Depresja u nastolatków - jak wygląda i jak się ją leczy?

Opublikowano 11.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Depresja u nastolatków - jak wygląda i jak się ją leczy?

Depresja u nastolatków stanowi coraz poważniejszy problem zdrowia psychicznego, który wydaje się narastać w ostatnich latach. Wzrost liczby przypadków depresji wśród młodzieży budzi niepokój zarówno rodziców, jak i specjalistów. Nastolatkowie, stojący przed wyzwaniami okresu dorastania, coraz częściej borykają się z uczuciem przygnębienia, beznadziejności oraz izolacji społecznej

W niniejszym artykule poddamy analizie ten problem. Prześledzimy również dostępne metody leczenia i wsparcia, aby pomóc rodzicom, opiekunom i specjalistom zrozumieć, jak skutecznie wspierać nastolatków w walce z depresją oraz jak pomóc im odzyskać radość z życia i nadzieję na przyszłość.

Spis treści

Dlaczego depresja u nastolatków staje się coraz poważniejszym problemem zdrowia psychicznego?

Występowanie depresji u dzieci i młodzieży zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. W Polsce taki trend obserwuje się już od dziesięcioleci. Rozpoznaje się ją nawet u 2% dzieci oraz 8% nastolatków. Szacunki wskazują, że może na nią cierpieć nawet 20% osób przed ukończeniem 18. roku życia.

Oto kilka kluczowych powodów, które doprowadziły do obecnej sytuacji:

 • Wzrost świadomości i rozpoznawalności choroby: W ostatnich latach zwiększyła się świadomość na temat zdrowia psychicznego. Wcześniej przypadki te mogły być często bagatelizowane lub niezdiagnozowane.

 • Izolacja społeczna: Zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19, osoby młode były narażone na brak kontaktu z rówieśnikami i musiały ograniczyć swoją aktywność społeczną.

 • Media społecznościowe: Młodzież spędza coraz więcej czasu online, co może prowadzić do poczucia izolacji społecznej, niskiego poczucia własnej wartości i negatywnego wpływu na samoocenę. Porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych może być szkodliwe dla psychiki nastolatków.

 • Brak wsparcia i leczenia: Niestety, wiele przypadków depresji u nastolatków wciąż pozostaje nierozpoznanych i nieleczonych. Jedną z przyczyn tego problemu jest wciąż ograniczony dostęp do specjalistów od zdrowia psychicznego, takich jak psychiatrzy i psychoterapeuci w niektórych regionach Polski.

 • Stygmatyzacja chorób psychicznych: W Polsce wciąż istnieją silne uprzedzenia związane z zaburzeniami psychicznymi, które mogą zniechęcać młodzież do poszukiwania wsparcia i otwartego wyrażania swoich trudności.

 • Zmiana stylu życia: Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej u coraz większej liczby dzieci prowadzi do ich otyłości, która sama w sobie jest czynnikiem ryzyka rozwoju depresji.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są główne objawy depresji u młodzieży i jak je rozpoznać?

Główne objawy depresji u młodzieży mogą różnić się nieco od objawów występujących u dorosłych.

Rozpoznanie depresji u nastolatków może być trudniejsze, ponieważ niektóre z symptomów mogą być przypisane typowym zmianom emocjonalnym zachodzącym w okresie dorastania. Oto główne objawy depresji u młodzieży:

 • smutek i przygnębienie;

 • izolacja społeczna;

 • zmiany w apetycie i wadze - depresja może prowadzić do utraty apetytu i utraty wagi lub odwrotnie - do nadmiernego jedzenia i przybierania na wadze;

 • zaburzenia snu;

 • zaburzenia lękowe;

 • zaburzenia nastroju;

 • zachowania agresywne;

 • brak energii;

 • pogorszenie wyników w nauce - nastolatki z depresją mogą wykazywać znaczny spadek w wynikach szkolnych (np. słabe oceny, brak zaangażowania podczas zajęć), tracąc zainteresowanie nauką;

 • niskie poczucie własnej wartości - młodzież z depresją może często źle siebie odbierać - jako bezwartościową i niezdolną do osiągnięcia czegokolwiek;

 • myśli samobójcze i samookaleczenia.

Nierzadko depresja u dzieci i młodzieży objawia się poprzez dolegliwości somatyczne. Dziecko może sygnalizować częste bóle głowy lub bóle brzucha. Mogą pojawić się także takie objawy jak duszność, przyspieszone tętno, biegunki i wymioty.

Jeśli zauważysz u swojego nastoletniego dziecka kilka z tych objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas i wydają się wpływać na jego codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego lub lekarzem, aby dokładnie ocenić sytuację i rozważyć dalsze kroki w celu leczenia oraz wsparcia.

Niebagatelizowanie depresji u młodzieży jest kluczowe dla zapewnienia właściwej pomocy w tym trudnym okresie.

Jakie są przyczyny depresji u dzieci i młodzieży?

Rozwój depresji u nastolatków jest wynikiem skomplikowanego oddziaływania wielu przyczyn. Oto główne czynniki ryzyka, które mogą wpływać na pojawienie się depresji u młodzieży:

 • dziedziczność - badania naukowe wskazują, że depresja może być chorobą dziedziczną. Jeśli w rodzinie występują przypadki chorób psychicznych, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że twoje dziecko na nią zachoruje;

 • stres i traumy - doświadczenie traumy (np. przemoc, utrata bliskiej osoby, rozwód rodziców lub inne stresujące wydarzenia życiowe) zwiększa ryzyko wystąpienia depresji;

 • choroby przewlekłe - występowanie chorób przewlekłych, takich jak astma czy cukrzyca, może wiązać się z większym ryzykiem zachorowania;

 • uzależnienie od mediów społecznościowych - narażenie na negatywne treści online może również wpływać na rozwijanie się depresji u nastolatków.

