Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak się przygotować, by zrobić to bezpiecznie?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak się przygotować, by zrobić to bezpiecznie?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (dostępne wyłącznie na receptę, w tym recepta online) to ważna decyzja, którą kobiety mogą podejmować z różnych przyczyn. Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu mogłoby więc rozregulować gospodarkę hormonalną, co nigdy nie jest bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej odstawić tabletki antykoncepcyjne po skonsultowaniu się z lekarzem ginekologiem.

Brak okresu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej to sytuacja, która może wywołać u pacjentek wiele niepokoju. Jak się zachować w tej sytuacji? Po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości jak np. zaburzenia cyklu miesiączkowego czy pogorszenie samopoczucia.


Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne - dlaczego kobiety decydują się na ich odstawienie?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych należy do jednych z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży. Nic dziwnego, że decyduje się na nią tak wiele kobiet. Wiele z nich pewnym momencie podejmuje jednak decyzję o zaprzestaniu przyjmowania pigułek.


Może stać za tym naprawdę mnóstwo powodów. Dla sporej części pacjentek odstawienie tabletek antykoncepcyjnych  to temat, który pojawia się po prostu w chwili, gdy postanawiają one zostać mamami. Chęć rozpoczęcia starań o dziecko to jeden z najpopularniejszych powodów odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, ale zdecydowanie niejedyny.


Do innych przyczyn należą m.in. niepokojące wyniki badań kontrolnych, wystąpienie uciążliwych skutków ubocznych czy też po prostu zmniejszenie aktywności seksualnej. Czasami kobiety chcą również spróbować zastosować inne formy antykoncepcji, co jest jak najbardziej normalną sytuacją.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Dlaczego odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu to zły pomysł?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych  zdecydowanie lepiej przeprowadzić pod kontrolą ginekologa niż decydować się na nagłe przerwanie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. 

Należy pamiętać, że stosowanie antykoncepcji tego typu to regularne wprowadzanie do organizmu stałej dawki syntetycznych hormonów. Trudno więc oczekiwać, że pozostanie to zupełnie bez wpływu na organizm kobiety przyjmującej preparaty.


Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu mogłoby więc rozregulować gospodarkę hormonalną, co nigdy nie jest bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej odstawić tabletki antykoncepcyjne po skonsultowaniu się z lekarzem ginekologiem

Najczęściej zaleca się przerwanie stosowania preparatu po ukończeniu przyjmowania tabletek z ostatniego blistra. Występuje wówczas krwawienie z odstawienia, po którym nie należy ponownie przyjmować preparatu


Objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może objawiać się w postaci różnych dolegliwości, które czasem przypominają symptomy pojawiające się podczas rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Organizm potrzebuje czasu, by przywyknąć do sytuacji, w której nie otrzymuje określonej dawki hormonów każdego dnia i właśnie dlatego czasami reaguje na nową sytuację skutkami ubocznymi. Na szczęście w większości przypadków po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych skutki uboczne pojawiają się jedynie na krótki czas, a gospodarka hormonalna szybko wraca do normy.


Negatywne, niepożądane skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych to przede wszystkim zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Należy do nich zarówno czasowy brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jak i jego rozregulowanie czy też zmiana obfitości. 

Pierwsze krwawienie po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych pojawia u większości kobiet dość szybko, bo już w ciągu 1-2 miesięcy, jednak brak miesiączki nawet do 6 miesięcy uważa się za normę.


W niektórych przypadkach po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta może zauważać również takie objawy, jak pogorszenie samopoczucia i wahania nastroju, wypadanie włosów, migrenowe  bóle głowy, spadek wagi czy też różne skutki uboczne przypominającej obawy zespołu napięcia miesiączkowego. 

Jeżeli jednak stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiązało się u Ciebie ze spadkiem libido, możesz po odstawieniu pigułek spodziewać się powrotu jego poziomu do przypominającego to z okresu przed rozpoczęciem stosowania tabletek.


Okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - kiedy się pojawia i jak wygląda?

Brak okresu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej to sytuacja, która może wywołać u pacjentek wiele niepokoju. Nie można jednak zapominać, że hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych, choć w wielu przypadkach naśladują naturalny cykl kobiety, to jednak nie pozostają bez wpływu na jej gospodarkę hormonalną. Z tego względu po ich odstawieniu pojawiają się nie tylko skutki takie jak spadek masy ciała czy wahania nastrojów, ale również może wystąpić problem nieregularnych miesiączek.


