Euthyrox N 125 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Euthyrox N 125 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Euthyrox N 125 wykorzystywany jest w przypadku niedoboru naturalnych hormonów tarczycy w przebiegu zaburzeń czynności tarczycy.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Euthyrox N 125
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Euthyrox N 125 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Euthyrox N 125
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 125 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 125

Substancja czynna leku: lewotyroksyna sodowa

Wskazania: terapia wola obojętnego, terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy, terapia supresyjna w raku tarczycy

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: pojedyncza dawka dobowa, rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność przysadki, nieleczona niedoczynność kory nadnerczy, świeży zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, ostre zapalenie wszystkich warstw serca

Główne działania niepożądane: tachykardia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, dolegliwości dławicowe, bóle głowy, osłabienie mięśni, kurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenia, niepokój ruchowy, bezsenność, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała, biegunka

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Euthyrox N 125?

Lek Euthyrox N 125 jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 50 tabletek — ok. 11 zł, z refundacją ok. 5 zł.
 • 100 tabletek — ok. 21 zł, z refundacją ok. 9 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Euthyrox N 125?

Lek Euthyrox N 125 zawiera syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do leczenia wola obojętnego, zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji, terapii substytucyjnej w niedoczynności tarczycy, terapii supresyjnej w raku tarczycy.

Jaki jest skład leku Euthyrox N 125?

Każda tabletka leku Euthyrox N 125 zawiera 125 mikrogramów lewotyroksyny sodowej oraz substancje pomocnicze:

 • skrobię kukurydzianą,

 • kroskarmeloza sodowa,

 • żelatyna,

 • laktoza jednowodna,

 • stearynian magnezu.

Jaki jest mechanizm działania leku Euthyrox N 125?

Syntetyczna lewotyroksyna obecna w produkcie Euthyrox N 125 działa dokładnie tak samo jak główny hormon naturalnie wydzielany przez tarczycę. W organizmie przekształca się ona w T3 w narządach obwodowych i, podobnie jak endogenny hormon, wywiera swoje specyficzne efekty poprzez oddziaływanie na receptory T3. Organizm nie jest w stanie odróżnić lewotyroksyny egzogennej od endogennej.

Jak stosowa─ç lek Euthyrox N 125?

Lek Euthyrox N 125 jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Euthyrox N 125 należy przyjmować w pojedynczej dawce dobowej, rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem, najlepiej z niewielką ilością płynu (na przykład pół szklanki wody).

Jak dawkować lek Euthyrox N 125 u dorosłych?

Aby dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, dostępne są tabletki z lewotyroksyną sodową w zakresie dawek od 25 mikrogramów do 200 mikrogramów. Pozwala to większości pacjentom na przyjmowanie tylko jednej tabletki raz dziennie.

Podane zalecenia dotyczące dawkowania są jedynie ogólnymi wskazówkami.

Zaleca się określenie indywidualnej dawki dobowej na podstawie wyników badań laboratoryjnych
i oceny klinicznej. W związku z tym, że u wielu pacjentów stwierdza się zwiększone stężenia hormonów tarczycy, T4 i fT4, lepszym punktem odniesienia dla dalszej terapii jest wyjściowe stężenie w surowicy hormonu pobudzającego tarczycę (tyreotropiny).

Leczenie hormonem tarczycy należy rozpoczynać od małych dawek i zwiększać je stopniowo co 2-4 tygodnie, aż do uzyskania pełnej dawki substytucyjnej.

Z praktyki wynika, że pacjentom o małej masie ciała i z dużym wolem guzkowym wystarczają mniejsze dawki leku.

U pacjentów w podeszłym wieku, z chorobą niedokrwienną serca oraz z ciężką lub długotrwałą niedoczynnością tarczycy, rozpoczynając leczenie hormonami tarczycy należy zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zastosować małą dawkę początkową, a następnie zwiększać ją stopniowo w dłuższych odstępach czasu, często kontrolując stężenie hormonów tarczycy. Może zaistnieć potrzeba rozważenia dawek mniejszych niż optymalne dawki zapewniające pełną substytucję, czego wynikiem będzie brak pełnego wyrównania stężeń TSH.

Leczenie trwa zazwyczaj całe życie, jeśli jest to substytucja w niedoczynności tarczycy lub substytucja po strumektomii, operacyjnym usunięciu tarczycy lub profilaktyka nawrotów po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego.

Leczenie towarzyszące terapii nadczynności tarczycy po uzyskaniu eutyreozy (co jest prawidłową czynnością tarczycy) jest wskazane przez okres stosowania leków przeciwtarczycowych.

Leczenie wola obojętnego trwa od 6 miesięcy do 2 lat. W celu zapobiegania nawrotom wola powinno się, po zmniejszeniu jego wielkości, stosować profilaktykę przy pomocy małych dawek jodu (100 mikrogramów do 200 mikrogramów na dobę). Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie w tym okresie oczekiwanych efektów, należy rozważyć leczenie chirurgiczne lub podanie jodu radioaktywnego.

