Tabletki na wywołanie okresu bez recepty. Czy można je dostać?

Opublikowano 30.12.2022

Tabletki na wywołanie okresu bez recepty  Czy można je dostać?

Regularne krwawienia miesięczne to nieodłączny etap życia każdej kobiety. Zanik okresu, który nie wynika z ciąży, budzi strach i niepokój. Czy istnieją jakieś sposoby na wywołanie okresu?

Spis treści

Z jakiego powodu kobiety szukają sposobów na wywołanie okresu?

Regularne krwawienia miesięczne u kobiet świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego oraz o ogólnym dobrostanie organizmu. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni - średnio 28 dni. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz wśród nastolatek krwawienia najczęściej mają charakter nieregularny. Długość jednego krwawienia to od 2 do 6 dni. Pierwsza miesiączka (menarche) ma miejsce między 9 a 16 rokiem życia. Podczas jednego prawidłowo przebiegającego cyklu utrata krwi nie przekracza 100 ml.

Zanik okresu, który nie wynika z ciąży, budzi strach i niepokój. Niektóre kobiety na własną rękę próbują wywołać krwawienie miesięczne, by odzyskać równowagę psychiczną i poczucie, że ich organizm funkcjonuje prawidłowo.

Uroczystość, wakacje czy inny ważny dzień naszego życia to okoliczności, podczas których niektóre kobiety wolałyby nie miesiączkować. W takich sporadycznych sytuacjach wywołanie okresu we wcześniejszym terminie, bądź przesunięcie go na inne dni jest bardzo pożądanym zjawiskiem. Ważne jest, by tego typu działanie było bezpieczne i zgodne z wiedzą medyczną.

Tabletki zawierające progesteron uznawane są za jedne z najbardziej skutecznych preparatów stosowanych w celu wywołania miesiączki. Lek progesteronowy dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej. Efekt uzyskuje się również po zastosowaniu tabletek zawierających ekstrakty z ziół oraz domowych sposobów wywołania krwawienia. W przypadku preparatów ziołowych recepta nie jest konieczna.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Pierwotny i wtórny zanik okresu

Pierwotny zanik okresu, czyli amenorrhea primaria można rozpoznać gdy u nastolatki >13 roku życia nie wystąpiła jeszcze miesiączka i nie doszło do rozwoju gruczołów piersiowych lub gdy nastolatka >15 roku życia nigdy nie miesiączkowała, jednak jej gruczoły piersiowe rozwinęły się.

Wtórny zanik okresu, czyli amenorrhea secundaria to zanik krwawienia u kobiety dotychczas prawidłowo miesiączkującej, trwający co najmniej 3-6 miesięcy, gdzie przerwa ta nie jest spowodowana ciążą.

Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Zanik okresu może wynikać z wielu czynników. Aby właściwie dobrać leczenie, lekarz powinien zebrać szczegółowy wywiad, zbadać pacjentkę i zlecić odpowiednie badania umożliwiające postawienie diagnozy.

Najważniejszą kwestią jest wykluczenie ciąży poprzez wykonanie testu ciążowego. Jeżeli wynik jest negatywny, należy umówić się na konsultację lekarską w celu zdiagnozowania przyczyny zaburzeń miesiączkowania.

Brak miesiączki może wynikać z choroby przysadki mózgowej. Przysadka to niewielkich rozmiarów gruczoł dokrewny, zlokalizowany u podstawy mózgowia. Jedną z jej funkcji jest produkcja hormonu folikulotropowego i luteinizującego, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego. Ich dysregulacja zaburza przebieg cyklu owulacyjnego, co może skutkować zanikiem okresu.

Niewłaściwa praca tarczycy - zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność , może również zaburzyć prawidłowy przebieg miesiączki. Wzrost estradiolu często współistnieje z nadczynnością gruczołu tarczowego.

Na homeostazę żeńskiego organizmu wpływa długotrwały stres, przemęczenie, zmiana klimatu, intensywne ćwiczenia fizyczne oraz odchudzanie - każdy z tych czynników może spowodować wtórny brak miesiączki.

