Wegovy - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.11.2023

Wegovy   E recepta   recepta online z konsultacj膮 | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Wegovy to nowy lek zawierający semaglutyd, który ma zastosowanie w leczeniu otyłości. Zawiera tę samą substancję czynną co Ozempic i Rybelsus. Czy Wegovy to lek odchudzający? Czy faktycznie wpływa na uczucie nasycenia? Jakie są skutki uboczne?

Nazwa preparatu Wegovy
Substancje czynne Semaglutidum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu
Dawki
  • 0,25 mg (Roztw贸r do wstrzykiwa艅 we wstrzykiwaczu)

Spis tre艣ci

Czym jest Wegovy?

Wegovy to lek firmy Novo Nordisk dostępny w formie napełnionego półautomatycznego wstrzykiwacza, który stosuje się w celu kontroli masy ciała (przede wszystkim w celu utraty wagi) u pacjentów, których BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi ponad 30 (otyłość ) lub 27-30 i współistnieją powikłania związane z podwyższoną masą ciała (takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia czy obturacyjny bezdech senny).

Preparat może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku i powyżej 12 r.ż. z otyłością (zgodnie z siatką centylową BMI dla danego wieku) i masą ciała powyżej 60 kg.

Lek powinien być stosowany tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną, a nie jako wyłączne leczenie otyłości czy nadwagi.

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm dzia艂ania?

Substancja czynna - semaglutyd - jest analogiem GLP-1 tzn. glukagonopodopnego peptydu 1. Oznacza to, że semaglutyd może wiązać się z receptorami dla GLP-1, wywołując podobne działanie jak sam GLP-1.

GLP-1 wpływa na odczuwanie łaknienia oraz ilość przyjmowanego pożywienia, a receptory dla tej substancji są umieszczone w rejonach mózgu odpowiedzialnych za regulację apetytu. Badania na zwierzętach wykazały, że semaglutyd zwiększa uczucie sytości, wywołuje redukcję apetytu oraz lepszą kontrolę nad przyjmowanym pokarmem. Zmniejsza napady głodu oraz ochotę na pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu. Stąd semaglutyd jest przepisywany pacjentom w celu leczenia otyłości.

Zaobserwowano również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (spadek skurczowego ciśnienia krwi, poziomu lipidów). W badaniach na zwierzętach semaglutyd wykazywał działanie przeciwzapalne w układzie sercowo-naczyniowym i ograniczał miażdżycę naczyń. Wpływa także na zmniejszenie poziomu glukozy w osoczu.

Jaki jest sk艂ad preparatu?

Lek występuje w dwóch formach wstrzykiwaczy - jednodawkowego lub FlexTouch. Oba - poza substancją czynną - zawierają takie substancje pomocnicze jak dwuwodny fosforan dwusodowy, kwas solny i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz wodę do wstrzykiwań.

Ponadto, wstrzykiwacz jednodawkowy zawiera chlorek sodu, a Flex Touch - glikol propylenowy i fenol.

Jak stosowa膰 lek?

Lek podaje się podskórnie (zwykle w brzuch, udo lub ramię), w dowolnej porze dnia, raz w tygodniu. W razie konieczności zmiany dnia podania preparatu należy dopilnować, aby odstęp między kolejnymi dawkami wynosił co najmniej 72 h (a następnie kontynuować przyjmowanie Wegovy co tydzień).

Wstrzyknięcie preparatu trwa do 10 sekund. W tym czasie należy trzymać wstrzykiwacz mocno przyciśnięty do skóry, do momentu, w którym żółty pasek przestanie się przesuwać.

Jak dawkowa膰 lek Wegovy u doros艂ych?

Docelowa dawka wynosi 2.4 mg na tydzień, ale leczenie rozpoczyna się od dawki 0.25 mg raz na tydzień i stopniowo zwiększa w czasie 16 tygodni terapii. Pozwala to zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych preparatu.

Jak dawkowa膰 lek Wegovy u dzieci?

Pacjenci w wieku 12 lat i więcej, podobnie jak dorośli, powinni rozpoczynać leczenie od najniższej dostępnej dawki i stopniowo zwiększać do 2.4 mg tygodniowo lub do maksymalnej tolerowanej dawki.

Jeśli po 12 tygodniach przyjmowania nie odnotowano zmniejszenia BMI o co najmniej 5%, należy przerwać leczenie i poddać je ocenie.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Nie zaleca się przyjmowania dawek wyższych niż 2.4 mg tygodniowo.

Pomini臋cie dawki preparatu

W przypadku, gdy dojdzie do pominięcia dawki, a od planowanego czasu przyjęcia minęło mniej niż 5 dni, należy jak najszybciej ją podać. Jeśli upłynęło więcej niż 5 dni, należy odczekać do kolejnego planowanego momentu przyjmowania preparatu i wtedy podać. Pominięcie więcej niż jednej dawki leku może powodować konieczność zmniejszenia dawki Wegovy.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Do najczęstszych działań niepożądanych należy ból głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, nudności, ból brzucha, zaparcia, biegunki) oraz zmęczenie.

