Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Opublikowano 20.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Wprowadzenie e-recept stanowi dla wielu bardzo duże ułatwienie. Czasami bywają trudności z ich realizacją i ta procedura budzi wątpliwości. Czy można kupić tylko jedno opakowanie leku z e-recepty? Jak zrealizować recepty w różnych aptekach? Czy trzeba wykupić wszystkie leki z e-recepty (recepta online) w jednej, konkretnej aptece?

Spis treści

Czym jest e-recepta?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta , jest dokumentem w cyfrowej postaci, który zawiera informacje o przepisanych przez lekarza lekach wraz z ich dawkowaniem oraz zalecanym czasem stosowania.

Dzięki wprowadzeniu e-recept wypisywanie, przetwarzanie oraz proces realizacji recept został usprawniony. Od stycznia 2020 roku taki sposób wystawiania recept jest obowiązkowy, z pewnymi wyjątkami (np. recepta pro auctore lub pro familiae, brak dostępu do systemu teleinformatycznego).

Aby wykupić przepisane leki w danej aptece, należy podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL pacjenta. Do każdej e-recepty nadaje się nowy kod. Możliwe jest wykupienie zamienników leków, o ile nie zostało to inaczej określone w e-recepcie.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

E-recepty w różnych aptekach

Wśród pytań dotyczących e-recepty, często pojawia się to o możliwość realizacji e-recepty w różnych aptekach.

Na przykład, jeśli lekarz przepisał na recepcie trzy opakowania danego leku, pacjent kupił jedno opakowanie, to kolejne przepisane opakowania leku musi kupić w tej samej aptece.

Co w przypadku przepisania kilku różnych leków? Jeśli lekarz wystawił dwa opakowania leku A, jedno opakowanie leku B, to pacjent może kupić leki A i B w różnych aptekach. Natomiast drugie opakowanie leku A musi być kupione tam, gdzie wykupione zostało pierwsze opakowanie.

Reasumując, jeden lek z e-recepty, nawet w kilku opakowaniach, należy zrealizować w jednej aptece.

Dlaczego trzeba kupić lek w jednej aptece? Czy jest możliwość wydawania zamienników leków?

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, realizacja e-recepty na jeden lek ma na celu bezpieczeństwo samego pacjenta. Dla recept jest wystawiany dokument realizacji recepty DRR: jeśli wykupimy lek częściowo, to ustawia się w DRR status częściowej realizacji. Kupowanie tego samego leku z jednej e-recepty w dowolnej, innej aptece zwiększałoby ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przykłada się na utrudnione wykonywanie korekt.

Ponadto w przypadku leków refundowanych, taka sytuacja utrudniałaby prawidłowe rozliczanie się apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co więcej, ogranicza to ryzyko popełnienia błędów w przypadku wydawania zamienników leków (co w wielu przypadkach jest możliwe, o ile lekarz nie zaznaczy na e-recepcie inaczej), różnych konfiguracji opakowań (np. inna liczba tabletek) itd.

Oczywiście może to stanowić pewne utrudnienie, jeśli w danej aptece dostępne są leki w mniejszej ilości, a po kolejne opakowanie leku trzeba wrócić po pewnym czasie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejnymi ulepszeniami systemu e-recept i możliwe, że już niedługo możliwe będzie dokończenie realizacji recepty w dowolnej aptece.

Jeśli wiesz, że będziesz kupować pierwsze opakowanie jednego leku w innej aptece niż zwykle, to warto poprosić lekarza o wystawienie oddzielnej e-recepty, aby móc wykupić opakowania z kolejnej e-recepty w dowolnej innej aptece.

Materiał ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastępować zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Bibliografia

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://pacjent.gov.pl/

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.gov.pl/

Inni czytali również

Jak odzyskać utracony kod recepty?
Jak odzyskać utracony kod recepty?

Zgubienie kodu do e-recepty (recepta online) może być frustrującym doświadczeniem dla pacjenta, który pilnie potrzebuje leków przepisanych przez lekarza. Co zrobić, aby odzyskać utracony kod? Jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?

Artykuł
20.12.2023
Dlaczego bolą plecy? Przyczyny, objawy i leczenie
Dlaczego bolą plecy? Przyczyny, objawy i leczenie

Szacuje się, że 50-80% populacji choć raz przytrafił się ból pleców. Obecnie ból pleców należy do grona chorób cywilizacyjnych, stając się jednym z kluczowych przyczyn spadku jakości funkcjonowania.

Artykuł
27.03.2024
Milurit - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Milurit - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Milurit to doustny lek zmniejszający stężenie kwasu moczowego we krwi. Stosowany jest głównie u pacjentów z dną moczanową oraz w innych stanach związanych z hiperurykemią.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!