Jak leczyć przebarwienia potrądzikowe?
Istnieje wiele metod leczenia przebarwień potrądzikowych. Znaczenie tu mają leki na receptę i bez recepty, kosmetyki oraz zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym.
Niektóre z nich mają podwójne działanie – przeciwtrądzikowe i usuwające przebarwienia. Produkty do stosowania na skórę należy nakładać na całą twarz, a nie tylko na widoczne przebarwienia.
Retinoidy miejscowe
Retinoidy to grupa związków będących pochodnymi witaminy A. Mają udowodnioną skuteczność w leczeniu trądziku, a dodatkowo powodują rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych, dzięki zwiększaniu obrotu komórkowego i hamowaniu syntezy melaniny. Mogą także powodować usuwanie dojrzałych melanocytów z naskórka.
Retinoidy mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. W leczeniu hiperpigmentacji retinoidy stosuje się miejscowo, w postaci kremów i żeli. Zaliczamy do nich m.in. adapalen (np. Differin, Acnelec), retinol, retinal, tretynoinę.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i keratolitycznie (złuszcza warstwę rogową naskórka). Zawarty jest w preparatach w formie żelu (np. Benzacne) i stosuje się go miejscowo na skórę.
Głównym wskazaniem do jego stosowania jest trądzik pospolity. W połączeniu z retinoidem miejscowym zalecany jest jako leczenie pierwszego rzutu przebarwienia po trądziku. Przykładem preparatu zawierającego nadtlenek benzoilu i adapalen jest Epiduo.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy hamuje syntezę melaniny oraz ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i keratolityczne, dzięki czemu skuteczny jest również w leczeniu trądziku (choć nie tak bardzo jak retinoidy). Dostępny jest w formie kremów i żeli w stężeniu od 10% do 20% (np. w preparacie Skinoren).
Antyoksydanty
Kolejny sposób na usuwanie przebarwień to antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze), np. witaminy C, E, kwas kojowy, arbutyna oraz terpeny i polifenole zawarte w ekstraktach roślinnych dodawanych do kosmetyków.
Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki tlenowe, dzięki czemu zapobiegają utlenianiu lipidów i produkcji melaniny. Wolne rodniki tlenowe powstają m.in. w wyniku promieniowania UV, a melanina (będąca naturalnym antyoksydantem) chroni skórę przed ich szkodliwym wpływem.
Dodanie antyoksydantów z zewnątrz wspomaga naturalną ochronę skóry i zapobiega nadmiernej produkcji pigmentu.
Witamina C, kwas kojowy i arbutyna poza właściwościami antyoksydacyjnymi hamują produkcję melaniny także w dodatkowym mechanizmie (poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy).
Peelingi chemiczne
Peeling chemiczny usuwa martwy naskórek i tym samym przyspiesza regenerację skóry. Wykazano, że także hamuje produkcję melaniny, co pomaga usunąć przebarwienia. Przykładami peelingów chemicznych są kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy.
Kosmetyków o mniejszym stężeniu kwasów można bezpiecznie używać w domu. Natomiast na zabieg z zastosowaniem silniejszych preparatów, warto udać się do doświadczonego profesjonalisty, by nie dopuścić do uszkodzenia skóry.
Hydrochinon
Hydrochinon stosowany na skórę działa na przebarwienia po trądziku poprzez hamowanie syntezy melaniny. Bywa określany złotym standardem w leczeniu przebarwień, nie wykazuje natomiast efektu przeciwtrądzikowego. W Polsce nie są dostępne produkty lecznicze zawierające tę substancję.
Zabiegi
Przebarwienia po trądziku mogą być leczone również metodami zabiegowymi. Pomocna może okazać się wykonywana w gabinecie kosmetycznym mikrodermabrazja, działająca poprzez mechaniczne złuszczanie warstwy rogowej naskórka głowicą ścierną.
Mezoterapia mikroigłowa
Zastosowanie znajduje także mezoterapia mikroigłowa, która polega na nakłuwaniu skóry za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w cienkie igiełki. To stymuluje ją do regeneracji, a także pozwala wtłoczyć substancje, które np. mogą pomóc pozbyć się przebarwień.
Laseroterapia
Skuteczną metodą jest też laseroterapia, np. laser pikosekundowy, niskoenergetyczny, nieablacyjny, frakcyjny, 1927-nm, 650-mikrosekundowy, 1064-nm nd:YAG. Należy mieć na uwadze, że laseroterapia dedykowana jest przede wszystkim osobom o jasnej cerze, ponieważ może powodować powstawanie odbarwień.
Domowe sposoby
Można rozważyć usuwanie przebarwień potrądzikowych również domowymi sposobami. Wiele roślin zawiera witaminy, polifenole i inne substancje o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i hamującym wytwarzanie melaniny.
Często używane w tym celu są aloes i ogórek. Miąższ aloesu działa nawilżająco i przeciwutleniająco, a sok ze startego ogórka rozjaśnia cerę i zmniejsza stan zapalny.