Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jak odzyskać utracony kod recepty?

Zgubienie kodu do e-recepty (recepta online) może być frustrującym doświadczeniem dla pacjenta, który pilnie potrzebuje leków przepisanych przez lekarza. Co zrobić, aby odzyskać utracony kod? Jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?

Jak odzyskać utracony kod recepty?
Autor: Redakcja Erecept.pl 20.12.2023

Czym jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny dokument, zawierający informacje o przepisanym leku lub produktach medycznych, który obecnie zastąpił tradycyjną papierową receptę.

Cyfrowa recepta jest generowana przez lekarza lub innego uprawnionego pracownika medycznego w systemie informatycznym i przesyłana automatycznie do apteki. Dzięki temu pacjent nie musi posiadać przy sobie papierowej wersji i może zrealizować receptę w dowolnej aptece.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Kto może wystawić e-receptę?

W Polsce upoważnienie do wystawiania recept mają lekarze, lekarze dentyści, położne, pielęgniarki, farmaceuci oraz felczerzy, którzy posiadają uprawnienia do przepisywania leków i wyrobów medycznych.

Aby móc wystawiać e-recepty, muszą oni posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Aktualnie wszystkie osoby wykonujące działalność leczniczą, w tym zarówno placówki opieki zdrowotnej, jak i lekarze prowadzący prywatne praktyki medyczne, muszą być zarejestrowani w systemie informatycznym, który umożliwia im wystawianie e-recept.

Jak zrealizować e-receptę?

Receptę elektroniczną można zrealizować w dowolnej aptece. Wystarczy przekazać farmaceucie numer PESEL pacjenta wraz ze specjalnym kodem otrzymanym w wiadomości SMS lub e-mailu. Ponadto pacjent może pokazać papierowy wydruk informacyjny od lekarza.

Należy pamiętać, że e-recepta ważna jest zazwyczaj przez miesiąc (30 dni). W określonych przypadkach może zostać wypisana również z terminem realizacji do roku (365 dni). To duże ułatwienie dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, którzy wymagają przyjmowania leków na stałe.

Zgubiony kod recepty - co zrobić?

Jeśli kod do e-recepty został utracony, to możesz go sprawdzić w prosty sposób na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Internetowe Konto Pacjenta można założyć przy pomocy profilu zaufanego na stronie www.pacjent.gov.pl. Po zalogowaniu na konto, należy sprawdzić zakładkę "Recepty", gdzie znajduje się lista wszystkich recept online wraz z kodami i przepisanymi lekami.

Dodatkowo, jeśli w profilu zostanie zamieszczony numer telefonu lub adres mailowy, kod odbioru e-recepty zostanie automatycznie wysłany w postaci SMS-a lub e-maila po wizycie u lekarza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ryzyko utraty kodu do recepty jest znacznie mniejsze.

W ramach IKP można także pobrać receptę w formie PDF i pokazać ją w aptece, gdzie farmaceuta zeskanuje kod kreskowy, bez konieczności podawania żadnych dodatkowych informacji.

Co zyskujemy dzięki aplikacji mojeIKP?

MojeIKP to bezpłatna aplikacja na telefon, która pozwala na skorzystanie z najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki niej można mieć szybki dostęp do swoich e-recept w każdej chwili.

Aplikacja umożliwia także sprawdzenie ulotki i dawkowania przepisanego leku oraz wykupienie go w aptece, prezentując jedynie kod QR na ekranie telefonu. W tym przypadku nie jest wymagane podanie numeru PESEL ani 4-cyfrowego kodu recepty.

Ponadto mając Internetowe Konto Pacjenta, można zalogować się do aplikacji mObywatel, która umożliwia realizację recept z zachowaniem większej prywatności, bez podawania numeru PESEL i kodu. Farmaceuta skanuje okazany kod QR.

Jak sprawdzić kod recepty bez Internetowego Konta Pacjenta?

Aktualnie, aby odebrać leki na receptę, konieczne jest posiadanie 4-cyfrowego kodu, kodu kreskowego lub kodu QR. Sam numer PESEL nie wystarczy, aby otrzymać potrzebne produkty medyczne w aptece.

W przypadku utraty kodu do odbioru e-recepty, można skontaktować się z przychodnią, w której recepta elektroniczna została wystawiona. Kod recepty można wtedy odzyskać telefonicznie lub osobiście. Pracownicy rejestracji i pielęgniarki są upoważnieni do udzielania tych informacji pacjentom przez telefon.

Inni czytali również