Hydroxyzinum VP Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroksyzyna wykazuje właściwości przeciwhistaminowe (m.in. przeciwświądowe), przeciwlękowe oraz uspokajające. Substancją aktywną preparatu jest chlorowodorek hydroksyzyny.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Hydroxyzinum VP
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 22.04.2024
Nazwa preparatu Hydroxyzinum VP
Substancje czynne Hydroxyzini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
 • syrop
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 25 mg (Tabletki powlekane)
 • 2 mg/ml (syrop)

Podstawowe informacje o leku Hydroxyzinum VP

Substancja czynna: Chlorowodorek hydroksyzyny

Wskazania: Leczenie lęku; Leczenie świądu; Premedykacja przed zabiegami

Zastosowanie: Doustne; Iniekcje domięśniowe

Dawkowanie: W leczeniu lęku 50 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych. W leczeniu świądu rozpoczyna się od 25 mg przed snem, w późniejszym okresie można zwiększyć dawkę do 25 mg 3-4 razy na dobę. Dobowa dawka maksymalna 100 mg

Główne przeciwwskazania: Porfiria, nadwrażliwość na substancję czynną, cetyryzynę, fizostygminę, pochodne piperazyny, aminofilinę, etylenodiaminę, nabyte lub wrodzone wydłużenie odstępu QT, równoczesne przyjmowanie leków wydłużających odstęp QT, znaczące zaburzenia elektrolitowe tj. hipokaliemia czy hipomagnezemia, znaczna bradykardia, ciąża i okres karmienia piersią

Główne objawy niepożądane: Senność, ból głowy, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, mała liczba płytek krwi, agresywność, depresja, tiki, biegunka, trudności w oddawaniu moczu, bezwiedne oddawanie moczu, złe samopoczucie, obrzęki, bóle głowy, nadmierne pocenie, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, niedrożność jelit, zwiększenie masy ciała

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Hydroxyzinum VP - Cena, refundacja

Preparat Hydroxyzinum VP nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

 • Hydroxyzinum VP (10 mg/5 ml syrop 1 but. 120 ml) - cena wynosi ok. 11 zł
 • Hydroxyzinum VP (10 mg/5 ml syrop 1 but. 200 ml) - cena wynosi ok. 13 zł
 • Hydroxyzinum VP (10 mg tabletki powlekane 30 szt.) - cena wynosi ok. 11 zł
 • Hydroxyzinum VP (10 mg tabletki powlekane 60 szt.) - cena wynosi ok. 18 zł
 • Hydroxyzinum VP (25 mg tabletki powlekane 30 szt.) - cena wynosi ok. 14 zł
 • Hydroxyzinum VP (25 mg tabletki powlekane 60 szt.) - cena wynosi ok. 20 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest hydroksyzyna (Hydroxyzinum VP)?

Hydroksyzyna to lek przeciwhistaminowy najstarszej generacji, wskazany w leczeniu lęku, objawowym leczeniu świądu oraz jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.

Hydroksyzyna to produkt o bardzo szerokim spektrum działania. Jego działanie przeciwhistaminowe (łagodzące objawy uczulenia), rozszerzające oskrzela, przeciwwymiotne oraz uspokajające zostało udowodnione i potwierdzone klinicznie.

W badaniach farmakologicznych, które oceniały bezpieczeństwo leku nie ujawniono istotnego zagrożenia związanego z zażywaniem hydroksyzyny.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Hydroksyzyna dzięki zdolności do blokowania receptorów histaminowych udaremnia efekt histaminy tzn. łagodzi świąd, redukuje rozmiar bąbli pokrzywkowych, działa przeciwwymiotnie, rozszerza oskrzela i zmniejsza ilość produkowanej w drogach oddechowych wydzieliny.

Z uwagi na swój nieselektywny charakter stosowanie hydroksyzyny hamuje również aktywność poszczególnych obszarów podkorowych ośrodkowego układu nerwowego. Proces ten obniża wewnętrzne napięcie lękowe, minimalizuje uczucie niepokoju oraz zmniejsza napięcie mięśniowe. Hydroksyzyna nie ma zdolności do hamowania funkcji samej kory mózgowej.

