Citabax 40 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Citabax 40 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Citabax 40 należy do grupy leków przeciwdepresyjnych. Stosowany jest w depresji oraz w zespole lęku napadowego. Czy Citabax 40 może powodować działania niepożądane? Jaki jest mechanizm jego działania?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Citabax 40
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Citabax 40 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Citabax 40
Substancje czynne Citaloprami hydrobromidum Citalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 40 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Citabax 40

Substancja czynna: bromowodorek citalopramu.

Wskazania: depresja, zespół lęku napadowego.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 20-40 mg jeden raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję zawartą w leku, wydłużony odstęp QT lub przyjmowanie leków, które go wydłużają.

Główne działania niepożądane: zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, pobudzenie, zawroty głowy, zmniejszenie popędu płciowego, kołatanie serca, biegunka, impotencja, uczucie zmęczenia.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Citabax 40?

Lek Citabax jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 28 zł za opakowanie 28 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Citabax 40?

Citabax 40 jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji, profilaktyce nawracających zaburzeń depresyjnych oraz w zespole lęku napadowego z lub bez agorafobii. Jest to lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Citabax 40 jest lekiem zawierającym 40 mg substancji czynnej - citalopramu, z podziałką na tabletce, dzięki, której można ją podzielić na pół.

Jaki jest mechanizm działania?

Depresja uważana jest za zmniejszenie stymulacji neuronów. Leki przeciwdepresyjne należące do grupy SSRI - selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, blokują transport zwrotny serotoniny do komórki nerwowej, przez co wzrasta jej ilość w szczelinach synaptycznych.

Serotonina jest to neuroprzekaźnik - jej wzrost stężenia spowoduje zwiększenie neuroprzekaźnictwa z jednej komórki do drugiej.

Jaki jest skład leku?

Jedna tabletka leku Citabax 40 zawiera 40 mg substancji czynnej - citalopramu.

Oprócz składników aktywnych, tabletki zawierają substancje budujące rdzeń tabletki - laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 101), celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), skrobia kukurydziana, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian oraz otoczkę tabletki - opadry white 20H 58983: hypromeloza 29105cP (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy hyroksypropyloceluloza (E 463), talk.

Jak stosowa─ç lek?

Lek stosuje się raz dziennie po 1 tabletce doustnie. Po upływie 3-4 tygodni dawkę leku należy dostosować do pacjenta. Jeżeli po upływie kilku tygodni wskazana dawka jest nieskuteczna należy ją zwiększyć. Każdego pacjenta z depresją należy leczyć co najmniej przez pół roku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U dorosłych dawki początkowe stosowania leku Citabax różnią się w zależności od schorzenia. Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku rozpoczynamy od 10 mg citalopramu na dobę przez tydzień, a później zwiększamy do 20 mg na dobę. Dawkę możemy zwiększać maksymalnie do 40 mg.

W ciężkich zaburzeniach depresyjnych citalopram podaje się raz dziennie 20 mg doustnie. Dawkę zwiększamy maksymalnie do 40 mg na dobę. Pierwsze efekty możemy zaobserwować po 1-2 tygodniu, a dawkę dostosowujemy po 3-4 tygodniach leczenia.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku, zaleca się zmniejszenie dawki leku Citabax do połowy zalecanej dawki standardowej. Oznacza to, że zamiast typowej dawki, która może wynosić od 20 do 40 mg na dobę, dawkowanie dla osób starszych powinno być ograniczone do 10-20 mg na dobę.

Ponadto, zalecana dawka maksymalna dla osób w podeszłym wieku nie powinna przekroczyć połowy dawki zalecanej czyli 20 mg na dobę.

W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, początkowa dawka leku Citabax powinna być zmniejszona. Zaleca się stosowanie dawki początkowej wynoszącej 10 mg na dobę w pierwszych dwóch tygodniach leczenia. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można następnie zwiększyć, ale nie powinna przekraczać 20 mg na dobę.

