Depresja u mężczyzn - jak wygląda męska depresja?

Opublikowano 11.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Depresja u mężczyzn - jak wygląda męska depresja?

Stopniowo zwiększa się świadomość w zakresie zdrowia psychicznego, ale pewne aspekty nadal niekoniecznie są znane. Warto wiedzieć, że niektóre choroby psychiczne mogą nieco różnić się w swoim przebiegu zależnie od płci. 

Czy u mężczyzn jest wyższe ryzyko zachorowania na depresję? Czy depresja u mężczyzn przebiega inaczej? Męska depresja może wyglądać mniej typowo i być bardziej tragiczna w skutkach.

Spis treści

Czym jest depresja? Jakie są oznaki depresji?

Depresja nawracająca (choroba afektywna jednobiegunowa) jest chorobą, którą charakteryzuje przede wszystkim obniżenie nastroju oraz zaburzenia tzw. percepcji emocjonalnej.

Obniżenie nastroju wyraża się poprzez przygnębienie, poczucie pustki, beznadziei, które nie ustępuje w czasie, ale często wykazuje pewne wahania w ciągu dnia (gorszy nastrój rano) czy tygodnia (w zależności od zewnętrznych czynników).

Poza obniżeniem nastroju, osoba cierpiąca na depresję ma trudność z odczuwaniem radości czy zadowolenia - także z rzeczy czy czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność. Zobojętnienie może także dotyczyć niemożności wyrażania swojego smutku, np. poprzez płacz.

Ponadto osobom z depresją towarzyszy często spadek energii. Wśród kolejnych objawów, dzięki którym można postawić diagnozę depresji, wymienia się zaburzenia toku (spowolnienie) i treści (negatywne) myślenia, tendencje samobójcze. Niepokojące objawy to także zaburzenia snu, łaknienia, zmiana masy ciała czy zaburzenia aktywności ruchowej.

Osoba z depresją ma negatywne myśli dotyczące własnej osoby, przyszłości oraz otoczenia, czasami przybierają one rozmiar urojeń. Osoby starsze mogą wykazywać objawy otępienia.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak często i czemu występuje depresja?

Depresja jest bardzo powszechną chorobą, występującą u co najmniej 6% populacji (szacuje się, że u 7% kobiet i 4% mężczyzn).

Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych około 1/3 kobiet i 1/5 mężczyzn przynajmniej raz w ciągu życia usłyszy diagnozę depresji. Jednocześnie uważa się, że u mężczyzn te dane ssą nieoszacowane i przypuszczalnie więcej osób cierpi na depresję.

Faktem jest, że popełnienie udanej próby samobójczej jest bardziej prawdopodobne u mężczyzn niż u kobiet.

Czynniki powodujące depresję

Wystąpienie depresji zależy od wielu czynników, takich jak predyspozycje genetyczne (wśród bliźniąt jednojajowych występuje zgodność 40-50% co do występowania depresji), indywidualne przeżycia czy fizyczna kondycja organizmu.

Udział tych czynników w rozwoju choroby może być różny u poszczególnych chorych. Co prawda, dokładny mechanizm powstawania depresji i jej przebiegu nie jest do końca znany, ale wiadome jest, że dochodzi do m.in. zaburzeń hormonalnych czy neuroprzekaźników.

Koncepcja związana z nierównowagą neuroprzekaźników, zwłaszcza w kwestii serotoniny czy noradrenaliny i ich zmniejszonej ilości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego tłumaczy działanie niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Rozwojowi depresji, także u mężczyzn, sprzyjają stresujące, traumatyczne wydarzenia znacznie odsunięte w czasie (np. nadużycia, do których doszło w dzieciństwie).

Pierwszy epizod depresji często wyprzedzają - o kilka dni, ale częściej o kilka tygodni lub miesięcy - stresujące wydarzenia, np. nagła utrata pracy lub inne niepowodzenia w sferze zawodowej, choroba bliskiej osoby, gwałtowna zmiana w życiu, np. emigracja.

Możliwe jest wystąpienie myśli samobójczych, rezygnacyjnych, próby samobójcze czy samookaleczenia. Nadużywanie alkoholu lub innych używek także może stanowić objaw depresji, przyczyniać się do jej rozwoju u osób zdrowych, a ponadto zwiększa ryzyko samobójstwa.

Czy mężczyźni chorują na depresję inaczej?

Chociaż główne objawy depresji zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet są podobne, niektóre zachowania są bardziej typowe dla pacjentów płci męskiej.

Mężczyźni mają większą skłonność do "uciekania", np. spędzania większej ilości czasu w pracy czy na uprawianiu sportu. Mogą im także dokuczać objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, problemy trawienne czy ból. Mężczyzna może także sięgać po różne substancje psychoaktywne, w tym alkohol.

Objawem depresji u mężczyzn może być także skłonność do agresji, nadmiernego kontrolowania bliskich, przemocy. Poirytowanie czy wybuch gniewu również może się okazać symptomem choroby. Ponadto czasem pojawia się skłonność do ryzykownych, niebezpiecznych zachowań, np. ryzykancka jazda samochodem.

Jak wspomniano wyżej, mężczyzna chorujący na depresję ma większe ryzyko popełnienia samobójstwa. Wiąże się to m.in. z większą impulsywnością względem zachowań suicydalnych, wybieraniem bardziej pewnych metod samobójstwa, brakiem wykazywania tzw. objawów alarmowych (np. mówienie o planach samobójczych).

