Gynoflor - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 27.06.2023

Gynoflor   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Gynoflor

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Gynoflor to preparat stosowany dopochwowo zawierający pałeczki kwasu mlekowego i estriol wspomagający odbudowę prawidłowej mikrobioty w pochwie. Jest dostępny na receptę.

Spis treści

Czym jest Gynoflor?

Gynoflor jest lekiem w postaci tabletek dopochwowych zawierający liofilizat bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz żeński hormon płciowy estriol należący do estrogenów. Do wskazań do stosowania leku należą przywracanie mikrobioty Lactobacillus acidophilus po leczeniu miejscowym lub ogólnoustrojowym preparatami przeciwdrobnoustrojowymi (np. antybiotykami) lub chemioterapeutykami, zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów podczas menopauzy lub po menopauzie, leczenie wspomagające w ogólnoustrojowej hormonalnej terapii zastępczej , leczenie upławów z pochwy nieznanego pochodzenia oraz łagodnych do umiarkowanych przypadków infekcji pochwy o etiologii bakteryjnej lub drożdżakowej, w których nie ma konieczności zastosowania terapi przeciwinfekcyjnej.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania leku Gynoflor?

Działanie leku Gynoflor jest dwojakie, co wynika z zawartości dwóch substancji czynnych w preparacie. Pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus stanowią jeden z głównych składników naturalnej mikrobioty pochwy zdrowych kobiet. Są to niepatogenne bakterie pełniące rolę ochronną w pochwie. Produkują kwas mlekowy, który zapewnia kwaśne środowisko niesprzyjające kolonizacji i rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo, pałeczki kwasu mlekowego wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny również działające hamująco na wzrost mikroorganizmów patogennych.

Estriol to naturalnie występujący hormon o działaniu estrogennym. Działa on miejscowo na pochwę poprzez stymulację rozrostu i dojrzewania nabłonka pochwowego, który pełni kluczową rolę jako bariera fizyczna, a także magazynuje glikogen stanowiący substancję odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego. U kobiet starszych często występują zaburzenia hormonalne, które powodują nieprawidłowości w nabłonku pochwy, a także zmniejszają ilość zawartego w nim glikogenu. Infekcje pochwy również mogą prowadzić do uszkodzenia nabłonka pochwowego.

Jaki jest skład leku Gynoflor?

Substancjami czynnymi preparatu są 50 miligramów liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus i 30 mikrogramów estriolu. Do substancji pomocniczych należą laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, fosforan disodu bezwodny, stearynian magnezu i karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Lek Gynoflor dostępny jest w opakowaniach po 6 lub 12 tabletek dopochwowych.

Jak stosować lek Gynoflor?

Tabletki dopochwowe Gynoflor należy wprowadzić głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem, przed snem. Nie należy stosować leku Gynoflor w trakcie krwawienia miesięcznego - leczenie należy przerwać i włączyć ponownie po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. W przypadku nasilonej suchości pochwy tabletki dopochwowe mogą się nie rozpaść w pochwie: w takiej sytuacji należy tabletkę zwilżyć niewielką ilością wody przed jej wprowadzeniem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W przypadku przywracania prawidłowej mikrobioty pochwy i leczeniu upławów z pochwy nieznanego pochodzenia należy stosować 1-2 tabletki dopochwowe na dobę przez 6-12 dni. W zanikowym zapaleniu pochwy stosowana dawka to 1 tabletka dopochwowa na dobę przez 6-12 dni, a następnie 1 tabletka dopochwowa 1 do 2 razy w tygodniu (dawka podtrzymująca). W leczeniu objawów okołemenopauzalnych zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Jak dawkować lek u dzieci?

Tabletki dopochwowe Gynoflor nie są przeznaczone dla młodych dziewcząt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Po osiągnięciu dojrzałości lek dawkuje się jak u dorosłych.

Działania niepożądane leku Gynoflor

Bezpośrednio po zaaplikowaniu leku Gynoflor może być odczuwalne niewielkie pieczenie lub palenie, rzadziej zaczerwienienie i świąd. Alergię na liofilizat bakteryjny stwierdzono dotychczas tylko w jednym przypadku.