Wahania wagi wywołują zaburzenia hormonalne, które mogą skutkować nieprawidłowym przebiegiem cyklu owulacyjnego. Zarówno otyłość, jak i niedowaga nie jest obojętna dla gospodarki hormonalnej kobiety.

Do zaburzeń miesiączkowania mogą przyczynić się również inne schorzenia tj. PCOS - zespół policystycznych jajników, cukrzyca, infekcje intymne, endometrioza, torbiele, zrosty wewnątrzmaciczne czy bulimia.

Pierwotny zanik okresu może wynikać z zaburzeń anatomicznych. Do najczęstszych wad żeńskiego układu rozrodczego zalicza się agenezję przewodów Müllera, zarośnięcie błony dziewiczej, zespół niewrażliwości na androgeny, atrezję szyjki macicy oraz przegrodę poprzeczną pochwy. Leczenie najczęściej polega na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej.

Tabletki na wywołanie okresu dostępne bez recepty

Tabletki ziołowe

W aptekach dostępne są tabletki z ekstraktami ziół ,które zdolne są do regulowania cyklu miesiączkowego. Bywają one wykorzystywane do celowego wywoływania krwawienia miesięcznego.

Jednym z bardziej popularnych produktów ziołowych wpływających na żeński układ rozrodczy są preparaty zawierające ekstrakt z czarnych owoców niepokalanka mnisiego. Tabletki te stosuje się w leczeniu hiperprolaktynemii i zespołu napięcia przedmiesiączkowego - PMS. Niepokalanek mnisi wiążąc się z receptorami dopaminowymi, obniża poziom prolaktyny. Istnieją podejrzenia, że wpływa również na stężenia progesteronu i estrogenów.

Wierzy się, że napar z kwiatu czarnej malwy pomaga w regulacji miesiączek oraz łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Żadne dostępne badania naukowe nie potwierdzają tej tezy, jednakże wiele osób twierdzi, że spożywanie naparu przez tydzień przed spodziewaną miesiączką wywoła krwawienie.

Długie i systematyczne stosowanie preparatów zawierających ziele dziurawca ,nagietka, krwawnika, imbiru czy natki pietruszki może wywołać okres i wspomóc regulację cyklu.

Stosując ekstrakty z ziół należy pamiętać, że wiele leków wchodzi z nimi w interakcje, a jednoczesna terapia może być niebezpieczna. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest jest konsultacja z lekarzem.

Aspiryna

Istnieje teoria, która mówi, że przyjmowanie aspiryny przyspiesza okres, jednakże nie są to dane potwierdzone. Ewentualna skuteczność kwasu acetylosalicylowego mogłaby wynikać z jego rozrzedzającego wpływu na krew.

Należy pamiętać że aspiryna w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia - zwiększa stężenie kwasu moczowego we krwi, co może doprowadzić do napadu dny moczanowej. Kwas acetylosalicylowy może zaburzać działanie nerek i wątroby oraz wywoływać ból głowy. Do innych efektów ubocznych aspiryny należy pokrzywka, odczyn skórny, napad astmy czy nawet krwotok.

Naturalne metody wywołania okresu

Naturalne metody wywołania okresu nie są wysoce skuteczne, jednakże wiele osób stosuje poniższe techniki w celu przyspieszenia terminu miesiączki.

Ciepła kąpiel

Ciepła kąpiel, jednak nie zbyt gorąca, jest stosunkowo bezpieczną metodą wywoływania krwawienia miesięcznego. Wysoka temperatura powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, przez co wzrasta miejscowy przepływ krwi. Ciepła woda łagodzi również napięcie przedmiesiączkowe oraz rozluźnia mięśnie.

Alternatywą dla kąpieli są ciepłe okłady stosowane na podbrzusze.

Aktywność fizyczna

Intensywne ćwiczenia fizyczne są w stanie przyspieszyć termin miesiączki. Ważne jest jednak zachowanie umiaru, zbyt częste treningi o wysokiej intensywności mogą doprowadzić do wtórnego zaniku okresu. Jest to częsta sytuacja wśród młodych sportsmenek, u których w wyniku częstych treningów dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Stosunek seksualny

Zbliżenie intymne rozluźnia ciało oraz wzmaga wytwarzanie różnych hormonów, m.in. endorfin. Stosunek seksualny wywołuje wzrost ciśnienia krwi i tym samym może przyczyniać się do przyspieszenia terminu miesiączki.

