Wegovy - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Wegovy - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wegovy to nowy lek zawierający semaglutyd, który ma zastosowanie w leczeniu otyłości. Zawiera tę samą substancję czynną co Ozempic i Rybelsus. Czy Wegovy to lek odchudzający? Czy faktycznie wpływa na uczucie nasycenia? Jakie są skutki uboczne?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Wegovy

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Wegovy
Substancje czynne Semaglutidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu
Dawki
  • 0,25 mg (Roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)
  • 0,5 mg (Roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)
  • 1 mg (Roztw├│r do wstrzykiwa┼ä we wstrzykiwaczu)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Wegovy

Substancja czynna: semaglutyd

Wskazania: kontrola masy ciała u osób z BMI >30 lub BMI 27-30 i powikłaniami podwyższonej masy ciała

Zastosowanie: podskórne

Dawkowanie: raz w tygodniu, dawka początkowa 0.25 mg na tydzień, dawka docelowa 2.4 mg na tydzień

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze

Główne działania niepożądane: ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia, ból brzucha, zmęczenie

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czym jest Wegovy?

Wegovy to lek firmy Novo Nordisk dostępny w formie napełnionego półautomatycznego wstrzykiwacza, który stosuje się w celu kontroli masy ciała (przede wszystkim w celu utraty wagi) u pacjentów, których BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi ponad 30 (otyłość ) lub 27-30 i współistnieją powikłania związane z podwyższoną masą ciała (takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia czy obturacyjny bezdech senny).

Preparat może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku i powyżej 12 r.ż. z otyłością (zgodnie z siatką centylową BMI dla danego wieku) i masą ciała powyżej 60 kg.

Lek powinien być stosowany tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną, a nie jako wyłączne leczenie otyłości czy nadwagi.

Jaki jest mechanizm działania?

Substancja czynna - semaglutyd - jest analogiem GLP-1 tzn. glukagonopodopnego peptydu 1. Oznacza to, że semaglutyd może wiązać się z receptorami dla GLP-1, wywołując podobne działanie jak sam GLP-1.

GLP-1 wpływa na odczuwanie łaknienia oraz ilość przyjmowanego pożywienia, a receptory dla tej substancji są umieszczone w rejonach mózgu odpowiedzialnych za regulację apetytu. Badania na zwierzętach wykazały, że semaglutyd zwiększa uczucie sytości, wywołuje redukcję apetytu oraz lepszą kontrolę nad przyjmowanym pokarmem. Zmniejsza napady głodu oraz ochotę na pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu. Stąd semaglutyd jest przepisywany pacjentom w celu leczenia otyłości.

Zaobserwowano również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (spadek skurczowego ciśnienia krwi, poziomu lipidów). W badaniach na zwierzętach semaglutyd wykazywał działanie przeciwzapalne w układzie sercowo-naczyniowym i ograniczał miażdżycę naczyń. Wpływa także na zmniejszenie poziomu glukozy w osoczu.

Jaki jest skład preparatu?

Lek występuje w dwóch formach wstrzykiwaczy - jednodawkowego lub FlexTouch. Oba - poza substancją czynną - zawierają takie substancje pomocnicze jak dwuwodny fosforan dwusodowy, kwas solny i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz wodę do wstrzykiwań.

Ponadto, wstrzykiwacz jednodawkowy zawiera chlorek sodu, a Flex Touch - glikol propylenowy i fenol.

Jak stosowa─ç lek?

Lek podaje się podskórnie (zwykle w brzuch, udo lub ramię), w dowolnej porze dnia, raz w tygodniu. W razie konieczności zmiany dnia podania preparatu należy dopilnować, aby odstęp między kolejnymi dawkami wynosił co najmniej 72 h (a następnie kontynuować przyjmowanie Wegovy co tydzień).

Wstrzyknięcie preparatu trwa do 10 sekund. W tym czasie należy trzymać wstrzykiwacz mocno przyciśnięty do skóry, do momentu, w którym żółty pasek przestanie się przesuwać.

Jak dawkować lek Wegovy u dorosłych?

Docelowa dawka wynosi 2.4 mg na tydzień, ale leczenie rozpoczyna się od dawki 0.25 mg raz na tydzień i stopniowo zwiększa w czasie 16 tygodni terapii. Pozwala to zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych preparatu.

