"Witaminy na depresję." Czy suplementacja niedoborów witamin i minerałów może pomóc w zaburzeniach depresyjnych?

Opublikowano 29.11.2023

"Witaminy na depresję " Czy suplementacja niedoborów witamin i minerałów może pomóc w zaburzeniach depresyjnych?

Zaburzenia depresyjne należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób psychicznych na świecie, a dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa coraz więcej osób dba o swoje zdrowie nie tylko w aspekcie ciała, ale i umysłu.

Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistę, ale często pacjenci zastanawiają się, czy zmniejszenie objawów depresji jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji. Prawidłowa dieta może wspomagać leczenie depresji, a niektóre niedobory witamin występują częściej u osób zmagających się z depresją. Co powinno znaleźć się na talerzu pacjenta?

Spis treści

Depresja – przyczyny i objawy

Depresja jest chorobą psychiczną, której główną cechą jest utrzymujące się obniżenie nastroju. Ponadto pacjenci nie odczuwają przyjemności, przyszłość widzą w ciemnych barwach, często mają zaburzenia snu oraz apetytu.

Zaburzenia depresyjne mają różnorakie podłoże, zależą od osobistych przeżyć, skłonności genetycznych, nierównowagi hormonalnej i neuroprzekaźników oraz innych czynników, których kombinacja sprawia, że u danego pacjenta występują zaburzenia.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Niedobory a depresja. Czy dieta może pomagać w trakcie leczenia depresji?

Wyniki badań sugerują, że odpowiednia dieta może wspomagać leczenie depresji, a niektóre niedobory witamin występują częściej u osób zmagających się z depresją. Jak wspomóc organizm w terapii depresji?

Kwasy tłuszczowe Omega-3 w kuracji depresji

Kwasy tłuszczowe Omega-3, obecne w tłustych rybach (np. łosoś, sardynki), ale też w nasionach chia czy oleju lnianym, biorą udział w budowie błon komórkowych neuronów.

Dostarczanie ich w diecie ma szczególne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a ponadto ma pozytywny wpływ na działanie układu immunologicznego.

Witaminy z grupy B

Kwas lewomefoliowy (aktywna forma kwasu foliowego) bierze udział w metabolizmie homocysteiny, której wysokie wartości są wiązane z depresją, ale również z demencją czy niedokrwienną chorobą serca.

Ponadto niektóre badania wskazują na związek między niedoborem folianów a depresją. Kwas foliowy jest zawarty w wątróbce, warzywach liściastych, jajkach, produktach pełnoziarnistych czy orzechach włoskich.

Choć według niektórych pacjentów suplementacja niacyny (witaminy B3) przynosi pozytywny skutek na ich dolegliwości, aktualnie nie ma dowodów na pozytywny wpływ tej witaminy na depresję. Wiadomo jednak, że jej niedobór może występować u osób z depresją czy cierpiących na zaburzenia lękowe.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) ma znaczenie w metabolizmie składników odżywczych, ale także w wytwarzaniu czerwonych krwinek i hormonów nadnerczowych. Rzadko obserwuje się jej niedobór, natomiast może on występować u osób z objawami depresji.

Witamina B6 i B12, podobnie jak kwas foliowy, są niezbędne w procesie produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina czy GABA (kwas gammaaminomasłowy).

Witamina B12 jest obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. mięsie czy jajkach. Starsze badania pokazują, że niedobór witaminy B12 może predysponować do rozwoju depresji, ale dane te są niepewne.

Witamina D3

Suplementacja witaminy D jest wskazana w naszej szerokości geograficznej w okresie jesienno-zimowym, a szczególne znaczenie może mieć dla osób cierpiących na depresję. Receptory dla tej witaminy odkryto w obszarach mózgu związanych z depresją, np. w korze przedczołowej, związanej z pamięcią roboczą oraz kontrolą impulsów.

Prawdopodobnie witamina D jest związana z produkcją neuroprzekaźników, a jej niedobory stwierdza się u osób z depresją. Niektóre badania sugerują, że niedobór witaminy D w ciągu ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się depresji poporodowej.

Korzystny wpływ suplementacji witaminy D u pacjentów chorujących na depresję został zauważony w części badań, ale związek ten wymaga dalszych obserwacji. Jednocześnie inne prace dowodzą, że związek ten nie istnieje.

Zioła a leczenie depresji

Dziurawiec zwyczajny był w przeszłości często używany w kuracji depresji, dzięki swojemu działaniu jako promotor serotoniny, jednego z neuroprzekaźników.