Dość często dochodzi także do hipoglikemii oraz retinopatii u osób z cukrzycą typu 2, zawrotów głowy, innych objawów ze strony układu pokarmowego (zapalenie żołądka, odbijanie, wzdęcia, choroba refluksowa przełyku), wypadania włosów, kamicy żółciowej oraz reakcji w miejscu podania leku.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Niezbyt często dochodzi do rozwoju takich dolegliwości jak niedociśnienie, tachykardia (zwiększenie częstości akcji serca), zwiększona aktywność amylazy i lipazy we krwi, opóźnione opróżnianie żołądka.

U pacjentów przyjmujących leki tej grupy zaobserwowano także występowanie ostrego zapalenia trzustki. Rzadko rozwija się reakcja anafilaktyczna czy obrzęk naczynioruchowy.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania przede wszystkim rozwijają się objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą prowadzić do odwodnienia, co może wymagać włączenia odpowiedniego leczenia.

Jakie s膮 przeciwwskazania do przyjmowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Wegovy jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Aktualnie brakuje danych co do przyjmowania Wegovy u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, nie zaleca się stosowania leku w przypadku GFR

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na spowolnione opróżnianie żołądka jako efekt działania Wegovy, wchłanianie niektórych leków przyjmowanych jednocześnie potencjalnie może być zmienione. W badaniach jednak nie zaobserwowano wpływu na całkowitą ekspozycję na leki takie jak: paracetamol, doustne środki antykoncepcyjne, digoksynę, atorwastatynę, metforminę, warfarynę (choć zaleca się częstsze kontrole INR).

U osób przyjmujących leki z powodu cukrzycy typu 2 może być konieczna zmiana dawkowania leku w trakcie terapii Wegovy, aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii.

Wegovy a ci膮偶a i karmienie piersi膮

W trakcie przyjmowania Wegovy zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji. Badania wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję u zwierząt, analogicznych badań u ludzi nie prowadzono. Ze względu na długi czas utrzymywania się semaglutydu w organizmie, Wegovy należy odstawić na co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

U zwierząt zaobserwowano przenikanie semaglutydu do mleka, dlatego też nie powinno się stosować Wegovy w okresie karmienia piersią.

Wegovy a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Semaglutyd nie ma lub ma niewielki wpływ na prowadzenie pojazdów, natomiast w okresie zmiany dawki mogą występować zawroty głowy - w razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów. Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2 przyjmujący leki powinni być świadomi ryzyka hipoglikemii i zachowywać ostrożność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Wegovy

Substancja czynna: semaglutyd

Wskazania: kontrola masy ciała u osób z BMI >30 lub BMI 27-30 i powikłaniami podwyższonej masy ciała

Zastosowanie: podskórne

Dawkowanie: raz w tygodniu, dawka początkowa 0.25 mg na tydzień, dawka docelowa 2.4 mg na tydzień

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze

Główne działania niepożądane: ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia, ból brzucha, zmęczenie

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, dostępna w internecie [dostęp 24.10.2023]: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/wegovy-epar-product-information_pl.pdf

Inni czytali r贸wnie偶

Clotrimazolum GSK - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Clotrimazolum GSK - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clotrimazolum聽to lek przeciwgrzybiczy wskazany w leczeniu zaka偶e艅 dro偶d偶akowych kobiecych聽narz膮d贸w p艂ciowych.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
04.12.2023
Setaloft 50 mg- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Setaloft 50 mg- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Setaloft 50 mg to lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitor贸w zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Produkt wyst臋puje w postaci tabletek powlekanych zawieraj膮cych 50 mg sertraliny chlorowodorku.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
24.11.2023
Przyczyny depresji - sk膮d si臋 bior膮 zaburzenia depresyjne?
Przyczyny depresji - sk膮d si臋 bior膮 zaburzenia depresyjne?

Depresja jest jednym z najcz臋艣ciej wyst臋puj膮cych zaburze艅 psychicznych, a jej cz臋sto艣膰 rozpoznawania wci膮偶 ro艣nie. Wed艂ug 艢wiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwart膮 najpowa偶niejsz膮 chorob膮 na 艣wiecie i jedn膮 z g艂贸wnych przyczyn samob贸jstw.聽Jakie s膮 najcz臋stsze przyczyny depresji? Czy musi si臋 wydarzy膰 co艣 tragicznego, by kto艣 zachorowa艂 na depresj臋? Kiedy diagnozujemy depresj臋, a kiedy przej艣ciowe obni偶enie nastroju?

Artyku艂
24.11.2023
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!