki.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne?

Rzadziej po przyjęciu leku Stediril 30 może wystąpić: pierwotny rak wątrobowokomórkowy, reakcje anafilaktyczne, w tym pokrzywka oraz objawy obrzęku naczynioruchowego, zmniejszenie stężenia folianów we krwi, nietolerancja glukozy, nasilenie porfirii, pląsawicy i tocznia rumieniowatego układowego, nietolerancja soczewek kontaktowych, zapalenie nerwu wzrokowego, powiększenie żylaków, zapalenie trzustki, żółtaczka cholestatyczna oraz kamica żółciowa.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek ciężkie działania niepożądane, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie fizykalne, które będzie obejmowało również pomiar ciśnienia krwi. Po rozpoczęciu leczenia należy regularnie zgłaszać się do lekarza w celu wykonania wymazu z szyjki macicy - badanie cytologiczne.

Osoby cierpiące na rzadkie dziedziczne zaburzenia, takie jak nietolerancja galaktozy, nietolerancja fruktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespołu złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedobór sacharazy-izomaltazy, nie powinny stosować tego leku, ponieważ zawiera on laktozę i sacharozę.

Palenie papierosów znacznie podnosi ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, które mogą wystąpić w trakcie stosowania złożonej doustnej antykoncepcji hormonalnej. To ryzyko rośnie wraz z wiekiem kobiety i ilością wypalanych papierosów.

Przyjmowanie jakiekolwiek doustnego środka antykoncepcyjnego zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania tabletek oraz w obecności innych czynników ryzyka, takich jak otyłość, wiek powyżej 35 lat, operacja lub uraz zwiększający ryzyko zakrzepicy, na przykład uraz miednicy. To ryzyko wystąpienia zakrzepów jest także wyższe po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży.

W miarę możliwości, stosowanie doustnej antykoncepcji powinno zostać wstrzymane na okres 4 tygodni przed oraz na 2 tygodnie po planowanym zabiegu zwiększającym ryzyko zakrzepicy oraz w przypadku dłuższego okresu unieruchomienia.

Zgłaszano incydenty związane z zakrzepicą siatkówki, które mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. W przypadku objawów takich jak zaburzenia widzenia, pojawienie się wytrzeszczu lub podwójnego widzenia, tarcza zastoinowa czy zmiany naczyniowe w siatkówce, stosowanie leku powinno zostać natychmiast przerwane, a pacjent powinien być dokładnie zbadany w celu ustalenia przyczyny tych objawów.

Wśród kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne może wystąpić zwiększone ciśnienie krwi. W przypadku kobiet z już istniejącym nadciśnieniem zaleca się rozważenie innych metod antykoncepcyjnych.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Niemniej jednak niektóre badania wskazują na potencjalne zwiększenie ryzyka wystąpienia rozrostu śródnabłonkowego lub inwazyjnego raka szyjki macicy u niektórych kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

Istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi - ryzyko to systematycznie maleje w ciągu 10 lat od momentu zakończenia stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Badania nie dostarczają jednak jednoznacznych dowodów na istnienie bezpośredniego związku przyczynowego.

Bardzo rzadko zauważa się występowanie gruczolaków wątroby, a w pojedynczych przypadkach pierwotnego raka wątrobowokomórkowego u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, zwłaszcza przez dłuższy czas.

U niektórych osób stosujących doustne środki antykoncepcyjne odnotowano również uszkodzenia komórek wątroby. Jeśli takie uszkodzenie zostanie zdiagnozowane, należy przerwać stosowanie tabletki oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre preparaty mogą prowadzić do spadku stężenia substancji czynnych zawartych w leku Stediril 30, obniżając jego skuteczność antykoncepcyjną. Do tych leków zaliczamy m.in.:

 • leki stosowane w leczeniu zaparcia (leki przeczyszczające)

 • niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki

 • niektóre leki stosowane w leczeniu gruźlicy

 • niektóre leki stosowane w leczeniu HIV (AIDS)

 • niektóre leki uspokajające (nazywane „barbituranami“)

 • niektóre glikokortykosteroidy (np. deksametazon)

 • preparaty dziurawca zwyczajnego (lek ziołowy)