Jak dawkowa─ç lek Euthyrox N 125 u dzieci?

U noworodków i niemowląt chorujących na wrodzoną niedoczynnością tarczycy, u których leczenie substytucyjne niedoczynności tarczycy powinno być szybkie, zalecana dawka początkowa wynosi 10 mikrogramów do 15 mikrogramów/kg masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące. Następnie dawkę należy dostosować indywidualnie, na podstawie oceny klinicznej oraz stężenia hormonów tarczycy i TSH.

Jakie najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane mo┼╝e powodowa─ç lek Euthyrox N 125?

Podczas przyjmowania lewotyroksyny sodowej nie należy spodziewać się wystąpienia działań niepożądanych pod warunkiem, że produkt jest używany zgodnie z zaleceniami i parametry kliniczne i laboratoryjne są regularnie kontrolowane.

Po przekroczeniu indywidualnej granicy tolerancji soli sodowej lewotyroksyny lub po przedawkowaniu leku możliwe jest wystąpienie następujących objawów, typowych dla nadczynności tarczycy, szczególnie jeśli na początku leczenia zbyt szybko zwiększa się dawkowanie leku:

 • zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków i skurcze dodatkowe), tachykardia, kołatanie serca, dolegliwości dławicowe,

 • ból głowy,

 • osłabienie mięśni, kurcze mięśni,

 • uderzenia gorąca,

 • gorączka,

 • wymioty, biegunka

 • zaburzenia miesiączkowania,

 • rzekomy guz mózgu, drżenia, niepokój ruchowy,

 • bezsenność,

 • nadmierne pocenie się,

 • zmniejszenie masy ciała.

W takich przypadkach pojedynczą dawkę dobową należy zmniejszyć lub zaprzestać przyjmowania leku na kilka dni. Terapię można ostrożnie wznowić po ustąpieniu działań niepożądanych.

Jakie rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane mo┼╝e powodowa─ç lek Euthyrox N 125?

Jeśli istnieje nadwrażliwość na produkt leczniczy, możliwe są reakcje alergiczne, szczególnie o charakterze skórnym (na przykład wysypka, pokrzywka) oraz związanym z układem oddechowym. Odnotowano przypadki obrzęku naczynioruchowego. Nie ma dostępnych danych dotyczących częstości występowania tych działań niepożądanych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Euthyrox N 125?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak objawia si─Ö przedawkowanie leku Euthyrox N 125?

Zwiększone stężenie T3 jest wiarygodnym wskaźnikiem przedawkowania, bardziej miarodajnym niż zwiększone stężenie T4 lub fT4.

Przedawkowanie może prowadzić do wystąpienia objawów związanych z ostrym przyspieszeniem procesów metabolicznych organizmu. W zależności od stopnia przedawkowania zaleca się przerwanie leczenia i przeprowadzenie niezbędnych badań laboratoryjnych.

Objawy związane z nasilonym działaniem beta-sympatykomimetycznym, takie jak tachykardia, niepokój, pobudzenie i nadmierne ruchy, można łagodzić poprzez podanie leków beta-adrenolitycznych. W przypadku poważnego przedawkowania, plazmafereza może być pomocna.

U niektórych pacjentów zaobserwowano sporadyczne napady drgawek po przekroczeniu ich osobistego progu tolerancji.

Nadmierne spożycie lewotyroksyny może spowodować nadczynność tarczycy oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia ostrej psychozy, szczególnie u pacjentów narażonych na zaburzenia psychiczne.

Opisano kilka przypadków nagłej śmierci sercowej u osób z wieloletnim wywiadem nadużywania lewotyroksyny.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox N 125?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą jest przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Euthyrox N 125.

Nieleczona niedoczynność kory nadnerczy, nieleczona niedoczynność przysadki i nieleczona nadczynność tarczycy również uniemożliwiają terapię lekiem Euthyrox N 125.

Leczenia produktem leczniczym Euthyrox N nie wolno rozpoczynać po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, w czasie zapalenia mięśnia sercowego oraz w czasie ostrego zapalenia wszystkich warstw serca (pancarditis).

Jakie s─ů interakcje produktu leczniczego Euthyrox N 125 z innymi lekami?

Leki przeciwcukrzycowe:

Lewotyroksyna może wpływać na leki zmniejszające stężenie cukru we krwi, obniżając ich skuteczność. Dlatego w początkowym okresie stosowania hormonów tarczycy zaleca się regularną kontrolę poziomu glukozy we krwi i ewentualne dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych, jeśli to konieczne.

Pochodne kumaryny:

Działanie środków przeciwzakrzepowych może ulec nasileniu, ponieważ lewotyroksyna wypiera leki przeciwzakrzepowe z ich połączeń z białkami. W związku z tym, na początku terapii hormonem tarczycy konieczne jest regularne monitorowanie parametrów krzepnięcia krwi w określonych interwałach czasowych. W razie potrzeby należy odpowiednio dostosować dawkę leku przeciwzakrzepowego.

