Telfexo 180 mg- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 24.11.2023

Telfexo 180 mg E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Telfexo 180 mg

Otrzymaj konsultacje lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Telfexo 180 mg jest to lek przeciwhistaminowy, występujący w formie tabletek doustnych. Substancją czynną leku jest chlorowodorek feksofenadyny i stosowany jest u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Nazwa preparatu Telfexo 180 mg
Substancje czynne Fexofenadini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 180 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Telfexo?

Telfexo jest lekiem przeciwhistaminowym, stosowanym doustnie. Występuje w formie dwuwypukłych, żółtych tabletek z linią podziału tabletki na jednej stronie, która ułatwia podzielenie lub rozkruszenie tabletki w razie problemów z jej połknięciem.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania?

Stosowanie leku Telfexo wpływa blokująco na receptory H1, które znajdują się w naczyniach krwionośnych, sercu, mięśniach gładkich (np. oskrzela) i ośrodkowym układzie nerwowym. Receptory te są to białka na powierzchni komórek, które reagują na histaminę. Histamina jest to substancją wytwarzaną i magazynowaną w komórkach naszego organizmu.

Reakcja alergiczna, polega na uwalnianiu histaminy (substancji wywołującej objawy alergiczne) przez komórki, w reakcji na alergen np. orzeszki ziemne. Histamina łączy się z receptorami H1, powodując między innymi rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie ich przepuszczalności, wydzielanie śluzu (katar) oraz skurcz mięśni gładkich (tym samym skurcz oskrzeli) - znane nam objawy alergiczne. Lek Telfexo blokując receptory H1 hamuje działanie histaminy przez co łagodzi objawy alergiczne takie jak katar czy skórne objawy pokrzywki.

Jaki jest skład leku?

Tabletki powlekane Telfexo składają się z substancji czynnej jaką jest chlorowodorek feksofenadyny (180 mg) oraz substancji pomocniczych. Tabletka leku Telfexo składa się z otoczki i rdzenia.

Otoczka składa się z opadry 03C52662, czyli substancji o składzie: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek, makrogol PEG 400, makrogol PEG 4000 żelaza tlenek żółty, a rdzeń tabletki zawiera celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozą sodową, skrobię kukurydzianą, powidon PVP oraz stearynian magnezu.

Jak stosowa─ç lek?

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając wodą. Lek Telfexo powinno stosować się raz na dobę. Przed rozpoczęciem stosowania leku zaleca się, jak w przypadku każdego leku, konsultację z lekarzem. Lek należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, ze względu na potencjalne różnice w metabolizmie i eliminacji leku, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zalecana dawka leku Telfexo to 180 mg na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

U dzieci poniżej 12. roku życia nie zaleca się stosowania leku Telfexo.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dzieci mogą bezpiecznie przyjmować dawki do 60 mg dwa razy na dobę przez dwa tygodnie bez istotnych klinicznie działań niepożądanych w porównaniu z placebo.

Zdrowi dorośli mogą przyjmować pojedyncze dawki do 800 mg lub dawki do 690 mg dwa razy na dobę przez miesiąc, lub dawki 240 mg raz na dobę przez rok, również bez występowania objawów niepożądanych.

Nie ustalono maksymalnej tolerowanej dawki feksofenadyny, co wskazuje, że nie została osiągnięta dawka, przy której wystąpiłyby poważne skutki uboczne w badaniach klinicznych. Bezpieczeństwo feksofenadyny przy różnych dawkach może oznaczać, że lekarze mają pewną elastyczność w dostosowywaniu dawkowania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów.

Nawet przy braku istotnych działań niepożądanych, pacjenci powinni być monitorowani pod kątem wszelkich reakcji na lek, a wszelkie podejrzenia powinny być zgłaszane lekarzowi. Choć feksofenadyna wydaje się bezpieczna, lekarze i pacjenci powinni zawsze być ostrożni, stosując się do zaleceń lekarskich i monitorując reakcje na lek.

Pomini─Öcie dawki preparatu Telfexo 180 mg - co zrobi─ç?

Jeśli wystąpi pominięcie zastosowania leku Telfexo nie należy przyjmować podwojonej ilości leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W kontrolowanych badaniach klinicznych częstotliwość występowania działań niepożądanych jest podobna jak u osób stosujących placebo.

Do najczęstszych działań niepożądanych należą:

 • zawroty głowy,

 • bóle głowy,

 • senność,

 • nudności,

 • suchość w ustach,

 • zmęczenie.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Działania niepożądane występujące niezbyt często to:

 • reakcje nadwrażliwości z objawami np. takimi jak: obrzęk naczynioruchowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność, nagłe zaczerwienienie skóry i uogólnione objawy anafilaksji,

 • bezsenność,

 • nerwowość,

 • zaburzenia snu lub koszmary senne/nieprawidłowe sny,

 • tachykardia, palpitacje,

 • biegunka,

 • wysypka, pokrzywka, świąd błon śluzowych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Telfexo może to powodować działania niepożądane takie jak: zawroty głowy, suchość w jamie ustnej oraz zaburzenia snu.