U dużej części kobiet już miesiąc po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl się stabilizuje. Niektóre pacjentki nie mają jednak okresu po odstawieniu tabletek nawet przez pół roku i dopiero po tym czasie zaleca się konsultację z ginekologiem. Co więcej, okres może pojawiać się nieregularnie, a także być mniej lub bardziej obfity, niż dawniej. Jeżeli jest to jedynie krótkotrwała, przejściowa sytuacja, nie ma powodów do niepokoju.


W przypadku jednak, gdy od odstawienia pigułek minęło już sporo czasu, a Twój organizm wciąż zdaje się mieć kłopot z powrotem do stanu sprzed sięgnięcia po tabletki, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on rozwiać wszelkie wątpliwości i oceni czy istnieje konieczność dalszego postępowania.


Powrót do płodności po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - ile trwa?

Gdy decydujesz się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, skutki uboczne to nie jedyne, nad czym możesz się zastanawiać. Dla wielu kobiet bowiem decyzja o zaprzestaniu przyjmowania tabletek jest ściśle związana z pragnieniem zajścia w ciążę. Zazwyczaj powrót do płodności  po odstawieniu tabletek to kwestia okresu od 3 do 6 miesięcy.


Tak naprawdę jednak szybkość zajścia w ciążę to kwestia mocno indywidualna i czas ten może ulec zarówno skróceniu, jak i wydłużeniu. Nie poleca się jednak rozpoczynania starań o dziecko od razu po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Należy wciąż mieć na uwadze wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm. Najlepiej wstrzymać się z tym przez pierwsze 2-3 miesiące od odstawienia tabletek, a przez ten czas stosować inne formy zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, np. metody mechaniczne.


Minimalizowanie skutków ubocznych po zaprzestaniu przyjmowania tabletek

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne wywołują znacznie mniej zmian w organizmie kobiety, niż ich starsze odpowiednik, a co za tym idzie, również zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.


Mimo tego jeśli zdecydujesz się odstawić tabletki antykoncepcyjne (zarówno tabletki dwuskładnikowe, jak i jednoskładnikowe), wciąż mogą wystąpić pewne objawy, które negatywnie wpłyną na jakość życia. Możesz jednak zminimalizować skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Przede wszystkim należy odstawić tabletki antykoncepcyjne stopniowo, najlepiej pod kontrolą lekarza.


Co więcej, w łagodzeniu objawów będących następstwem zaprzestania stosowania doustnej antykoncepcji w postaci tabletek dwuskładnikowych lub minipigułek pomóc mogą aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a także ewentualna suplementacja składników odżywczych.


Bezpieczne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak do tego podejść?

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne świetnie chronią przed ciążą, nie można jednak zapominać, że wraz z kolejnymi opakowaniami pigułek antykoncepcyjnych do organizmu wprowadza się pewne dawki hormonów.


Z tego względu, zanim odstawisz tabletki antykoncepcyjne, przemyśl, jak zminimalizować negatywne skutki tej decyzji. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który pokieruje całym procesem, wyda stosowne zalecenia na temat przerwania przyjmowania preparatu, a także pomoże w kontrolowaniu, czy pojawiające się objawy wciąż mieszczą się w normie.


Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, by uniknąć problemów ze zdrowiem, a także innych konsekwencji, chociażby w postaci pogorszenia nastroju czy nasilonych symptomów PMS.


Inni czytali również

Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?
Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to często wybierana metoda antykoncepcji. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, gdyż faktycznie pigułki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Czy jednak, aby otrzymać w aptece hormonalne leki antykoncepcyjne, zawsze trzeba odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem ginekologiem i otrzymać stosowną receptę (recepta online)? 

Artykuł
27.03.2024
Sidretella 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sidretella 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sidretella 20 to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Lek zawiera hormony żeńskie - etynyloestradiol i drospirenon. Przed przepisaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie fizykalne w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania preparatu u danej pacjentki.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które dostępne są wyłącznie na receptę (w tym recepta online), pomaga w leczeniu trądziku?

Artykuł
10.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!