Dodatkowo lek wykazuje również właściwości cholinolityczne, przeciwbólowe oraz wpływa na ilość i jakość snu - skraca czas zasypiania, zmniejsza ilość przebudzeń w nocy i wydłuża całkowity czas snu.

Jakie s─ů dost─Öpne formy leku Hydroxyzinum VP?

Hydroksyzyna jest dostępna w 3 postaciach: tabletek, syropu oraz w postaci do wstrzykiwania.

Możemy spotkać się również z różnymi dawkami tego leku: 10 mg, 25 mg w przypadku produktów doustnych oraz 2 mg/ml w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Jak stosowa─ç lek Hydroxyzinum VP?

Hydroksyzynę w postaci tabletek należy przyjmować doustnie, w całości, popijając dużą ilością wody. Lek należy stosować po posiłkach.

Działanie przeciwświądowe rozpoczyna się po około jednej godzinie od doustnego przyjęcia hydroksyzyny, działanie uspokajające po ok 5-10 minutach po spożyciu leku w postaci syropu oraz 30-45 minutach po przyjęciu leku w postaci tabletek.

Hydroksyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i swoje maksymalne stężenie osiąga po około dwóch godzinach od doustnego przyjęcia leku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie hydroksyzyny zawsze powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza. Hydroksyzynę należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce, a czas leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy.

W objawowym leczeniu lęku podstawowa dawka wynosi 50 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych. W ciężkich przypadkach dawkę można zwiększyć do maksymalnie 100 mg dziennie.

Podczas objawowego leczenia świądu terapię rozpoczyna się od dawki 25 mg przed snem. W późniejszym okresie można zwiększyć dawkę do 25 mg 3-4 razy na dobę. Nie należy przekraczać dobowej dawki 100 mg hydroksyzyny.

Po 4 tygodniach leczenia pacjentów używających hydroksyzyny w celu zmniejszenia lęku, nie zaobserwowano objawów odstawienia.

Trzeba podkreślić, że dawkowanie leku zależne jest zawsze od przyczyny, dla której lek został przepisany.

Jak stosowa─ç Hydroksyzyn─Ö u dzieci?

U dzieci ważących więcej niż 40 kg sposób dawkowania jest identyczny jak u dorosłych.

U dzieci ważących mniej niż 40 kg maksymalna dobowa dawka hydroksyzyny wynosi 2 mg na każdy kilogram masy ciała. W przypadku leczenia świądu stosuje się hydroksyzynę w dawce od 1 do 2 mg na kilogram w dawkach podzielonych.Małe dzieci są bardziej narażone na działania niepożądane występujące ze strony ośrodkowego układu nerwowego

Preferowaną postacią leku u dzieci od 12 miesiąca życia do 6 roku życia jest hydroksyzyna w postaci syropu doustnego.

Przyjmowanie preparat├│w zawieraj─ůcych hydroksyzyn─Ö przez osoby starsze

U osób w podeszłym wieku leczenie należy rozpocząć stosując połowę dawki zalecanej dla osób dorosłych.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa hydroksyzyny?

Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg wynosi 100 mg. U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg to 2 mg/kg mc/dobę.

Szczególną grupą pacjentów są osoby w podeszłym wieku - u nich dawka dobowa nie powinna przekraczać 50 mg.

Chorzy z umiarkowaną i ciężką niewydolnością nerek należy stosować mniejsze dawki dobowe. U pacjentów z niewydolnością wątroby zaleca się zmniejszenie dobowej dawki hydroksyzyny o 33%.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane hydroksyzyny

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leków zawierających hydroksyzynę, dotyczą najczęściej jej depresyjnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. Niebezpieczne jest także jej paradoksalne działanie pobudzające, przeciwcholinergiczne lub ewentualne reakcje nadwrażliwości.