Inhibitory proteazy:

Inhibitory proteazy mogą wpływać na działanie lewotyroksyny. Zaleca się ścisłe kontrolowanie parametrów tarczycy. W razie potrzeby należy dostosować dawkę lewotyroksyny.

Cholestyramina, kolestypol:

Równoczesne stosowanie cholestyraminy może ograniczyć wchłanianie lewotyroksyny sodowej, dlatego zaleca się przyjmowanie lewotyroksyny sodowej 4-5 godzin przed cholestyraminą.

To samo dotyczy kolestypolu.

Leki zawierające glin, preparaty żelaza, węglan wapnia:

W dostępnej literaturze pojawiają się informacje, że leki zawierające glin, takie jak leki zobojętniające kwas żołądkowy i sukralfat, mogą wpływać na zmniejszenie skuteczności lewotyroksyny. Dlatego preparaty zawierające lewotyroksynę należy podawać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leków zawierających glin.

To samo dotyczy preparatów zawierających żelazo i węglan wapnia.

Salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat, fenytoina

Salicylany, dikumarol, furosemid w dużych dawkach (250 mg), klofibrat, fenytoina i inne substancje mogą wypierać lewotyroksynę sodową z jej połączeń z białkami osoczowymi, czego efektem jest zwiększone stężenie hormonów tarczycy (frakcji fT4).

Propyltiouracyl, glikokortykoidy, leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, amiodaron i środki kontrastowe zawierające jod

Substancje te hamują obwodową konwersję T4 do T3.

Z uwagi na dużą zawartość jodu amiodaron może prowadzić do nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wola guzkowego z ewentualnym nierozpoznanym autonomicznym wydzielaniem hormonów tarczycy.

Sertralina, chlorochina/proguanil:

Substancje te zmniejszają skuteczność lewotyroksyny i zwiększają stężenie w surowicy hormonu pobudzającego tarczycę do produkcji jej hormonów - TSH.

Barbiturany:

Barbiturany i inne leki o właściwościach pobudzających enzymy wątrobowe mogą zwiększać klirens wątrobowy lewotyroksyny.

Estrogeny:

U kobiet, które przyjmują antykoncepcję zawierającą estrogeny lub u kobiet po menopauzie, które stosują hormonalną terapię zastępczą, może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę.

Produkty zawierające soję:

Produkty zawierające soję mogą obniżać absorpcję lewotyroksyny w przewodzie pokarmowym. Dlatego może być konieczne dostosowanie dawki leku Euthyrox N 125, zwłaszcza w przypadku rozpoczęcia lub zakończenia stosowania produktów zawierających soję.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Euthyrox N 125 w trakcie ci─ů┼╝y?

Badania dowiodły, że stosowanie leku w zalecanych dawkach terapeutycznych nie ma działania teratogennego lub toksycznego na ludzki płód. Jednak nadmierne dawki lewotyroksyny podczas ciąży mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu i okres po urodzeniu.

W trakcie ciąży nie zaleca się przyjmowania lewotyroksyny z jednoczesnym stosowaniem leków przeciwtarczycowych w terapii nadczynności tarczycy, ponieważ dodatkowe przyjmowanie lewotyroksyny może wymagać zwiększenia dawki leków przeciwtarczycowych.

Z uwagi na to, że leki przeciwtarczycowe, w przeciwieństwie do lewotyroksyny, mogą przechodzić przez łożysko w dawkach wywołujących działanie farmakologiczne, jednoczesne leczenie lewotyroksyną, wymagające stosowania większych dawek leków przeciwtarczycowych, może indukować niedoczynność tarczycy u płodu. W związku z tym, w nadczynności tarczycy w czasie ciąży, zawsze należy stosować leki przeciwtarczycowe w monoterapii.

W czasie ciąży nie wolno przeprowadzać testów diagnostycznych polegających na zahamowaniu czynności tarczycy, ponieważ podawanie substancji radioaktywnych w okresie ciąży jest przeciwwskazane.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Euthyrox N 125 w okresie karmienia piersi─ů?

W okresie laktacji lewotyroksyna przenika do mleka matki, jednak stężenia uzyskane podczas stosowania leku w zalecanych dawkach terapeutycznych są na tyle niskie, że nie mają zdolności wywołania nadczynności tarczycy u dziecka ani hamowania produkcji hormonu TSH.

Czy stosowanie leku Euthyrox N 125 wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Nie przeprowadzono badań odnośnie wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na to, że lewotyroksyna zawarta w produkcie leczniczym ma identyczne działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie, nie oczekuje się, że będzie miał on wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w przypadku stosowania zgodnego z zaleceniami.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Euthyeox N 125 - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Lekami z tą samą substancją czynną co Euthyrox N 125 są:
- Althyxin,
- Eferox,
- Eltroxin,
- Letrox,
- Tirosint sol.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Euthyrox N 125, [dostęp online wrzesień 2023], dostępna w internecie:

http://chpl.com.pl/data_files/Euthyrox_N_125.pdf


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