Jednak należy pamiętać, że ziele dziurawca wchodzi w interakcje z wieloma lekami (w tym SSRI, inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny, stosowanymi w leczeniu depresji), dlatego też jego użycie powinno być szczególnie przemyślane.

Różeniec górski (nazywany złotym korzeniem lub rhodiolą) ma zmniejszać aktywację osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej i dzięki temu redukować objawy depresji oraz polepszać odpowiedź na stres.

Szafran, choć znany przede wszystkim jako najdroższa przyprawa świata, może mieć także działanie przeciwdepresyjne, dzięki wpływaniu na zwiększenie ilości serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Inne substancje wpływające na depresję

S-adenozylometionina (SAMe), naturalnie wytwarzana w organizmie człowieka, ma wpływ na syntezę hormonów oraz neuroprzekaźników, biorących udział w komunikacji komórek nerwowych, co ma znaczenie w prawidłowej pracy mózgu i całego układu nerwowego.

N-acetylocysteina również jest wytwarzana w naszych organizmach. Jako prekursor glutationu, przeciwutleniacza, pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego i ma pozytywny wpływ na komunikację między neuronami.

Zgodnie z analizą pięciu badań, suplementacja cynku (w dawce 10-25 mg) może być korzystna dla pacjentów cierpiących na depresję i równolegle przyjmujących leki przeciwdepresyjne.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie są objęte tak restrykcyjnymi regułami produkcji i wprowadzania na rynek jak leki. W związku z tym, ich dokładny skład i ilość substancji aktywnych może odbiegać od deklarowanej.

Ponadto dotychczasowe dane dotyczące stosowania suplementów w leczeniu depresji są dość ograniczone i ta tematyka wymaga dalszych badań.

Jak jeszcze walczyć z depresją?

Kluczowe znaczenie w leczeniu depresji ma psychoterapia oraz farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi.

Zmiany w diecie, aktywność fizyczna czy medytacja pomagają w leczeniu stanów depresyjnych oraz zachowaniu zdrowia, natomiast jeśli potrzebujesz leczenia farmakologicznego, to nie zarzucaj go na rzecz suplementacji, a raczej porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o dostępnych opcjach. Leki dostępne są na receptę.

Zobacz także: Depresja - jakie są dostępne formy leczenia?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora,

  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Serwis Harvard Health Publishing, dostępny online [dostęp 26.10.2023]

https://www.health.harvard.edu/depression/can-a-dietary-supplement-help-ease-your-depression

Serwis Healthline, dostępny online [dostęp 26.10.2023]

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-supplements-for-depression#our-picks

Serwis Healthline, dostępny online [dostęp 26.10.2023]

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-supplements-for-depression#our-picks

Serwis Mount Sinai, dostępny online [dostęp 26.10.2023]

https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/vitamin-b5-pantothenic-acid

Inni czytali również

Efectin ER 150 - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Efectin ER 150 - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Efectin ER 150 to lek o znaczeniu kluczowym w terapii różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja , zaburzenia lękowe, czy fobie społeczne. Głównym składnikiem aktywnym tego produktu jest wenlafaksyna, która wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu, pomagając w poprawie samopoczucia i funkcjonowaniu pacjentów. Produkt ten jest dostępny w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co umożliwia dłuższe działanie składników aktywnych i utrzymanie stałego stężenia leku we krwi.W tym artykule przyjrzymy się bliżej Efectin ER, jego mechanizmowi działania oraz zastosowaniom klinicznym, aby zrozumieć, dlaczego jest to ważny lek w terapii wielu schorzeń psychiatrycznych.

Charakterystyka produktów leczniczych
24.11.2023
Cital - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cital - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cital to preparat należący do leków przeciwdepresyjnych. Zawiera cytalopram, który zaliczamy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.07.2023
Rozstanie a depresja - jak sobie radzić po zakończeniu związku?
Rozstanie a depresja - jak sobie radzić po zakończeniu związku?

Zakończenie relacji jest zazwyczaj związane z trudnymi emocjami. Rozstaniu towarzyszą negatywne uczucia, co jest normalną reakcją organizmu. Jednakże każdy z nas radzi sobie z nimi inaczej. Czy rozpad związku zawsze prowadzi do depresji i czy można się przed nią uchronić?W poniższym artykule omówimy, jak depresja może się objawiać oraz w jaki sposób podjąć próbę poradzenia sobie z rozstaniem.

Artykuł
30.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!