Najczęstsze działania niepożądane leku to: senność, ból głowy, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, mała liczba płytek krwi, agresywność, depresja, tiki, biegunka, trudności w oddawaniu moczu, bezwiedne oddawanie moczu, złe samopoczucie, obrzęki, bóle głowy, nadmierne pocenie się, zawroty głowy , zwiększenie masy ciała.

Leczenie hydroksyzyną należy przerwać na co najmniej 5 dni przed planowanym wykonaniem testów na alergię i testu prowokacji oskrzelowej z metacholiną, ponieważ hydroksyzyna może wpłynąć na wyniki tych badań.

Do rzadszych powikłań związanych ze stosowaniem hydroksyzyny należą: reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny, omamy, drgawki, dyskinezy, zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, nudności, wysypka rumieniona, zapalenie skóry, zatrzymanie moczu.

Wykazano, że stosowanie hydroksyzyny w prawidłowych dawkach nie zwiększa wydzielania kwasu solnego w żołądku, nie zmienia jego kwasowości i w większości przypadków wykazuje nawet niewielkie działanie przeciwwydzielnicze.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

U osób, które zastosowały hydroksyzynę w dawce znacznie przekraczającej dobową dawkę maksymalną, zauważono pojawienie się objawów przedawkowania m.in.: nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, gorączkę, senność, drżenia, splątanie, omamy, obniżenie poziomu świadomości, niewydolność oddechową, drgawki, zbyt niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, śpiączkę oraz zapaść krążeniowo-oddechową.

Nie istnieje specyficzna odtrutka na hydroksyzynę. W przypadku przedawkowania pozostaje jedynie leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania hydroksyzyny?

Hydroksyzyna przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną preparatu - chlorowodorek hydroksyzyny lub substancje pomocnicze - laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, talk, magnezu stearynian.

Osoby, które przeszły w przeszłości wstrząs anafilaktyczny po zażyciu preparatów zawierających hydroksyzynę nie powinny przyjmować ponownie tego leku.

Należy unikać jednoczesnego stosowania hydroksyzyny z lekami, które mogą powodować zaburzenia elektrolitowe, takimi jak tiazydowe leki moczopędne, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia opornych na leczenie zaburzeń rytmu serca. Lek przeciwwskazany jest również przy nadwrażliwości na cetyryzynę, fizostygminę, pochodne piperazyny, aminofilinę lub etylenodiaminę.

Hydroksyzyna przeciwwskazana jest dla osób z: porfirią, nabytym lub wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, znaczącymi zaburzeniami elektrolitowymi takimi jak hipokaliemia czy hipomagnezemia, znaczną bradykardią.

Nie można stosować hydroksyzyny przy jednoczesnej terapii za pomocą leków, o których wiadomo, że wydłużają odstęp QT lub wywołują zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes.

Szczególną ostrożność podczas stosowania preparatów zawierających hydroksyzynę powinny zachować osoby ze zwiększoną skłonnością do drgawek.

W związku z potencjalnym efektem przeciwcholinergicznym osoby z jaskrą, utrudnionym odpływem moczu z pęcherza moczowego, osłabioną perystaltyką przewodu pokarmowego, otępieniem i miastenią oraz osoby stosujące leki o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy powinny zachować ostrożność podczas stosowania hydroksyzyny. U tych pacjentów konieczne może być indywidualne dostosowywanie dawki leku.

Hydroksyzyna z uwagi na zawartość w niej laktozy produktu tego powinny unikać osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Interakcje Hydroksyzyny z innymi lekami

Leki których nie powinno się przyjmować razem z preparatami zawierającymi hydroksyzynę to m.in.: leki przeciwarytmiczne klasy IA (np. chinidyna), klasy III (np. amiodaron, sotalol), niektóre leki przeciwhistaminowe (np. cymetydyna), leki przeciwpsychotyczne (np. haloperidol), leki przeciwdepresyjne (np. citalopram, escitalopram), leki przeciwmalaryczne (np. meflochina), niektóre antybiotyki (np. erytromycyna, lewofloksacyna), niektóre leki przeciwgrzybicze (np. pentamidyna), niektóre leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego (np. prukalopryd), niektóre leki stosowane w leczeniu nowotworów (np. toremifen, wandetanib), inhibitory MAO, metadon, barbiturany.