Pewne działania niepożądane dotyczą przede wszystkim estrogenów stosowanych ogólnoustrojowo, a w mniejszym stopniu stosowanych miejscowo, w tym dopochwowo. Należą do nich m.in. nowotwór jajnika, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, udar niedokrwienny. Są to działania poważne, jednak nie zdarzają się często.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu Gynoflor powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Gynoflor

Dotychczas nie zarejestrowano żadnego przypadku przedawkowania leku Gynoflor.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Gynoflor?

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Gynoflor są rozpoznane lub podejrzewane nowotwory estrogenozależne, np. rak endometrium, rak piersi (także przebyty), krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nieleczony przerost błony śluzowej macicy, żylna lub tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa (także przebyta), trombofilia (skłonność do zakrzepów), ostre lub przewlekłe choroby wątroby, zapalenie żył (również w przeszłości), żółtaczka lub żółtaczka w okresie ciąży w wywiadzie, porfiria, zespół Rotora, zespół Dubin-Johnsona, choroby naczyń mózgowych lub wieńcowych, otoskleroza oraz endometrioza lub jej podejrzenie. Stosowanie leku Gynoflor jest również przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Bakterie Lactobacillus acidophilus są wrażliwe na środki przeciwdrobnoustrojowe, jak antybiotyki. Łączenie preparatu z lekami przeciwinfekcyjnymi może powodować obniżenie skuteczności Leku Gynoflor.

Ze względu na dopochwową drogę podania mało prawdopodobne są interakcje z lekami podanymi inną drogą, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość interakcji z innymi preparatami dopochwowymi.

Gynoflor a ciąża

Nie należy stosować leku w okresie ciąży. Leczenie należy przerwać, jeżeli stosująca Gynoflor pacjentka zajdzie w ciążę. Ze względu na ograniczone dane nie ma całkowitej pewności, że estriol nie wpływa negatywnie na ciążę i płód.

Gynoflor a karmienie piersią

Nie jest wskazane stosowanie leku Gynoflor w okresie karmienia piersią.

Gynoflor a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Lek Gynoflor nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Gynoflor

Substancje czynne: liofilizat bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus i estriol (50 mg+0,03 mg)

Wskazania: przywracanie prawidłowego środowiska pochwy, zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów, leczenie wspomagające w ogólnoustrojowej hormonalnej terapii zastępczej, leczenie upławów z pochwy, leczenie w przypadku łagodnych infekcji bakteryjnych i kandydozy pochwy

Zastosowanie: głęboko dopochwowo

Dawkowanie:

przywracanie mikrobioty pochwy i leczeniu upławów: 1-2 tabletki dopochwowe na dobę przez 6-12 dni

zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabletka dopochwowa na dobę przez 6-12 dni, potem 1 tabletka dopochwowa 1-2 razy w tygodniu

Główne przeciwwskazania: nowotwory estrogenozależne, krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nieleczony przerost błony śluzowej macicy, żylna lub tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa, trombofilia, choroby wątroby

Główne działania niepożądane: miejscowe reakcje nadwrażliwości

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynoflor, dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12408/characteristic

Gynoflor - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i leczenie depresji po ciąży
Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i leczenie depresji po ciąży

Istnieje przekonanie, że ciąża i narodziny dziecka to jedno z najszczęśliwszych momentów w życiu kobiety. Jednak poród przynosi ogromne zmiany, stresujące momenty i wyzwania w nowej roli kobiety jako młodej matki. Nie pomagają w tym presja społeczna czy wizerunek idealnej matki w oczach kultury. Szacuje się, że 10 do 20 procent młodych mam cierpi na depresję poporodową. Jeżeli dotyka Cię stałe zmęczenie, zły nastrój czy strach, że jesteś złą matką, to możesz cierpieć na tę chorobę. Jakie są jej objawy? W tym artykule skupimy się na temacie depresji poporodowej.

Artykuł
18.07.2023
Tabletki antykoncepcyjne 21+7 i 24+4. Czym się różnią i który schemat wybrać?
Tabletki antykoncepcyjne 21+7 i 24+4. Czym się różnią i który schemat wybrać?

Współczesne środki antykoncepcji na przestrzeni lat stały się nie tylko skuteczniejsze, ale również bardziej zróżnicowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb i stylu życia kobiety. Jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży są tabletki antykoncepcyjne, które dzięki stałemu doskonaleniu oferują różne schematy dawkowania. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między tabletkami 21+7 i 24+4.

Artykuł
08.09.2023
Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vibin jest doustnym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym - stosowanym w celu zapobiegania ciąży. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!