Vibin mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Vibin mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vibin mini to tabletki antykoncepcyjne, które zawierają syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol i drospirenon. Stosowane są w celu zapobiegania ciąży

Rozpocznij konsultacj─Ö z Vibin mini

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Vibin mini
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Vibin mini

Substancje czynne: drospirenon i etynyloestradiol

Wskazania: antykoncepcja doustna

Dawkowanie: tabletki różowe (zawierające substancje czynne) stosowane przez 21 dni codziennie o stałej porze oraz tabletki białe stosowane przez 7 dni

Główne przeciwwskazania: ciąża, wysokie ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej lub tętniczej, nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze, nowotwory hormonozależne

Główne działania niepożądane: ból głowy, wahania nastroju, ból brzucha, trądzik, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Vibin mini - Cena, refundacja

Lek Vibin mini nie podlega refundacji. Cena preparatu jest zależna od opakowania.

  • Vibin mini (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 38 zł
  • Vibin mini (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 3 x 28 szt.) - cena wynosi ok. 87 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Vibin mini?

Lek Vibin mini to dwuskładnikowe, hormonalne tabletki antykoncepcyjne zawierające etynyloestradiol (estrogen) oraz drospirenon (progesteron). Wskazaniem do stosowania leku Vibin mini jest zapobieganie ciąży.

Aby rozpocząć przyjmowanie produktu leczniczego Vibin mini konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski - lekarz ocenia między innymi ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (potocznie nazywanej zakrzepicą) oraz badanie pacjentki. Po konsultacji lekarz decyduje czy przyjmowanie tabletek Vibin mini będzie dla pacjentki bezpieczne.

Antykoncepcja doustna nie chroni przed chorobami transmitowanymi drogą płciową. W celu wzmocnienia ochrony przed zakażeniami należy dodatkowo stosować prezerwatywę.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Preparat leczniczy Vibin mini działa antykoncepcyjnie poprzez hamowanie owulacji poprzez oś podwzgórze-przysadka-jajniki. Powoduje zmianę konsystencji i właściwości śluzu szyjkowego, który staje się nieprzenikalny dla plemników oraz wywoływanie zmian w obrębie endometrium, co uniemożliwia implantację.

Ponadto dzięki zastosowaniu tabletek Vibin mini cykl menstruacyjny ulega regulacji, a krwawienia z odstawienia są skąpe i mniej bolesne. Dodatkowo drospirenon zawarty w leku Vibin mini wpływa pozytywnie na zmniejszenie torbieli endometrialnych.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaki jest skład leku?

Jedno opakowanie leku Vibin mini zawiera 21 tabletek złożonych, o kolorze różowym, mających w składzie hormony płciowe oraz 7 tabletek białych, tzw. placebo, które nie zawierają hormonów.

Każda różowa tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu oraz substancję pomocniczą (44 mg laktozy jednowodnej).

Białe tabletki placebo nie posiadają substancji czynnych (hormonów płciowych), każda tabletka placebo zawiera jednak 89,5 mg laktozy bezwodnej.

Inne substancje pomocnicze zawarte w składzie tabletek leku Vibin mini to: skrobia żelowana, kukurydziana, powidon K 30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza brunatny (E172).

Vibin mini - jak rozpocz─ů─ç stosowanie?

Rozpoczęcie przyjmowania tabletek Vibin mini zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Jeżeli kobieta w poprzednim miesiącu nie stosowała hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, pierwszą tabletkę leku Vibin mini powinna przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Następnie terapię kontynuuje się zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze.

W przypadku gdy kobieta stosowała dotychczas inny złożony doustny preparat antykoncepcyjny, terapię nowym preparatem powinna rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki dotychczasowego leku (niezależnie czy była to tabletka zawierająca hormony płciowe czy tabletka placebo) lub następnego dnia po zakończeniu przerwy na krwawienie z odstawienia.

