Gynoflor Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Gynoflor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gynoflor to preparat stosowany dopochwowo zawierający pałeczki kwasu mlekowego i estriol wspomagający odbudowę prawidłowej mikrobioty w pochwie. Jest dostępny na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Gynoflor
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Gynoflor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 17.02.2024
Nazwa preparatu Gynoflor
Substancje czynne Estriolum Lactobacillus acidophilus
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dopochwowe
Dawki
  • 50 mg + 0,03 mg (Tabletki dopochwowe)

Podstawowe informacje o leku Gynoflor

Substancje czynne: liofilizat bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus i estriol (50 mg+0,03 mg)

Wskazania: przywracanie prawidłowego środowiska pochwy, zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów, leczenie wspomagające w ogólnoustrojowej hormonalnej terapii zastępczej, leczenie upławów z pochwy, leczenie w przypadku łagodnych infekcji bakteryjnych i kandydozy pochwy

Zastosowanie: głęboko dopochwowo

Dawkowanie:

przywracanie mikrobioty pochwy i leczeniu upławów: 1-2 tabletki dopochwowe na dobę przez 6-12 dni

zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabletka dopochwowa na dobę przez 6-12 dni, potem 1 tabletka dopochwowa 1-2 razy w tygodniu

Główne przeciwwskazania: nowotwory estrogenozależne, krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nieleczony przerost błony śluzowej macicy, żylna lub tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa, trombofilia, choroby wątroby

Główne działania niepożądane: miejscowe reakcje nadwrażliwości

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Gynoflor

Lek Gynoflor kosztuje ok 36 zł w przypadku opakowania zawierającego 6 tabletek dopochwowych.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Gynoflor?

Gynoflor jest lekiem w postaci tabletek dopochwowych zawierający liofilizat bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz żeński hormon płciowy estriol należący do estrogenów. Do wskazań do stosowania leku należą przywracanie mikrobioty Lactobacillus acidophilus po leczeniu miejscowym lub ogólnoustrojowym preparatami przeciwdrobnoustrojowymi (np. antybiotykami) lub chemioterapeutykami, zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów podczas menopauzy lub po menopauzie, leczenie wspomagające w ogólnoustrojowej hormonalnej terapii zastępczej , leczenie upławów z pochwy nieznanego pochodzenia oraz łagodnych do umiarkowanych przypadków infekcji pochwy o etiologii bakteryjnej lub drożdżakowej, w których nie ma konieczności zastosowania terapi przeciwinfekcyjnej.

Jaki jest mechanizm działania leku Gynoflor?

Działanie leku Gynoflor jest dwojakie, co wynika z zawartości dwóch substancji czynnych w preparacie. Pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus stanowią jeden z głównych składników naturalnej mikrobioty pochwy zdrowych kobiet. Są to niepatogenne bakterie pełniące rolę ochronną w pochwie. Produkują kwas mlekowy, który zapewnia kwaśne środowisko niesprzyjające kolonizacji i rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo, pałeczki kwasu mlekowego wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny również działające hamująco na wzrost mikroorganizmów patogennych.

Estriol to naturalnie występujący hormon o działaniu estrogennym. Działa on miejscowo na pochwę poprzez stymulację rozrostu i dojrzewania nabłonka pochwowego, który pełni kluczową rolę jako bariera fizyczna, a także magazynuje glikogen stanowiący substancję odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego. U kobiet starszych często występują zaburzenia hormonalne, które powodują nieprawidłowości w nabłonku pochwy, a także zmniejszają ilość zawartego w nim glikogenu. Infekcje pochwy również mogą prowadzić do uszkodzenia nabłonka pochwowego.

Jaki jest skład leku Gynoflor?

Substancjami czynnymi preparatu są 50 miligramów liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus i 30 mikrogramów estriolu. Do substancji pomocniczych należą laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, fosforan disodu bezwodny, stearynian magnezu i karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Lek Gynoflor dostępny jest w opakowaniach po 6 lub 12 tabletek dopochwowych.

Jak stosowa─ç lek Gynoflor?

Tabletki dopochwowe Gynoflor należy wprowadzić głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem, przed snem. Nie należy stosować leku Gynoflor w trakcie krwawienia miesięcznego - leczenie należy przerwać i włączyć ponownie po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. W przypadku nasilonej suchości pochwy tabletki dopochwowe mogą się nie rozpaść w pochwie: w takiej sytuacji należy tabletkę zwilżyć niewielką ilością wody przed jej wprowadzeniem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W przypadku przywracania prawidłowej mikrobioty pochwy i leczeniu upławów z pochwy nieznanego pochodzenia należy stosować 1-2 tabletki dopochwowe na dobę przez 6-12 dni. W zanikowym zapaleniu pochwy stosowana dawka to 1 tabletka dopochwowa na dobę przez 6-12 dni, a następnie 1 tabletka dopochwowa 1 do 2 razy w tygodniu (dawka podtrzymująca). W leczeniu objawów okołemenopauzalnych zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Tabletki dopochwowe Gynoflor nie są przeznaczone dla młodych dziewcząt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Po osiągnięciu dojrzałości lek dawkuje się jak u dorosłych.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Gynoflor

Bezpośrednio po zaaplikowaniu leku Gynoflor może być odczuwalne niewielkie pieczenie lub palenie, rzadziej zaczerwienienie i świąd. Alergię na liofilizat bakteryjny stwierdzono dotychczas tylko w jednym przypadku.

Pewne działania niepożądane dotyczą przede wszystkim estrogenów stosowanych ogólnoustrojowo, a w mniejszym stopniu stosowanych miejscowo, w tym dopochwowo. Należą do nich m.in. nowotwór jajnika, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, udar niedokrwienny. Są to działania poważne, jednak nie zdarzają się często.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu Gynoflor powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Gynoflor

Dotychczas nie zarejestrowano żadnego przypadku przedawkowania leku Gynoflor.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Gynoflor?

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Gynoflor są rozpoznane lub podejrzewane nowotwory estrogenozależne, np. rak endometrium, rak piersi (także przebyty), krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nieleczony przerost błony śluzowej macicy, żylna lub tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa (także przebyta), trombofilia (skłonność do zakrzepów), ostre lub przewlekłe choroby wątroby, zapalenie żył (również w przeszłości), żółtaczka lub żółtaczka w okresie ciąży w wywiadzie, porfiria, zespół Rotora, zespół Dubin-Johnsona, choroby naczyń mózgowych lub wieńcowych, otoskleroza oraz endometrioza lub jej podejrzenie. Stosowanie leku Gynoflor jest również przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Bakterie Lactobacillus acidophilus są wrażliwe na środki przeciwdrobnoustrojowe, jak antybiotyki. Łączenie preparatu z lekami przeciwinfekcyjnymi może powodować obniżenie skuteczności Leku Gynoflor.

Ze względu na dopochwową drogę podania mało prawdopodobne są interakcje z lekami podanymi inną drogą, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość interakcji z innymi preparatami dopochwowymi.

Gynoflor a ci─ů┼╝a

Nie należy stosować leku w okresie ciąży. Leczenie należy przerwać, jeżeli stosująca Gynoflor pacjentka zajdzie w ciążę. Ze względu na ograniczone dane nie ma całkowitej pewności, że estriol nie wpływa negatywnie na ciążę i płód.

Gynoflor a karmienie piersi─ů

Nie jest wskazane stosowanie leku Gynoflor w okresie karmienia piersią.

Gynoflor a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Lek Gynoflor nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynoflor, dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12408/characteristic

Inni czytali r├│wnie┼╝