Pierwsze trzy rzędy tabletek w blistrze zawierają substancje czynne, więc ich pominięcie może skutkować zmniejszoną skutecznością zapobiegania ciąży. Ostatni rząd to tabletki placebo - one mogą być pominięte, należy je jednak usunąć z opakowania, by uniknąć przypadkowego wydłużenia stosowania tabletek placebo.
Jeśli upłynęło mniej niż 24 godziny od planowanego przyjęcia czynnej tabletki antykoncepcyjnej, ochrona antykoncepcyjna pozostaje nienaruszona. W takim przypadku kobieta powinna wziąć pominiętą tabletkę, gdy tylko sobie o niej przypomni, a pozostałe tabletki powinna przyjmować o zwykłej porze.
Jeśli od czasu przyjęcia tabletki minęło więcej niż 24 godziny, skuteczność antykoncepcji może być obniżona. W przypadku pominięcia tabletek konieczne jest przestrzeganie dwóch głównych zasad oraz postępowanie zależnie od tygodnia cyklu, w którym doszło do pominięcia tabletki:
W przypadku pominięcia tabletki w I. tygodniu pacjentka powinna natychmiast przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie powinna kontynuować regularne przyjmowanie tabletek o zwykłej, ustalonej porze. Dodatkowo, przez kolejne 7 dni, powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywę. Jeśli doszło do stosunku w ciągu ostatnich 7 dni przed pominięciem tabletki, istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Jeśli do pominięcia tabletek aktywnych doszło w II. tygodniu należy natychmiast przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli to oznacza przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, a następnie kontynuować przyjmowanie pozostałych tabletek w ustalonym harmonogramie. Jeśli w ciągu 7 dni przed pominięciem pierwszej tabletki kobieta przyjmowała tabletki zgodnie z zaleceniami, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
Istnieją dwa sposoby postępowania, aby zapobiec zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej w przypadku pominięcia tabletki w III. tygodniu cyklu. Jeśli jedna z dwóch poniższych opcji zostanie wybrana, nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji, pod warunkiem, że wszystkie tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni przed zapomnieniem pierwszej tabletki. W przeciwnym przypadku pacjentka powinna wybrać pierwszą z tych dwóch opcji i używać dodatkowej metody antykoncepcji przez kolejne 7 dni.
Kobieta powinna natychmiast przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze, aż do zużycia wszystkich tabletek aktywnych z blistra. Tabletki placebo należy pominąć i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania. Podczas przyjmowania tabletek aktywnych z drugiego opakowania nie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, ale mogą wystąpić plamienia lub krwawienia śródcykliczne w dniach, gdy kobieta przyjmuje tabletki.
Kobieta może również przerwać przyjmowanie aktywnych tabletek z bieżącego opakowania. W takiej sytuacji powinna przyjmować tabletki z ostatniego rzędu opakowania (tabletki placebo) przez okres do 7 dni, wliczając w to dni, w których pominęła tabletki, a potem kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra.
W przypadku wystąpienia wymiotów i/lub biegunki może dojść do zmniejszenia wchłaniania, a tym samy skuteczności produktu leczniczego, dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych. W przypadku wymiotów, które wystąpiły w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki, zaleca się przyjęcie nowej (dodatkowej) tabletki zawierającej substancję czynną tak szybko, jak to możliwe. Jeśli to możliwe, nową tabletkę należy przyjąć przed upływem 12 godzin od zwykłej pory przyjmowania tabletki.