Jeśli pacjentka stosowała wcześniej system dopochwowy (np. krążek) lub system transdermalny (plastry), należy przyjąć pierwszą dawkę leku Vibin mini w dniu usunięcia systemu.

Zmiana z preparatu zawierającego wyłącznie progesteron, tzw. "mini pill", może odbyć się dowolnego dnia cyklu.

Kobieta stosująca wcześniej implant, zastrzyk lub wkładkę wewnątrzmaciczną również może rozpocząć stosowanie preparatu leczniczego Vibin mini w dowolnym dniu cyklu, ale powinna zostać poinformowana o konieczności używania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania leku Vibin mini.

Vibin mini po porodzie lub poronieniu

Pacjentka, która doświadczyła poronienia w pierwszym trymestrze ciąży i chce rozpocząć stosowanie leku Vibin mini, może to zrobić w dowolnym dniu cyklu, bez konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Vibin mini od 21. do 28. dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli kobieta zacznie przyjmowanie tabletek po tym okresie, konieczne jest korzystanie z dodatkowej formy antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

W przypadku gdy wcześniej doszło już do stosunku płciowego, przed rozpoczęciem przyjmowania leku Vibin mini należy wykluczyć ciążę lub poczekać do pierwszej miesiączki.

Vibin mini - jak stosowa─ç?

Lek Vibin mini przeznaczony jest do stosowania doustnego. Najważniejsze jest regularne, codzienne przyjmowanie tabletek o stałej porze, aby zapewnić jak najwyższą skuteczność leku Vibin mini.

Podczas terapii należy zachować kolejność wskazaną na blistrze. Przez 28 dni przyjmuje się jedną tabletkę dziennie, popijając ją niewielką ilością płynu, najlepiej wody.

Ostatni rząd na blistrze składa się z tabletek placebo. Po 2-3 dniach stosowania tabletek placebo rozpoczyna się krwawienie z odstawienia, które może trwać nawet do rozpoczęcia stosowania kolejnego opakowania leku Vibin mini.

Pomini─Öcie dawki preparatu Vibin mini

Jeśli pacjentka pominęła tabletkę z ostatniego rzędu blistra (tabletki placebo, bez substancji czynnych), nie wpływa to na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej leku Vibin mini. Należy wyrzucić pominiętą tabletkę by uniknąć niezamierzonego wydłużenia przerwy między kolejnymi opakowaniami leku.

Jeżeli od planowanego zażycia tabletki różowej (zawierającej substancje czynne) upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku Vibin mini nie uległa pogorszeniu. Należy przyjąć pominiętą tabletkę najszybciej jak to możliwe i kontynuować regularną terapię.

Jeżeli od planowanego zażycia tabletki upłynęło jednak więcej niż 12 godzin, skuteczność leku Vibin mini może być zmniejszona. W zależności od tygodnia cyklu postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku Vibin mini będzie się różniło.

W przypadku pominięcia tabletki w 1. tygodniu cyklu trzeba natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek naraz. Kolejne dawki leku należy przyjmować normalnie. Przez 7 dni wskazane jest dodatkowe korzystanie z antykoncepcji mechanicznej.

W 2. tygodniu cyklu postępowanie jest podobne jak w powyższym przypadku. Jeśli pacjentka zapomniała o więcej niż jednej dawce leku Vibin mini, przez tydzień należy dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną.

W 3. tygodniu cyklu można przyjąć zapomnianą tabletkę najszybciej jak to możliwe i kontynuować normalnie terapię, po czym rozpocząć nowe opakowanie z pominięciem tabletek placebo. Alternatywnie można zaprzestać przyjmowania tabletek zawierających substancje czynne z bieżącego opakowania, a w zamian przyjąć pierwszą tabletkę placebo. Przyjmowanie tabletek placebo kontynuuje się przez okres 7 dni, po czym rozpoczyna się nowe opakowanie leku. W tym przypadku brak wystąpienia krwawienia z odstawienia niesie za sobą podejrzenie zajścia w ciążę, należy wykonać test ciążowy.

