W jaki sposób leczyć depresję poporodową?
Jednym z najważniejszych elementów w przypadku depresji poporodowej jest wspieranie matki po porodzie, dzięki np. rozmowie, reagowaniu na zgłaszane przez nią objawy czy pomocy w opiece nad dzieckiem. Warto polecić wizytę u specjalisty. Część objawów mija z czasem, ale inne nasilają się lub zostają na dłużej, dlatego tak ważna jest reakcja.
W diagnozie depresji pomaga Edynburska Skala Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale). To test, który składa się z 10 pytań dotyczących obecnej sytuacji kobiety i polega na oszacowaniu samooceny. Jego wypełnienie jest proste i zajmuje kilka minut. Jeżeli podejrzewasz, że masz depresję poporodową bądź może zmagać się z nią bliska Ci osoba, poleć wykonanie tego testu.
Jeśli masz objawy manii lub depresji, udaj się do ginekologa, który wykona badanie ginekologiczne czy ogólnomedyczne. Lekarz może pokierować pacjentkę do psychiatry. Leczenie jest koniecznie, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju choroby do ciężkiej depresji. W skrajnych przypadkach, jeżeli depresja jest nieleczona, prowadzi ona do targnięcia się na własne życie. Zdarza się to rzadko, ale to jedna z głównych przyczyn śmierci wśród kobiet po porodzie.
Pamiętaj, że lekarz jest w stanie sprawdzić, czy masz do czynienia z depresją. Nie wstydź się wizyty w gabinecie lekarskim. Depresja po porodzie i inne tego typu zaburzenia odbijają się negatywnie przede wszystkim na zdrowiu młodej mamy i jej dziecka. Tylko specjalista jest w stanie ci pomóc wyjść z depresji. Nie bój się głośno mówić o swoim problemie, szczególnie rodzinie, która powinna być dla Ciebie wsparciem w trudnym okresie połogu.
Ministerstwo zdrowia prowadzi Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej, który ma lepiej przygotować lekarzy i pielęgniarki do udzielania pomocy pacjentkom z depresją po porodzie, dotrzeć z informacją do kobiet, których ten problem może dotyczyć oraz zapewnić pomoc kobietom, które zakwalifikują się do programu. Więcej szczegółów na ten temat dostępnych jest na stronie ministerstwa .
Aby zapobiegać chorobom i zaburzeniom psychicznym związanymi z porodem, ważne jest profesjonalne zachowanie pracowników ochrony zdrowia. Np. położna z odpowiednim podejściem, która będzie wyrozumiała i udzieli pomocnych rad młodej mamie. Traumatyczne wydarzenia ze szpitala mogą wpływać na rozwój depresji.
Terapia psychologiczna
Przy łagodnej depresji poporodowej stosuje się terapię psychologiczną (np. terapię interpersonalną i poznawczo-behawioralną) oraz wsparcie psychologiczne. Jeżeli objawy są nasilone, to do leczenia włącza się leki przeciwdepresyjne (większość z nich można łączyć z karmieniem piersią, ale to indywidualna decyzja specjalisty, którą należy z nim omówić). Ciężkie odmiany depresji wymagają leczenia w szpitalu psychiatrycznym, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie.
Leki na depresję poporodową
O zastosowaniu farmakologii decyduje lekarz. Bywa, że leki zostają wprowadzone do leczenia, kiedy psychoterapia nie przynosi zamierzonych efektów. Każda pacjentka i jej choroba ma indywidualny przebieg, dlatego musi to zostać przedyskutowane ze specjalistą, szczególnie jeśli kobieta karmi piersią.
Do terapii mogą być włączone elektrowstrząsy, jeżeli depresja nie reaguje na leki. To metoda dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
W leczeniu depresji po porodzie wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), m.in. escitalopram (np. Oroes), sertralina (np. Asentra), paroksetyna (np. Parogen).
Ponadto do środków farmakologicznych pomagających w zaburzeniach depresyjnych, w tym depresji przebiegającej z lękiem, zalicza się Trittico CR. Jednak ograniczone dane wskazują, że tradozon przenika w niewielkich ilościach do pokarmu, jednak nie są znane ilości czynnego metabolitu przenikającego do mleka. Ze względu na niedostateczne dane należy podjąć decyzję dotyczącą dalszego karmienia piersią lub dalszego przyjmowania trazodonu, uwzględniając korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia trazodonem dla matki.