Jak dawkowa─ç lek Wegovy u dzieci?

Pacjenci w wieku 12 lat i więcej, podobnie jak dorośli, powinni rozpoczynać leczenie od najniższej dostępnej dawki i stopniowo zwiększać do 2.4 mg tygodniowo lub do maksymalnej tolerowanej dawki.

Jeśli po 12 tygodniach przyjmowania nie odnotowano zmniejszenia BMI o co najmniej 5%, należy przerwać leczenie i poddać je ocenie.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Nie zaleca się przyjmowania dawek wyższych niż 2.4 mg tygodniowo.

Pomini─Öcie dawki preparatu

W przypadku, gdy dojdzie do pominięcia dawki, a od planowanego czasu przyjęcia minęło mniej niż 5 dni, należy jak najszybciej ją podać. Jeśli upłynęło więcej niż 5 dni, należy odczekać do kolejnego planowanego momentu przyjmowania preparatu i wtedy podać. Pominięcie więcej niż jednej dawki leku może powodować konieczność zmniejszenia dawki Wegovy.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych należy ból głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, nudności, ból brzucha, zaparcia, biegunki) oraz zmęczenie.

Dość często dochodzi także do hipoglikemii oraz retinopatii u osób z cukrzycą typu 2, zawrotów głowy, innych objawów ze strony układu pokarmowego (zapalenie żołądka, odbijanie, wzdęcia, choroba refluksowa przełyku), wypadania włosów, kamicy żółciowej oraz reakcji w miejscu podania leku.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Niezbyt często dochodzi do rozwoju takich dolegliwości jak niedociśnienie, tachykardia (zwiększenie częstości akcji serca), zwiększona aktywność amylazy i lipazy we krwi, opóźnione opróżnianie żołądka.

U pacjentów przyjmujących leki tej grupy zaobserwowano także występowanie ostrego zapalenia trzustki. Rzadko rozwija się reakcja anafilaktyczna czy obrzęk naczynioruchowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania przede wszystkim rozwijają się objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą prowadzić do odwodnienia, co może wymagać włączenia odpowiedniego leczenia.

Jakie s─ů przeciwwskazania do przyjmowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Wegovy jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Aktualnie brakuje danych co do przyjmowania Wegovy u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, nie zaleca się stosowania leku w przypadku GFR

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na spowolnione opróżnianie żołądka jako efekt działania Wegovy, wchłanianie niektórych leków przyjmowanych jednocześnie potencjalnie może być zmienione. W badaniach jednak nie zaobserwowano wpływu na całkowitą ekspozycję na leki takie jak: paracetamol, doustne środki antykoncepcyjne, digoksynę, atorwastatynę, metforminę, warfarynę (choć zaleca się częstsze kontrole INR).

U osób przyjmujących leki z powodu cukrzycy typu 2 może być konieczna zmiana dawkowania leku w trakcie terapii Wegovy, aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii.

Wegovy a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

W trakcie przyjmowania Wegovy zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji. Badania wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję u zwierząt, analogicznych badań u ludzi nie prowadzono. Ze względu na długi czas utrzymywania się semaglutydu w organizmie, Wegovy należy odstawić na co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

U zwierząt zaobserwowano przenikanie semaglutydu do mleka, dlatego też nie powinno się stosować Wegovy w okresie karmienia piersią.

Wegovy a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Semaglutyd nie ma lub ma niewielki wpływ na prowadzenie pojazdów, natomiast w okresie zmiany dawki mogą występować zawroty głowy - w razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów. Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2 przyjmujący leki powinni być świadomi ryzyka hipoglikemii i zachowywać ostrożność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, dostępna w internecie [dostęp 24.10.2023]: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/wegovy-epar-product-information_pl.pdf


Inni czytali r├│wnie┼╝

Antykoncepcja a problemy zwi─ůzane z wag─ů - jakie s─ů zalecenia lekarzy?
Antykoncepcja a problemy zwi─ůzane z wag─ů - jakie s─ů zalecenia lekarzy?

