Trittico CR a XR - jakie są różnice?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trittico CR a XR - jakie są różnice?

Produkt leczniczy Trittico jest powszechnie stosowany w leczeniu depresji. Często na opakowaniach leku Trittico widoczne są skróty CR oraz XR. W tym artykule omówimy różnicę pomiędzy Trittico Xr a Trittico CR.

Leki te dostępne są na receptę (recepta online).

Spis treści

Czym jest lek Trittico?

Trittico to lek, którego substancją czynną preparatu jest trazodon. Jest to lek przeciwdepresyjny działający poprzez regulację poziomu neuroprzekaźników w mózgu, zwłaszcza serotoniny.

Trittico jest stosowany głównie w leczeniu depresji o różnym nasileniu u dorosłych. Stosuje się go również jako uzupełniające leczenie depresji przebiegającej z lękiem.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie dostępne są na rynku preparaty leku Trittico?

Na rynku dostępne są Trittico XR oraz Trittico CR. Oba preparaty to tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek o różnej mocy - Trittico XR jest w dawce 150 mg i 300 mg, natomiast Trittico CR w dawkach: 75 mg, 150 mg oraz 300 mg.

Tabletki Trittico XR można dzielić na połówki (w dawkach 150 mg i 300 mg), a tabletki Trittico CR (w dawkach 75 mg, 150 mg, 300 mg) można podzielić na trzy części.

Dawkowanie i czas trwania kuracji Trittico zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wskazań lekarza. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i nieprzerywanie przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Czy Trittico CR różni się wizualnie od Trittico XR?

Jak wygląda Trittico XR?

Trittico XR 150 mg występuje pod postacią żółtobeżowej tabletki powlekanej, z kolei Trittico XR 300 mg ma kolor beżowopomarańczowy. Na wszystkich tabletkach Trittico XR widnieje linia podziału po obu stronach, która ułatwia podział na dwie równe dawki.

Jak wygląda Trittico CR?

Tabletki powlekane Trittico CR występują w kolorze białym do żółtobiałym. W przypadku Trittico CR występują nacięcia na obu stronach, co ułatwia podział na trzy równe dawki.

Czy Trittico XR i Trittico CR to ten sam lek?

Trittico XR i Trittico CR to dwa różne preparaty lecznicze, które mają różne właściwości uwalniania substancji czynnej. Trittico XR to lek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że substancja czynna jest stopniowo uwalniana przez długi okres czasu.

Natomiast Trittico CR to lek o kontrolowanym uwalnianiu, gdzie substancja czynna jest uwalniana w sposób kontrolowany, umożliwiając osiągnięcie maksymalnego stężenia we krwi w określonym czasie.

Różnica między tymi dwoma preparatami polega głównie na szybkości uwalniania substancji czynnej z tabletki i czasie potrzebnym do osiągnięcia maksymalnego stężenia we krwi.

Trittico CR działa szybciej i osiąga maksymalne stężenie po około 4 godzinach, podczas gdy Trittico XR działa wolniej, a czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnego stężenia wynosi średnio 6-8 godzin w zależności od dawki leku.

W przypadku osób z depresją i zaburzeniami snu preferowane może być stosowanie preparatu Trittico CR, ze względu na krótszy czas potrzebny do osiągnięcia efektu. Jeśli po zmianie z Trittico CR na Trittico XR pogorszy się jakość snu, zaleca się powrót do przyjmowania Trittico CR.

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem takiej modyfikacji, ponieważ specjalista musi zatwierdzić taką zamianę i dostosować odpowiednią dawkę.

Należy pamiętać, że nie można samodzielnie zamieniać tych preparatów bez konsultacji lekarskiej, ponieważ nie jest możliwe wydanie recepty na Trittico CR na podstawie recepty na Trittico XR. Decyzję o zmianie preparatu zawsze trzeba omówić z lekarzem.

Co oznacza skrót CR w nazwie Trittico CR?

Skrót "CR" w nazwie Trittico CR oznacza "Controlled Release" (po polsku to kontrolowane uwalnianie). Trittico CR to forma leku Trittico, w której substancja czynna trazodon jest uwalniana stopniowo i kontrolowana przez określony czas.

Dzięki temu osiąga się dłuższe działanie leku, a pacjent może przyjmować tylko jedną dawkę na dobę. Trittico CR zapewnia stabilne stężenie trazodonu we krwi przez dłuższy okres czasu, co może być korzystne dla pacjentów w leczeniu depresji lub innych zaburzeń, którym zależy na utrzymaniu stałego poziomu leku w organizmie.

Podsumowując, skrót CR w nazwie Trittico CR oznacza, że jest to lek o przedłużonym uwalnianiu. Lek osiąga maksymalne stężenie po 4 godzinach. Maksymalne stężenie wynosi ok. 0,7 ug/ml.

Co oznacza skrót XR w nazwie Trittico XR?

Skrót "XR" w nazwie Trittico XR oznacza "Extended Release" (po polsku to przedłużone uwalnianie).