Jeśli dojdzie do przedawkowania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza oraz zastosować leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jeśli u pacjenta występują objawy ciężkiej reakcji alergicznej po którejkolwiek substancji czynnej lub pomocniczej leku Telfexo, nie należy go stosować.

Interakcje z innymi lekami

Równoczesne stosowanie preparatu Telfexo z erytromycyną zwiększa stężenie feksofenadyny nawet 2-3-krotnie. Nie powoduje to jednak zwiększenia działań niepożądanych w porównaniu z monoterapią.

Natomiast stosownie leku Telfexo 180 mg wraz z lopinawirem i rytonawirem może spowodować nasilenie objawów niepożądanych poprzez zwiększenie ilości leku jaka została wchłonięta przez organizm.

W przypadku leków zobojętniających kwas solny, podawanie tych leków 15 minut przed przyjęciem feksofenadyny może zmniejszać biodostępność preparatu, prawdopodobnie poprzez wiązanie w przewodzie pokarmowym. Zaleca się odczekanie 2 godziny między przyjęciem tych leków zobojętniających kwas solny a podaniem feksofenadyny.

Nie zaobserwowano interakcji pomiędzy feksofenadyną a omeprazolem.

W przypadku alergicznych testów skórnych należy przerwać stosowanie leku Telfexo na 3 dni przed ich przeprowadzeniem.

Telfexo a alkohol

Spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Telfexo nie jest zalecane, ponieważ alkohol może wpływać na metabolizm leków zmniejszając ich skuteczność, a także nasilać działania niepożądane.

Telfexo a ci─ů┼╝a

Nie zaleca się stosowania leku podczas ciąży. Przed przyjęciem leku Telfexo w takim przypadku zaleca się konsultacje z lekarzem.

Telfexo a karmienie piersi─ů

Nie zaleca się stosowania leku Telfexo podczas karmienia piersią, ponieważ lek może przenikać do mleka matki.

Telfexo a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Na podstawie dostępnych danych stosownie leku Telfexo generalnie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn, ponieważ badania nie wykazały znaczącego wpływu na centralny układ nerwowy. Oznacza to, że większość pacjentów może bezpiecznie prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny podczas przyjmowania tego leku, ponieważ nie wpływa on na koncentrację ani zdolności poznawcze.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Telfexo 180 mg

Substancja czynna: chlorowodorek feksofenadyny (180 mg)

Wskazania: lek przeciwhistaminowy - przewlekła pokrzywka idiopatyczna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną

Główne działania niepożądane: wysypka skórna, bóle głowy, nudności, bezsenność, obrzęk naczynioruchowy

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Telfexo 180 mg, [online], [kwiecień 2012], dostępna w internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2012-04-13_SmPC_Telfexo_180_mg_2011_04P.pdf

Medycyna Praktyczna, [online], [wrzesień 2023], dostępna w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/64107,Telfexo-180-mg-tabletki-powlekane

Telfexo 180 mg - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Ksylometazolina - w┼éa┼Ťciwo┼Ťci, zastosowanie, skutki uboczne
Ksylometazolina - w┼éa┼Ťciwo┼Ťci, zastosowanie, skutki uboczne

Ksylometazolina to popularny zwi─ůzek organiczny stosowany miejscowo w celu z┼éagodzenia objaw├│w nie┼╝ytu nosa, cz─Ö┼Ťciej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dost─Öpne na rynku zawieraj─ů w swoim sk┼éadzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub po┼é─ůczenie tego zwi─ůzku z ipratropium lub dekspantenolem.

Artykuł
24.11.2023
Cirrus - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cirrus - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cirrus to z┼éo┼╝ony lek zawieraj─ůcy dwie substancje czynne - lek przeciwhistaminowy - cetyryzyn─Ö oraz lek zmniejszaj─ůcy przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa - pseudoefedryn─Ö. Cirrus jest stosowany w leczeniu objaw├│w sezonowego i ca┼éorocznego alergicznego zapalenia b┼éony ┼Ťluzowej nosa.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
24.11.2023
Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cirrus Duo (pod nazw─ů Cirrus znajdziemy preparat o tym samym sk┼éadzie) to preparat zawieraj─ůcy dwie substancje czynne. Kiedy stosowa─ç Cirrus Duo? Jakie s─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane? Czy Cirrus Duo zawiera laktoz─Ö?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!