Jeśli w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki leku Vibin mini doszło do wymiotów, należy przyjąć kolejną dawkę do 12 godzin od ustalonej pory stosowania leku. Nie dotyczy to tabletki placebo - można zignorować jej słabsze wchłanianie w wyniku wymiotów lub biegunki.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylnych i tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Ryzyko powstania zakrzepów krwi jest największe w pierwszym roku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Przyjmowanie leku Vibin mini może wiązać się również z innymi skutkami ubocznymi. Jeżeli pacjentka zauważy je u siebie po rozpoczęciu stosowania preparatu leczniczego Vibin mini, należy poinformować lekarza o tym fakcie. W przypadku wystąpienia objawów uczulenia na lek Vibin mini (takich jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, problem z oddychaniem) należy skonsultować się z lekarzem w jak najkrótszym czasie. Są to objawy obrzęku naczynioruchowego.

Częste działania niepożądane leku Vibin mini obejmują: bóle głowy, wahania nastroju, ból brzucha (żołądka), trądzik, ból piersi, tkliwość i powiększenie piersi, bolesne bądź nieregularne miesiączki, a także zwiększenie masy ciała.

Nieco rzadziej mogą wystąpić skutki uboczne takie jak zakażenia grzybicze, opryszczka wargowa, reakcje alergiczne, zwiększony apetyt, depresja, nerwowość, zaburzenia snu, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, uczucie mrowienia i drętwienia, problemy ze wzrokiem, zaburzenia rytmu serca lub szybszy niż zwykle rytm serca, wystąpienie zakrzepów krwi, migrena, żylaki, wysokie lub niskie ciśnienie tętnicze, ból gardła, nudności, wymioty, zapalenie żołądka albo jelit, biegunka, zaparcia, obrzęk naczynioruchowy, wypadanie włosów, suchość skóry, wysypki, świąd, egzema, łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), bóle i skurcze mięśni szyi, kończyn, zakażenie pęcherza moczowego, guz piersi, mlekotok, torbiele jajników, nagłe zaczerwienienia twarzy, brak miesiączek lub zwiększenie obfitości krwawienia miesięcznego, upławy, zakażenie pochwy, suchość pochwy, ból w miednicy, nieprawidłowy wynik cytologii (rozmazu szyjkowego), zmniejszenie libido, zatrzymanie płynów, obniżony poziom energii, zwiększone pragnienie i zwiększona potliwość, utrata masy ciała, uogólniony ból.

Rzadkie skutki uboczne występują u mniej niż 1 na 1000 osób. Są to np. astma , problemy ze słuchem, występowanie bolesnych, czerwonych guzków na skórze (rumień guzowaty) lub wysypki z czerwonymi, bolesnymi obwódkami (rumień wielopostaciowy), zakrzepy krwi blokujące przepływ w żyle lub tętnicy (w nogach, tętnicach płucnych, tętnicach wieńcowych, tętnicach mózgowych, wątrobie, jelitach, nerkach, oku).

Objawy przedawkowania

Dotychczas nie zostały opisane przypadki przedawkowania preparatu Vibin mini. U młodych kobiet mogą pojawić się nudności, wymioty, krwawienia z pochwy, które należy leczyć objawowo.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Wśród przeciwwskazań do stosowania leku Vibin mini wyróżniamy: reakcje alergiczne na substancje czynne lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie Vibin mini, zaburzenia czynności wątroby, ciężkie zaburzenia czynności nerek, nowotwory hormonozależne, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, ciąża.

Przeciwwskazaniem do terapii lekiem antykoncepcyjnym Vibin mini jest również wysokie prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi w żyłach (czynna lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, skłonność do jej występowania, a także rozległa operacja i długotrwałe unieruchomienie), tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu) oraz stany do nich predysponujące (migrena z aurą, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, wysokie poziomy cholesterolu).