Trittico XR to forma leku Trittico, w której substancja czynna trazodon jest uwalniana stopniowo, a uwalnianie jest przedłużone przez określony czas. Dzięki temu zapewnia długotrwałe działanie leku, umożliwiając pacjentowi przyjmowanie tylko jednej dawki na dobę.

Trittico XR zapewnia stałe i kontrolowane uwalnianie trazodonu przez długi okres czasu, co może być korzystne dla pacjentów w leczeniu depresji lub innych zaburzeń, którym zależy na utrzymaniu stałego stężenia leku we krwi przez cały dzień lub noc.

Czy Trittico może wywoływać działania niepożądane?

Podobnie jak wiele leków przeciwdepresyjnych i nie tylko, Trittico może powodować pewne działania niepożądane.

Mogą wystąpić takie objawy jak m.in.: senność, zawroty głowy, nudności, suchość w ustach, bóle głowy, zaburzenia snu, zmęczenie, zmniejszenie libido i problemy z erekcją. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Występujące działanie niepożądane

 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,

 • objawy grypopodobne,

 • zaburzenia oddawania moczu,

 • niedociśnienie ortostatyczne,

 • zapalenie żołądka,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • zaburzenia równowagi,

 • reakcje alergiczne,

 • osłabienie czujności,

 • zaburzenia pamięci,

 • uczucie zatkanego nosa,

 • suchość błony śluzowej w jamie ustnej,

 • przedwczesne skurcze komorowe,

 • pobudzenie psychoruchowe,

 • zachowania samobójcze,

 • utrata masy ciała.

Jakie są zalecenia do stosowania leku Trittico CR i Trittico XR?

Trittico jest lekiem na receptę, który powinien być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki ani przerywać przyjmowania leku bez konsultacji medycznej.

Dawkę leku uzależnia się m.in. od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Istnieją szczególne sytuacje, które wymagają konieczności dostosowania dawki, np. u osób w podeszłym wieku.

Ważne jest również, aby nie przerywać stosowania Trittico nagle bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to wywołać objawy odstawienia. Lekarz powinien zalecić stopniowe zmniejszanie dawki, aż do całkowitego odstawienia leku, w celu uniknięcia takich objawów.

Jakie preparaty dostępne są na rynku?

Trittico CR

Trittico XR

 • Trittico XR 150 mg

 • Trittico XR 300 mg

Bibliografia

1. "Czy można stosować leki Trittico CR i Trittico XR zamiennie?"- Aleksandra Żywiec-Pelczar, portal gdziepolek.pl, [dostęp online lipiec 2023], dostępny w internecie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/38309/trittico-czy-mozna-stosowac-leki-trittico-cr-i-trittico-xr-zamiennie#:~:text=Produkty%20lecznicze%20Trittico%20XR%20i,postać%20leku%20o%20kontrolowanym%20uwalnianiu.

2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Trittico XR, [dostęp online lipiec 2023], dostępny w internecie:
https://www.angelinipharma.pl/media/iwqoinrt/tritticoxr_150-300_spc-08-02-2021.pdf

3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Trittico CR, [dostęp online lipiec 2023], dostępny w internecie:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjz89Hxjfj_AhWFafEDHey5D_AQFnoECA8QAQ&url=https%3A%2F%2Frejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl%2Fapi%2Frpl%2Fmedicinal-products%2F10620%2Fcharacteristic&usg=AOvVaw2QWTtgZ7shxuFToJi1Xwh1&opi=89978449

4. Portal mp.pl indeks, [dostęp online lipiec 2023], dostępny w internecie:
https://indeks.mp.pl/desc.php?id=4713

Inni czytali również

Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Adamed to lek wydawany wyłącznie na receptę. Zawiera substancję czynną - chlorowodorek hydroksyzyny. Lek wykazuje m.in. działanie przeciwhistaminowe. Cena preparatu to ok. 7-9 złotych.

Charakterystyka produktów leczniczych
16.04.2024
Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Asertin 100 to preparat wykorzystywany w leczeniu psychiatrycznym, stosowany w terapii zaburzeń depresyjnych i lękowych . Jak działa lek Asertin? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności zachować i jakie skutki uboczne może wywołać?

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
"Witaminy na depresję." Czy suplementacja niedoborów witamin i minerałów może pomóc w zaburzeniach depresyjnych?
"Witaminy na depresję." Czy suplementacja niedoborów witamin i minerałów może pomóc w zaburzeniach depresyjnych?

Zaburzenia depresyjne należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób psychicznych na świecie, a dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa coraz więcej osób dba o swoje zdrowie nie tylko w aspekcie ciała, ale i umysłu.Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistę, ale często pacjenci zastanawiają się, czy zmniejszenie objawów depresji jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji. Prawidłowa dieta może wspomagać leczenie depresji, a niektóre niedobory witamin występują częściej u osób zmagających się z depresją. Co powinno znaleźć się na talerzu pacjenta?

Artykuł
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!