 • niektóre antybiotyki (np. ampicylina, tetracyklina) - pacjentkom przyjmującym antybiotyki zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych podczas leczenia oraz przez 7 dni po jego zakończeniu

Inne leki mogą prowadzić do wzrostu stężenia syntetycznych hormonów płciowych, powodując wystąpienie objawów niepożądanych:

 • atorwastatyna (lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi)

 • witamina C lub paracetamol

 • niektóre leki przeciwgrzybicze (np. flukonazol)

Etynyloestradiol może niekorzystnie wpływać na metabolizm innych leków poprzez hamowanie enzymów wątrobowych lub przez łączenie leków, głównie z kwasem glukuronowym. W wyniku tego stężenie tych leków we krwi i tkankach może odpowiednio wzrastać (na przykład cyklosporyna, teofilina - lek stosowany w leczeniu astmy, kortykosteroidy) lub maleć (na przykład lamotrygina).

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Przedawkowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może manifestować się jako nudności, wymioty, wrażliwość piersi, zawroty głowy, ból brzucha, uczucie senności oraz krwawienie z odstawienia.

Nie istnieje specyficzne antidotum, dlatego konieczne jest podjęcie leczenia objawowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego Stediril 30, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie.

Przyjmowanie leku jest także przeciwwskazane, gdy współwystępuje:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna) obecnie lub w przeszłości

 • tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa (udar mózgu, zawał serca lub choroba wieńcowa) obecnie lub w przeszłości

 • wada zastawkowa serca lub zaburzenia rytmu serca zwiększające ryzyko zakrzepicy

 • ryzyko powstawania zakrzepów np. wrodzona lub nabyta skłonność do zakrzepicy

 • ból głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi

 • cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi

 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze

 • nowotwór złośliwy zależny od estrogenów lub jego silne podejrzenie (np. rak piersi lub rak endometrium)

 • łagodny lub złośliwy nowotwór wątroby

 • krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie

 • zapalenie trzustki z ciężką hipertrójglicerydemią

 • ciąża lub jej podejrzenie

Czy mo┼╝liwe jest op├│┼║nienie wyst─ůpienia krwawienia z odstawienia?

W celu przesunięcia terminu wystąpienia krwawienia należy pominąć przerwę i od razu rozpocząć przyjmowanie leku Stediril 30 z nowego opakowania.

Czas opóźnienia krwawienia można wydłużyć dowolnie, nawet do zakończenia drugiego blistra. W tym czasie może wystąpić krwawienie śródcykliczne lub plamienie. Regularne przyjmowanie tabletek należy wznowić po zwykłej 7-dniowej przerwie.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Stediril 30 w ci─ů┼╝y?

Przed rozpoczęciem przyjmowania Stediril 30 ważne jest, aby wykluczyć obecność ciąży. Jeśli jednak kobieta zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku, konieczne jest przerwanie jego stosowania.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Nie zaleca się stosować produktu Stediril 30 w okresie karmienia piersią. Niewielkie ilości hormonów steroidowych i/lub ich metabolitów może przenikać do mleka matek karmiących i powodować działania niepożądane u niemowląt tj. żółtaczka i powiększenie piersi.

Doustne złożone środki antykoncepcyjne mogą także wpływać na sam proces laktacji, prowadząc do zmniejszenia ilości mleka i zmian w jego składzie.

Czy Stediril 30 wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Lek Stediril 30 nie wpływa lub ma niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Stediril 30

Substancja czynna: etynyloestradiol i lewonorgestrel.

Wskazania: zapobieganie ciąży.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka raz na dobę przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa.

Główne przeciwwskazania: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, wada zastawkowa serca lub zaburzenia rytmu serca zwiększające ryzyko zakrzepicy, ból głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie, zapalenie trzustki z ciężką hipertrójglicerydemią, ciąża lub jej podejrzenie, łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby, nowotwór narządu rodnego zależny od estrogenów.

Główne działania niepożądane: zapalenie pochwy, depresja, zmiany libido, nerwowość, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha), trądzik, ból i tkliwość piersi, powiększenie piersi, bolesne miesiączki, zmiana nasilenia krwawienia miesiączki, brak miesiączki.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Stediril 30, dostępna w internecie:
http://chpl.com.pl/data_files/2012-08-20_pl_stediril_30_lpd.pdf

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