W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi bądź ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, nie jest wymagane dostosowanie dawki citalopramu. Oznacza to, że pacjenci z tego typu zaburzeniami mogą stosować standardową dawkę leku, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dla osób, które są wolno metabolizują leki z udziałem izoenzymu CYP2C19, zaleca się ostrożność przy stosowaniu leku Citabax. Izoenzym CYP2C19 odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu wielu leków, w tym citalopramu, który jest aktywnym składnikiem Citabax.

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 10 mg na dobę, która powinna być stosowana przez pierwsze dwa tygodnie leczenia. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta, dawkę można stopniowo zwiększyć, jednak nie powinna przekraczać 20 mg na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie zaleca się stosowania leku Citabax u dzieci.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Maksymalna dawka leku to 40 mg na dobę, u osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności wątroby oraz dla osób, które mają wolny metabolizm leków z udziałem izoenzymu CYP2C19 wynosi ona 20 mg na dobę.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Leczenie depresji citalopramem może mieć objawy uboczne, które są zazwyczaj są łagodne i mają charakter przemijający. Działania niepożądane zazwyczaj ustępują w trakcie pierwszych 1 do 2 tygodni leczenia.

Do najczęstszych działań niepożądanych należą między innymi :

 • zmniejszenie popędu płciowego,

 • migrena,

 • suchość w ustach,

 • nudności,

 • zmniejszenie łaknienia,

 • zapalenie błony śluzowej nosa,

 • kołatanie serca,

 • zwiększone wydzielanie śliny,

 • nasilone pocenie się.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Niezbyt częste działania niepożądane występujące podczas terapii citalopramem to między innymi :

 • zmniejszenie stężenia sodu we krwi,

 • zaburzenia widzenia,

 • zwiększenie masy ciała, zwiększenie łaknienia,

 • zapalenie wątroby,

 • zaburzenia smaku,

 • nadwrażliwość na światło.

Badania u pacjentów powyżej 50 lat wykazało, że stosowanie leku Citabax może również spowodować zwiększone ryzyko złamań kości.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie citalopramu, selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), może prowadzić do poważnych objawów i komplikacji.

Dane kliniczne na temat przedawkowania citalopramu są ograniczone, a wiele przypadków dotyczy jednoczesnego przedawkowania innych leków i/lub alkoholu.

Informowano o zgonach po przedawkowaniu samego citalopramu, choć często zgon następował po przyjęciu również innych leków. Dokładna dawka śmiertelna nie jest znana, ale pacjenci przeżyli po zażyciu dawki większej niż 2 g.

Do objawów przedawkowania zaliczamy między innymi :

 • drgawki,

 • senność,

 • wydłużenie odstępu QT,

 • śpiączkę,

 • wymioty,

 • niedociśnienie tętnicze,

 • zatrzymanie pracy serca,

 • nudności,

 • zespół serotoninowy (poszerzone źrenice, podwyższona temperatura ciała, tachykardia, ślinotok, nasilone pocenie)

 • blok odnogi pęczka Hissa, poszerzenie zespołu QRS

Nie istnieje swoiste antidotum na citalopram. Leczenie powinno być objawowe i podtrzymujące, obejmujące utrzymanie drożności dróg oddechowych, monitorowanie EKG i funkcji życiowych.

W przypadku częstych lub utrzymujących się drgawek zalecane jest podawanie dożylnie diazepamu.

W przypadku podejrzenia przedawkowania citalopramu lub jakiegokolwiek innego leku, należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej. Ważne jest, aby pacjenci i opiekunowie byli świadomi ryzyka związanego z przedawkowaniem oraz potencjalnych interakcji lekowych, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Citalopram jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na ten lek lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w jego składzie.

Citalopram nie może być stosowany w skojarzeniu z inhibitorami MAO, w tym z selegiliną w dawce powyżej 10 mg na dobę. Stosowanie citalopramu w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia nieodwracalnymi inhibitorami MAO lub w okresie wskazanym w informacji o leku po odstawieniu odwracalnych inhibitorów MAO jest przeciwwskazane.