Szczególną ostrożność należy zachować jeśli pacjentka pali papierosy, ma problemy z sercem, u członka rodziny wystąpił udar lub zawał serca poniżej 50 r.ż., a także jeśli kobieta choruje na depresję, toczeń rumieniowaty układowy, przewlekłe zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub padaczkę.

Interakcje z innymi lekami

Przed włączeniem leku Vibin mini lekarz zapyta pacjentkę o wszystkie leki, suplementy diety i preparaty ziołowe, które przyjmuje. Każdy z nich może mieć wpływ na skuteczność preparatu Vibin mini, jego stężenie we krwi lub predysponować do wystąpienia krwawień i plamień.

Jednoczesne stosowanie leków zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir jest przeciwwskazane.

Należy zwrócić szczególna uwage na jednoczesne stosowanie leków przeciwpadaczkowych takich jak karbamazepina lub okskarbazepina, leków przeciwgruźliczych, leków stosowanych w leczeniu zakażeń wirusem HIV lub HCV, leków przeciwgrzybiczych oraz ziela dziurawca zwyczajnego.

U pacjentek chorujących na epilepsję, stosowanie leku Vibinmini może prowadzić do zwiększenia częstości napadów padaczkowych poprzez modyfikację działanialeków przeciwpadaczkowych zawierających lamotryginę. Warto również pamiętać, że preparat leczniczy Vibin mini może wpływać na skuteczność leków zawierających cyklosporynę, teofilinę lub tyzanidynę (lek stosowany w bólu mięśni).

Vibin mini a ci─ů┼╝a

Ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania leku Vibin mini.

Vibin mini a karmienie piersi─ů

Lek Vibin mini nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby dobrać właściwy preparat antykoncepcyjny na ten okres.

Vibin mini a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie ma potwierdzonych badań, które sugerowałyby wpływ leku Vibin mini na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Vibin mini - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Vibin mini, to:

- Axia,

- Axia Conti (dawkowanie 24+4),

- Axia Plus,

- Daylette (24+4),

- Drosfemine (24+4),

- Drosfemine mini,

- Hastina 21,

- Hastina 21+7,

- Hastina 24+4,

- Lesinelle,

- Lesiplus (24+4)

- Mywy (24+4)

- Naraya,

- Naraya Plus (24+4),

- Sidretella 20,

- Teenia,

- Varenelle,

- Vixpo (24+4),

- Yasminelle,

- Yaz (24+4).

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Qlaira to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, stosowany również do leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego bez organicznych zmian patologicznych. 

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Antykoncepcja dla kobiet pal─ůcych - co stosowa─ç? Czego unika─ç?
Antykoncepcja dla kobiet pal─ůcych - co stosowa─ç? Czego unika─ç?

Wyb├│r metody antykoncepcji┬ápowinien by─ç dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji nale┼╝y bra─ç pod uwag─Ö wiele czynnik├│w m.in. styl ┼╝ycia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet pal─ůcych? Jak palenie papieros├│w wp┼éywa na wyb├│r antykoncepcji?

Artykuł
27.03.2024
Jak skutecznie podnieci─ç m─Ö┼╝czyzn─Ö?
Jak skutecznie podnieci─ç m─Ö┼╝czyzn─Ö?

Jak obudzi─ç po┼╝─ůdanie u m─Ö┼╝czyzny i wywo┼éa─ç u niego podniecenie? Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e naukowcy, w oparciu o interdyscyplinarn─ů wiedz─Ö, potrafi─ů odpowiedzie─ç na to pytanie!┬áZ uwagi na wzgl─Ödn─ů ┼éatwo┼Ť─ç, z jak─ů m─Öskie cia┼éo reaguje na podniety, doprowadzenie penisa do wzwodu zazwyczaj nie wymaga d┼éugiej gry przedwst─Öpnej.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!