Objawy depresji u mężczyzn – dlaczego często się ich nie diagnozuje?

Depresja u mężczyzn jest najpewniej diagnozowana znacznie rzadziej niż występuje, co jest związane z kilkoma czynnikami.

Chory z objawami przewlekłego bólu czy problemami trawiennymi, które często są pierwszymi symptomami u mężczyzn, chętniej szuka przyczyny w chorobie fizycznej, a i specjaliście może to utrudniać postawienie prawidłowego rozpoznania.

Mężczyźni mają również tendencję do umniejszania swoim objawom psychicznym (takim jak pogorszenie nastroju), niechętnie o nich rozmawiają zarówno ze znajomymi i rodziną, jak i lekarzem.

Osoba z depresją może być niechętna leczeniu ze względu na obawę przed oceną innych, co mogłoby być przyczyną złego postrzegania przez znajomych czy utraty pracy (co jest szczególnie trudne, biorąc pod uwagę przyjętą w wielu kulturach rolę mężczyzny jako "żywiciela rodziny").

Niestety, depresja bywa oznaką "słabości" w oczach niektórych osób, co sprzyja stygmatyzacji chorych, utrudnia to przyznanie przed sobą, że potrzebuje się pomocy i w związku z tym opóźnia się postawienie diagnozy oraz leczenie.

Jak wygląda leczenie depresji u mężczyzn?

W leczeniu depresji najważniejszą rolę spełniają środki farmakologiczne oraz psychoterapia, natomiast w przypadku depresji opornej w leczeniu wykorzystuje się kombinacje leków lub elektrowstrząsy. Leki dostępne są na receptę (recepta online).

Leczenie depresji u mężczyzn często można prowadzić w trybie ambulatoryjnym, ale może być konieczna hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym.

Wsparcie dla mężczyzny z depresją. Jak możesz pomóc?

Jeśli podejrzewasz u bliskiej osoby wystąpienie zaburzeń depresyjnych, warto spróbować poruszyć temat depresji w spokojnej, indywidualnej rozmowie i zapewnić wsparcie, zarówno w danym momencie, jak i w dalszej perspektywie.

Do takiej rozmowy należy się przygotować - merytorycznie i emocjonalnie, tak aby wysłuchać, co dana osoba może chcieć powiedzieć, jednocześnie unikając wszelkich osądów, wysuwania podejrzeń czy krytyki.

Często zaleca się przerzucenie punktu skupienia rozmowy na siebie, odpowiednio formułując zdania - np. "chciał_bym wiedzieć, czy mogę jakoś pomóc" lub "martwię się o ciebie", co może pozwolić uniknąć przyjmowania obronnej postawy.

Warto podkreślać, że depresja nie jest oznaką słabości, a po prostu chorobą. Nie należy okazywać złości czy zniecierpliwienia, jeśli mężczyzna nie zdecyduje się na prowadzenie takiej rozmowy i zwierzenia.

Można także obserwować objawy i zastanowić się - wspólnie z chorym - gdzie leży ich przyczyna, co jest "wyzwalaczem" pewnych zachowań. Warto otwarcie zapytać, czy bliska nam osoba widzi, w jaki sposób może otrzymać od nas pomoc.

Na co dzień dobrym wsparciem może być obecność na wspólnych wydarzeniach, w miarę możliwości - zadbanie o odpowiednie odżywianie się czy zachęcanie do aktywności, które sprawiały przyjemność. Należy pamiętać, że nieleczona depresja może okazać się chorobą śmiertelną!

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora

  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111

Bibliografia

Serwis Gallup [online] [dostęp 02.10.2023], dostępny w internecie: https://news.gallup.com/poll/505745/depression-rates-reach-new-highs.aspx

Serwis Mayo Clinic [online] [dostęp 02.10.2023], dostępny w internecie: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/male-depression/art-20046216

Serwis Priory Group [online] [dostęp 02.10.2023], dostępny w internecie: https://www.priorygroup.com/mental-health/depression-treatment/depression-in-men

Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny pod red. prof. dr hab. n. med. Marka Jaremy, wydanie II, wyd. PZWL, 2016 r.

Inni czytali również

Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Escitalopram Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depresja to choroba objawiająca się przewlekłym obniżeniem nastroju oraz napędu psychoruchowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że należy ona do czołówki najczęściej występujących chorób na świecie. Escitalopram Bluefish to lek przeciwdepresyjny działający jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Obecnie na rynku dostępny jest w dawce 10 mg i 20 mg.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Asertin 100 to preparat wykorzystywany w leczeniu psychiatrycznym, stosowany w terapii zaburzeń depresyjnych i lękowych . Jak działa lek Asertin? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności zachować i jakie skutki uboczne może wywołać?

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Velaxin ER 37 5 mg   E recepta   recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Velaxin ER 37,5 mg jest preparatem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), używanym w psychiatrii do leczenia zaburzeń depresyjnych i lękowych, w tym fobii społecznej.Lek występuje w formie kapsułek o przedłużonym działaniu i jest dostępny w różnych wariantach dawkowania, również 75 mg i 150 mg. Aby uniknąć niepożądanych efektów, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!