Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Częstomocz na tle nerwowym - jak leczyć?

Za optymalną liczbę oddawania moczu uważa się do 8 razy na dobę. Nie powinny towarzyszyć temu żadne dolegliwości bólowe, świąd czy pieczenie. Częstomocz to przykra dolegliwość, która może towarzyszyć infekcjom układu moczowego albo być powodowany przez choroby przewlekłe, np. cukrzycę. Przyczyną częstego oddawania moczu mogą być również zaburzenia na tle nerwowym. Postępowanie w częstomoczu o podłożu nerwowym obejmuje leczenie farmakologiczne oraz leczenie zaburzeń psychicznych, poprzez np. psychoterapię.

Częstomocz na tle nerwowym  jak leczyć?
Autor: Redakcja Erecept.pl 07.06.2024

Jak leczyć częstomocz na tle nerwowym?

Częstomocz na tle nerwowym wymaga leczenia zarówno farmakologicznego, jak i terapeutycznego. Często potrzeba też leczenia interdyscyplinarnego z zaangażowaniem lekarza psychiatry i np. urologa bądź ginekologa.

Leczenie farmakologiczne

Leki na nadreaktywność pęcherza

Leki na pęcherz nadreaktywny, takie jak solifenacin czy mirabegron, wykazują dużą skuteczność leczenia częstego oddawania moczu w związku ze stresem.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli SSRI (z ang. selective serotonin reuptake inhibitor), pomagają w kontrolowaniu depresji i lęku.

Terapia psychologiczna

Pomoc psychologiczna oraz psychoterapia są skuteczne w odnalezieniu źródła stresu. Pomagają uporać się z zaburzeniami emocjonalnymi i przywrócić równowagę psychiczną. Pacjentom często proponuje się np. terapię poznawczo-behawioralną, podczas której odkrywają, przez co pojawiły się u nich dolegliwości i uczą się z nimi walczyć.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Domowe sposoby na częstomocz

Środki moczopędne

Ograniczenie spożywania środków mogących powodować częste oddawanie moczu, takich jak:

 • kofeina (zawarta w kawie, herbacie, napojach energetycznych),

 • żurawina,

 • cytryny,

 • sok z bzu,

 • pietruszka,

 • piwo.

Należy także ograniczyć spożycie naparów z ziół, które moją potencjał moczopędny. Mowa tu o ziołach takich jak mniszek lekarski, zielona herbata, lipa, pokrzywa zwyczajna, krwawnik pospolity.

Unikanie infekcji

Zbyt częste oddawanie moczu w dużej mierze jest powodowane zakażeniem układu moczowego. Szczególnie często pojawiają się one u kobiet, u których występuje zakażenie cewki moczowej. Dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę osobistą, podmywając się codziennie. Po stosunku płciowym również należy umyć okolice intymne. Warto zaopatrzyć się w delikatne środki do higieny intymnej bez substancji zapachowych.

Zobacz także: Jak dbać o higienę intymną? Płyn, żel, chusteczki czy dezodorant?

Domowe sposoby na częstomocz na tle nerwowym

Ograniczenie stresu

Zmiana stylu życia może okazać się bardzo pomocna w kontrolowaniu częstego oddawania moczu.

Przydatne są ćwiczenia relaksacyjne, medytacja. Do metod rozluźniających możemy zaliczyć ćwiczenia oddechowe, rozluźnianie karku i szyi, rozciąganie.

Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny pozwala zredukować stres i poprawić wydolność organizmu. Zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a zwiększa poziom endorfin - odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Warto wprowadzić w życie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla. Daje to poprawę kontroli parcia na pęcherz i oddawania moczu.

Trening pęcherza moczowego, czyli nauka prawidłowych odruchów mikcji pozwala przywrócić odpowiedni rytm oddawania moczu.

Domowe sposoby, nawet jeśli przynoszą ulgę, nie powinny odwieźć Cię od wizyty u lekarza i jej opóźnić. Dlatego warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam z tym problemem zdrowotnym.

Czym jest częstomocz?

Częstomocz jest objawem, polegającym na zwiększonej częstotliwości oddawania moczu. Definiujemy go jako oddawanie moczu z częstością większą niż 8 razy na dobę, także w nocy. Może być on wynikiem różnych nieprawidłowości i chorób. Mogą towarzyszyć mu dolegliwości bólowe, świąd, pieczenie. Czasami pojawia się nagłe parcie na mocz i nietrzymanie moczu.

Przyczyny częstomoczu mogą być bezpośrednio związane z układem moczowym i dotyczyć pęcherza moczowego, cewki moczowej. Może wynikać on też z chorób nerek.