 • presja szkolna - wysoki poziom stresu związany z wynikami szkolnymi, egzaminami i oczekiwaniami edukacyjnymi może być czynnikiem ryzyka depresji u młodzieży;

 • brak dostępu do pomocy psychologicznej lub opóźnione rozpoznanie i leczenie depresji zwiększa ryzyko pogłębiania się tej choroby.

 • izolacja społeczna - brak wsparcia społecznego, izolacja społeczna i trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami mogą zwiększać ryzyko depresji.

 • nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych - ma to destrukcyjny wpływ, szczególnie na młode osoby

Warto zauważyć, że każdy przypadek depresji może mieć unikalną kombinację tych czynników ryzyka. W związku z tym istnieje potrzeba indywidualnej oceny i wsparcia, aby pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z depresją oraz zapobiec jej dalszemu rozwojowi.

Jakie jest znaczenie mediów społecznościowych w kontekście depresji młodzieży?

Media społecznościowe, choć pozwalają na komunikację z innymi, paradoksalnie mogą prowadzić do izolacji społecznej. Ze względu na przywiązanie do ekranów młodzież może ograniczać realne kontakty twarzą w twarz, co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych powoduje, że młodzież często odczuwa presję, aby osiągnąć pozornie doskonałe standardy prezentowane przez innych użytkowników np. wygląd czy status materialny.

To może zwiększać poziom stresu i lęku oraz przyczyniać się do wystąpienia depresji.

Na portalach społecznościowych dzisiejsza młodzież często doświadcza cyberprzemocy i prześladowań online które obejmują hejtowanie, trolling, nękanie, wykorzystywanie prywatności innych osób i wiele innych. Ofiary często doświadczają ogromnego stresu, lęku i obniżonej samooceny.

Dlatego ważne jest promowanie świadomości na ten temat i zachęcanie do bezpiecznego oraz szanującego środowiska online. Niezbędne jest również zgłaszanie przypadków cyberprzemocy odpowiednim służbom i platformom internetowym w celu podjęcia działań przeciwdziałających tym zachowaniom.

Jakie są dostępne metody leczenia depresji u nastolatków?

Leczenie depresji u nastolatków jest procesem złożonym i indywidualnym, który może obejmować różne metody terapeutyczne oraz podejścia. Ostateczny plan leczenia depresji u młodzieży jest dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb każdego pacjenta.

Oto krótkie omówienie niektórych dostępnych metod leczenia:

 • Terapia psychologiczna to powszechnie stosowana metoda, która może obejmować terapię poznawczo-behawioralną (CBT) lub terapię interpersonalną (IPT). Terapeuta pomaga młodzieży lepiej zrozumieć i radzić sobie z negatywnymi myślami i emocjami.

 • Farmakoterapie wśród młodzieży stosujemy szczególnie wtedy, gdy depresja jest ciężka i trudno reaguje na terapie psychologiczne. Najczęściej stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki dostępne są na receptę (recepta online).

 • Rodzinna terapia może być skutecznym narzędziem, zwłaszcza gdy problemy rodzinne lub komunikacyjne przyczyniają się do depresji nastolatka.

Podejrzewam depresję - co zrobić?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora,

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Portal Rynek Zdrowia [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://www.rynekzdrowia.pl/Psychiatria/Dane-NFZ-o-depresji-wsrod-dzieci-i-mlodziezy-alarmuja-Liczba-pacjentow-rosnie-lawinowo,235300,16.html

Portal Centrum Dobrej Terapii [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/psychoterapia-poznawczo-behawioralna-cbt/

Portal Medycyna Praktyczna [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/radypsychologa/70658,otylosc-adepresja

Portal Zwrotnik Raka [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://www.zwrotnikraka.pl/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy/

Portal EMC Szpitale [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/depresja-u-dzieci-i-nastolatkow-jak-ja-dostrzec-i-jak-reagowac

Portal Forum Przeciw Depresji [online], [dostęp: 26.09.2023 r.], dostępny w internecie: https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy

Inni czytali również

Axyven E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Axyven E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Axyven, to lek przeciwdepresyjny należący do grupy leków zwanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI) zawierający wenlafaksyne. Stosowany jest w przypadku ciężkich epizodów depresji oraz w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych.

Charakterystyka produktów leczniczych
27.02.2024
Velaxin ER 37 5 mg  E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Velaxin ER 37,5 mg jest preparatem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), używanym w psychiatrii do leczenia zaburzeń depresyjnych i lękowych, w tym fobii społecznej.Lek występuje w formie kapsułek o przedłużonym działaniu i jest dostępny w różnych wariantach dawkowania, również 75 mg i 150 mg. Aby uniknąć niepożądanych efektów, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depresja to choroba objawiająca się przewlekłym obniżeniem nastroju oraz napędu psychoruchowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że należy ona do czołówki najczęściej występujących chorób na świecie. Escitalopram Bluefish to lek przeciwdepresyjny działający jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Obecnie na rynku dostępny jest w dawce 10 mg i 20 mg.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!