Hydroksyzyna może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, dlatego by uniknąć niekontrolowanych krwawień, należy dostosować dawkę leku.

Leki zawieraj─ůce hydroksyzyn─Ö a alkohol

Podczas przyjmowania hydroksyzyny należy unikać spożywania alkoholu. W przypadku jednoczesnego stosowania alkoholu razem z lekiem mogą on nasilać działanie leku.

Hydroksyzyn─ů a ci─ů┼╝a

Nie należy przyjmować preparatów zawierających hydroksyzynę w okresie ciąży. Hydroksyzyna ma zdolność przenikania przez łożysko. Gdy dostanie się do organizmu płodu, osiąga tam stężenie hydroksyzyny jest większe niż w organizmie matki.

U noworodków, których matki stosowały hydroksyzynę w okresie ciąży, bezpośrednio oraz kilka godzin po urodzeniu można było zaobserwować m.in.: zmniejszenie napięcia mięśniowego, zaburzenia ruchowe, niewydolność ośrodkowego układu nerwowego, niedotlenienie lub zatrzymanie moczu.

Hydroksyzyna a karmienie piersi─ů

Metabolity hydroksyzyny mają zdolność przechodzenia do mleka matki, dlatego lek ten przeciwwskazany jest w okresie karmienia piersią.

Jeśli konieczne będzie zastosowanie preparatu leczniczego zawierającego hydroksyzynę podczas karmienia piersią, lek należy przyjąć po zakończonym karmieniu, a następną porcją mleka odrzucić.

Wp┼éyw leku na p┼éodno┼Ť─ç

Badania naukowe przeprowadzone z użyciem leków zawierających hydroksyzynę wykazały negatywny wpływ na płodność krótko po zażyciu leku.

Hydroksyzyn─ů a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Leki zawierające hydroksyzynę mogą negatywnie wpływać na koncentrację i zdolność reakcji, dlatego po zażyciu leku nie należy prowadzić samochodu oraz prowadzić innych pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Hydroxyzinum VP - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Leki, które zawierają tę samą substancję czynną co Hydroxyzinum VP, to:
- Hydroxyzine Orion,
- Hydroxyzinum Polfarmex,
- Hydroxyzinum Teva,
- Hydroxyzinum Zentiva.

FAQ - najcz─Östsze pytania pacjent├│w

Czy hydroksyzyna jest na receptę?

Tak, hydroksyzyna (hydroksyzinum) to lek psychotropowy wydawany na podstawie recepty.

Na co jest hydroksyzyna?

Hydroksyzyna wykazuje właściwości przeciwhistaminowe (m.in. przeciwświądowe), przeciwlękowe oraz uspokajające. Lek stosuje się w stanach psychotycznych, zaburzeń nerwicowych, pobudzenia psychoruchowego, lęku, napięcia i niepokoju.

Czy hydroksyzyna jest dla osoby starszej?

Tak, hydroksyzyna może być stosowana w terapii osób starszych. Leczenie należy rozpocząć od podania połowy dawki zalecanej dla osoby dorosłej.

Hydroksyzyna - jakie są mg?

Lek Hydroxyzinum VP ma 10 mg lub 25 mg.

Hydroksyzyna - jaka maksymalna dawka?

Maksymalna dawka hydroksyzyny, jaką można przyjąć w ciągu doby, to 100 mg.

Ile kosztuje hydroksyzyna?

Cena hydroksyzyny jest zależna od dawki i pojemności opakowania. Aktualnie opakowanie leku kosztuje około od 11 do 20 złotych.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Hydroxyzinum VP, [online], [dostęp 20.08.2021], dostępne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/3000/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