Istnieje popularne przekonanie, ┼╝e w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej┬áprzybiera si─Ö na wadze. Wiele kobiet z obawy przed przyrostem masy cia┼éa nie decyduje si─Ö na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy jednak rzeczywi┼Ťcie istnieje owa zale┼╝no┼Ť─ç?Antykoncepcja hormonalna jest dost─Öpna wy┼é─ůcznie na recept─Ö (recepta online).

Artykuł
27.03.2024
Co je┼Ť─ç  ┼╝eby schudn─ů─ç? Zdrowe nawyki ┼╝ywieniowe na smuk┼é─ů sylwetk─Ö
Co je┼Ť─ç, ┼╝eby schudn─ů─ç? Zdrowe nawyki ┼╝ywieniowe na smuk┼é─ů sylwetk─Ö

W ┼Ťrodkach masowego przekazu co chwil─Ö mo┼╝na spotka─ç reklamy nowych sposob├│w na odchudzanie. Cudowne diety odchudzaj─ůce, magiczne preparaty - wszystko to ma pom├│c ludziom schudn─ů─ç szybko i efektywnie. Takie metody mog─ů si─Ö okaza─ç szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego powinni┼Ťmy zdawa─ç sobie spraw─Ö, ┼╝e najwa┼╝niejsze w procesie odchudzania jest wykszta┼écenie zdrowych nawyk├│w ┼╝ywieniowych.Zdrowe od┼╝ywianie jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie powinno s┼éu┼╝y─ç tylko do zgubienia zb─Ödnych kilogram├│w, ale sta─ç si─Ö zdrowszym sposobem na ┼╝ycie. Tylko co dok┼éadnie kryje si─Ö pod terminem "zdrowe od┼╝ywianie"? W jaki spos├│b powinni┼Ťmy si─Ö od┼╝ywia─ç, aby schudn─ů─ç i sobie nie zaszkodzi─ç?

Artykuł
21.02.2024
Ile mo┼╝na schudn─ů─ç po Saxendzie? Cena, dawki i efekty
Ile mo┼╝na schudn─ů─ç po Saxendzie? Cena, dawki i efekty

Oty┼éo┼Ť─ç┬ájest┬ájednym z najpilniejszych wyzwa┼ä zdrowotnych┬áwsp├│┼éczesnego spo┼éecze┼ästwa. Wzrost liczby os├│b dotkni─Ötych nadmiern─ů mas─ů cia┼éa i chorobami zwi─ůzanymi z ni─ů (m.in. cukrzyca typu 2, nadci┼Ťnienie t─Ötnicze czy choroby sercowo-naczyniowe) stanowi istotne zagro┼╝enie dla zdrowia publicznego.Leczenie nadwagi i oty┼éo┼Ťci jest procesem trudnym i d┼éugotrwa┼éym, kt├│ry wymaga dok┼éadnego zrozumienia przyczyn rozwoju tych schorze┼ä oraz odpowiednich metod dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta. Kluczowym elementem terapii jest wprowadzenie┬ázmian w stylu ┼╝ycia, obejmuj─ůcych odpowiednie┬ánawyki ┼╝ywieniowe┬ái┬ázwi─Ökszenie aktywno┼Ťci fizycznej┬áw celu osi─ůgni─Öcia ujemnego bilansu energetycznego.┬áNiemniej jednak┬áwielu pacjent├│w potrzebuje┬ádodatkowego┬áwsparcia w postaci lek├│w lub psychoterapii, aby u┼éatwi─ç wdro┼╝enie zalece┼ä dotycz─ůcych zmiany stylu ┼╝ycia.W┼Ťr├│d licznych innowacyjnych rozwi─ůza┼ä medycznych, kt├│re przynosz─ů nadziej─Ö na skuteczn─ů walk─Ö z oty┼éo┼Ťci─ů, wyr├│┼╝nia si─Ö Saxenda ÔÇô postrzegany jest przez pacjent├│w jako┬álek na odchudzanie dost─Öpny na recept─Ö (recepta online). Dzi─Öki temu preparatowi pacjenci nie tylko mog─ů skutecznie zredukowa─ç mas─Ö cia┼éa, ale tak┼╝e utrzyma─ç osi─ůgni─Öte rezultaty na d┼éu┼╝sz─ů met─Ö.

Artykuł
16.04.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!