Skuteczność naturalnych i domowych sposobów w wywoływaniu okresu nie jest potwierdzona. Jedynymi metodami o potwierdzonej skuteczności są metody farmakologiczne. Przed ich włączeniem należy skonsultować się z lekarzem.

Tabletki na wywołanie okresu dostępne na receptę

Luteina

Luteina to syntetyczna forma progesteronu, hormonu który umożliwia owulację (jajeczkowanie), implantację blastocysty (zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy) oraz utrzymanie ciąży w jej początkowym okresie. Luteina jest bardzo popularnym lekiem stosowanym w celu wywołania okresu, jednakże dostępnym wyłącznie na receptę.

Luteinę stosuje się do leczenia stanów tj. wtórny brak miesiączki, cykle bezowulacyjne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bezpłodność, czynnościowe krwawienia z dróg rodnych oraz poronienia nawykowe. Dawkowanie jest dobierane indywidualnie. Przykładowo lekarz może zlecić przyjmowanie luteiny podjęzykowo w dawce 50 mg 3 razy na dobę przez 3-6 cyklów miesięcznych.

Duphaston

Duphaston to doustny lek będący syntetyczną pochodną progesteronu. Stosuje się go w celu przywrócenia okresu, przez okres minimum siedmiu dni. Miesiączkowanie powraca zwykle po zakończeniu przyjmowania tabletek. Wśród działań niepożądanych produktu Duphaston wyróżniamy nudności oraz wymioty.

Zarówno Duphaston, jak i luteina zawierają w swoim składzie progesteron, który może być bezpiecznie stosowany podczas pierwszego trymestru ciąży. Istnieje zbyt mało informacji na temat przyjmowania tego preparatu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, więc bezpieczeństwo leku w tym okresie jest ograniczone.

Karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu, gdyż progesteron dostaje się do mleka matki, co może negatywnie wpływać na karmione niemowlę.

Przesunięcie miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi

Antykoncepcja hormonalna umożliwia skuteczne i bezpieczne przesunięcie daty okresu. Zmiana terminu miesiączki powinna mieć miejsce wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień i plamień śródcyklicznych. Każdorazowo manipulacja terminem okresu powinna być konsultowana z lekarzem.

Termin miesiączki można przesunąć wyłącznie podczas stosowania dwuskładnikowych, jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych . Przesunięcie terminu miesiączki podczas stosowania preparatów dwufazowych oraz trójfazowych jest bardziej skomplikowane i powinno być skonsultowane z lekarzem.

W celu przesunięcia terminu okresu, po zakończeniu jednego opakowania tabletek należy od razu rozpocząć drugie pudełko, z pominięciem typowej przerwy. Jeśli preparat antykoncepcyjny zawiera tabletki placebo, należy wyrzucić nieaktywne pastylki i od razu rozpocząć stosowanie tabletek aktywnych z następnego opakowania.

Inni czytali również

Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Madinette należy do grupy doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat zatrzymuje sekrecję hormonów FSH oraz LH, co prowadzi do zahamowania owulacji. Pod wpływem działania leku Madinette śluz szyjki macicy zmienia swoją konsystencję, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny.

Charakterystyka produktów leczniczych
23.01.2023
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegających ciąży, a jej skuteczność jest bardzo wysoka. Stosowanie antykoncepcji pozwala zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Jednak jak każdy lek, może ona powodować pewne skutki uboczne, w tym krwawienie międzymiesiączkowe. Chociaż krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest często normalne, istnieją okoliczności, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy i należy je wtedy wykluczyć.

Artykuł
25.05.2023
Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Drovelis należy do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie. Preparat wpływa na zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zajścia w ciążę podczas prawidłowego stosowania leku Drovelis jest bardzo małe. 

Charakterystyka produktów leczniczych
02.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!