Czy można zajść w ciążę zaraz po odstawieniu antykoncepcji?
Odstęp między odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych a możliwością zajścia w ciążę jest kwestią bardzo indywidualną oraz zależy od stosowanej dotychczas metody antykoncepcji.
Owulacja u większości kobiet powraca już podczas pierwszego cyklu po odstawieniu tabletek, zwłaszcza jeśli ich cykle menstruacyjne były regularne przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej.
W przypadku pigułki złożonej, zawierającej estrogen i progestagen, płodność powraca w ciągu 1-3 miesięcy od zakończenia terapii. Po odstawieniu tabletek organizm potrzebuje czasu, aby przywrócić naturalny cykl hormonalny. Z tego powodu w pierwszych miesiącach kobieta może mieć nieregularne miesiączki lub cykle bezowulacyjne, które wykluczają możliwość zapłodnienia w tym okresie.
Jeśli tabletka zawierała jedynie progestagen – „minipill”, możliwe jest skuteczne zapłodnienie w ciągu nawet kilku dni od zakończenia terapii. Pigułki jednoskładnikowe nie hamują owulacji, stąd ciąża możliwa jest zaraz po uzyskaniu korzystnych warunków w obrębie błony śluzowej macicy do implantacji zarodka. Dni płodne powinny wystąpić w trakcie najbliższego cyklu.
Pierwsze krwawienie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest krwawieniem z odstawienia, czyli plamieniem z dróg rodnych pojawiającym się na skutek zaprzestania przyjmowania pigułek hormonalnych. Prawdziwą miesiączką jest dopiero kolejne krwawienie, które zazwyczaj występuje po około 28 dniach od odstawienia doustnej antykoncepcji.
Należy pamiętać, że niezależnie od wcześniejszej metody antykoncepcji, starania o dziecko trwają zazwyczaj do roku, średnio około 4-5 miesięcy.