Należy zachować co najmniej 7-dniową przerwę między zakończeniem stosowania citalopramu a rozpoczęciem leczenia inhibitorami MAO.

Równoczesne stosowanie citalopramu z linezolidem jest przeciwwskazane, chyba że możliwa jest ścisła obserwacja kliniczna i monitorowanie ciśnienia krwi.

Citalopram jest przeciwwskazany u pacjentów ze stwierdzonym wydłużeniem odstępu QT lub wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT. Ponadto, jest przeciwwskazany do stosowania jednocześnie z produktami leczniczymi, które powodują wydłużenie odstępu QT.

Interakcje z innymi lekami

Interakcje citalopramu z innymi lekami mogą wpływać na farmakokinetykę leku.

Jednoczesne stosowanie citalopramu z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) może prowadzić do ciężkich działań niepożądanych, w tym zespołu serotoninowego.

Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji, czasem nawet zakończonych zgonem, przy jednoczesnym stosowaniu SSRI i inhibitorów MAO (np. selegilina, linezolid, moklobemid), a także u pacjentów, którzy niedługo po odstawieniu SSRI rozpoczęli stosowanie inhibitorów MAO.

Objawy interakcji mogą obejmować pobudzenie, drżenie, drgawki kloniczne mięśni i hipertermię. Podczas stosowania selegiliny poleca się zaprzestać stosowania leku Citabax.

Nie przeprowadzono badań porównujących citalopram z innymi produktami leczniczymi wydłużającymi odstęp QT. W związku z tym, istnieje potencjalne ryzyko efektów ubocznych przy jednoczesnym podawaniu citalopramu z produktami leczniczymi wydłużającymi odstęp QT, takimi jak niektóre leki przeciwarytmiczne, przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre środki przeciwbakteryjne i przeciwhistaminowe.

Równoczesne podawanie pimozydu i citalopramu może powodować średnie wydłużenie odstępu QTc o około 10 ms. Interakcje zaobserwowane nawet przy niewielkich dawkach pimozydu prowadzą do wniosku, że jednoczesne podawanie tych leków jest przeciwwskazane.

Mogą wystąpić interakcje leków z grupy SSRI z preparatami ziołowymi zawierającymi dziurawiec zwyczajny, które mogą prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. Chociaż nie przeprowadzono badań farmakokinetycznych dotyczących tej interakcji, zaleca się ostrożność podczas równoczesnego stosowania tych substancji.

Pacjenci przyjmujący citalopram powinni zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, leków wpływających na płytki krwi (takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kwas acetylosalicylowy, dipyrydamol, tyklopidyna) oraz innych leków, które sprzyjają zwiększeniu częstości występowania krwawień, w tym atypowych leków przeciwpsychotycznych.

SSRI mogą wpływać na funkcję płytek krwi, co w połączeniu z innymi lekami wpływającymi na układ krzepnięcia, może zwiększać ryzyko krwawień.

Gdy w trakcie stosowania preparatu z citalopramem zażywamy leki z cymetydyną to może ona spowodować umiarkowane zwiększenie średniego stężenia citalopramu w stanie stacjonarnym. W związku z tym, zaleca się ostrożność przy równoczesnym stosowaniu citalopramu i cymetydyny. Może być konieczne dostosowanie dawki citalopramu.

Podawanie escitalopramu (aktywnego enancjomeru citalopramu) i omeprazolu (inhibitora CYP2C19) spowodowało umiarkowane zwiększenie stężenia escitalopramu w osoczu. W związku z tym, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu citalopramu z inhibitorami CYP2C19, takimi jak omeprazol. Może być konieczne zmniejszenie dawki citalopramu w oparciu o monitorowanie działań niepożądanych.

Escitalopram jest inhibitorem izoenzymu CYP2D6. Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym podawaniu citalopramu z lekami, które są metabolizowane głównie przez ten enzym i mają mały indeks terapeutyczny, takimi jak metoprolol.