U starszych mężczyzn zbyt częste oddawanie moczu wynika często z problemów z gruczołem krokowym. Przerost prostaty powoduje, że gruczoł uciska na cewkę moczową. Ucisk może powodować częste parcie na mocz, wywołując potrzebę częstego oddawania moczu w małych ilościach i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Czasami częste oddawanie moczu nie jest powiązane układem moczowym. Może wówczas dotyczyć podwzgórza, przysadki mózgowej czy trzustki.

Coraz częściej zwraca się uwagę na podłoże psychiczne częstego oddawania moczu.

Najczęstsze przyczyny częstomoczu

Jako najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu wymienia się:

 • zakażenie układu moczowego (w tym zapalenie pęcherza moczowego);

 • kamica nerkowa;

 • nadmierne spożycie płynów lub substancji i leków moczopędnych (np. kofeina, niektóre leki np. diuretyki);

 • zbyt mały pęcherz moczowy;

 • ucisk na pęcherz moczowy (np. w trakcie ciąży, przez guz w jamie brzusznej);

 • zwiększona dobowa objętość moczu (np. w cukrzycy);

 • problemy z gruczołem krokowym (zapalenie prostaty, łagodny przerost gruczołu krokowego);

 • zaburzenia endokrynologiczne (np. zapalenie tarczycy Hashimoto, niedoczynność przysadki mózgowej);

 • uszkodzenie rdzenia kręgowego lub mózgu;

 • nowotwór pęcherza moczowego.

Skąd się bierze częstomocz na tle nerwowym?

Coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Wiadome jest, że problemy z oddawaniem moczu, takie jak nietrzymanie moczu czy bolesne parcie, mogą powodować problemy natury psychicznej. Pacjenci, którzy tego doświadczają, mogą borykać się z lękiem czy nawet depresją. Aktualnie coraz częściej zwraca się uwagę na dwukierunkowy związek między tymi czynnikami.

Podłoże psychiczne to bardzo popularny powód częstomoczu. Tło emocjonalne częstomoczu szczególnie często dotyczy dzieci.

Przewlekły stres

Przewlekły stres coraz częściej jest wymieniany jako przyczyna częstego oddawania moczu. Liczne badania wskazują na związek między zespołami objawów z dolnego odcinka układu moczowego (czyli LUST, z ang. lower urinary tract symptoms) z zaburzeniami psychicznymi. Mowa tutaj o depresji, czy zaburzeniach lękowych. Częstomocz występuje u bardzo dużego odsetka osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe.

Dlaczego stres może powodować zbyt częste oddawanie moczu?

Występowanie częstomoczu na tle nerwowym tłumaczy się reakcjami zapalnymi. Powstają one na skutek przewlekłego stresu. W okresach długotrwałego stresu nasz organizm wytwarza cytokiny i chemokiny prozapalne. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz obwodowo - w pęcherzu moczowym. W OUN wpływają na regulację oddawania moczu. W pęcherzu powodują przerost mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

To dlatego przewlekły stres może powodować, że częściej musimy korzystać z toalety.

Do jakiego specjalisty udać się z częstym oddawaniem moczu?

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego. Zleci on podstawowe badania i skieruje do następnego specjalisty, w zależności od podejrzewanej lub rozpoznanej przyczyny dolegliwości.

Częstomocz na tle nerwowym często pozostaje rozpoznaniem z wykluczenia. Jeśli wykluczono pozostałe możliwe przyczyny dolegliwości, warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda poziom dobrostanu psychicznego pacjenta. W toku diagnostyki konieczna może okazać się wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego, np. u lekarza psychiatry lub u psychologa bądź psychoterapeuty.

Diagnostyka częstomoczu

Diagnostyka częstomoczu opiera się na podstawowych badaniach jak np. badanie moczu. Obejmuje również bardziej skomplikowane testy i pomiary.

W diagnostyce częstego oddawania moczu wykorzystuje się:

 • badanie ogólne moczu;

 • USG układu moczowego (ocena stanu nerek i pęcherza moczowego);

 • pomiar glukozy (wykrywanie cukrzycy);

 • poziom PSA u mężczyzn (może wskazywać na łagodny przerost prostaty, nowotwór lub zapalenie prostaty);

 • badanie urodynamiczne;

 • wziernikowanie pęcherza moczowego.

Częstomocz na tle nerwowym często pozostaje rozpoznaniem z wykluczenia. Jeśli wykluczono pozostałe możliwe przyczyny dolegliwości, warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda poziom dobrostanu psychicznego pacjenta.

Bibliografia

 • Chronic psychological stress and lower urinary tract symptoms", [Russ Chess-Williams, Catherine McDermott, Donna J Sellers i inni] [online] dostępne w internecie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34132480/
 • "Występowanie wybranych objawów z dolnego odcinka układu moczowego u pacjentów dziennego oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych", [Jerzy A. Sobański, Michał Skalski, Tomasz Gołąbek i inni] [online] dostępne w internecie: https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/4c9aa619-3a3e-4a70-b2e2-38f2b5d0c53a
 • Inni czytali również