Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Opublikowano 06.06.2023

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Wprowadzenie e-recept stanowi dla wielu bardzo duże ułatwienie. Czasami bywają trudności z ich realizacją i ta procedura budzi wątpliwości. Czy można kupić tylko jedno opakowanie leku z e-recepty? Jak zrealizować recepty w różnych aptekach? Czy trzeba wykupić wszystkie leki z e-recepty w jednej, konkretnej aptece?

Spis treści

Czym jest e-recepta?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta , jest dokumentem w cyfrowej postaci, który zawiera informacje o przepisanych przez lekarza lekach wraz z ich dawkowaniem oraz zalecanym czasem stosowania.

Dzięki wprowadzeniu e-recept wypisywanie, przetwarzanie oraz proces realizacji recept został usprawniony. Od stycznia 2020 roku taki sposób wystawiania recept jest obowiązkowy, z pewnymi wyjątkami (np. recepta pro auctore lub pro familiae, brak dostępu do systemu teleinformatycznego).

Aby wykupić przepisane leki w danej aptece, należy podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL pacjenta. Do każdej e-recepty nadaje się nowy kod. Możliwe jest wykupienie zamienników leków, o ile nie zostało to inaczej określone w e-recepcie.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

E-recepty w różnych aptekach

Wśród pytań dotyczących e-recepty , często pojawia się to o możliwość realizacji e-recepty w różnych aptekach.

Na przykład, jeśli lekarz przepisał na recepcie trzy opakowania danego leku, pacjent kupił jedno opakowanie, to kolejne przepisane opakowania leku musi kupić w tej samej aptece.

Co w przypadku przepisania kilku różnych leków? Jeśli lekarz wystawił dwa opakowania leku A, jedno opakowanie leku B, to pacjent może kupić leki A i B w różnych aptekach. Natomiast drugie opakowanie leku A musi być kupione tam, gdzie wykupione zostało pierwsze opakowanie.

Reasumując, jeden lek z e-recepty, nawet w kilku opakowaniach, należy zrealizować w jednej aptece.

Dlaczego trzeba kupić lek w jednej aptece? Czy jest możliwość wydawania zamienników leków?

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, realizacja e-recepty na jeden lek ma na celu bezpieczeństwo samego pacjenta. Dla recept jest wystawiany dokument realizacji recepty DRR: jeśli wykupimy lek częściowo, to ustawia się w DRR status częściowej realizacji. Kupowanie tego samego leku z jednej e-recepty w dowolnej, innej aptece zwiększałoby ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przykłada się na utrudnione wykonywanie korekt.

Ponadto w przypadku leków refundowanych, taka sytuacja utrudniałaby prawidłowe rozliczanie się apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co więcej, ogranicza to ryzyko popełnienia błędów w przypadku wydawania zamienników leków (co w wielu przypadkach jest możliwe, o ile lekarz nie zaznaczy na e-recepcie inaczej), różnych konfiguracji opakowań (np. inna liczba tabletek) itd.

Oczywiście może to stanowić pewne utrudnienie, jeśli w danej aptece dostępne są leki w mniejszej ilości, a po kolejne opakowanie leku trzeba wrócić po pewnym czasie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejnymi ulepszeniami systemu e-recept i możliwe, że już niedługo możliwe będzie dokończenie realizacji recepty w dowolnej aptece.

Jeśli wiesz, że będziesz kupować pierwsze opakowanie jednego leku w innej aptece niż zwykle, to warto poprosić lekarza o wystawienie oddzielnej e-recepty, aby móc wykupić opakowania z kolejnej e-recepty w dowolnej innej aptece.

Materiał ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastępować zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Bibliografia

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://pacjent.gov.pl/

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.gov.pl/

Inni czytali również

Jak wykupić receptę z kodem online?
Jak wykupić receptę z kodem online?

Recepty online stają się coraz popularniejszą formą wypierającą z obiegu klasyczne recepty w formie papierowej. Przy pomocy kodu recepty i numeru PESEL pacjenta można zrealizować e-receptę w aptece. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia dostęp do e-recept o każdej porze dnia gdziekolwiek jesteś, wystarczy dostęp do internetu. To szczególnie ważne dla pacjenta, który leczy chorobę przewlekłą czy stosuje antykoncepcję hormonalną.

Artykuł
30.05.2023
Co się stanie, jeśli nie wykupię recepty?
Co się stanie, jeśli nie wykupię recepty?

W Polsce wykupienie wielu leków w aptece możliwe jest jedynie po uzyskaniu właściwej recepty. Recepty mogą być wystawiane przez lekarza zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i online. W tym artykule omówimy skutki niewykupienia leków z wystawionego dokumentu.

Artykuł
17.05.2023
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia, gdy pacjent nie posiada recepty na niezbędne leki, farmaceuta może wystawić receptę na potrzebny produkt leczniczy. W poniższym artykule omówimy, czym jest recepta farmaceutyczna i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać.

Artykuł
01.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!