Podawanie citalopramu w skojarzeniu z metoprololem spowodowało dwukrotne zwiększenie stężenia metoprololu w osoczu, ale bez znaczącego wpływu na ciśnienie krwi i rytm serca.

Podawanie citalopramu w skojarzeniu z lekami będącymi substratami różnych izoenzymów (CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP3A4) wykazało brak zmian lub zmiany o niewielkim znaczeniu klinicznym. Dotyczy to takich leków jak klozapina, teofilina, warfaryna, imipramina, mefenytoina, sparteina, amitryptylina, rysperydon, karbamazepina i triazolam.

Badania farmakokinetyczne nie wykazały wpływu citalopramu na stężenie imipraminy, chociaż stwierdzono zwiększenie stężenia dezypraminy, głównego metabolitu imipraminy. W przypadku jednoczesnego podawania dezypraminy z citalopramem, może być konieczne zmniejszenie dawki dezypraminy.

Citabax 40 a alkohol

Chociaż badania nie wykazały farmakodynamicznych ani farmakokinetycznych interakcji między citalopramem (aktywnym składnikiem leku Citabax) a alkoholem, zdecydowanie nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia tym lekiem.

Alkohol może wpływać na skuteczność leków antydepresyjnych i potencjalnie nasilać niektóre ich skutki uboczne, takie jak senność czy zawroty głowy.

Citabax 40 a ci─ů┼╝a

Lek nie wskazuje toksyczności powodującej wady rozwojowe płodu lub noworodka. Mimo to, zaleca się ostrożność w stosowaniu citalopramu w okresie ciąży. Lek ten nie powinien być używany podczas ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne i po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści.

U noworodków, których matki stosowały leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) np. citalopram, w późniejszych stadiach ciąży, obserwowano występowanie różnych działań niepożądanych. Te działania niepożądane obejmują między innymi :

 • zaburzenia oddychania,

 • sinicę,

 • bezdech,

 • napady drgawkowe.

Te objawy u noworodków mogą być wynikiem działania leku na układ serotoninergiczny lub objawami odstawienia. W większości przypadków, powikłania te pojawiają się natychmiast lub wkrótce (do 24 godzin) po porodzie.

Ponadto, dane epidemiologiczne wskazują, że stosowanie leków z grupy SSRI w ciąży, zwłaszcza w jej późniejszym okresie, może zwiększać ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN).

Citabax 40 a karmienie piersi─ů

Citalopram, aktywny składnik leku Citabax, przenika do mleka matki. Szacuje się, że karmione piersią dziecko może otrzymać około 5% dobowej dawki leku przyjmowanej przez matkę.

W przypadkach obserwowanych u niemowląt, które były karmione piersią przez matki przyjmujące citalopram, stwierdzano jedynie objawy o małym znaczeniu lub w ogóle ich nie stwierdzano.

Jednakże dostępne dane nie są wystarczające, aby ocenić pełne zagrożenie dla dziecka. W związku z tym, zaleca się zachowanie ostrożności.

Citabax 40 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

U pacjentów przyjmujących leki takie jak citalopram, podobnie jak inne leki psychotropowe, może wystąpić niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

U pacjentów przyjmujących citalopram mogą wystąpić zaburzenia uwagi i koncentracji, które mogą być zarówno objawem samej choroby, jak i skutkiem działania leku.

Citabax 40 a p┼éodno┼Ť─ç

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że citalopram, składnik aktywny w leku Citabax, może wpływać na jakość nasienia. Jednakże, na podstawie zgłoszeń działań niepożądanych od ludzi stosujących leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak citalopram, stwierdzono, że wpływ na jakość nasienia jest przemijający.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Portal Rejestry medyczne, [online], [listopad 2023], dost─Öpny w Internecie : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/14767/characteristic
 • Wielka Baza ChPL, [online], [listopad 2023], dost─Öpny w Internecie : http://chpl.com.pl/data_files/2011-09-13_citabax,_smpc,_07.09.11.pdf
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